Który system wybrać: centralnego ogrzewania z grzejnikami, czy może raczej wodne ogrzewanie podłogowe? Jest to pytanie, na które często nie ma łatwej odpowiedzi.
Wiele osób jest przekonanych, że nowocześniejszym rozwiązaniem jest „kaloryfer w podłodze” czyli ogrzewanie podłogowe, ale jeśli odwołać się do historii budownictwa, to ciepła podłoga jest znacznie starszym pomysłem niż grzejnik naścienny. Ogrzewanie podłogowe, zwane hypocaustum, stosowano już w IV wieku p. n. e. w Grecji, popularne było także w Rzymie. Ogrzewanie budynków przez budowę paleniska w podziemiu i systemu kanałów pod posadzką i w ścianach stosowane było aż do średniowiecza. Ze względu na wysokie koszty budowy i utrzymania było luksusem dostępnym zakonnikom i władcom, rzadziej bogatym mieszczanom.
Od XIV wieku system ten zaczął być wypierany przez tańsze w budowie i eksploatacji piece kaflowe, dzięki czemu wygodne ogrzewanie mogło się stać bardziej dostępne. Natomiast grzejniki wraz z systemem centralnego ogrzewania pojawiły się dopiero w wieku XIX i w płynny sposób przejęły funkcję pieca. Palenisko znajduje się poza pomieszczeniem mieszkalnym, a w sypialniach salonach i łazienkach znalazł się grzejnik, czyli metalowy, na ogół dość duży element, który zimą jest gorący i oddaje ciepło otoczeniu.
Przeczytaj: Jaki grzejnik wybrać do przedpokoju? Funkcjonalne rozwiązania
W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach nie ma żadnego gorącego przedmiotu, przy którym dałoby się wyczuć promieniowanie ciepła. Czy to dobrze? Obiektywnie tak – komfort jest najwyższy wtedy, gdy nie mamy żadnych odczuć – nie jest nam ani zimno, ani ciepło, ani duszno, ani sucho ani wilgotnie. Jest w sam raz. Ale z drugiej strony przyjemnie jest poczuć coś ciepłego obok, gdy za oknem jest -20°C i śnieżyca. W takiej sytuacji gorący grzejnik, który możemy dotknąć, oprzeć się o niego, wzmaga poczucie bezpieczeństwa.
Warto przy tym pamiętać, że we współczesnych domach, także przy ogrzewaniu grzejnikowym nie występują w praktyce strefy zróżnicowanych temperatur w pomieszczeniu. Jeżeli dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz ma szczelne i dobrze izolujące okna, to ani przy ogrzewaniu podłogowym, ani przy ogrzewaniu grzejnikowym nie wystąpią odczuwalne dla człowieka różnice temperatury powietrza w różnych punktach pomieszczenia. Stąd jedynie istotną różnicą przy ogrzewaniu podłogowym w stosunku do grzejnikowego jest to, że nie wiadomo skąd bierze się ciepło. Dzieje się tak ponieważ w energooszczędnym domu temperatura powierzchni grzejącej podłogi jest na tyle niska, że nie jest wyczuwalna przez człowieka.
To Cię zainteresuje: Grzejnik do przedpokoju: wieszak i suszarka w jednym
Częstym argumentem wykorzystywanym za ogrzewaniem podłogowym jest to, iż konsekwencją jego wyboru jest możliwość aranżowania pomieszczenia bez grzejników. Ktoś kto stosuje taki argument domyślnie zakłada, że grzejniki zepsują przestrzeń wnętrza. Można zrozumieć takie podejście do tematu, gdyż „zwykłe” grzejniki, montowane bez powiązania z projektem wnętrz, rzeczywiście rzadko stają się jego ozdobą. Ale są przecież dostępne grzejniki dekoracyjne, przedmioty o wysokiej jakości designu, dzieła sztuki wzornictwa przemysłowego, które mogą być ważną częścią składową projektu architektury wnętrza. Ich forma, kolor, faktura odgrywa dużą rolę w kompozycji wnętrza. Wybierając grzejniki dekoracyjne można osiągnąć dwa cele: wysokiej jakości aranżację wnętrza i posiadanie w pomieszczeniu ciepłego przedmiotu, którego istnienie jest dla psychiki człowieka bardzo ważne. Grzejnik w okresie mroźnej zimy jest naturalnie przyciągającym miejscem, do którego człowiek dąży aby poczuć ciepło – bezpieczeństwo, przyjemność, życie.

Pomysłowe ogrzewanie w domu.
Vasco
Umieszczony grzejnik pod oknem pełni funkcję siedziska.
Vasco
Aranżacja salonu z dużymi przeszkleniami.
Vasco
Pomysłowe wykorzystanie miejsca, w którym znajduje się grzejnik.
VascoW projekcie opracowanym Annę Maksymiuk i Ireneusza Maksymiuka z Białegostoku grzejnik dekoracyjny VASCO ZANA PLINTH został wykorzystany w szczególny sposób. W przestrzeni salonu umieszczono duże okno, poniżej którego zaprojektowano siedzisko, które jest ogrzewane od dołu, z wykorzystaniem dekoracyjnych grzejników ZANA PLITH.
Takie rozwiązanie było inspirowane architekturą ludową. Tradycyjne wiejskie domy często były ogrzewane piecami kaflowymi. Takie piece posiadały tzw. „leżankę” czyli ciepłe miejsce przeznaczone do wypoczynku.
Zaproponowana w projekcie „nowoczesna leżanka”, posiada dodatkowo bardzo dobry widok panoramiczny. Ogrzewanie siedziska od dołu zapewnią komfort i przytulność. Jest to idealne miejsce do relaksu, kontemplacji, itd.
Projekt Anny Maksymiuk i Ireneusza Maksymiuka z Białegostoku uzyskał Wyróżnienie i Nagrodę Specjalną ARCHICADA w 7 edycji Konkursu VASCO Integracja.
MagdaBrt
na pewno, jak komuś zależy na dizajnie, to kwestia grzejników i ich "ukrycia" czy wkomponowania w projekt jest ważna. ja jednak jestem zwykłym użytkownikiem, mieszkańcem wielkiej płyty, więc zwykłę grzejniki, takie jak te - http://www.therm.pl/manufacturers,1,394.html - w zupełności mi wystarczą.
rem65
Jest teraz trend na podłogówkę i chyba słuszny poniewaz bardziej ekonomiczny w eksploatacji . Osobiście większość inwestycji ktore teraz realizuje bazuje na ogrzewaniu podlogowym.
pompa24
To nie jest trend, tylko ekonomia
grzejąc podłogą nie musimy w w kotle utrzymywac wysokich temp. by nagrzać pomieszczenie .
Inną sprawą ze o ogrzewaniu podłogowym należy ,,myśleć,, na etapie budowy domu .
Bo pozniej przerabiac by mieśpodłogowe to juz idziemy w zanczne koszty .
wiem cos o tym z autopsii
Bolas
To nie jest trend, tylko ekonomia
grzejąc podłogą nie musimy w w kotle utrzymywac wysokich temp. by nagrzać pomieszczenie .
Utrzymywanie niskich temp. w kotłach węglowych nie wychodzi im na zdrowie a tym bardziej nie jest ekonomicznie uzasadnione więc twierdzenie w tym przypadku minione. Omija się ten problem stosując odpowiednie zestawy mieszające.
Enerbau
Ekonomia, to izolacja domu/mieszkania, żeby było jak najniższe zapotrzebowanie na ogrzewanie w kWh/m2/rok. Ekonomia, to niepotrzebna kotłownia, kominy, rurki, grzejniki. Ekonomia, to precyzyjne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Ekonomia, to niskotemperaturowe systemy grzewcze na podczerwień, niecentralne...
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
asolt
[quote="pompa24" Ekonomia, to precyzyjne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Ekonomia, to niskotemperaturowe systemy grzewcze na podczerwień, niecentralne...
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Ekonomia to ogrzewanie kablami, które wykorzystuje akumulacyjność posadzki i II taryfę, jak pokazują przykłady nawet ponad 90% wykorzystania II taryfy.
Ekonomia to ok. dwukrotnie mniejsze koszty instalacyjne kabli w stosunku do folii grzewczych.
Szkoda ze sie widzi tylko swoją ekonomię.
Enerbau
Ależ Pana drażni Enerbau, Panie asolt. Ciekawe dlaczego? Może zatem spróbujmy wyliczyć koszty inwestycyjne dla przykładowego domu 100m2 ze wszystkimi potrzebnymi materiałami, skoro twierdzi Pan, że kable są o połowę tańsze? Co do ekonomi w akumulacji ciepła, to chyba szkoda gadać. Większość inwestorów już dzisiaj wie, że ekonomiczne systemy grzewcze, to takie, które dostarczają ciepło wtedy kiedy potrzeba i w takich ilościach jakie są w danym momencie potrzebne. Czyli precyzja i niecentralne sterowanie a nie akumulacja.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
asolt
Ależ Pana drażni Enerbau, Panie asolt. Ciekawe dlaczego? Może zatem spróbujmy wyliczyć koszty inwestycyjne dla przykładowego domu 100m2 ze wszystkimi potrzebnymi materiałami, skoro twierdzi Pan, że kable są o połowę tańsze? Co do ekonomi w akumulacji ciepła, to chyba szkoda gadać. Większość inwestorów już dzisiaj wie, że ekonomiczne systemy grzewcze, to takie, które dostarczają ciepło wtedy kiedy potrzeba i w takich ilościach jakie są w danym momencie potrzebne. Czyli precyzja i niecentralne sterowanie a nie akumulacja.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Draznia mnie pólprawdy i niedopowiedzenia. Co do ekonomii to widzę przemożny wpływ tez TB, który niestety na fm rzuca tylko tylko hasła nie podparte konkretami. Po prostu jego i po częsci Pani ekonomia rozni się od ekonomii opartej dokładnych i rzetelnych obliczeniach popartych rzeczywistymi pomiarami.
Mam kontakt z wieloma moimi klientami którzy mają przeróżne systemy grzewcze i chetnie sie dzielą zuzyciami energii na ogrzewanie, wiekszosc publikuje takie dane na fm.
Wniosków z tych danych jest kilka i tak po kolei:
dokładne i rzetelne obliczenia ozc zgadzają sie z rzeczywistym zuzyciem
nie stwierdziłem róznic (dających sie zaobserwować) przy róznych rodzajach ogrzewania czystym prądem
przy akumulacji w posadzce/ płycie obserwowane wahania temperatury na ogól nie przekraczają 0,2-0,3 oC
wykorzystanie II taryfy w we wiekszosci przypadków przekraczało 80% zas w najwyzszy stopien wykorzystania II taryfy to ponad 95% (kol. R&K z forum muratora i jego dom ok 20 kWh/m2) i to mozemy nazwać ekonomią przy zachowaniu komfortu
oszczedność przy precyzyjnym sterowaniu ogrzewaniem podczerwienią w stosunku do wahan rzedu 0,2-03 oC moze najwyzej wynieść mak 2-3 %, jezeli jest inaczej proszę o dokładne obliczenia
próbował to na fm udowodnic producent grzejników regulusów, argumenty miał dokładnie takie sami jak Pani, ale nidgy nie przedstawił obliczeń wyników dokładnych badań, a wspominał o oszczędnościach nawet 30% (tylko nie wiadomo w stosunku do czego, bo napewno nie do precyzyjnego sterowania kablami w posadzce akumulacyjnej). Te rzekome oszczednosci w porównaniu do kabli czy nawet wodnej podłogówki ze sterowaniem pomieszczeniowym to mit a ewentualne zyski w wysokosci 2-3 % nie pokryja strat wynikających z braku wykorzystania II taryfy.
Odnosnie komfortu to wahania temp rzedu 0,2-0,3 oC moze czasami są wyczuwalne ale nie powodują dyskomfortu.
Jezeli chodzi o koszty instalacji to wziąłem pod uwagę dom 150 m2 (taki ma R&K) jego koszty instalacji kabli oraz dane z innych projektów takiego ogrzewania oraz ceny w waszej strony.
Porównałem ceny kabli devi i folii (ceny z waszej strony), sterowniki zblizone funkcjonalnie.
Ja rozumiem ze wymogi reklamy sprzedawanych wyrobów wymuszają taki a nie inny opis działania folii grzewczych, ze wiekszość tez TB nie ma pokrycia w rzeczywistosci ale za to chetnie jest przez niektórych wykorzystywana.
Uczono mnie ze audytor powinien wskazywać dokładnie zalety i wady a przede wszstkim ekonomicznosc zastosowania róznych zródeł i systemów grzewczych, co tez czynię. Oczywiście jestem nazywany przez TB szkodnikiem, nieukiem i wrogiem izolowania ale to jest konsekwencja dotarcia do prawdy i konkretów, zwykłej rzetelnosci czego w opisach reklamowych systemów niestety brakuje
Prosze nie szermować hasłem o wiekszości inwestorów i ich znajomosci precyzyjnego sterowania i cudownych korzysci zeń wynikających. Otóz ta znajomość nie jest tak powszechna jak Pani sugeruje, a wręcz jest odwrotnie. Hasła rodem z PRL, wzorem jest TB.
Mam do czynienia z wieloma klientami i tylko niektórzy z nich decydują się na sterowanie pomieszczeniowe lub strefowe, a prawie kazdy wymaga przedstawienia ewntualnych zysków z zastosowania takich układow regulacji.
Enerbau
Wszystko się zgadza, za wyjątkiem metody obliczeń.
Dokonane przez Pana obliczenia dotyczące ogrzewania akumulacyjnego bazują na termodynamice
i nie mogą być bezpośrednio użyte do obliczania skuteczności ogrzewania podczerwonego, które
bazuje na fizyce kwantowej i jest promieniowaniem elektromagnetycznym.
Prawa obowiązujące w fizyce klasycznej nie mają żadnego zastosowania do przedstawiania procesów mających miejsce w fizyce kwantowej!
Niestety próbuje się nagminnie te prawa naginać i przez fałszywe obliczenia sugerować wysoką energochłonność ogrzewań podczerwonych! Za tym wszystkim stoi lobby producentów klasycznych systemów grzewczych, którzy nie mają interesu w zmianie "status quo". Na uczelniach wyższych nie wykłada się fizyki kwantowej dla inżynierów budownictwa i architektów, tylko podsuwa im wymyślone
"normy" sugerujące prawidłowość dokonywanych przez nich obliczeń.
W sumie jest to jeden wielki skandal, jeden z wielu w nauce, gdzie partykularne interesy grup interesu przekładają się ponad interes publiczny i dobro każdego człowieka
Więcej na ten temat publikuje Prof. Dr.-Ing. Claus Meier
Architekt SRL, BayAK Nürnberg
http://clausmeier.tripod.com/strahlg.htm
Zainteresowani znajdą pod tym linkiem fachowe informacje na temat promieniowania podczerwonego, jego zalet i przyczyny, z powodu których nie jest ono powszechnie znane jako żródło ogrzewania naszych domów i mieszkań!
asolt
Jak widzę zaczynam dyskutować z kolejnym pracownikiem firmy Enerbau, ale niech będzie.
Otóz fizyka jest jest jedna, fizyka ta mówi ze nie jest mozliwe uzyskanie sprawnosci powyzej 100 % (tu przetwarzanie energii) czyli popularnego "perpetum mobile" NIe uzyskają sprawności powyżej 100% folie grzewcze nie uzyskają i inne elektryczne urządzenia grzewcze. Sprawność ich wszystkich oscyluje w granicach 99-100%. Dla uproszczenia przyjmijmy 100%.
Po co wtrącac tu temat termodynamiki nie wiem, chyba jedynie po to aby zamącić w głowie potencjalnemu klientowi, który im bardziej sie nasłucha opowiesci z zakresu fizyki kwantowej opowiesci zresztą prawdziwych ale nie mających bezposredniego przełozenia na "zalety" i ekonomicznosc ogrzewania podczerwienią tym bardziej będzie chciał je miec. Po prostu czysty marketing, ale po to istnieje kazda firma i nic dziwnego w tym nie ma.
Pisząc o sugerowaniu wysokiej energochłonnosci ogrzewania podczerwonego Pan sam nie wie o czym pisze. projektowe obciązenie cieplne oraz zapotrzebowania na ciepło wynika tylko z konstrukcji budynku jego izolacyjności , uystuowania, lokalizacji itd. Ilosc energii dostarczonej do uztrzymania okreslonej temperatury wewnątrz (nie mówimy tu ochłodzeniu w okresie letnim) jest niezalezna od rodzaju ogrzewania. Wielkosc tego zapotrzebowania okreslają obliczenia ozc, obliczenia dokładne i rzetelne. Cechuje je duza zbiezność z wynikami rzeczywistymi (max 10-15% róznicy). I ta własnie zbiezność powoduje ze Pana twierdzenia o błednych normach, wzorach, niewłasciwym programie nauczania wyzszego szkolnictwa technicznego nie mają pokrycia w rzeczywistosci. To jest głos TB, niech go Pan tak bezkrytycznie nie powiela, bo ukonczył Pan w odróznieniu od TB wyzsza uczelnię techniczną. Chce być Pan kolejnym reformatorem tego szkolnictwa, ale to chyba niewłasciwe miejsce. To samo dotyczy wszechświatowego spisku producentów energii, nosników energii, producentów niektórych urządzen grzewczych (wyłaczyć trzeba z tego niesławnego grona producentów, sprzedawców i instalatorów folii grzewczych, gdyz oni walczą o dobro człowieka (etyka jest u nich na pierwszym miejscu), nie zapominają wszakze o własnym). Duzo w tym propagandy (mającej zródło w twierdzeniach TB, przebywanie z nim na jednym forum powoduje ze przyjmuje sie bezkrytycznie choc celowo jego tezy nie mają zadnego pokrycia w rzeczywistosci) i ani jednej liczby.
Nie jestem przeciwko ogrzewaniu podczerwienią, ani zadnemu innemu rodzajowi ogrzewania. Jestem przeciwko mitom zwiazanym z tym rodzajem ogrzewania, z tym ze moje pojecie mitu na temat tego ogrzewania rózni się do panskiego, to samo dotyczy ekonomii dotyczącej kosztów ogrzewania podczerwienią jak i innymi rodzajami ogrzewania elektrycznego.
Tomasz_Brzeczkowski
Chyba nie ma nic głupszego od akumulacyjnego ogrzewania podłogowego.
asolt
Chyba nie ma nic głupszego od akumulacyjnego ogrzewania podłogowego.
Dziekuję za czujnośc Panie Tomaszu, odpowiedż jak zwykle poparta obliczeniami i dokładnym rachunkiem ekonomicznym, po prostu same konkrety. Dokładnie tak same jak dom wzorcowy z muratora w którym Pan sobie wybrał tylko ocieplenie do gruntu, pozostałe rzeczy które dokładnie wypunktował Henok juz nie, taka jest Pana wiarygodność.
rem65
A kto mówi o utrzymywaniu niskiej temperatury w kotle węglowym? Mam parę takich inst. na kotłach węglowych i 100% podłogówki i chodzi to bardzo dobrze i bardzo ekonomicznie. Dom 200m2 3 t ekogroszku/ sezon. Wygodniej dla klienta byłoby zrobić kotłownie na Pompie Ciepła ale nie wszyscy się decydują. Wiadomo- koszt inst.Ale plusy też są :czystość , z kotłowni można zrobić pralnie, brak obsługi, a przy PC powetrznej koszty eksploatacji zbliżone do węgla.
Enerbau
Panie asolt. Gdyby zechciał Pan sobie zadać trud i zapoznał się z tym co pisze prof. Meier na ten temat, nie ośmieszałby się Pan, pisząc swój tekst. Ja rozumię Pańskie poglądy i szanuję Pańską wiedzę, ale istnieją jeszcze w Kraju ludzie, którzy swoją wiedzę poszerzają i nie spoczywają na laurach.
Forum budowlane nie jest miejscem do prowadzenia dyskusji akademickich, dlatego też podałem link do artykułu prof. Meiera o promieniowaniu. To co twierdzę w swoim tekście, to są niektóre z jego tez, a nie marketing, tak jak Pan to sugeruje!
Zauważyłem pewną prawidłowość wśród autorów piszących na fm i próbujących narzucć swoje poglądy na fb. (przykład: perm) Z uporem maniaka ignorują argumenty poparte dowodami, a w kółko powtarzają jak mantrę, swoje poglądy na dany temat. Czyżby to było jakieś skrzywienie zawodowe?
Cytuję prof. Meiera:
"Die Heiztechnik ist nicht in der Lage, die Strahlung physikalisch richtig einzuordnen. Sie verharrt in den methodischen Regularien der für eine übliche Konvektionsheizung geltenden klassischen Wärmelehre und versucht nun, die Strahlung hier mit einzupassen. Strahlung ist jedoch eine elektromagnetische Welle und kann deshalb mit Wärmeleitung und Wärmeströmung nicht gleichgesetzt werden. Man begeht damit methodisch einen gravierenden Fehler. Dieser allgemeine Mißstand wird jedoch systematisch zu verschleiern versucht: dies wird anhand von Dokumenten untermauert. "
Tłumaczenie:
Technika grzewcza nie jest w stanie prawidłowo przyporządkować fizycznie promieniowanie.
Pozostaje ona w metodycznych uregulowaniach klasycznej nauki o cieple i zwykłego ogrzewania konwekcyjnego, i próbuje więc dopasować do tego promieniowanie.
Promieniowanie jest jednak falą elektromagnetyczną i dlatego też nie może być zrównane z przewodnictwem i przepływem ciepła.
Popełnia się przez to metodycznie doniosły błąd. To ogólne zło próbuje się systematycznie zafałszować i jest to poparte dokumentami.
Radzę wszystkim zainteresowanym oraz pragnącym poszerzyć swoją wiedzę zapoznać się z całym tekstem, nawet jeżeli trzeba by było wynająć tłumacza. Prawda jest porażająca!
Co do fizyki, to składa się ona z dwóch zasadniczych działów: fizyki klasycznej i mechaniki kwantowej. Każda z tych fizyk rządzi się swoimi prawami, które obowązują tylko w jej zakresie działania.
asolt
Panie asolt. Gdyby zechciał Pan sobie zadać trud i zapoznał się z tym co pisze prof. Meier na ten temat, nie ośmieszałby się Pan, pisząc swój tekst. Ja rozumię Pańskie poglądy i szanuję Pańską wiedzę, ale istnieją jeszcze w Kraju ludzie, którzy swoją wiedzę poszerzają i nie spoczywają na laurach.
Forum budowlane nie jest miejscem do prowadzenia dyskusji akademickich, dlatego też podałem link do artykułu prof. Meiera o promieniowaniu. To co twierdzę w swoim tekście, to są niektóre z jego tez, a nie marketing, tak jak Pan to sugeruje!
Zauważyłem pewną prawidłowość wśród autorów piszących na fm i próbujących narzucć swoje poglądy na fb. (przykład: perm) Z uporem maniaka ignorują argumenty poparte dowodami, a w kółko powtarzają jak mantrę, swoje poglądy na dany temat. Czyżby to było jakieś skrzywienie zawodowe?
Cytuję prof. Meiera:
"Die Heiztechnik ist nicht in der Lage, die Strahlung physikalisch richtig einzuordnen. Sie verharrt in den methodischen Regularien der für eine übliche Konvektionsheizung geltenden klassischen Wärmelehre und versucht nun, die Strahlung hier mit einzupassen. Strahlung ist jedoch eine elektromagnetische Welle und kann deshalb mit Wärmeleitung und Wärmeströmung nicht gleichgesetzt werden. Man begeht damit methodisch einen gravierenden Fehler. Dieser allgemeine Mißstand wird jedoch systematisch zu verschleiern versucht: dies wird anhand von Dokumenten untermauert. "
Tłumaczenie:
Technika grzewcza nie jest w stanie prawidłowo przyporządkować fizycznie promieniowanie.
Pozostaje ona w metodycznych uregulowaniach klasycznej nauki o cieple i zwykłego ogrzewania konwekcyjnego, i próbuje więc dopasować do tego promieniowanie.
Promieniowanie jest jednak falą elektromagnetyczną i dlatego też nie może być zrównane z przewodnictwem i przepływem ciepła.
Popełnia się przez to metodycznie doniosły błąd. To ogólne zło próbuje się systematycznie zafałszować i jest to poparte dokumentami.
Radzę wszystkim zainteresowanym oraz pragnącym poszerzyć swoją wiedzę zapoznać się z całym tekstem, nawet jeżeli trzeba by było wynająć tłumacza. Prawda jest porażająca!
Co do fizyki, to składa się ona z dwóch zasadniczych działów: fizyki klasycznej i mechaniki kwantowej. Każda z tych fizyk rządzi się swoimi prawami, które obowązują tylko w jej zakresie działania.
Prosze podac te dowody ze przy zastosowaniu folii otrzymamy wiecej ciepła czyli sprawnośc jest wyższa niz pozostałych elektrycznych urządzen grzewczych i oczywiscie konkretne wartosci tych sprawności a ja na pewno ujmę to w audycie. Rozumiem ze cały problem lezy w odczuwaniu komfortu przez człowieka a dokładniej odczuwaniu go przy zmniejszonej temp otoczenia.
Jezeli chcemy utrzymac załozoną temp w pomieszczeniu okresloną w obliczeniach ozc to energia tracona musi byc uzupełniona w wiekosci zgodnej z obliczeniami i powoływanie sie na fizyke kwantową tego faktu nie zmieni, nie zmieni tego fakt blisko stuprocentowej sprawności elektrycznych urzadzen grzewczych, faktyczne róznice w w sprawnosci rzedu promili rózniez nie mają wiekszego znaczenia. Skoro prawda jest porazajaca to proszę przedstawic wynikające z niej wnioski. Jeszcze lepiej by było aby ta prawda, porazająca zreszta miała swoj udział w normach. A tak na marginesie skąd Pan wie ze nie poszerzam wiedzy z audytingu?.
Odnosnie prawidłowosci wsrod piszących na tym forum to ja również zauwazyłem pewną prawidłowość, chodzi o brak dokładnych obliczen i przedstawiania niepodwazalnych dowodów na poparcie swoich tez dotyczy to głownie sprzedawców producentów urzadzen grzewczych i izolacji termicznej i okien. Nie brakuje ich również na fm niestety.
Chce Pan udowodnic ze grzanie foliami jest bardziej ekonomiczne niz innymi rodzajami ogrzewania (w tym szczegolnie elektrycznego ogrzewania) a jednoczesnie najbadziej ekonomiczne inwestycyjnie, prosze bardzo ale prosze nie zapomniec o konkretnych obliczeniach. Ze słowami mozna polemizowac z liczbami juz nie.
Bolas
55'C przy dzisiejszych trendach i ekonomii to bardzo dużo.
Enerbau
hello kitty !, Szatan wymyślił ogrzewanie na podczerwień. No comments
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
LubPol
Na forum można poczytać cały szereg opinii dotyczący ogrzewania podłogowego oraz grzejnikowego,wystarczy poszukac, Moim zdaniem w chwili obecnej o wiele bardziej opłacalne jest ogrzewanie podłogowe.
kostekk
Oczywiście ogrzewanie podłogowe wszędzie tam gdzie jest terakota. Tylko w pomieszczeniach gdzie mamy panele albo drewno polecam grzejniki na ściany. Warto zakupić grzejniki na podczerwień, są energooszczędne. Każde ogrzewanie domu musi być energooszczędne, nikt nie ma ochoty przepłacać prawda?
Oszczędzanie to podstawa, ja wolałem dopłacić i zakupić na podczerwień i mi się po sezonie zwróciło wszystko. Polecam
Greengaz
Oczywiście ogrzewanie podłogowe wszędzie tam gdzie jest terakota. Tylko w pomieszczeniach gdzie mamy panele albo drewno polecam grzejniki na ściany. Warto zakupić grzejniki na podczerwień, są energooszczędne. Każde ogrzewanie domu musi być energooszczędne, nikt nie ma ochoty przepłacać prawda?
Oszczędzanie to podstawa, ja wolałem dopłacić i zakupić na podczerwień i mi się po sezonie zwróciło wszystko. Polecam
Zwróciło w porównaniu z czym? Przydomową elektrownią atomową?
Greengaz
Oczywiście ogrzewanie podłogowe wszędzie tam gdzie jest terakota. Tylko w pomieszczeniach gdzie mamy panele albo drewno polecam grzejniki na ściany. Warto zakupić grzejniki na podczerwień, są energooszczędne. Każde ogrzewanie domu musi być energooszczędne, nikt nie ma ochoty przepłacać prawda?
Oszczędzanie to podstawa, ja wolałem dopłacić i zakupić na podczerwień i mi się po sezonie zwróciło wszystko. Polecam
Zwróciło w porównaniu z czym? Przydomową elektrownią atomową?
asolt
Oczywiście ogrzewanie podłogowe wszędzie tam gdzie jest terakota. Tylko w pomieszczeniach gdzie mamy panele albo drewno polecam grzejniki na ściany. Warto zakupić grzejniki na podczerwień, są energooszczędne. Każde ogrzewanie domu musi być energooszczędne, nikt nie ma ochoty przepłacać prawda?
Oszczędzanie to podstawa, ja wolałem dopłacić i zakupić na podczerwień i mi się po sezonie zwróciło wszystko. Polecam
Zwróciło w porównaniu z czym? Przydomową elektrownią atomową?
Reklama na poziomie przedszkolaka, ale cóz podobno to forum jest awangardą technologiczną
Enerbau
To tylko taki lokalny folklor reklamowy. Nikt ich tu nie traktuje poważnie. Smędzą i zaśmiecają forum.
Takie tam drobnoustrojstwo
Niech Pan trochę wyluzuje. Nie można wszystkiego traktować dosłownie...
PieceMans
Akurat ogrzewanie na podczerwień nie spowoduje niższych kosztów,podłogowe- różnie w zależności od konkretnego metrażu,nie da się tego w jednoznaczny sposób przełożyć na koszty i porównać. Nie mniej jednak uważam,że w chwili obecnej ogrzewanie podłogowe bedzie podstawą.
Enerbau
Za dużo czytasz muratora i już Ci się miesza. Z takimi rewelacjami to tu kariery nie zrobisz
Bolas
Podłogowe centralne, kominek z dgp jest najpopularniejsze tak jak kolektory czy wentylacja grawitacyjna
PC, podczerwień, rekuperator, izolacja to abstrakcja.
asolt
Akurat ogrzewanie na podczerwień nie spowoduje niższych kosztów,podłogowe- różnie w zależności od konkretnego metrażu,nie da się tego w jednoznaczny sposób przełożyć na koszty i porównać..
Nie spowoduje, bo nie ma sprawności wyzszej niz 100%, podobnie jak i inne rodzaje ogrzewania elektrycznego. Nieznaczne róznice które mogą sie pojawic wynikają jedynie z precyzji regulacji.
Tomasz_Brzeczkowski
Nieznaczne róznice które mogą sie pojawic wynikają jedynie z precyzji regulacji.??????
Nieznaczne...
W identycznych domach izolowanych 140m2 (Damir ) przy ogrzewaniu bezpośrednim wychodziło około 3500-4000 kWh przy ogrzewaniu pośrednim gazowym między 900 a 1000m3.
asolt
Nieznaczne róznice które mogą sie pojawic wynikają jedynie z precyzji regulacji.??????
Nieznaczne...
W identycznych domach izolowanych 140m2 (Damir ) przy ogrzewaniu bezpośrednim wychodziło około 3500-4000 kWh przy ogrzewaniu pośrednim gazowym między 900 a 1000m3.
Prosze czytac ze zrozumieniem, apeluje do Pana o to juz od dłuższego czasu.
Chodzi mi wyłacznie o porównanie róznych rodzajów ogrzewania elektrycznego niecentralnego.
Jezeli ma Pan opracowania i wyniki badan na ten temat niech Pan przedstawi a nie za przeproszeniem
w..a sie w kazdy temat, nie czytajac wczesniej postów i nie znając kontekstu moich wypowiedzi.
Enerbau
Akurat ogrzewanie na podczerwień nie spowoduje niższych kosztów,podłogowe- różnie w zależności od konkretnego metrażu,nie da się tego w jednoznaczny sposób przełożyć na koszty i porównać..
Nie spowoduje, bo nie ma sprawności wyzszej niz 100%, podobnie jak i inne rodzaje ogrzewania elektrycznego. Nieznaczne róznice które mogą sie pojawic wynikają jedynie z precyzji regulacji.
Nie można porównywać elektrycznych systemów grzewczych do siebie, jeżeli jeden z systemów pracuje jako system ogrzewania konwekcyjnego, a drugi jest systemem ogrzewania podczerwonego.
Tu nie pomogą najlepsze normy i wzory, ponieważ nie można opisać zjawisk występujących w fizyce kwantowej wzorami z fizyki klasycznej (termodynamiki)!
Proszę jeszcze raz Pana o zapoznanie się z tym co pisze na ten temat prof. Meier, a potem o merytoryczną dyskusję. http://clausmeier.tripod.com/strahlg.htm
Jak można dyskutować o czymś, jeżeli nie zna się argumentów drugiej strony.!
Trzyma się Pan kurczowo norm i wiedzy, którą kiedyś Pan nabył i boi się Pan tego nowego, o czym na studiach nie wykładali. Mogę to zrozumieć. Tak zachowuje się z reguły 90 % ludzi, którzy zetkneli się z czymś nowym i nie mogą albo nie chcą tego pojąć.
Skoro dyskutuje Pan na FB, to uważam Pana za inteligentnego człowieka, który jest w stanie
zrozumieć także inne podejście do spraw izolacji i ogrzewania.
W nauce nie ma nic stałego. Uczymy się przez całe nasze życie (nie wszyscy), by stwierdzić w godzinie śmierci, że tak naprawdę, to dużo nam tej wiedzy jeszcze brakuje.
asolt
Akurat ogrzewanie na podczerwień nie spowoduje niższych kosztów,podłogowe- różnie w zależności od konkretnego metrażu,nie da się tego w jednoznaczny sposób przełożyć na koszty i porównać..
Nie spowoduje, bo nie ma sprawności wyzszej niz 100%, podobnie jak i inne rodzaje ogrzewania elektrycznego. Nieznaczne róznice które mogą sie pojawic wynikają jedynie z precyzji regulacji.
Nie można porównywać elektrycznych systemów grzewczych do siebie, jeżeli jeden z systemów pracuje jako system ogrzewania konwekcyjnego, a drugi jest systemem ogrzewania podczerwonego.
Tu nie pomogą najlepsze normy i wzory, ponieważ nie można opisać zjawisk występujących w fizyce kwantowej wzorami z fizyki klasycznej (termodynamiki)!
Proszę jeszcze raz Pana o zapoznanie się z tym co pisze na ten temat prof. Meier, a potem o merytoryczną dyskusję. http://clausmeier.tripod.com/strahlg.htm
Jak można dyskutować o czymś, jeżeli nie zna się argumentów drugiej strony.!
Trzyma się Pan kurczowo norm i wiedzy, którą kiedyś Pan nabył i boi się Pan tego nowego, o czym na studiach nie wykładali. Mogę to zrozumieć. Tak zachowuje się z reguły 90 % ludzi, którzy zetkneli się z czymś nowym i nie mogą albo nie chcą tego pojąć.
Skoro dyskutuje Pan na FB, to uważam Pana za inteligentnego człowieka, który jest w stanie
zrozumieć także inne podejście do spraw izolacji i ogrzewania.
W nauce nie ma nic stałego. Uczymy się przez całe nasze życie (nie wszyscy), by stwierdzić w godzinie śmierci, że tak naprawdę, to dużo nam tej wiedzy jeszcze brakuje.
Systemy ogrzewania elektrycznego mozna a nawet trzeba porównywać, bo tego zyczy sobie klient.
Klient który szuka najtanszego systemu ogrzewania elektrycznego takze i inwestycyjnie.
Co Pan odpowie kilentowi nafaszerowananemu wczesniej opisem zjawisk wystepujących w fizyce kwantowej który zapyta ile on na tej "fizyce" zaoszczedzi w porównaniu do systemu ogrzewania kablami, wodną podłogówką elektryczną w II taryfie, piecami akumulacyjnymi, panelami podczerwieni itd. Klient oczekuje konkretnych liczb a demagogii.
Szermuje Pan hasłami o fizyce kwantowej, proszę przedstawic konkretne liczby ktore z niej wynikają a które uzasadniają uzyskanie sprawnosci powyzej 1, bo do tego sie to sprowadza.
Prosze pokazac wnioski ze zastosowania fizyki kwantowej do opisu ogrzewania podczerwonego ujete w normach. Te które są wykorzystywane w audytach energetycznych. Proszę nie sugerować ze jestem odporny na wiedzę, ja jestem odporny na reklamę bez pokrycia, za którą uważam opis zjawisk z zakresu fizyki kwantowej sugerujący potencjalnemu klientowi niesamowite korzysci w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania elektrycznego. Tymczasem oprócz wytykania mi nieznajamosci zjawisk opisywanych przez fizykę kwantową nie przedstawił Pan zadnej liczby, zadnych badan laboratoryjnych ze tak jest w istocie. Prosze przemawiac jezykiem liczb a nie byc demagogiem.
Enerbau
Skoro oczekuje Pan liczb, to proszę bardzo.
Prosze zapoznać się z pracą dr. Kosacka z Politechniki Kaiserslautern, w której porównuje on ogrzewanie gazowe z ogrzewaniem panelami na podczerwień, czyli klasyczne ogrzewanie konwekcyjne do ogrzewania podczerwonego.
http://www-user.rhrk.uni-kl.de/~kosack/ ... NGSHEIZUNG
Nie ma norm dotyczących ogrzewań podczerwonych bo ustawodawca nie ma interesu aby takie normy
wydać. Chroni w ten sposób rynek tradycyjnych ogrzewań i nie są to teorie spiskowe tylko fakty, o których pisze między innymi prof. Meier!
asolt
Skoro oczekuje Pan liczb, to proszę bardzo.
Prosze zapoznać się z pracą dr. Kosacka z Politechniki Kaiserslautern, w której porównuje on ogrzewanie gazowe z ogrzewaniem panelami na podczerwień, czyli klasyczne ogrzewanie konwekcyjne do ogrzewania podczerwonego.
http://www-user.rhrk.uni-kl.de/~kosack/ ... NGSHEIZUNG
Nie ma norm dotyczących ogrzewań podczerwonych bo ustawodawca nie ma interesu aby takie normy
wydać. Chroni w ten sposób rynek tradycyjnych ogrzewań i nie są to teorie spiskowe tylko fakty, o których pisze między innymi prof. Meier
Ale mnie nie interesuje porównanie z ogrzewaniem gazowym, tylko porównanie z innymi rodzajami ogrzewania elektrycznego czystym prądem. O tym jest ta dyskusja.
Co do spisku i zmowy ustawodawcy i producentów tradycyjnego ogrzewania (cokolwiek by to znaczyło) sie nie wypowiem, to jest political fiction i jest poza zasiegiem moich zainteresowań.
A jezeli juz jest sprawa spisku ogólnoświatowego gdyz chyba jeszcze zaden kraj nie wprowadził norm opartych na badaniach dr Kosacka i prof. Meiera . Powazne oskarżenia dowodów zero. Jak widac spisokowa teoria dziejów ma sie dobrze, a nawet bardzo dobrze.
Jedno co moge stwierdzic to wybitnie negatywny wpływ TB w dziedzinie niesprawdzonych teorii na niektórych forumowiczów.
Greengaz
W identycznych domach izolowanych 140m2 (Damir ) przy ogrzewaniu bezpośrednim wychodziło około 3500-4000 kWh przy ogrzewaniu pośrednim gazowym między 900 a 1000m3.
Nic nie rozumiem.
Skąd w domu z ogrzewaniem gazowym pośrednim wzięła się kotłownia gazowa, jeśli
Nie znajdzie Pan kotłowni która w sezonie wyprodukuje mniej niż 8000kWh.
asolt
W identycznych domach izolowanych 140m2 (Damir ) przy ogrzewaniu bezpośrednim wychodziło około 3500-4000 kWh przy ogrzewaniu pośrednim gazowym między 900 a 1000m3.
Nic nie rozumiem.
Skąd w domu z ogrzewaniem gazowym pośrednim wzięła się kotłownia gazowa, jeśli
Nie znajdzie Pan kotłowni która w sezonie wyprodukuje mniej niż 8000kWh.
Im dłużej czyta sie wypociny TB tym sie wiecej nie rozumie, to taka zaleznosc potwierdzona w praktyce,
nie jestes pierwszym, ostatnim zapewne tez nie.
Tomasz_Brzeczkowski
Wiem, ze Pan tego nie zrozumie. Gdyby był Pan w stanie zrozumieć nie pisałby Pan np. o OZC!
Greengaz
Cały czas mnie fascynują straty wynikające z ogrzewania gazowego pośredniego.
Gdzieś mi ginie po drodze 60% kWh.
asolt
Cały czas mnie fascynują straty wynikające z ogrzewania gazowego pośredniego.
Gdzieś mi ginie po drodze 60% kWh.
Nie ma sie co dziwic skoro wg TB sprawność kotłow kondensacyjnych to ok 50%, nie kondensacyjnych ok 40 %
Wg moich obliczeń potwierdzonych w rzeczywistosci te sprawnosci wziete są z kapelusza a TB plecie trzy po trzy, sam tego nigdy nie zmierzył, ale i tak wie najlepiej.
Zaraz bedzie kontratak
Marcin Blaszczyk
A propo ogrzewania grzejnikowego warto jeszcze wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu jakim jest promiennik podczerwieni.
Polecam do rozważenia.
asolt
A propo ogrzewania grzejnikowego warto jeszcze wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu jakim jest promiennik podczerwieni.
Polecam do rozważenia.
A ja polecam do przeczytania odpowiedni dział na fm dotyczący paneli
http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... light=dana
Enerbau
Oczywiście ogrzewanie podłogowe wszędzie tam gdzie jest terakota. Tylko w pomieszczeniach gdzie mamy panele albo drewno polecam grzejniki na ściany.
Co za ignorancja ! Brak słów! Heniek113 , oprócz reklamowania za kasę warto się doszkolić w nowych technologiach! Ile dostajesz za wstawianie bzdurnych postów? Oczywiście nie zaproponuję nic bardziej intratnego, ale może chociaż podpowiem, że nie warto za wszelką cenę robić z siebie idioty.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Agulka864
Ja wiecznie z grzejnikami mam problem, a to grzeją do połowy, a to się coś zepsuje.. OStatnio zaczęłam przeglądać sobie http://www.kreocen.pl/kategoria/Ogrzewa ... 2_250.html i nie jest to drogie rozwiązanie a chyba dla mnie jednak lepsze..
OSADA INSTALATOR
Obejrzyj realizacje! Zapraszamy na stronę: http://osadainstalator.pl/
Nowoczesne instalacje sanitarno-grzewcze. Firma z 20-letnim doświadczeniem. Realizujemy prace na terenie woj. lubuskiego.
Greengaz
Osada,
byłbyś wiarygodny, gdybyś podpierając się swoim 20 letnim doświadczeniem pomagał innym forumowiczom. A tak to tylko wklejasz reklamę chociaż to nie jest FORUM REKLAMOWE, tylko Forum Budowlane.
luki25k
Pod pinam się pod temat.
Witam ja już za instalacją grzewcza ale przed wyborem źródła ogrzewania. Instalacja zrobiona mieszana tj. w pokojach grzejniki reszta podłogowa. Grzejiniii raczej będą aluminiowe i moje pytanie jest następujące. Jak ta instalacja będzie współdziałać z pompa ciepła z teorii wiem że żeby uzyskać jak najwyższe COP to lepiej ogrzewanie podłogowe ale skoro pompa ciepła jest wykorzystywana do C.W.U to czy to urządzenie jest dwu funkcyjne? Skoro nie to na nie rozumiem tego. Skoro cwu ma mieć około 50°C to taka temp wystarczy do pracy z grzejnikami. Bo to właśnie pompę ciepła chciałbym u siebie wykorzystać jako główne źródło ciepła.
W temacie widziałem użytkowania asolt jest z moich okolic wiec może masz kontakt do jakiś fachowców wykonywujacych instalacje pomp ciepła pionowych?
Dzięki za odpowiedzi pozdrwuan wszystkich forumowiczów.
Tomasz_Brzeczkowski
To nie jest tak, że pompę ciepła można sobie wpiąć w instalację do kotła! Do pompy jest inna instalacja.
luki25k
Wiem ze po prostu nie da sie wpiac... chodzi mi o to czy pompa ciepla w instalacji wytwarza 2 rozne temperatury?
asolt
To nie jest tak, że pompę ciepła można sobie wpiąć w instalację do kotła! Do pompy jest inna instalacja.
Grzejniki mozna przewymiarować, do tradycyjnych tez mozna zastosować pompę. Obecnie domy są duzo lepiej ocieplone niz dawniej i projektowe obciązenie cieplne tych budynków jest stosunkowo małe. Są pompy wysokotemperaturowe takie jak np. Daikin Altherma HT, które sie dobrze sprawują przy tradycjnej instalacji grzejnikowej, jak i przy mieszanej. Kol. " Värmepumpsägare" z forum muratora ma taką i nie narzeka a dom ma słabo ocieplony bo stary. Oczywiscie ze najlepiej miec 100% podłogówki ale tu mleko sie rozlało i niestety do stanu aktualnego trzeba sie dostosować.
asolt
Wiem ze po prostu nie da sie wpiac... chodzi mi o to czy pompa ciepla w instalacji wytwarza 2 rozne temperatury?
Tak własnie jest, pompa "wytwarza" dwie rózne temperatury , ale w trybie priorytetu cwu czyli nastawa dla cwu jest inna dla instalacji grzewczej inne. Nie mogą byc one wytworzone w jednym czasie. Pompa działa naprzemiennie, raz grzeje cwu, a raz dom. W przypadku otzymania sygnału do podgrzania cwu pompa przerywa ogrzewanie domu i podgrzewa cwu, gdy temp. cwu osiągnie załozony poziom pompa obniża temp. zasilania i poprzez przełaczony zawór trójdrożny powraca do trybu ogrzewania domu.
Bolas
Ja mam gruntówkę10kW i system mieszany. W sezonie na grzejniki i podłogówkę idzie mi 28-36'C tyle że grzejniki i podłogówka są zwymiarowane do tej właśnie temperatury zasilania. Wodę w zbiorniku 300L grzeję do 43'C bo nie potrzebuję wyższej. Oczywiście możemy to wszystko podpiąć pod wysoką temperaturę nawet 60'C z tym że PC będzie bardziej obciążona i będzie dłużej pracować co przekłada się na obniżenie COP i wyższe rachunki za prąd - bardzo ważne w tym wypadku jest dobranie dolnego źródła. Cała masa wykresów jest na necie dotycząca zależności temp. dolnego źródła i górnego oraz zasilania i zużycia energii. Długo tłumaczyć pisząc trzeba niestety troszkę się wysilić i wyczytać sobie wszystko z wykresów.
Pompa poprzez sterowanie i dwie pompy grzeje w zależności od potrzeby raz bojler raz bufor od centralnego.
PieceMans
Pompa ciepła to w tym przypadku bardzo dobre rozwiązanie i myślę,że warto w nią zainwestować,zresztą decyzja już chyba zapadła. Poza tym daj generalnie znać jeżeli wątek jest wciąż aktualny jak sprawuje się instalacja.
romuald
Dyskusję zależałoby zacząć właściwie od czego innego. A mianowicie - jakiego rodzaju "paliwa" używamy? Ogrzewanie podłogowe, jakkolwiek pełne korzyści, nie wszędzie, w starszych zwłaszcza budynkach, jest możliwe do zastosowania i tam w zasadzie wyboru wielkiego nie ma. No i ma ono sens przede wszystkim w połączeniu z pompą ciepła. W takich przypadkach, jeśli szukałbym gdzieś oszczędności to właśnie w doborze rodzaju "paliwa", w kotłach kondensacyjnych itd.
Enerbau
Kiedy w końcu dotrze do ludzi, że spalanie w kotle nośnika energii jest bez sensu.
Najpierw trzeba coś spalić aby ogrzać wodę. Tu występują już straty ciepła.
Następnie ogrzaną wodą podgrzewamy powietrze w pomieszczeniu. Od tego ogrzanego powietrza nagrzewają się ściany, sufit i meble. Występuje zjawisko konwekcji. Komfort cieplny jest mizerny, gdyż ciepłe powietrze unosi się pod sufitem, a w nogi zimno. Występują straty ciepła związane z ogrzewaniem powietrza i mieszkania.
W przypadku ogrzewań podczerwonych, energia elektryczna zamienia się w promieniowanie podczerwone, które ogrzewa bezpośrednio ściany, sufit, podłogę, meble i nas. Ciepło jest w całości wykorzystane do ogrzania pomieszczenia, a nie powietrza. To powietrze ogrzewa się od ciepłych ścian, podłogi, sufitu oraz mebli. Wytworzona energia zostaje efektywnie wykorzystana.
Mamy najwyższy komfort cieplny, przy minimalnej konwekcji i bez ryzyka osadzania się wilgoci na ścianach. Wilgoć zawarta w powietrzu, zostaje usunięta przez wentylację lub podczas wietrzenia pomieszczeń. Nie ma ryzyka aby pojawił się grzyb w mieszkaniu.
Wybór należy do inwestora
bachus
Kiedy w końcu dotrze do ludzi, że spalanie w kotle nośnika energii jest bez sensu.
Najpierw trzeba coś spalić aby ogrzać wodę.
W elektrowni też trzeba coś spalić aby wytworzyć prąd. Poza tym spalanie w domu jest najtańszym sposobem ogrzewania.
Tu występują już straty ciepła.
W elektrowni też występują straty, za które i tak płaci konsument
W domu te straty to sprawność pieca a nie całej instalacji
Następnie ogrzaną wodą podgrzewamy powietrze w pomieszczeniu. Od tego ogrzanego powietrza nagrzewają się ściany, sufit i meble.
No przecież taka jest idea podgrzewania domu, Chyba nie sądzisz, że ogrzewając podczerwienią ogrzewasz tylko coś a część pozostaje zimna, np meble., ściany sufit. Gratuluję takiego komfortu.
Występuje zjawisko konwekcji. Komfort cieplny jest mizerny, gdyż ciepłe powietrze unosi się pod sufitem, a w nogi zimno. Występują straty ciepła związane z ogrzewaniem powietrza i mieszkania.
Powszechnym jest wodne ogrzewanie podłogowe a więc nic pod sufitem się nie unosi, brak konwekcji, w nogi ciepło a więc i komfort cieplny zapewniony. Skąd to czarnowidztwo?
Chyba, że masz na myśli dom w ogóle nie ocieplony z piecem kaflowym, tak to się zgodzę. Ale kto dzisiaj montuje sobie piec kaflowy? Chyba nie tą epokę opisujesz.
Enerbau
Komentarze nie poparte wiedzą, a nawet logiką.
Panie Witoldzie, nudy !!! Więcej korzyści może będzie dla użytkowników forum, jak się Pan skupi na tym na czym się Pan zna, a nie na roli detektywa tropiącego Enerbau. Chyba, że ma Pan jakąś tajną misję
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
bachus
Komentarze nie poparte wiedzą, a nawet logiką.
Panie Witoldzie, nudy !!! Więcej korzyści może będzie dla użytkowników forum, jak się Pan skupi na tym na czym się Pan zna, a nie na roli detektywa tropiącego Enerbau. Chyba, że ma Pan jakąś tajną misję :
Oj nie spodziewałem się tak obszernego komentarza. A czy nudy, niech inni to ocenią. No może faktycznie przesadzam nie co z kontrargumentami, próbując dyskutować z osobą wszystko wiedząca o ogrzewaniu. Nie powinno się zadawać nie wygodnych pytań. Gdzież ja maluczki do takiego guru.
Bolas
W elektrowni też występują straty, za które i tak płaci konsument
W domu te straty to sprawność pieca a nie całej instalacji
A w domu kto te straty płaci? Z elektrycznym "paliwem" jest tak że zużywam tyle ile potrzebuję i nic więcej a z centralnym ogrzewaniem najpierw grzeję wodę potem odbieram część tej energii i tak w koło.
Straty całej instalacji to jej sprawność nie tak czasem? Oj zapomniałem że wszyscy dają po 5cm otuliny na rurach przesyłowych. Czy sprawność kotła w granicach 80% to dużo? ze 100zł każde 20zł idzie w komin!
bachus
W elektrowni też występują straty, za które i tak płaci konsument
W domu te straty to sprawność pieca a nie całej instalacji
Zacytowałeś ale nie do końca zrozumiałeś. Jeżeli się podaje, że w piecu są straty delikatnie sugerując, że w prądzie ich nie ma to ja gratuluję przebiegłości takiego porównania. Może na wielu to działa i krzykną Eureka, natomiast po pewnym czasie jak będą mieli zapłacić za prąd to nie wiem czy będzie tak wesoło.
A w domu kto te straty płaci?
Napisał wyraźnie Enerbał, ze zapłaci konsument, i jest najprawdziwszą prawdą.
Tylko na stratę trzeba spojrzeć bardziej obiektywnie. Bo za straty w elektrowni zapłaci też konsument. Skoro tu i tu zapłaci konsument to po co o tym pisać? Może lepiej jakieś porównanie?
Z elektrycznym "paliwem" jest tak że zużywam tyle ile potrzebuję i nic więcej a z centralnym ogrzewaniem najpierw grzeję wodę potem odbieram część tej energii i tak w koło.
A spytam nieskromnie co dzieje się z tą jak twierdzisz nieodebraną z wody częścią energii, co się dzieje?, przez komin wylatuje? A jeżeli palimy 24h to już nie ma w kółko.
A może jakieś przykłady porównawcze?
Straty całej instalacji to jej sprawność nie tak czasem?
To zależy. Ale na ogół straty to tylko kotła, o czym niżej:
Oj zapomniałem że wszyscy dają po 5cm otuliny na rurach przesyłowych.
Jeżeli załóżmy, do grzejnika idzie rura stalowa bez otuliny doprowadzająca wodę to jak rozumiem sugerujesz, że woda studząc się w rurze to strata a w grzejniku to dopiero grzanie. A jak ktoś wpadnie na hipotetyczny pomysł położyć sobie rurę na około pokoju bez grzejnika to właściwie podgrzeje ten pokój stratą, jak to liczyć, może jest to niepoliczalne?
Bolas
Patrząc w ten sposób to utrata ciepła przy rurze z ciepłą wodą do mój zysk?
Enerbau
Ciepło powinno być oddane w miejscu gdzie jest potrzebne. Każdy jego rodzaj transportu generuje straty, dlatego też energia elektryczna, w szczególności produkowana u użytkownika, jest najtańszą formą ogrzewania! Nie ma strat związanych ze spalaniem, nie ma strat związanych z przesyłem energii, nie zanieczyszcza się środowiska naturalnego.
Nie mogę zrozumieć oporów związanych z potencjalną możliwością wytwarzania energii elektrycznej na własny użytek!!!
Nawet jak postawimy trochę większy wiatrak o mocy 5 kW, to i tak jest to pikuś w porównaniu do generatorów budowanych na farmach wiatrowych.
Aktualnie buduje się generatory wiatrowe klasy gamma, o mocy 2,5 MW, specjalnie dostosowane do miejsc o słabej sile wiatru. Dla tego typu generatorów wystarczy wiatr o sile 3m/s.
Generatory klasy delta osiągają moc do 3,3 MW i do ich uruchomienia wystarczy prędkość wiatru 3,5 m/s.
5 kW wiatrak kosztuje ok. 2500 US Dolarów, np. coś takiego http://www.alibaba.com/product-detail/c ... 0.html?s=p
Może mam podać więcej przykładów o zaletach generatorów wiatrowych?
bachus
5 kW wiatrak kosztuje ok. 2500 US Dolarów, np. coś takiego http://www.alibaba.com/product-detail/c ... 0.html?s=p
Może mam podać więcej przykładów o zaletach generatorów wiatrowych?
Z tymi cenami to tak nie do końca.
Cena FOB, to cena u Chińczyka na składzie, do tego jest liczona cena:
wysyłki na poziomie 800$
ubezpieczenia 120$
w Polsce cło ?$
podatek vat 23% od ceny zakupu
opłaty odprawy, portowe,
Do tego wszystkiego inwerter.
A więc jak podajesz ceny to staraj się robić to profesjonalnie, a nie jak amatorszczyk, to taka skromna rada hejtera.
bachus
Może mam podać więcej przykładów o zaletach generatorów wiatrowych?
Jasne, napisz zobaczymy na ile zrobisz to profesjonalnie, bo inaczej hejter wskoczy na plecy.
O wadach nie omieszkaj też coś napisać.
bachus
Ciepło powinno być oddane w miejscu gdzie jest potrzebne
Dla tego piece trzyma się w domu a nie po za nim. Rurki idące do odbiorników też wchodzą w ogólny bilans energetyczny domu, ogrzewając go, więc nie jest to jakieś rewolucyjne stwierdzenie! No ale to pewnie wszystko brednie bo najlepsze i najtańsze jest według niektórych ogrzewanie elektryczne.
Enerbau
Jak zwykle mylisz pojęcia. Dla Ciebie wszystko co jest na prąd, jest ogrzewaniem elektrycznym.
Diabeł tkwi w szczegółach. Tu nie chodzi o nośnik energii, tylko o system!.
Jakoś nie możesz pojąć różnicy pomiędzy ogrzewaniem konwekcyjnym, a podczerwonym.
Może wypadałoby się trochę w tym kierunku bardziej uświadomić
bachus
No jasne, napisz jeszcze o zbwiennym wpływie na zdrowie. To Ty nie możesz pojąć, że póki co są różne systemy i różny jest ich koszt eksploatacji i jakoś usilnie wyliczasz wyimaginowane wady innych systemów nie zauważając, ze w Twoim systemie nośnikiem jest energia elektryczna, gdzie 1kWh pobrana=1kWh energi cieplnej.
asolt
No jasne, napisz jeszcze o zbwiennym wpływie na zdrowie. To Ty nie możesz pojąć, że póki co są różne systemy i różny jest ich koszt eksploatacji i jakoś usilnie wyliczasz wyimaginowane wady innych systemów nie zauważając, ze w Twoim systemie nośnikiem jest energia elektryczna, gdzie 1kWh pobrana=1kWh energi cieplnej.
Udowodnienie ze jest inaczej, czyli ze z 1 kWh energii pobranej otrzymamy wiecej niz 1 kWh oddanej oczywiscie przy ogrzewaniu podczerwienia jest godne nagrody Nobla.
Doradca_KAN-therm
Aż strach pomyśleć co czują zwykli śmiertelnicy czytający te forum, którzy za ciężko zarobione pieniądze starają się wybudować a następnie utrzymać swój wymarzony dom.
Pozostawie to bez komentarza... a tym niedouczonym i nie kumatym, OSOBIŚCIE polecę ogrzewanie kotłem nawet na węgiel ale z odpowiednio dobranym buforem i w 100% wodną instalację ogrzewania płaszczyznowego (podłogowe + ścienne).
Dla tych bardziej zamożnych kocioł węglowy można zastąpić pelletem lub kotłem kondensacyjnym.
Ogrzewać prądem... w Islandii owszem, w Polsce sobie bym tego nie zrobił.
Na ogrzewanie podłogowe polecam sprawdzony od kilkudziesięciu lat System KAN-therm Tacker lub Profil, ścienne - System KAN-therm RAIL.
Enerbau
niedouczonym i nie kumatym, OSOBIŚCIE polecę ogrzewanie kotłem nawet na węgiel ale z odpowiednio dobranym buforem i w 100% wodną instalację ogrzewania płaszczyznowego (podłogowe + ścienne).
Dla tych bardziej zamożnych kocioł węglowy można zastąpić pelletem lub kotłem kondensacyjnym.
A co polecasz dla inteligentnych?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Tomasz_Brzeczkowski
Aż strach pomyśleć co czują zwykli śmiertelnicy czytający te forum, którzy za ciężko zarobione pieniądze starają się wybudować a następnie utrzymać swój wymarzony dom.
Pozostawie to bez komentarza... a tym niedouczonym i nie kumatym, OSOBIŚCIE polecę ogrzewanie kotłem nawet na węgiel ale z odpowiednio dobranym buforem i w 100% wodną instalację ogrzewania płaszczyznowego (podłogowe + ścienne).
Dla tych bardziej zamożnych kocioł węglowy można zastąpić pelletem lub kotłem kondensacyjnym.
Ogrzewać prądem... w Islandii owszem, w Polsce sobie bym tego nie zrobił.
Na ogrzewanie podłogowe polecam sprawdzony od kilkudziesięciu lat System KAN-therm Tacker lub Profil, ścienne - System KAN-therm RAIL.
Obawiam się, ze ogrzewanie węglem, nie licząc obsługi mogłoby kosztować nawet ponad 200zł !!! w mroźnym miesiącu na dom koło 150m2. A i instalacja nie jest tania, też może przekroczyć 15000zł !
To chyba coś dla sado-macho.
SUSPENSER
Obawiam się, ze ogrzewanie węglem, nie licząc obsługi mogłoby kosztować nawet ponad 200zł !!! w mroźnym miesiącu na dom koło 150m2. A i instalacja nie jest tania, też może przekroczyć 15000zł !
To chyba coś dla sado-macho.
Przy <-20 na zewnątrz to około 25kg ekogroszku / dobę , za ok. 20 zł.
Tomasz_Brzeczkowski
Obawiam się, ze ogrzewanie węglem, nie licząc obsługi mogłoby kosztować nawet ponad 200zł !!! w mroźnym miesiącu na dom koło 150m2. A i instalacja nie jest tania, też może przekroczyć 15000zł !
To chyba coś dla sado-macho.
Przy <-20 na zewnątrz to około 25kg ekogroszku / dobę , za ok. 20 zł.
To co to za rezydencja? My tu piszemy o domach do 300m2 ! Przy bardzo dużym domu może wyjść nawet 25kg na dobę .
Ale jeżeli dom ma 150 m2 i jest słabo izolowany, to w sezonie (liczmy 160 dni) powinien spalić ( jak producenci kotłów podają prawdę ) około 850 kg . Co daje 5,3 kg na dobę.
Szanowny Panie - To w mniejszym domu niż Pana (150m2) wychodzi worek na 4... 5 dni!!!
To Pan uważa tanio?
bachus
Aż strach pomyśleć co czują zwykli śmiertelnicy czytający te forum, którzy za ciężko zarobione pieniądze starają się wybudować a następnie utrzymać swój wymarzony dom.
Pozostawie to bez komentarza... a tym niedouczonym i nie kumatym, OSOBIŚCIE polecę ogrzewanie kotłem nawet na węgiel ale z odpowiednio dobranym buforem i w 100% wodną instalację ogrzewania płaszczyznowego (podłogowe + ścienne).
Coś Ty, prądem taniej według niektórych tu.
Doradca_KAN-therm
Cóż... teoria mówi jedno a praktyka pokazuje drugie.
Pytanie tylko kto zaryzykuje zastosowanie teorii a kto sprawdzone i wiarygodne rozwiązania
bachus
Cóż... teoria mówi jedno a praktyka pokazuje drugie.
Pytanie tylko kto zaryzykuje zastosowanie teorii a kto sprawdzone i wiarygodne rozwiązania
Szczególnie jak się tworzy teorię nie potrafiąc jej później uzasadnić, ani sprawdzić w praktyce.
Udowodnienie ze jest inaczej, czyli ze z 1 kWh energii pobranej otrzymamy wiecej niz 1 kWh oddanej oczywiscie przy ogrzewaniu podczerwienia jest godne nagrody Nobla.
Ale jakoś tej nagrody nima a szkoda.
romuald
Coś co jest na prąd, jest elektryczne. Logiki i semantyki nie oszukasz. A prawda jest taka, że dla większości przypadków i tak wciąż najlepsze pozostaje tradycyjne rozwiązanie w postaci gazu, zwłaszcza po znaczącym spadku cen kotłów z kondensacją. A ceny prądu rosną, przynajmniej u mnie, znacznie szybciej.
RobertKGB
gdzie ty człowieku mieszkasz ? porównaj cenę kWh i m3 gazu teraz , a 5-10-15 lat temu.
Bolas
A na pomorzu wieje a u mnie węgiel fedrują.
bachus
gdzie ty człowieku mieszkasz ? porównaj cenę kWh i m3 gazu teraz , a 5-10-15 lat temu.
Obecnie:
0,63zł za kWh z prądu
0,28zł za kWh z gazu.
Enerbau
gdzie ty człowieku mieszkasz ? porównaj cenę kWh i m3 gazu teraz , a 5-10-15 lat temu.
Obecnie:
0,63zł za kWh z prądu
0,28zł za kWh z gazu.
Dlaczego nie napiszesz ile tego gazu trzeba spalić w ogrzewaniu konwekcyjnym, aby uzyskać ten sam efekt cieplny, co przy ogrzewaniu podczerwienią?
Niemcy to udowodnili, tylko, Ty wierzysz w eksperymenty z Farelką...
Wiem że masz problem z sąsiadami z Zachodu, ale może w końcu dotrze do Ciebie, że nie wszyscy są źli...
bachus
gdzie ty człowieku mieszkasz ? porównaj cenę kWh i m3 gazu teraz , a 5-10-15 lat temu.
Obecnie:
0,63zł za kWh z prądu
0,28zł za kWh z gazu.
Dlaczego nie napiszesz ile tego gazu trzeba spalić w ogrzewaniu konwekcyjnym, aby uzyskać ten sam efekt cieplny, co przy ogrzewaniu podczerwienią?
Tego gazu trzeba spalić w kWh o 30% więcej.
Po co się tak napinasz, przecież prosiłem Cię, o dane przy zmianie z ogrzewania gazowego na podczerwone u moich teściów. Wypiąłeś się bo dobrze wiesz, że koszt ogrzewania prądem jest dwa razy większy niż gazem. A jak jesteś taki pewien to zapraszam na założenie ogrzewania podczerwonego u moich teściów, napisz jakich danych potrzebujesz jeszcze do zrealizowania zlecenia.
Rachunki za gaz teściowa trzyma od pięciu lat a więc jest na czym się oprzeć. Do umowy wprowadzę tylko jeden warunek:
"że koszty ogrzewania elektrycznego promiennikami podczerwieni są niższe aniżeli koszty ogrzewania gazem (o 30%)!"
Z pełnymi konsekwencjami tego zapisu.
To Twoje słowa a więc się nie będziesz bał zawrzeć takiej umowy.
Jakie dane są potrzebne?
Enerbau
Potrzebny byłby audyt energetyczny domu teściów, gdyż nawet identyczny budynek wybudowany w tej samej technologii, tylko w innym miejscu, na innym gruncie i położeniu geograficznym będzie miał
inne zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania.
Innym problemem są zwyczaje domowników. Dla jednych wystarczy 20°C, a inni potrzebują 24°C.
Oszczędność energii może być jedynie szacunkowa, i dlatego wynosi do 30%.
Już sama koligacja z autora propozycji z potencjalnymi użytkownikami systemu OPP budzi wątpliwości moralne, co do możliwości uczciwego przeprowadzenia testu...
Radzę poczekać jeszcze kilka tygodni, a wtedy każdy Użytkownik forum będzie mógł się zapoznać z informacjami o zużyciu energii potrzebnej do ogrzewania w naszych domach wzorcowych, ogrzewanych przez OPP.
bachus
Potrzebny byłby audyt energetyczny domu teściów, gdyż nawet identyczny budynek wybudowany w tej samej technologii, tylko w innym miejscu, na innym gruncie i położeniu geograficznym będzie miał
inne zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania.
Audyt energetyczny jak się już zorientowałem to kosztowny dokument (ok. 900zł). Ale wykonywany dla banków w celu otrzymana dotacji na podstawie istniejącego projektu. Budynek stoi już ładnych parę lat i nie ma żadnej dokumentacji architektonicznej. Za wykonanie dokumentacji na podstawie wizji lokalnej, firma zajmująca się sporządzaniem świadectw charakterystyki energetycznej budynków bierze ok. 3,5 tyś zł.
Co w tej sytuacji?
Innym problemem są zwyczaje domowników. Dla jednych wystarczy 20°C, a inni potrzebują 24°C.
.
To akurat nie jest problemem wystarczy jak będzie 21,5stopnia w wszystkich pomieszczeniach.
Oszczędność energii może być jedynie szacunkowa, i dlatego wynosi do 30%
To już wiele rozwiązuje.
Koszt 1kWh energi pozyskanej i dostarczonej do pomieszczeń z prądu to 0.63zł
koszt 1kWh energii pozyskanej i dostarczonej do pomieszczeń z gazu to 0,28 zł
Wychodzi z tego, że co prawda ten typ ogrzewania faktycznie zaoszczędzi nam nie co potrzebnej na ogrzanie energii ale ze względu na cenę będzie o wiele droższy w eksploatacji.
Już sama koligacja z autora propozycji z potencjalnymi użytkownikami systemu OPP budzi wątpliwości moralne, co do możliwości uczciwego przeprowadzenia testu...
Pomiary będą dostępne w czasie rzeczywistym na stronie internetowej tak samo jak to mam w stosunku do istniejącej instalacji solarnej.
To teraz ja odbiję piłeczkę.
Radzę poczekać jeszcze kilka tygodni, a wtedy każdy Użytkownik forum będzie mógł się zapoznać z informacjami o zużyciu energii potrzebnej do ogrzewania w naszych domach wzorcowych, ogrzewanych przez OPP.
W jaki sposób będziemy mogli się o tym przekonać?
Proszę podać jakie było dotychczasowe zapotrzebowanie na ciepło w obiekcie, w którym wykonywaliście prace w Sopocie, oraz kto im wykonywał audyt.
Polik123
Ja sie ostatnio zaopatrzyłem w tej firmie http://www.backerobr.pl
mickow69
dla mnie grzejnikowe i to tylko z Kermi idealnie nadaja sie do salonow np grzejniki kermi therm x-2
robik123
podlogowka odpada bardzo jej nie lubie, natomiast grzejniki kermi to swietna sprawa, zwlaszcza ozodbone czy drabinkowe do lazienki
Albi16
W związku z tematem polecam art. Wybrać ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe
Na przyszły rok planuje podłogówkę zrobić w salonie, jadalni i kuchni, wiatrołapie i łazience. W pozostałych pomieszczeniach będę montował grzejniki. Na korytarzu i łazience dekoracyjny, w pozostałych wnętrzach klasyczne. Fajna sprawa zrobić podłogówkę w całym domu, ale to dość kosztowne, dlatego takie rozwiązanie zastosuje, Trochę też zmusza mnie sytuacja do podłogówki bo w kuchni nie mam miejsca, w salonie też nie mam wolnej ściany, bo mam oszklone ściany - grzejniki kanałowe odpadają, żona jest alergikiem, a one zbierają mnóstwo kurzu. W łazience zadecydował komfort - przyjemnie jest wejść pod prysznic, gdy podłoga jest ciepła, w wiatrołapie nie będzie stała woda z butów:)
Tomasz_Brzeczkowski
Za alergię i wodę z butów odpowiada wentylacja, nie ogrzewanie. Ogrzewanie podłogi jest najtańszym systemem ogrzewania.
Bolas
Trzeba pamiętać że system mieszany podraża instalację.
rafalpawlicki
Ogrzewanie najlepsze węglowe bo tanie i nie tylko ja po prostu lubię palić w piecu jak na faceta przystało:) poza tym zaoszczędziłem sporo kasy na tym. Mój dostawca jest tani i solidny. Zamawiam u smarttrans.net.pl
RobertKGB
70 lat temu to takimi jak ty palono w piecu.
Tomasz_Brzeczkowski
Ogrzewanie najlepsze węglowe bo tanie i nie tylko ja po prostu lubię palić w piecu jak na faceta przystało:) poza tym zaoszczędziłem sporo kasy na tym. Mój dostawca jest tani i solidny. Zamawiam u smarttrans.net.pl
Tanie? Szanowny Panie !!! w zimę ( słyszałem ) na dom 150m2 to worek ekogroszku w dwa dni potrafi polecieć. A prądem to 6-7zł.
bachus
Tanie? Szanowny Panie !!! w zimę ( słyszałem ) na dom 150m2 to worek ekogroszku w dwa dni potrafi polecieć. A prądem to 6-7zł.
A ja mam słonia w karafce.
Bolas
Żaden problem dla kogoś kto ma 350zł:
http://szklanamanufaktura.pl/wp-content/uploads/2012/02/Wyroby-Manufaktury-Szklana-Manufaktura_12.jpg
bachus
Żaden problem dla kogoś kto ma 350zł:
Żywego!!!
Bolas
inżynier student
FENOMEN!:d A gdzie obliczenia?;d
Enerbau
Fenomenem jest Panie przyszły inżynierze,a obecny studencie , zabieranie autorytatywnego głosu. Przy tym trochę razi niepoprawna polszczyzna , typu : wystarczał
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
inżynier student
1.Nie jestem humanistą.
2. Ja już jestem inżynierem, co nie wyklucza tego, że mogę jeszcze studiować.
3. Mam jeszcze taką uwagę, że skoro nie macie się do czego przyczepić od strony technicznej to nie czepiajcie się małych "szczególików", chociaż zdaje mi się że słowo "wystarczał" w danym wypadku jest poprawne.
Odnośnie wypowiedzi na forum niektórych osób to jestem w szoku że mają czelność dawać tutaj rady takie jak Pan T.B. w niektórych tematach, a już się ich trochę naczytałem.
Oczywiście jeśli wam to sprawia radość i czujecie się przez to lepsi to czepiajcie się mnie dalej.
Ode mnie tyle w tym temacie
Dziękuje i pozdrawiam.
Tomasz_Brzeczkowski
1.Nie jestem humanistą. Szkoda, ale to nie nasza wina.
2. Ja już jestem inżynierem, co nie wyklucza tego, że mogę jeszcze studiować. To też nie nasza wina. A uczyć się zawsze warto . Tyle, że nie należy mylić papieru z wiedzą.
3. Mam jeszcze taką uwagę, że skoro nie macie się do czego przyczepić od strony technicznej to nie czepiajcie się małych "szczególików", chociaż zdaje mi się że słowo "wystarczał" w danym wypadku jest poprawne. Diabeł tkwi w szczegółach. Np. mały mostek termiczny, to koniec nawet ogromnej izolacji.
Odnośnie wypowiedzi na forum niektórych osób to jestem w szoku że mają czelność dawać tutaj rady takie jak Pan T.B. w niektórych tematach, a już się ich trochę naczytałem. A to już zaleciało PiSem i psychiatrią
Oczywiście jeśli wam to sprawia radość i czujecie się przez to lepsi to czepiajcie się mnie dalej. Nie będę się czepiał tylko wyjaśniał
Rady daję 25 lat, bo 25 lat zajmuję się instalacjami w domach izolowanych... rok 1990 http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_56e055958700d0331a6f1f2f4abe0444d7d54568.jpg
W 1990 roku prof Żmijewski zdefiniował:
Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewanie.
A...
Ekonomiczna izolacja termiczna to taka, przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
Jak Szanowny Pan widzi, izolacja stoi w kontrze z ogrzewaniem, to wykluczające się elementy.
Dlatego, bezczelnością jest jak o izolacji raczy pisać ktoś kto jest absolwentem uczelni, gdzie jeszcze w XXI wieku są wydziały ogrzewania itp. Pan Sobie wyobrazi, że taki "absolwent" uważa że durszlak zużywający ponad 30kWh/m2 to jeszcze dom. Prawda jaka bezczelność wynikająca z braku podstawowej wiedzy o izolowaniu?
Prawdą jest też, że nie cenię walorów intelektualnych, kogoś kto wymyślił centralny system ogrzewania. To straszny szkodnik i nie ma co w tym kierunku brnąć.
Robię instalację do domów Ep 40 ( standard pasywny PIBP to Ep120) nie mamy więc czego się wstydzić.
inżynier student
Niestety się tutaj jak i w wielu innych tematach z Panem nie zgodzę.
EP 120 ? jak to standard pasywny????
Co to jest za wartość z kapelusza?
Standardem pasywnym dla budownictwa pasywnego jest 15 kWh/mkw/rok
Nie wie pan jakie budynki Pan stawia i wmawia ludziom że to dom pasywny twierdząc, że standard dla nich to 120 ????????
120 kWh/mkw/rok to standard standardowego budownictwa w Polsce.
Jeśli Pan mówi o wartościach takich jak 40 kWh/mkw/rok to zapewne chodzi tutaj o budownictwo niskoenergetyczne a to nie jest to samo co budownictwo pasywne.
Jednak wiem, że i tak racja leży tylko po Pańskiej stronie bo jest Pan 25 lat w temacie i Pan wie lepiej.
Tomasz_Brzeczkowski
Szkoda, że nie wie Pan co to Ep. Tak jak nie wie Pan, że Ep 120kWh to standard pasywny.
40 kWh to sprzed wielu lat ( strona będzie aktualizowane ) i dotyczy nieprzekraczalnego całkowitego zużycia na ogrzewanie, chłodzenie, cwu, oświetlenia, gotowanie, pranie, tv, komputery .
http://www.pibp.pl/?page_id=297
W budynków pasywnych w strefie klimatu umiarkowanego, wstępnym warunkiem uzyskania takiego stanu jest by zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynoszące mniej niż 15 kWh/(m2a), nie było osiągnięte kosztem wzrostu zużycia energii dla innych celów np. elektryczności. W przypadku europejskiego domu pasywnego, wskaźnik zapotrzebowania energii pierwotnej dla sumy wszystkich celów bytowych (ogrzewanie, przygotowywanie c.w.u., energia elektryczna w gospodarstwie domowym) nie może przekraczać 120 kWh/(m2a).
Wiedza o izolowaniu kończy się na 30kWh/m2 na ogrzewanie. 60kWh/m2 to nie dom izolowany a durszlak.
inżynier student
Dobrze energia pierwotna w domach pasywnych to 120kWh/mkw/rok ale samo ogrzewanie to 15 kWh/mkw/rok . Energia końcowa 42 kWh/mkw/rok, a moc grzewcza nie może być większa niż 10 W/mkw. Z energią pierwotną wyjątkowo ma Pan racje, ale nie zbaczajmy z tematu, który dotyczył ogrzewania.
Energia pierwotna dotyczy c.w.u, ogrzewania, oświetlenia, zasilania urządzeń elektr. pomp, AGD, RTV , a przy budowaniu domu nie ma się wpływu na znaczną część zużywania energii pierwotnej ze względów takich, że to użytkownik w trakcie użytkowania zarządza sprzętem gospodarstwa domowego. Więc w jakiej części ma Pan na to wpływ ile tej energii faktycznie idzie jeśli chodzi o energię pierwotną?
Tomasz_Brzeczkowski
Oczywiście, ze mam wpływ.
W domach izolowanych, z definicji nie stosuje się pośrednich (centralnych ) systemów ogrzewania, tylko systemy uwzględniające w sposób precyzyjny i liniowy zyski w poszczególnych pomieszczeniach.
Galeria Parkietu Mława
Panie Tomaszu, czy rozróżnia Pan tylko domy izolowane i nieizolowane i czym one się różnią?
Tomasz_Brzeczkowski
Definicja twórcy KAPE prof Żmijewskiego z 1990
Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania. Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny (pośredni ) system ogrzewania.
D- Dom nieizolowany - zużycie powyżej 30kWh/m2 rocznie
C- Dom izolowany - zużycie 15-30kWh/m2 rocznie
B- Dom niskoenergetyczny 0-15kWh/m2 rocznie
A- Dom autonomiczny 0 kWh
A+ - Dom plus energetyczny - sprzedaje energię
Galeria Parkietu Mława
Panie Tomaszu istnieje inna klasyfikacja, chyba bardziej rzeczywista, bo każdy z poniższych budynków jest ocieplony.
Domy energooszczędne max 70 kWh/m2rok
Domy niskoenergetyczne max 45
Domy pasywne max 15
Domy zeroenergetyczne max 0
Pozdrawiam.
Tomasz_Brzeczkowski
Panie Tomaszu istnieje inna klasyfikacja, chyba bardziej rzeczywista, bo każdy z poniższych budynków jest ocieplony.
Domy energooszczędne max 70 kWh/m2rok
Domy niskoenergetyczne max 45
Domy pasywne max 15
Domy zeroenergetyczne max 0
Pozdrawiam. To zeszły wiek i klasyfikacja "ciepłowników" . Szkoda zwracać na to uwagę.
30kWh/m2 to naprawdę jest już brak podstawowej wiedzy . Nie można gloryfikować, ciemnoty i szkodnictwa.
Uszczelniony dom z cegły sprzed ponad pół wieku, nie zużyje więcej jak 30kWh/m2 na ogrzewanie. Robię to już ćwierć wieku.
Wszystko powyżej 30kWh - to najzwyklejszy brak wiedzy, to ciemnota.
inżynier student
Oczywiscie zna Pan tylko dr Żmijewskiego i Dudę ....
Z tego co widziałem zna Pan tylko rekuperatory ONYX 400
Wyznaje Pan min 30 cm styropianu w podłodze.
Najważniejsza dla Pana jest prędkość powietrza w kanałach, a na wylocie z nawiewników już nie bardzo?.
Może mi Pan powiedzieć jaką szkołę Pan kończył, bo wiedza z portali internetowych to niewiedza.
No i najważniejsze pytanie:
Czemu zajmuje się Pan ogrzewaniem skoro twierdzi, że ogrzewanie przy super zaizolowanym domu to głupota?!
Muszę też zwrócić uwagę na wiele błędów na Pańskiej stronie internetowej w dziale wentylacji, bo jak Pan twierdzi "Diabeł tkwi w szczegółach".
Tomasz_Brzeczkowski
Pierwszy stosowałem rekuperatory w domach i mieszkaniach (1989 ) z natury rzeczy własnej konstrukcji . Nie było wtedy internetu i wykładów na temat odzysku ciepła z wentylacji oraz jakiegokolwiek izolowania domów.
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_f8490c6266c027f68ebbe3392348d314fe70511d.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_2928b7f2003099651d6e35c176d505d2e443d558.jpg
I robiłem ogrzewanie elektryczne w czasach gdy 1kWh = 1m3 gazu. ( dziś to 0.2)
A Pan uważa, że durszlak zużywający 30kWh/m2 - to wiedza czy szkodnictwo?
Tomasz_Brzeczkowski
Oczywiscie zna Pan tylko dr Żmijewskiego i Dudę .... Prof. Krzysztofa Żmijewskiego, dr Ludomira Dudę dr Michała Strzeszewskiego dr Jerzego Sowę, prof. Roberta Wójcika prof Jerzego Pogorzelskiego, dr Jarosław Müller...
Tomasz_Brzeczkowski
Wyznaje Pan min 30 cm styropianu w podłodze. To nie wiara. To fizyka budowli.
Przy identycznej grubości i jakości izolacji, do gruntu w sezonie grzewczym są większe straty niż dachem. Dlatego tylko nie znający fizyki projektant, może zaprojektować więcej w dachu niż od gruntu.
Pan Sobie raczy wygooglować jak nas doganiają w izolowaniu Danmarks Tekniske Universitet Uczelnie duńskie Institut for Byggeri og Anlg Udvikling og analyse af hjisolerede klimaskrmskonstruktioner Str 2 dach i podłoga 0.07 W/m2xK ściana 0.08W/m2 xK
Dodam, że 30cm to było w latach 90-tych
w XXI wieku jest 40 cm
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_5e9e1b3498dc2ace77683c8156d62ca1807572d1.jpg
inżynier student
A organizuje Pan jakieś wykłady?
Skoro zna Pan tak szanowanych dr to czemu uważa Pan że studenci przez nich uczeni to głąby?!
I że w ogóle katedry i instytuty "ogrzewu" powinny przestać istnieć ? Gdyby nie te jednostki i inne nie umiałby Pan wyliczyć najprostszych rzeczy? Skąd ta wrogość? Może Pana wyrzucili z jakiejś uczelni i dlatego Pan się tak zachowuje...
Galeria Parkietu Mława
Uszczelniony dom z cegły sprzed ponad pół wieku, nie zużyje więcej jak 30kWh/m2 na ogrzewanie. Robię to już ćwierć wieku.
Wszystko powyżej 30kWh - to najzwyklejszy brak wiedzy, to ciemnota.
Panie Tomaszu proszę o poradę jak mam uszczelnić dom z cegły aby uzyskać wskazane przez Pana roczne zużycie energii na ogrzewanie ?
P.S. Cegła silka lub palona, ściana ok. 0,5 m grubości, tak to rozumiem.
Tomasz_Brzeczkowski
Skoro zna Pan tak szanowanych dr to czemu uważa Pan że studenci przez nich uczeni to głąby Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania. Student uczelni na której jest ogrzewnictwo, nie ma nawet prawa znać się na izolowaniu.
Wie Pan, że są uczelnie, gdzie uczący nie dostaje w pysk za podawanie sprawności 100 i więcej %.
Jakość wiedzy w tym temacie bardzo łatwo zmierzyć - ta granica to 30kWh/m2 rocznie.
Może się Pan spotkał z PN dotyczącą strat do gruntu PN 13370 - oto skan z niej ( początek tat 90-tych)
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_2ed1611d0fa2b9cee08801718efd5bafe98b6a57.jpg
Co do wykładów... kiedy i gdzie?
Tomasz_Brzeczkowski
Panie Tomaszu proszę o poradę jak mam uszczelnić dom z cegły aby uzyskać wskazane przez Pana roczne zużycie energii na ogrzewanie ?
P.S. Cegła silka lub palona, ściana ok. 0,5 m grubości, tak to rozumiem.
Test szczelności i WM z odzyskiem 90% ciepła. No i wyrzucić centralne. Sprawność najlepszych systemów nie przekracza 50% - porównując zużycie.
Tomasz_Brzeczkowski
Szanowny Panie inżynierze studencie, musi Pan odróżniać biznes od wiedzy.
Monopolista w sprzedaży nośników, zarabiający na tym VAT, akcyzę , marżę jest jedynym sponsorem politechnik. Dlatego na żadnej polskiej politechnice nie zlikwidowano zupełnie zbędnego wydziału ogrzewania i nie powołano bardzo pożytecznego wydziału ogrzewania.
Czy może być coś bardziej głupiego jak ogrzewanie pośrednie? Przecież to zawsze więcej będzie produkować niż potrzeba. Tym co uczą w XX i XXI wieku, że jest coś takiego jak kotłownia, powinno się wręczać "Plastikowe pogrzebacze" .
Cynizmem by nie napisać bezczelnością jest jak monopolista w sprzedaży energii pieje o oszczędzaniu! O energooszczędności ! O zmniejszeniu emisji CO2.
Galeria Parkietu Mława
Test szczelności i WM z odzyskiem 90% ciepła. No i wyrzucić centralne. Sprawność najlepszych systemów nie przekracza 50% - porównując zużycie.
W tej sytuacji rozumiem, że stary budynek z cegły nie wymaga instalowania żadnych izolacji termicznych.
Wystarczy go uszczelnić, aby uzyskać n50 < 1,5 1/h założyć WM z 90% odzyskiem ciepła + ogrzewanie elektryczne i według pańskiej wiedzy będzie poniżej 30kWh/m2rok, przy tym wystarczająco ciepło i bardzo ekonomicznie.
inżynier student
Te 90% nie jest uzyskiwane bez przerwy Panie Tomaszu tylko w najbardziej korzystnych warunkach gdy powietrze ma daną temperaturę i wilgotność! Wg mnie powinno się podawać średnią wartość odzysku ciepła a nie tą najwyższą....
No ale oczywiście te Pańskie wymienniki krzyżowe z lat 90 których Pan jest twórcą na pewno w każdych warunkach mają odzysk ciepła na poziome 90-100%
Nie odpowiedział Pan na moje pytanie:
Czemu zajmuje się Pan ogrzewaniem mieszkań skoro uważa Pan że to głupota?
Niech mi Pan poda zalety i wady ogrzewania sufitowego które Pan również wykonuje.
Enerbau
Radzę Panu poszerzyć wiedzę o ogrzewania powierzchniowe na podczerwień (OPP).
Jeżeli jest Pan otwarty na wiedzę, to ten temat może być dla Pana krokiem do przyszłej kariery zawodowej...
Tomasz_Brzeczkowski
Czemu zajmuje się Pan ogrzewaniem mieszkań skoro uważa Pan że to głupota?
Taniej i bardziej komfortowo jest ustawić sobie warunki komfortowe = temperaturę, wilgotność i CO2 <800ppm
Niech mi Pan poda zalety i wady ogrzewania sufitowego które Pan również wykonuje.
Czy "sufitowym" określa Pan błędnie ogrzewanie podłogi podczerwienią?
Jeżeli tak, to proszę określić czy chodzi Panu o takie sprzed ponad 20 lat
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_b8514ea23f0805105fe9498d7c124d2576619f9a.jpg
czy takie bardziej współczesne
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_e0da40a9c8b8380227ad903e572c085fc7b436ff.jpg
Te współczesne podłogowe również chłodzi.
inżynier student
Sufitowym określam te które Pan wykonuje.
Z tego co wyczytałem w internecie niestety to ogrzewanie sufitowe ma zalety... Są to strony przeważnie producentów i firm się tym typem ogrzewaniem zajmującym. Nie mam na temat ogrzewania sufitowego żadnych książek i norm
Na razie to wiem tyle, że ogrzewanie sufitowe działa podobnie jak podłogowe. Też w 60-70% wymiana ciepła odbywa się przez promieniowanie. Jednak jak jest dokładnie z tym komfortem cieplnym?
Człowiekowi zawsze najzimniej jest w nogi i głowę.
Jeżeli chodzi o podczerwień to jaki to ma wpływ na zdrowie człowieka?
Jeżeli chodzi o wodne sufitowe to chyba łatwiej jest położyć je na podłodze niż na suficie?
Dzięki takiemu typowi ogrzewania fundujemy ciepło też sąsiadowi z góry.
Najbardziej popularne w naszym pięknym kraju jest ogrzewanie konwekcyjne i podłogowe.
I ja przy podłogówce bym pozostał ze względu na niską temperaturę czynnika, brak połączeń w podłodze, Dobry rozkład temperatury w pomieszczeniu, a także na możliwość urządzenia pomieszczenia w dowolny sposób ze względu na brak grzejników konwekcyjnych przy ścianach
Ogrzewanie konwekcyjne też ma swoje zalety.
Enerbau
Jeżeli chodzi o podczerwień to jaki to ma wpływ na zdrowie człowieka?
.
http://ekomama.pl/?p=3229
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
bachus
Radzę Panu poszerzyć wiedzę o ogrzewania powierzchniowe na podczerwień (OPP).. I tu od razu zabieraj się kolego studencie do dogłębnego studiowania fizyki kwantowej bo bez niej niczego nie zrozumiesz a szczególnie jakie to dobrodziejstwo to ogrzewanie OPP.
Jeżeli jest Pan otwarty na wiedzę, to ten temat może być dla Pana krokiem do przyszłej kariery zawodowej...Jak wyżej.
inżynier student
Na razie to wszyscy piszą o zaletach ogrzewania opp szczególnie firmy się tym zajmujące. Pytałem o jakieś dobre źródło wiedzy na temat ogrzewania ale jednak nie widzę aby ktoś zaproponował jakąś ciekawą pozycję oprócz rady dotyczącej fizyki kwantowej
Jakoś na uczelni też o tym nie słyszałem. Ten temat jakoś nie był poruszany na zajęciach.
Uprzedzając Pana Tomasza....
Na studiach też się uczyłem o izolacji, fizyce budowli, komforcie cieplnym człowieka etc etc.
bachus
Na razie to wszyscy piszą o zaletach ogrzewania opp szczególnie firmy się tym zajmujące. Widzisz, największą zaletą według autorów tych pochlebstw są małe koszty tego ogrzewania, ale jak małe w porównaniu do innych to już się nie dowiesz.
Natomiast inne źródła wiedzy o tego typu ogrzewania to same głupoty, Tylko tu pisze się prawdy objawione jedynie słuszne.
Pytałem o jakieś dobre źródło wiedzy na temat ogrzewania ale jednak nie widzę aby ktoś zaproponował jakąś ciekawą pozycję oprócz rady dotyczącej fizyki kwantowej
Bo to królowa wiedzy i aby qumnąć co to jest to ogrzewanie opp trza ją bezwzględnie znać, a walorów zdrowotnych bez jej znajomości nie zrozumiesz.
inżynier student
Królową jest Matematyka:)
Kumam co to jest te ogrzewanie opp i kumam tą podczerwień i jego wpływ na ludzi. Jakie jest twoje stanowisko odnośnie tego typu ogrzewania?
Enerbau
Na razie to wszyscy piszą o zaletach ogrzewania opp szczególnie firmy się tym zajmujące. Pytałem o jakieś dobre źródło wiedzy na temat ogrzewania ale jednak nie widzę aby ktoś zaproponował jakąś ciekawą pozycję oprócz rady dotyczącej fizyki kwantowej
Jakoś na uczelni też o tym nie słyszałem. Ten temat jakoś nie był poruszany na zajęciach.
Uprzedzając Pana Tomasza....
Na studiach też się uczyłem o izolacji, fizyce budowli, komforcie cieplnym człowieka etc etc.
Na początek proponuję zapoznać się z pracą dr. Kosacka z politechniki Kaiserslautern.
http://www.rotal.pl/artykul_pliki/kossack-pl.pdf
bachus
Królową jest Matematyka:)
Jakie jest twoje stanowisko odnośnie tego typu ogrzewania?
Jak każde elektryczne - drogie w eksploatacji. Choć w tejże eksploatacji możne być wygodne. Natomiast chcę wymienić u teściów właśnie na takie ale Enerbau robi wszystko by się wykręcić z odpowiedzi na pytania. A szczególnie twierdząc, że jest to tańsze od gazowego wysyła mnie po wykonanie różnych audytów. A ja tylko chcę podpisać z nimi umowę na wykonanie w której mi to zagwarantują.
Tomasz_Brzeczkowski
Na studiach też się uczyłem o izolacji, fizyce budowli, komforcie cieplnym człowieka etc etc. Można wiedzieć gdzie? W którym kraju Pan studiował, bo u nas nie uczą izolowania.
inżynier student
Dzięki za odpowiedź Bachus.
Panie Tomaszu,
Studiuje w Polsce w renomowanej uczelni.
Jasne że uczą.
Fizyka budowli... Bardzo dużo można się dowiedzieć o przegrodach budowlanych, o izolacjach, o wyznaczaniu min. współczynników przewodzenia, przenikania, oporze cieplnym, gradientach temperatur w przegrodach, temp puntu rosy, ciśnieniu saturacji i wiele wiele innych rzeczy
Doradca_KAN-therm
Może zainteresują Cię bardziej "przyziemne" i popularne w praktyce, a nie tylko teorii, systemy grzewcze, niezbędne informacje i poradniki techniczne znajdziesz na stronie głównej firmy KAN, zapraszam:
http://pl.kan-therm.com/system_kan_therm/system_advantages.html
Enerbau
Królową jest Matematyka:)
Jakie jest twoje stanowisko odnośnie tego typu ogrzewania?
Jak każde elektryczne - drogie w eksploatacji. Choć w tejże eksploatacji możne być wygodne. Natomiast chcę wymienić u teściów właśnie na takie ale Enerbau robi wszystko by się wykręcić z odpowiedzi na pytania. A szczególnie twierdząc, że jest to tańsze od gazowego wysyła mnie po wykonanie różnych audytów. A ja tylko chcę podpisać z nimi umowę na wykonanie w której mi to zagwarantują.
Ciekawe, czy Ty gwarantujesz swoim klientom, że Słońce będzie świeciło 365 dni w roku, zima będzie bez mrozu, a Twoje urządzenia będą bezawaryjnie pracować 10 lat?
Masz mnie za głupca?
AdiK
Masz mnie za głupca?
http://mojerugby.blog.com/files/2013/09/dsc0515m.jpg
Enerbau
Wreszcie zamieściłeś swoje zdjęcie. Po tym, co do tej pory na forum napisałeś, to i tak się nieźle prezentujesz AdiK
Masz jeszcze szansę na poprawę swojego wizerunku...
AdiK
Pierwszy raz się uśmiałem z Twojej wypowiedzi.
Szczerze
bachus
Ciekawe, czy Ty gwarantujesz swoim klientom, że Słońce będzie świeciło 365 dni w roku, zima będzie bez mrozu, a Twoje urządzenia będą bezawaryjnie pracować 10 lat?
Nie, takich rzeczy nie gwarantuję, bo ich się nie da policzyć, przeliczyć. Natomiast gwarantuję, że przy pewnym (większym, nmiejszym) nasłonecznieniu otrzymają tak to a taką ilośc energii w zbiorniku.
A więc to wszystko co można obliczyc. I nie odsylam żadnego klienta po wyniki do zaprzyjaźnionego wróżbity. Natomiast Ty pisząc coś takiego:
Oszczędność energii może być jedynie szacunkowa, i dlatego wynosi do 30%.
możesz przecież odnieść to do cen uzyskania 1kWh z różnych nośników energii i to zagwarantować.
Czy nie możesz nic zagwarantować? Określ to jednoznacznie!!! A będzie wiadomo.
Masz mnie za głupca?
Nie mnie o to pytaj a tych co namawiasz na takie ogrzewanie
Tomasz_Brzeczkowski
Sufitowym określam te które Pan wykonuje. Nie wykonuję i nie sprzedaję.
Studiuje w Polsce w renomowanej uczelni.
Jasne że uczą. Otumaniają nie uczą.
W Polsce nigdzie nie uczą! Może prof Robert Wójcik
Szanowny Panie izolacja kończy się na 30kWh/m2 rocznie.
Nie można pogodzić izolowania i ogrzewania pośredniego.
Czy wie Pan dlaczego coś takiego
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_e87363b2008d6db3e6ebc5ebc51b2704428d8847.jpg
jest niedopuszczalne, szkodliwe i świadczy o braku podstawowej wiedzy?
Czy wypaczanie polskich norm z lat 90-tych
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_2ed1611d0fa2b9cee08801718efd5bafe98b6a57.jpg
to nauka?
bachus
W Polsce nigdzie nie uczą!
Jedynie szanowny Pan ma patent na wiedzę.
Widzisz student, to zdanie człowieka, którego wywalili po pierwszym roku z WAT-u.
Maniak
Test szczelności i WM z odzyskiem 90% ciepła. No i wyrzucić centralne. Sprawność najlepszych systemów nie przekracza 50% - porównując zużycie.
W tej sytuacji rozumiem, że stary budynek z cegły nie wymaga instalowania żadnych izolacji termicznych.
Wystarczy go uszczelnić, aby uzyskać n50 < 1,5 1/h założyć WM z 90% odzyskiem ciepła + ogrzewanie elektryczne i według pańskiej wiedzy będzie poniżej 30kWh/m2rok, przy tym wystarczająco ciepło i bardzo ekonomicznie.
Stary dom z cegły będzie miał mało styro w gruncie i już będzie problem z tą super izolacją Znów będziemy mieli ten przysłowiowy durszlak Przynajmniej tak wnioskuję z dotychczasowej lektury forum w tym temacie. Zadawałem pytanie dotyczące starego domu z pustaka betonowego plus cegła i jakoś wychodziło z tego, że przy tego typu budynkach to lepiej przy centralnym zostać...
inżynier student
Tomasz_Brzeczkowski napisał:
W Polsce nigdzie nie uczą!
Jedynie szanowny Pan ma patent na wiedzę.
Widzisz student, to zdanie człowieka, którego wywalili po pierwszym roku z WAT-u.
Właśnie tak myślałem. Stąd ta zraza do studentów i katedr ogrzewnictwa
Tomasz_Brzeczkowski
W tej sytuacji rozumiem, że stary budynek z cegły nie wymaga instalowania żadnych izolacji termicznych. Skoro nie da się ich wykonać, to po co wsadzać w to kasę?
Główne straty to wentylacja i grunt. Jaki sens jest kupować dodatkowy kożuch jak nie ma Pan butów.
Nie przykleja się izolacji na fasadzie jak nie ma jej od gruntu. Nie ma czegoś takiego jak częściowa izolacja termiczna. Tak jak nie można być trochę w ciąży, nie można być trochę izolowanym.
W Pana przypadku należy inwestować w tańsze ogrzewanie. No chyba, że kasa pozwoli - to tak się izoluje
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_8f5c261e02b07ee05c935be05e8ae0b53cd35782.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_61c05c39744d25dc0db760f61869cdd96b83962f.jpg
Galeria Parkietu Mława
Uszczelniony dom z cegły sprzed ponad pół wieku, nie zużyje więcej jak 30kWh/m2 na ogrzewanie.
Panie Tomaszu, nie bardzo rozumiem pańskiej wypowiedzi, przecież budynek z cegły sprzed 50 lat to ani buty ani kożuch.
A odnosząc się do pańskich teorii z nawiązaniem do formy, to taki nieocieplony budynek sprzed 50-ciu lat, bardzo dobrze uszczelniony i 90% efektywnością cieplną WM, można porównać do osoby na zewnątrz, podczas mrozów, w gumowym skafandrze i z wężykiem w ustach z ciepłym powietrzem.
Myślę, że komfort będzie tu przynajmniej względny.
Uważam, że taki budynek, aby uzyskać minimalne straty ciepła, należy w możliwy sposób ocieplić. Szczelność budynku i WM z rekuperacją, swoją drogą.
Pozdrawiam.
bachus
Uszczelniony dom z cegły sprzed ponad pół wieku, nie zużyje więcej jak 30kWh/m2 na ogrzewanie.
.
Uważam, że taki budynek, aby uzyskać minimalne straty ciepła, należy w możliwy sposób ocieplić.
Pozdrawiam.
To najnowsza teoria T.B. Wystarczy już uszczelniać a nie ocieplać. Przecież na ocieplaniu zarabia przemysł produkujący materiały izolacyjne, to szkodliwi ciepłownicy. A i też styropian jako jeden z materiałów izolacyjnych jest łatwopalny i w Niemczech jak twierdzi Enerbau już nie stosowany.
Tylko my w swoim zacofaniu stosujemy.
inżynier student
Cytat:
Sufitowym określam te które Pan wykonuje.
Nie wykonuję i nie sprzedaję.
Skoro tak to po co pisze Pan o tym ogrzewaniu na swojej stronie i reklamuje firmy produkujące folie do tego typu ogrzewania??
Wydawało mi się że w zakładce ogrzewanie miał Pan podkategorie "ogrzewanie sufitowe" a teraz jest "ogrzewanie ścienne" Gdy je otwieram jest informacja o ogrzewaniu elektrycznym: konwekcyjnym,
promiennikowym,
podłogowym,
sufitowym.
To Pan już i resztę zmieni.....
Czemu mówi Pan że się ogrzewaniem sufitowym nie zajmuje skoro kilka postów wcześniej napisał Pan że wykonuje ogrzewanie elektryczne ?
Odnośnie tej polskiej normy z 90 roku.
Nie widziałem jej. Według mnie nauka idzie na przód i są nowsze normy odnośnie przegród budowlanych.
Tomasz_Brzeczkowski
Zajmuję się a zajmowałem się, różni się od siebie.
Ogrzewanie podczerwienią podłogi jest rewelacyjne... ale nie jako precyzyjna regulacja. Po zastąpieniu gwc inwerterem, precyzyjniejsze do regulacji temperatury okazały się kable z czujnikiem w podłodze.
Nie widziałem jej. Według mnie nauka idzie na przód i są nowsze normy odnośnie przegród budowlanych. 30 kWh/m2 jest poza nauką. To gdzie wg Pana kończy się teraz wiedza o izolowaniu, 10 kWh/m2 czy 0?
inżynier student
Oczywiście Pan dalej swoje i o izolacji wewnętrznej.
Zacytuje fragment z książki o analizie energetycznej obiektów budowlanych. Dużo informacji jest na temat także w internecie ale.... co mi tam
Dotyczy to co prawda termomodernizacji
" Przy dodatkowej warstwie izolacji cieplnej po stronie zewnętrznej:
-warstwa konstrukcyjna ma wysoką pojemność cieplną i temperaturę dodatnią,
-tworzy się równomierna izolacja na całej powierzchni przegrody i skutecznie eliminuje mostki cieplne,
-usuwa się nieszczelności przegrody i tworzy nową estetyczną elewację budynku,
-umożliwia się wykonanie modernizacji bez zakłócania użytkowania pomieszczeń.
Ułożenie warstwy izolacji po stronie wewnętrznej jest znacznie mniej korzystne, ponieważ warstwa konstrukcyjna w okresie niskiej temperatury ujemnej, co może być odczuwalne przy ogrzewaniu z przerwami lub w przypadku awarii systemu ogrzewania, kiedy pomieszczenia ulegają szybkiemu wychłodzeniu. Ten sposób poprawy izolacyjności cieplnej przegród stosowany jest tylko w wyjątkowych sytuacjach."
Książka z 2012 roku więc jak najbardziej na czasie. Bardziej niż norma z 90 r która ma tyle lat co Pan działa w zawodzie, chyba ze ma Pan jej nową wersje z 2008 r bodajże.
Bolas
A ja widziałem gołą sąsiadkę za płotem.
Enerbau
A ja widziałem gołą sąsiadkę za płotem.
A ja sąsiada, tyle, że był ubrany
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Tomasz_Brzeczkowski
Uszczelniony dom z cegły sprzed ponad pół wieku, nie zużyje więcej jak 30kWh/m2 na ogrzewanie.
Panie Tomaszu, nie bardzo rozumiem pańskiej wypowiedzi, przecież budynek z cegły sprzed 50 lat to ani buty ani kożuch.
A odnosząc się do pańskich teorii z nawiązaniem do formy, to taki nieocieplony budynek sprzed 50-ciu lat, bardzo dobrze uszczelniony i 90% efektywnością cieplną WM, można porównać do osoby na zewnątrz, podczas mrozów, w gumowym skafandrze i z wężykiem w ustach z ciepłym powietrzem.
Myślę, że komfort będzie tu przynajmniej względny.
Uważam, że taki budynek, aby uzyskać minimalne straty ciepła, należy w możliwy sposób ocieplić. Szczelność budynku i WM z rekuperacją, swoją drogą.
Pozdrawiam.
Oczywiście. Tylko zaizolowanie - podłoga ściany i dach od wewnątrz. nie zawsze jest możliwe, lub bardzo drogie.
Częściowe ocieplenia, przynoszą więcej szkody niż pożytku. Wykluczam przyklejanie styropianu do fasady, to jest szczy niekompetencji.
Natomiast szczelność + odzysk ciepła z wentylacji dają bardzo dużo. Po wyrzuceniu nieekonomicznego pośredniego ogrzewania - zejdzie się poniżej 30kWh/m2 rocznie.
Tomasz_Brzeczkowski
Oczywiście Pan dalej swoje i o izolacji wewnętrznej.
Zacytuje fragment z książki o analizie energetycznej obiektów budowlanych. Dużo informacji jest na temat także w internecie ale.... co mi tam
Dotyczy to co prawda termomodernizacji
" Przy dodatkowej warstwie izolacji cieplnej po stronie zewnętrznej:
-warstwa konstrukcyjna ma wysoką pojemność cieplną i temperaturę dodatnią,
-tworzy się równomierna izolacja na całej powierzchni przegrody i skutecznie eliminuje mostki cieplne,
-usuwa się nieszczelności przegrody i tworzy nową estetyczną elewację budynku,
-umożliwia się wykonanie modernizacji bez zakłócania użytkowania pomieszczeń.
Ułożenie warstwy izolacji po stronie wewnętrznej jest znacznie mniej korzystne, ponieważ warstwa konstrukcyjna w okresie niskiej temperatury ujemnej, co może być odczuwalne przy ogrzewaniu z przerwami lub w przypadku awarii systemu ogrzewania, kiedy pomieszczenia ulegają szybkiemu wychłodzeniu. Ten sposób poprawy izolacyjności cieplnej przegród stosowany jest tylko w wyjątkowych sytuacjach."
Książka z 2012 roku więc jak najbardziej na czasie. Bardziej niż norma z 90 r która ma tyle lat co Pan działa w zawodzie, chyba ze ma Pan jej nową wersje z 2008 r bodajże.
Sam Pan widzi, że nie uczą o izolowaniu .
Z tymi zaletami... wesprę się wierszem
wuj się żeni
Wuj szukał bratnią duszyczkę
Trafił na biuro matrymonialne
Może tu odnajdę
Taką jak ja nieudaczniczkę
Oferta była. jedna
Beata z fotką słabej jakości
Mina wuja dość niewybredna
I targają nim wątpliwości
- no ale ona jest ślepa!
To wada? Z za biurka pada
Cóż Pan, to zaleta
Włos Panu już wypada
Urody Pan raczej mizernej
Nie oceni tego Beata
Nawet w poświacie niedzielnej
Tak, no ale kulawa!
Jakaż to wada?
Toż to wspaniała sprawa
Gdzie Pan chce tam wpada
Ale do tego jeszcze niemowa.
No tu nie wytrzymała i szlus
Urzędniczka przerwała w pół słowa
Przecież to ogromny plus!
Patrzy facio na lico dziewczęcia
Bez większego zachwytu niestety
Ale pryszczata jak widać ze zdjęcia
A Pan co! Chciałby mieć same zalety!!
Tomasz_Brzeczkowski
-warstwa konstrukcyjna ma wysoką pojemność cieplną i temperaturę dodatnią,
To wada!
Żadna konstrukcja budynku nie wymaga dodatniej temperatury!! A pojemność cieplna była zaletą przed 1990, kiedy były niesterowalne systemy ogrzewania. Mur stabilizował temperaturę.
W XXI wieku temperaturę ustawia się elektronicznie, więc mur osłonięty od słońca styropianem, a stojący na fundamencie będzie zawsze chłodniejszy niż temperatura w pokoju. A jak zawsze chłodniejszy, to jest stałym odbiornikiem ciepła. Umieszczanie izolacji za stałym odbiornikiem ciepła jest brakiem wiedzy i niekompetencją.
-tworzy się równomierna izolacja na całej powierzchni przegrody i skutecznie eliminuje mostki cieplne, Jest dokładnie odwrotnie
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_02a315b6d43e391aa28654750ac7109c3de155b0.jpg
Przy braku izolacji dookoła fundamentu, zostawia mostek termiczny do gruntu.
-usuwa się nieszczelności przegrody i tworzy nową estetyczną elewację budynku, Jest dokładnie odwrotnie. Od nieszczelności jest PAROIZOLACJA. Umieszczanie styropianu o dużym oporze dyfuzyjnym za cegłą czy BK o małym oporze dyfuzyjnym to kompletna niekompetencja.
Kto tę książkę napisał? Powinien Pan mu to rozwalić na głowie. Pan się nie da otumaniać!
inżynier student
Pan się nie da otumaniać
No właśnie się przed Panem bronię
Na początek odnośnie szczelności.
Polecam Panu zapoznać się z normą DIN 4108-7
Definicja szczelności jest tam szeroko omówiona w 17 punktach.
Tutaj coś o kondensacji :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kondensacj ... ary_wodnej
Chce Pan aby ściany Panu przemarzły w zimę? Proszę bardzo!
Temperatura będzie niższa od temp pkt rosy i się pojawi małe co nieco wilgoci no a jak wilgoć to wiadomo .... przed Pańskim styropianem wewnątrz będzie rosła pleśń, grzybek pogorszą się oczywiście właściwości materiałów, może co nieco odpadnie No ale jest Paroizolacja na szczęście!:D
Ja tam Panu nie bronię robić po swojemu
A odnośnie tego zdjęcia tego ocieplonego fundamentu to bardzo dobry pomysł z tym XPS-em. Przy izoalcji zewnętrznej można pozbyć się mostków cieplnych od gruntu
Tomasz_Brzeczkowski
Tak ! Szanowny Panie - ściany mogą przemarzać. Tak się buduje w Alpach i w Skandynawii.
Podstawa wiedzy jest definicja współczynnika przewodzenia ciepła.
Nie można przyklejać styropianu od zewnątrz, za mostkiem termicznym.
Już Panu to tłumaczyłem - najpierw warstwa o dużym oporze dyfuzyjnym !! Mur niech służy jako akumulator, ale dla ciepła słonecznego nie domowego, przy precyzyjnej automatyce.
Poda Pan autora tej książki? Trzeba takich szkodników uczyć fizyki budowali.
Wie Pan, na politechnikach, gdzie są ciepłownicy, wypacza się pewne sprawy.
Może fizyka budowli na uniwersytecie? Np. prof Rober Wójcik
http://ro.com.pl/rozmowa-z-prof-roberte ... k/01119857
By nie zabierać Panu cennego czasu - część 3 i tam 3.20
rafalpawlicki
A czy mogę mieć ogrzewanie podłogowe paląc w domu węglem? Chciałbym zrobić sobie taki fajny design. Proszę o konkretne odpowiedzi. Ogólnie to mam też pytanie od kogo zamawiacie węgiel? bo ja zamawiam u smarttrans.net.pl to chyba najtańszy dostawca jakiego znalazłem, mogę śmiało powiedzieć, że dobra firma! jeżeli ktoś płaci chorą kasę za ogrzewanie to wspomagam numerem: 503 352 341 nie przepłacajcie tylko sobie zadzwońcie i się dogadajcie bo z tego co wiem można kupować również na raty.
bachus
Ja tam Panu nie bronię robić po swojemu
Każdy według jakiś zasad, zgodnie na ogół ze sztuką budowlaną.. T.B. jak zauważyłeś się zajmuje od 25 lat, ale tylko zajmuje. bo nikt jeszcze nie zastosował wspaniałych teorii jego w całości. A zajmowanie się od tak długiego czasu polega na wypisywaniu wyrwanych zdań z kontekstu. Od 25 lat niesie ten kaganek oświaty i nic, żadnego zrealizowanego projektu. No, ale z niego fachowiec największy i nie tylko od fizyki budowli, zna się autorytatywnie nawet na kolektorach słonecznych, więcej niż nie jeden instalator tych, że.
inżynier student
Panie Tomaszu....
Poddaje się! ;d
inżynier student
No Pan nauczy każdego fizyki budowli Zwłaszcza mając za sobą bagaż doświadczeń To oczywiście ironia Odpisze Panu na wieczór Do później zatem
Tomasz_Brzeczkowski
To naprawdę nie jest trudne, tylko trzeba wiedzieć, dlaczego na politechnice muszą oszukiwać.
W domach izolowanych nie montuje się centralnego ogrzewania. W ogóle pomysł ogrzewania pośredniego jest chybiony.
Szkoda, że politechnika brnie w to i nie wyrzuca ogrzewania domów i mieszkań z ITC na Nowowiejskie.
Kasa ponad wszystko.
Galeria Parkietu Mława
[quote="Tomasz_Brzeczkowski"
To zeszły wiek i klasyfikacja "ciepłowników" . Szkoda zwracać na to uwagę.
30kWh/m2 to naprawdę jest już brak podstawowej wiedzy . Nie można gloryfikować, ciemnoty i szkodnictwa.
Uszczelniony dom z cegły sprzed ponad pół wieku, nie zużyje więcej jak 30kWh/m2 na ogrzewanie. Robię to już ćwierć wieku.
Wszystko powyżej 30kWh - to najzwyklejszy brak wiedzy, to ciemnota.
Parę dni temu twierdził Pan, że wystarczy uszczelnienie i WM z odzyskiem ciepła.
Po paru dniach i naszych sugestiach, doszedł Pan do słusznego wniosku, że należałoby jeszcze ocieplić.
Cytuję pańskie zdanie: "Oczywiście. Tylko zaizolowanie - podłoga ściany i dach od wewnątrz. nie zawsze jest możliwe, lub bardzo drogie.
Częściowe ocieplenia, przynoszą więcej szkody niż pożytku. Wykluczam przyklejanie styropianu do fasady, to jest szczy niekompetencji.
Natomiast szczelność + odzysk ciepła z wentylacji dają bardzo dużo. Po wyrzuceniu nieekonomicznego pośredniego ogrzewania - zejdzie się poniżej 30kWh/m2 rocznie." Koniec cytatu.
Póki co, pańskim zdaniem tylko od środka, ale czas płynie na pańską korzyść i w niedługim czasie, uzna Pan, że ocieplenie zewnętrzne nie jest takie "pe", jak to Pan teraz widzi.
Z ogrzewaniem sufitowym było podobnie, kiedyś Pan robił i zachwalał, teraz już nie.
Jeden się uczy szybko, inny wolno, ważne aby robił postępy. Tu słowa uznania.
Pozdrawiam.
Galeria Parkietu Mława
A ja widziałem gołą sąsiadkę za płotem.
A ja sąsiada, tyle, że był ubrany
Gender ???
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Enerbau
Jeżeli Pan kogoś cytuje, to proszę to robić w oryginale, bez dokładania własnych tekstów.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Tomasz_Brzeczkowski
Może ma Pan kłopoty z czytaniem? Nigdy w życiu nie radziłem nikomu ocieplać domu.
Ocieplanie domu jest dla mnie głupotą.
Częściowe ocieplenia, przynoszą więcej szkody niż pożytku. Wykluczam przyklejanie styropianu do fasady, to jest szczyt niekompetencji.
Jak Pa z tego wywnioskował :
Po paru dniach i naszych sugestiach, doszedł Pan do słusznego wniosku, że należałoby jeszcze ocieplić. ??? Jak?
naszych
To z ilu Panów czy Pań składa się ta Galeria?
Galeria Parkietu Mława
Panie Januszu jeżeli uraziłem to przepraszam.
Nie jest niczym złym widzieć ubranego sąsiada i nic sobie z tego nie robić.
Natomiast widzieć gołą sąsiadkę i pozostać w bezczynności to ..........
Tomasz_Brzeczkowski
Panie Januszu jeżeli uraziłem to przepraszam.
Nie jest niczym złym widzieć ubranego sąsiada i nic sobie z tego nie robić.
Natomiast widzieć gołą sąsiadkę i pozostać w bezczynności to ..........
Pisał Pan z Panią Aleksandrą. Nie znam na tyle Pani Aleksandry, ale raczej wątpię czy ma dokładnie takie same gusta jak Pan Janusz.
Galeria Parkietu Mława
To z ilu Panów czy Pań składa się ta Galeria?
A Pan jakie ma preferencje?
inżynier student
To, że Pan obraża ludzi uczonych, katedry ogrzewnictwa, politechniki to już świadczy o Panu samym.
Tak w ogóle to czym Pan się w końcu zajmuje, bo mówił Pan o produkcji rekuperatorów, budowie domów, izolacjach, ogrzewaniu...
Ja już sam nie wiem.
Proszę o odpowiedź
Gnębią mnie te pytania
Tomasz_Brzeczkowski
Nie obrażam, tylko piszę, że szkodzą, że się nie znają. To, że ktoś nie posiada podstawowej wiedzy nie jest obrazą.
Przecież centralne ogrzewanie krzywdzi ludzi.
Przecież domy zużywające ponad 30kWh/m2 to pomysł ciepłowników?
ROLĄ IZOLACJI JEST MARGINALIZACJA ROLI OGRZEWANIA. Dlatego bezczelnością jest jak ciepłownik wypowiada się o izolowaniu!
Może to ja wymyśliłem coś tak durnego, że ciepło produkuje się w jednym miejscu i wysyła po pokojach?
Pan napisze!
Tomasz_Brzeczkowski
Panie Tomaszu....
Poddaje się! ;d
Pan się nie poddaje! To trudne uczyć kogoś, że jest zbędny, że jest szkodnikiem, ale konieczne.
Ciepłownicy z definicji będą zwalczać izolowanie i będą to robić bezwzględnie. Zdepczą nawet fizykę. Fizyka budowli wyklucza np. ocieplanie! Fizyka wyklucza sprawność 100% a co dopiero 110. Z fizyki budowli wynika, że w naszym klimacie, w domu izolowanym, przy identycznych izolacjach, więcej ciepła ucieka do gruntu, niż dachem.
Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
Pan się nie poddaje !
Galeria Parkietu Mława
Na początek proponuję zapoznać się z pracą dr. Kosacka z politechniki Kaiserslautern.
http://www.rotal.pl/artykul_pliki/kossack-pl.pdf
Bardzo ciekawe opracowanie, dające inne spojrzenie na ogrzewanie energią elektryczną, z którym
można się zgodzić lub nie, ale warto się nad tym sposobem ogrzewania zastanowić.
Co ciekawe, autor tego opracowania twierdzi, że typowym i dosyć efektywnym promiennikiem
podczerwieni, jest klasyczny piec kaflowy, natomiast ogrzewanie foliami pod posadzkowymi, ze
względu na niższą temperaturę, jest gdzieś dalej w tej klasyfikacji.
Pozdrawiam.
Spednet
Wracając do sedna tematu odbiegającego od kłótni i polemiki tego kto ma rację,ciekawi mnie czy autor ;ub też inni Użytkownicy zainteresowani tematem zdecydowali się już na jakieś rozwiązanie,jeżeli tak to warto byłoby opisać swoje doświadczenia właśnie tutaj,im będzie więcej opinii tym oczywiście lepiej.
Tomasz_Brzeczkowski
Każde pomieszczenie ma inny charakter, inne wykończenie podłogi, dlatego sprawy rozpatruje się indywidualnie w każdym pomieszczeniu.
Enerbau
Na początek proponuję zapoznać się z pracą dr. Kosacka z politechniki Kaiserslautern.
http://www.rotal.pl/artykul_pliki/kossack-pl.pdf
Bardzo ciekawe opracowanie, dające inne spojrzenie na ogrzewanie energią elektryczną, z którym
można się zgodzić lub nie, ale warto się nad tym sposobem ogrzewania zastanowić.
Co ciekawe, autor tego opracowania twierdzi, że typowym i dosyć efektywnym promiennikiem
podczerwieni, jest klasyczny piec kaflowy, natomiast ogrzewanie foliami pod posadzkowymi, ze
względu na niższą temperaturę, jest gdzieś dalej w tej klasyfikacji.
Pozdrawiam.
Zdaje się, że albo Pan nie zrozumiał, albo Pan nad interpretuje słowa dr. Kosacka...
Cytuję:
"Idealne byłoby przy wielkopowierzchniowych instalacjach grzewczych, kiedy wszystkie powierzchnie
graniczne pomieszczenia były utrzymywane na niskim
poziomie temperatur ok. 20oC do 25oC. To prowadziłoby do tego, że pomiędzy powierzchniami pomieszczenia, a ubraną, ludzką powierzchnią ciała praktycznie nie
byłoby żadnej wymiany ciepła, ponieważ temperatur ypowierzchni w przybliżeniu są takie same."
W ten właśnie sposób działają folie grzewcze jako ogrzewanie powierzchniowe!
Galeria Parkietu Mława
Zdaje się, że albo Pan nie zrozumiał, albo Pan nad interpretuje słowa dr. Kosacka...
Panie Januszu, cytuję fragmenty ze str, 16 i 17:
dr, Kossack napisał, co jest znane i oczywiste:
Cytuję dr. Kossacka:
Spektralny podział intensywności promieniowania (spektrum promieniowania Plancka) zależy od temperatury
powierzchni ciała wysyłającego promienie. Im bardziej gorąca powierzchnia tym wyższe maksimum
intensywności i tym dalej przesuwa się to maksimum aż do krótszych długości fali. Koniec cytatu.
Z powyższego wynika co poniżej:
Cytuję dr. Kossacka:
Przy niższych temperaturach powierzchni przeważa udział konwekcyjny, przy wyższych temperaturach
powierzchni udział promieniowania. Koniec cytatu.
W tej sytuacji wali się pańska teoria dotycząca promieniowania podczerwonego w zakresie folii grzewczych pod posadzką, bo wg dr. Kossacka:
Cytuję:
Piece kaflowe i kominki bez kanałów powietrznych są w swoim zachowaniu dotyczącym wypromieniowania
podobne do prostego grzejnika płytowego, powierzchnia jest z reguły większa poprzez korpus w formie
kwadratu. Ponieważ temperatury powierzchni wynoszą typowo 80o
C jest to klasyczne ogrzewanie
promieniowaniem. Koniec cytatu.
Natomiast:
Cytuję dr, Kossacka:
Wielkopowierzchniowe instalacje grzewcze (ogrzewanie sufitowe, ścienne i podłogowe)
Instalacje grzewcze wielkopowierzchniowe powstają najczęściej przez ułożone, elastyczne rury grzewcze w
tynku stropów, sufitów i ścian albo w jastrychu podłóg. Mówi się wtedy każdorazowo o ogrzewaniu śufitowym,
ściennym albo podłogowym. Przez przewodzenie ciepła powierzchnie ocieplają się i troszczą się o przyjemną
średnią temperaturę promieniowania. Powietrze ogrzewa się przeważnie przez powolną konwekcję. To samo
obowiązuje, kiedy zamiast rur grzewczych z przepływającą wodą stosuje się elektrycznie napędzane przewody
grzewcze albo folie grzewcze. Koniec cytatu.
W tej sytuacji zastanawiam się kto tu namieszał???
bachus
W tej sytuacji zastanawiam się kto tu namieszał???
Chyba dr. Kossacka, pewnie nie wziął tego rysunku poniżej pod uwagę, wszak to porównanie jest w stosunku do zwykłych grzejników zamontowanych przy ścianie.
A czy ktoś wie jaki wykres będzie miało ogrzewanie opp?
http://static.urzadzone.pl/gallery/1776/0_f71f581111af6138e9350fdb64911f74e6975795.jpg
Enerbau
Niech Pan odpowie sobie, w jaki sposób ogrzewanie konwekcyjne, zamontowane w suficie, ogrzewa pomieszczenie?
Z tego co z fizyki rozumie, to aby powstała konwekcja, to potrzebne jest dolne źródło ogrzewania, które nagrzewa powietrze, które z kolei unosi się do góry, następnie opada na dół ,ponownie się nagrzewa i w ten sposób zaczyna krążyć po pomieszczeniu. Powstaje konwekcja.
Jak ma się to do siebie, gdy montuję ogrzewanie sufitowe, które ogrzewa pomieszczenie praktycznie bez udziału konwekcji?!
Właśnie wróciłem z montażu takiego ogrzewania w lokalu cateringowym w Gdyni.
Folie grzewcze zostały zamontowane na suficie podwieszonym. Budynek jest w trakcie modernizacji.
Wilgotność powietrza prawie 100%. Temperatura wnętrza wynosiła ok. 6 stopni C.
Po włączeniu ogrzewania, temperatura pomieszczenia wzrosła do 14 stopni i zaczął się proces osuszania budynku!
Po osuszeniu ścian, pochłonięte ciepło zostanie w pomieszczeniu , a suche ściany będą dobrym izolatorem cieplnym.
Proces ten może potrwać kilka miesięcy, ale potem uzyskamy suche mury i lepszą izolację cieplną, a co za tym idzie oszczędności w ogrzewaniu.
Zdjęcia z montażu zamieścimy wkrótce na naszej stronie internetowej.
Wg teorii konwekcji, takie ogrzewanie nie ma prawa bytu! Ale pomimo to działa!
Cuda jakieś?
Tylko ogrzewanie podczerwone może w ten sposób ogrzać pomieszczenie.
Kilkanaście obecnych tam osób, przekonało się o tym na własnej "skórze"!!!
Kto tu miesza?
Tomasz_Brzeczkowski
Z tekstu Pana dr Kossaka wynika niezbicie, że nie jest i nie był użytkownikiem takiego ogrzewania:
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_5343b2976966dba8fe40c53cecab66fe39649248.jpg
bachus
Właśnie wróciłem z montażu takiego ogrzewania w lokalu cateringowym w Gdyni.
Można prosić o adres?
RobertKGB
Właśnie wróciłem z montażu takiego ogrzewania w lokalu cateringowym w Gdyni.
Można prosić o adres?
Ja również z chęcią zobaczę folie "w akcji" może być na priv.
Galeria Parkietu Mława
Niech Pan odpowie sobie, w jaki sposób ogrzewanie konwekcyjne, zamontowane w suficie, ogrzewa pomieszczenie?
Z tego co z fizyki rozumie, to aby powstała konwekcja, to potrzebne jest dolne źródło ogrzewania, które nagrzewa powietrze, które z kolei unosi się do góry, następnie opada na dół ,ponownie się nagrzewa i w ten sposób zaczyna krążyć po pomieszczeniu. Powstaje konwekcja.
Jak ma się to do siebie, gdy montuję ogrzewanie sufitowe, które ogrzewa pomieszczenie praktycznie bez udziału konwekcji?!
Właśnie wróciłem z montażu takiego ogrzewania w lokalu cateringowym w Gdyni.
Folie grzewcze zostały zamontowane na suficie podwieszonym. Budynek jest w trakcie modernizacji.
Wilgotność powietrza prawie 100%. Temperatura wnętrza wynosiła ok. 6 stopni C.
Po włączeniu ogrzewania, temperatura pomieszczenia wzrosła do 14 stopni i zaczął się proces osuszania budynku!
Po osuszeniu ścian, pochłonięte ciepło zostanie w pomieszczeniu , a suche ściany będą dobrym izolatorem cieplnym.
Proces ten może potrwać kilka miesięcy, ale potem uzyskamy suche mury i lepszą izolację cieplną, a co za tym idzie oszczędności w ogrzewaniu.
Zdjęcia z montażu zamieścimy wkrótce na naszej stronie internetowej.
Wg teorii konwekcji, takie ogrzewanie nie ma prawa bytu! Ale pomimo to działa!
Cuda jakieś?
Tylko ogrzewanie podczerwone może w ten sposób ogrzać pomieszczenie.
Kilkanaście obecnych tam osób, przekonało się o tym na własnej "skórze"!!!
Kto tu miesza?
Panie Januszu, powinien Pan się jednoznacznie określić czy popiera zdanie dr. Kosacka, który napisał, cytuję:
"Wielkopowierzchniowe instalacje grzewcze (ogrzewanie sufitowe, ścienne i podłogowe)
Instalacje grzewcze wielkopowierzchniowe powstają najczęściej przez ułożone, elastyczne rury grzewcze w
tynku stropów, sufitów i ścian albo w jastrychu podłóg. Mówi się wtedy każdorazowo o ogrzewaniu śufitowym,
ściennym albo podłogowym. Przez przewodzenie ciepła powierzchnie ocieplają się i troszczą się o przyjemną
średnią temperaturę promieniowania. Powietrze ogrzewa się przeważnie przez powolną konwekcję. To samo
obowiązuje, kiedy zamiast rur grzewczych z przepływającą wodą stosuje się elektrycznie napędzane przewody
grzewcze albo folie grzewcze". Koniec cytatu.
Tu link do skrótu raportu dr. Kosacka w sprawie klasyfikacji ogrzewania promieniowaniem cieplnym.
http://www-user.rhrk.uni-kl.de/~kosack/ ... NGSHEIZUNG
Czy, uważa Pan inaczej niż dr. Kosack i pańskim zdaniem, posadzka z folią grzewczą pod, jest promiennikiem podczerwieni?
Sufit grzewczy a posadzka grzewcza:
Sufit grzewczy emituje o blisko połowę mniej ciepła od posadzki grzewczej, stąd też wymóg podniesienia temperatury sufitu (blisko dwukrotnie względem posadzki grzewczej) aby dostarczyć podobną ilość ciepła.
W każdym pomieszczeniu istnieje ruch powietrza i nie musi być inicjowany takim lub innym grzejnikiem. To takie naturalne, bez żadnych cudów.
bachus
Ja również z chęcią zobaczę folie "w akcji" może być na priv.
Robercie, to może razem kopniemy się pooglądać, będzie okazja do poznania się.
Lucynka82
wedlug mnie ogrzewanie podlogowe to najlepsze co moze byc szczególnie przy malych dzieciach, ktore uwielbiaja wrecz latac na bosaka, wtedy maja cieplo w stopki
bachus
wedlug mnie ogrzewanie podlogowe to najlepsze co moze byc szczególnie przy malych dzieciach, ktore uwielbiaja wrecz latac na bosaka, wtedy maja cieplo w stopki
I aby tak stwierdzić wcale nie trzeba znać fizyki kwantowej tylko polegać na zdrowym rozsądku.
RobertKGB
wedlug mnie ogrzewanie podlogowe to najlepsze co moze byc szczególnie przy malych dzieciach, ktore uwielbiaja wrecz latac na bosaka, wtedy maja cieplo w stopki
aby podłoga była ciepła nie koniecznie potrzebujemy ogrzewania podłogowego.
Enerbau
Na dzień dzisiejszy jest to niemożliwe, ponieważ trwa jeszcze remont budynku i inwestor nie jest gotowy na przyjmowanie niedowiarków.
Po zakończeniu remontu i w porozumieniu z inwestorem, udostępnimy adres firmy.
Na razie muszą wystarczyć zdjęcia... http://enerbau.pl/index.php/galeria-zdj ... towegdynia
bachus
Na dzień dzisiejszy jest to niemożliwe, ponieważ trwa jeszcze remont budynku i inwestor nie jest gotowy na przyjmowanie niedowiarków.
A ten w Sopocie? Też jeszcze w remoncie?
bachus
aby podłoga była ciepła nie koniecznie potrzebujemy ogrzewania podłogowego.
Zdradzisz?
RobertKGB
W Gdańsku to dopiero cuda wynajdują !
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019379,title,Naukowcy-z-Gdanska-opatentowali-nowa-technologie-grzewcza,wid,17054975,wiadomosc.html?ticaid=113ddb&_ticrsn=5
Tomasz_Brzeczkowski
W Gdańsku to dopiero cuda wynajdują !
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019379,title,Naukowcy-z-Gdanska-opatentowali-nowa-technologie-grzewcza,wid,17054975,wiadomosc.html?ticaid=113ddb&_ticrsn=5
Następny bezmózg jak w ISOMAX
Już to pruliśmy
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_32f0fd6902fff390e81d9ee36a8e2d8189683cca.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_b7dea70625426010fc182b2c3ef688fc4b3c801b.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_19dd2e102240c27d5a2c25effe2ae8f535521358.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_682113ba86a3c6941f6e0ffa8743a2a1a979cb19.jpg
A potem wstawiliśmy rekuperator
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_f2ace7664d6d5e9212d7d8c3b5c57a6cac8c2f02.jpg
Wyrwaliśmy rury z gwc
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_58ccc2c864cd6170b6e77df013aba9594041b8f3.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_c738d7d30cb4bd257e74102fc73b4fbed4faa2d0.jpg
I założyliśmy elektryczne grzejniki.
bachus
Już to pruliśmy
I założyliśmy elektryczne grzejniki.
I teraz budynek pobiera do 30 kWh na kabelkach.
Proste i łatwiutkie!
Tylko kto w to uwierzy?
bachus
Na dzień dzisiejszy jest to niemożliwe, ponieważ trwa jeszcze remont budynku i inwestor nie jest gotowy na przyjmowanie niedowiarków.
A ten w Sopocie? Też jeszcze w remoncie?
Widzę, że ten w Sopocie to jakaś wstydliwa sprawa.
A miało być jak w bajce
carmin70
Ja jestem za ogrzewanie podłogowym w momencie jak są dzieciaki albo ogólnie człowiek lubi sobie chodzić na boso. Jakoś w innym przypadku nie bardzo. Chociaż w momencie kiedy miałem remont generalny kilka lat temu była zrywana podłoga kładziono panele itp po zapytaniu "speca" odnośnie ogrzewania podłogowego odradził wiec zostałem przy grzejnikach. W łodzkim Instal Thermie kupiłem grzejniki zwykłe oraz grzejniki łazienkowe wszystko firmy Purmo i jak na razie jestem zadowolony. Wszystko ogrzewane jest z kotła CO na węgiel i działa sprawnie : )
Tomasz_Brzeczkowski
Firma Purmo nie robi grzejników łazienkowych.
Poza tym, systemy firmy Purmo nie są do domów izolowanych, czyli sporo płaci Pan za ogrzewanie, to z czego Pan jest zadowolony?
Bolas
Instalator poszedł na łatwiznę bo za dużo sterowania by mieć ogrzewanie podłogowe z kotłem węglowym a do tego jeżeli coś spartoli to i naprawić ciężko. W ogrzewaniu podłogowym trzeba się więcej naliczyć i napocić żeby wyszło dobrze a jak dobrze to na pewno nie będzie tanio
Galeria Parkietu Mława
Firma Purmo nie robi grzejników łazienkowych.
Poza tym, systemy firmy Purmo nie są do domów izolowanych, czyli sporo płaci Pan za ogrzewanie, to z czego Pan jest zadowolony?
Panie Tomaszu, zastanawiam się czy jest sens inwestować potężne pieniądze w izolacje, czy też kosztować się na zainstalowanie nowoczesnych systemów grzewczych?
Jeśli już oszczędzać, to zrezygnować z powyższego - kosztownego i kupić sobie ciepłe ubranie.
Będzie taniej a i za modą można będzie zdążyć.
Pozdrawiam.
Bolas
Drożej budujesz taniej użytkujesz.
Pytanie które należy sobie zadać to takie czy lepiej jest się ubezpieczyć czy zbierać pieniądze na czarną godzinę pytanie czy jak czarna godzina będzie za rok to będziesz miał wystarczający kapitał oszczędności?
I taka właśnie jest sytuacja z energochłonnymi domami. Cieszę się że wybudowałem za 150tys 200m2 ale rocznie wydam na utrzymanie domu 5tys lecz nie wiem jak z cenami nośników w następnych latach.
Wiadome że ktoś kto ma samochód który pali 5L/100 odczuje podwyżki mniej niż ten który ma 15L/100.
Nowoczesne ogrzewanie? Centralne trudno określić nowoczesnym jedynie co się w nich zmienia to nośnik energii i ciągłe ulepszanie jego sterowania. Czy unijne dyrektywy zaostrzające spalanie pobudziły producentów silników do tworzenia nowoczesnych silników? Nie. Zmusiły do wrzucenia w samochody coraz większej ilości sterowników i czujników oraz filtrów które zobojętniają spaliny - bo jest taniej niż wymyślać coś nowego.
Moda ma to do siebie że jest sezonowa więc modna instalacja to bardzo droga instalacja.
bachus
Moda ma to do siebie że jest sezonowa więc modna instalacja to bardzo droga instalacja.
A według Ciebie to jaka jest ta nie modna i tania instalacja?
Bolas
Skoro sezonowa jak ciuchy to na jeden sezon - każda będzie droga jak co sezon wymieniana.
A według ciebie to jaka jest ta modna?
bachus
A według ciebie to jaka jest ta modna?
To taka, którą można poszpanować.
Ale ja pytałem, która jest nie modna i tania.
Tomasz_Brzeczkowski
Firma Purmo nie robi grzejników łazienkowych.
Poza tym, systemy firmy Purmo nie są do domów izolowanych, czyli sporo płaci Pan za ogrzewanie, to z czego Pan jest zadowolony?
Panie Tomaszu, zastanawiam się czy jest sens inwestować potężne pieniądze w izolacje, czy też kosztować się na zainstalowanie nowoczesnych systemów grzewczych?
Jeśli już oszczędzać, to zrezygnować z powyższego - kosztownego i kupić sobie ciepłe ubranie.
Będzie taniej a i za modą można będzie zdążyć.
Pozdrawiam.
Co znaczą "potężne" pieniądze? 1000zł 2000zł 5000zł czy może 10 000zł. w przeliczeniu na 100m2.
Nowoczesne systemy utrzymania temperatury są tańsze od instalacji opartej na kotłowni węglowej!
Pana pytanie powinno brzmieć, czy jest sens budować droższy dom, by mieć niższy komfort i większe opłaty?
Tomasz_Brzeczkowski
Drożej budujesz taniej użytkujesz. To jest nie aktualne. Naprawdę domy 10kWh/m2 są najtańsze .
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_30e1b75533f491bfcf3fa5ed0691b24ff8729525.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_e9ea5abb26e081f7ebcca2ae5f9fb8b39b846572.jpg
Galeria Parkietu Mława
Pana pytanie powinno brzmieć, czy jest sens budować droższy dom, by mieć niższy komfort i większe opłaty?
Panie Tomaszu, dla mnie komfort jest wówczas, kiedy potrafię rozsądnie skonfigurować koszty budowy z kosztami eksploatacji i co jest niewymierne, ale dla mnie istotne, stworzenie naturalnego klimatu, łącznie z mentalnym poczuciem tejże naturalności.
Dla mnie bliższy będzie dom ocieplony styro czy wełną z cegły silki, z wapiennymi tynkami, która w niewielkim stopniu ale wpływa na tworzenie mikroklimatu, w przeciwieństwie do szczelnej izolacji wewnętrznej co skazuje mnie na czysto mechaniczny mikroklimat wnętrza.
WM z rekuperatorem mogę zaakceptować, ale już wymiennik gruntowy, w którym po latach nie wiadomo co się zalęże, a ja mam tym oddychać, to już nie.
Podłoga drewniana ciepła w dotyku i miła w optycznym odbiorze, choć nieco droższa w wykonaniu i podobnie w eksploatacji, przeważa nad każdą inną, oczywiście w formie ogrzewania podłogowego.
Nie widzę domu bez kominka i tu widzę go w każdej naturalnej formie i dobrze jak grzeje, jednak bez obawy, że mi chałupę przegrzeje.
W końcu kto, co i czemu ma służyć?
W analogii do samochodu, to samochód, który daje nam komfort podróży, kosztuje więcej zarówno przy zakupie jak i przy jego używaniu. Cała reszta to socjotechnika sprzedaży, jakkolwiek jest ona skuteczna w każdym przypadku.
A co w tym wszystkim najważniejsze, to każdy może wybrać co chce.
Pozdrawiam.
Tomasz_Brzeczkowski
A co za różnica z czego ściana jak i tak ( z tych samych przyczyn co w dachu) musi być paroizolacja.
Wentylacja na rodzinę to 130m3/h - ogrzanie tego od 0 do 20 st.C to 24kWh . Ustawienie wilgotności względnej i nawiew ciepłego, to jest komfort.
Ustawienie temperatury powietrza - tylko pompa ciepła, nikt jeszcze nic lepszego ani gorszego nie wymyślił.
Ustawienie komfortowej temperatury podłogi, tylko kable z czujnikiem w podłodze, lub z pomiarem IR temperatury.
A przy tym jest to tańsze od kotłowni węglowej, zarówno w instalacji jak i eksploatacji.
Bolas
Niemodna - taka z poprzedniego sezonu - jak kurteczka mojej żony.
kabar007
Miałem podłogowe z pompa ciepła i nie polecam. zdecydowanie wolę zwykły piec na ekogroszek i mam cieplutko. Oczywiscie trzeba wybrac dobry towar. Ja np. kupuje ekogroszek ze smarttrans i jestem bardzo zadowolny. Nie trzeba pilnować czy jeszcze sie pali, bo jest na tyle kaloryczny ze trzyma do rana. Polecam.
Lucynka82
nie wiem czy slyszeliscie, ze jak kupi sie palete rur kan therm to jest telewizor dla kazdego do wziecia za 1zł. i ogrzewanie podlogowe jest najlepszym z mozliwych form ogrzewania
Lucynka82
nie wiem czy slyszeliscie, ze jak kupi sie palete rur kan therm to jest telewizor dla kazdego do wziecia za 1zł. i ogrzewanie podlogowe jest najlepszym z mozliwych form ogrzewania
Tomasz_Brzeczkowski
To po co te rury? Bez nich nie da się tv obejrzeć?
Konsultant marki Buderus
Dobierając rozwiązanie grzewcze dla swojego domu musimy uwzględnić nasze indywidualne potrzeby i warunki, jakie panują w budynku. To, że dany kocioł sprawdził się w domostwie przysłowiowego pana A, wcale nie oznacza, że zadowolony będzie z niego pan B, w zupełnie innym domu. Każdy dom jest bowiem inny, inne ma warunki techniczne i nie zawsze dostęp do takiego samego paliwa, a kwestii jakie należy wziąć pod uwagę jest przecież znacznie więcej. Jeżeli szuka Pan rozwiązania obiektywnie najkorzystniejszego dla siebie, zachęcam do kontaktu z jednym z naszych doradców, którzy kierując się wiedzą i doświadczeniem, pomogą w rozwiązaniu problemu. Zapraszam do zadawania pytań w przypadku wątpliwości.
Pozdrawiam,
Konsultant marki Buderus
elcalor
Widać, jakie pytanie, takie odpowiedzi...
choć dziwi, że w temacie o wyborze sposobu grzania pojawiają się kotły.
Tak na dobrą sprawę to większość współcześnie budowanych domów ma w części ogrzewanie podłogowe i w pozostałej części grzejniki...
Jeśli kocioł lubi wysoką temperaturę, stosuje się układy mieszające, przy dwóch lub więcej obiegach stosuje się sprzęgła hydrauliczne, które pomagają zrównoważyć przepływy itp.
Każda instalację jest inna, tak jak każdy dom jest inny i nie da się jednoznacznie powiedzieć "tylko podłogówka" lub "tylko grzejniki"
Jedno i drugie ma zalety i wady, czasem dla Pani właścicielki ważna jest drabinka w łazience, żeby wysuszyć ręcznik i ciepła podłoga, żeby przyjemnie wychodziło się z pod prysznica...
pozdrawiam malkontentów
Bolas
Panie Szymonie problem jest w tym że jedni fachowcy boją się nowinek a inni nawet o nich nie słyszeli. Jest tez cała masa "instalatorów" którzy mają w nosie bo "tak się robiło i tak się robi" - nie mają firmy ani nie wystawiają rachunków bo są na ryczałcie potem takiemu udowodnić błąd to tragedia inwestora bo bez umowy bez faktury bez gwarancji - płacz, zaciśnięcie zębów i jakoś trzeba żyć dalej. Są też tacy co potrafią myśleć i używać kalkulatora. Przez to że współpracują z hurtowniami są zapraszani na szkolenia. Aktualnie mam 4 zapytania na mailu odnośnie pomocy w podłączeniu sterowania CO bo robi dobry hydraulik tyle że nie zna się na sterowaniu.
elcalor
Panie Szymonie problem jest w tym że jedni fachowcy boją się nowinek a inni nawet o nich nie słyszeli. Jest tez cała masa "instalatorów" którzy mają w nosie bo "tak się robiło i tak się robi" - nie mają firmy ani nie wystawiają rachunków bo są na ryczałcie potem takiemu udowodnić błąd to tragedia inwestora bo bez umowy bez faktury bez gwarancji - płacz, zaciśnięcie zębów i jakoś trzeba żyć dalej. Są też tacy co potrafią myśleć i używać kalkulatora. Przez to że współpracują z hurtowniami są zapraszani na szkolenia. Aktualnie mam 4 zapytania na mailu odnośnie pomocy w podłączeniu sterowania CO bo robi dobry hydraulik tyle że nie zna się na sterowaniu.
A tu się z Panem zgadzam, kto inny robi instalacje, ja kotłownię. Zastaję częściowo podłogówkę, częściowo grzejniki... tylko że do kotłowni wchodzę dwie rury... i prowadzą do jednego rozdzielacza...
Mogę tylko rozłożyć ręce, bo klient ma już dom wytynkowany, pomalowany, położone okładziny podłogowe... do tej pory czekał na przyłącze gazowe, więc kotłownie zostawił na koniec.
I takie kwiatki się zdarzają, pomijam elektronikę...
Bolas
Ja aktualnie mam sytuację podobną. Rok temu zamontowałem kocioł w kanadyjczyku resztę miałem robić jak uzbiera kasę bo nie chciał się pchać w kredyt. Teraz okazuje się że potrzebuje podpiąć wszystko do kupy pod kocioł. Niestety poprzedni instalator wywiał i nikt nie wie co gość w kotłowni miał na myśli. Część w miedzi część rurek w PEXie wszystko pozostawiane i nie opisane. Dodatkowo kolega dał się namówić na kominek z płaszczem sęk w tym że nikt mu nie powiedział jakie zabezpieczenia muszą być przy kominku i tu też ma lipę bo instalator zapomniał o kilku szczegółach. No cóż ten co chce mieć tanio przeważnie płaci 2x.
Sam tak miałem tydzień temu. Wysiadła mi koparka. Kopała 3godziny wyłączyłem na chwilę a nie potrafiłem załączyć. Z mini jest tak że jak wysiądzie na robocie to żeby ją z ogródka wyciągnąć potrzebujemy dźwig bo na gąsienicach nie da się jej zaholować. Już liczyłem kilka stówek do tysiąca. Przyjechało dwóch znajomych "od koparek" stwierdzili że pewnie pierścienie na tłoku lub uszczelka pod głowicą. Remont ok 3-4tys. Opadły mi ręce bo miała to być ostatnia robota w sezonie a tu taki klops przed świętami. Jeden znajomy który ma duże koparki doradził mi żebym zadzwonił do serwisu. Przyjadą, skasują, powiedzą co jest grane ale będziesz wiedział na 100%. Przyjechali uruchomienie trwało 4min!!! 150zł bo chciałem wiedzieć co to było. Wstając nacisnąłem przycisk funkcji młota który nie jest podłączony i ten dusił silnik. Takim sposobem płaci się tzw frycowe. Ale odwlekłem remont silnika
dandiugo
nie no nie ma co ukrywać, że kompleksowość usług = przede wszystkim tańszy koszt końcowy całosci. jak by tak ktoś na przykładzie dajmy na to pompy ciepła gdzie indziej robił odwiertu, gdzie indziej kupował piec i jeszcze gdzie indziej robił podłogówkę na przykład, to myśle, że ani finansowo, ani pod kątem dogrania wszystkiego razem by się to nie kalkulowało
nowikkk
Również kupiłem w smarttrans węgiel i to na raty. Nie mam problemu gdy potrzebuję napalić, jak już palę to długo się pali. Zawsze uważałemm że jest to lepsze od innego typu ogrzewania. Wychodzi mi póki co bardzo tanio i argument ceny zupełnie do mnie nie przemawia.
Bolas
A ja mam 4kopalnie w obrębie 15km i na szczęście nie muszę wspomagać złodziei z KW
Tomasz_Brzeczkowski
Również kupiłem w smarttrans węgiel i to na raty. Nie mam problemu gdy potrzebuję napalić, jak już palę to długo się pali. Zawsze uważałemm że jest to lepsze od innego typu ogrzewania. Wychodzi mi póki co bardzo tanio i argument ceny zupełnie do mnie nie przemawia.
Co Pan wypisuje! W domach 120m2 nawet po 200zł miesięcznie wychodzi przy centralnym. I koszt założenia przekracza 15000 zł i nie ma chłodzenia. Tylko brak wiedzy, może coś takiego usprawiedliwić.
bachus
Również kupiłem w smarttrans węgiel i to na raty. Nie mam problemu gdy potrzebuję napalić, jak już palę to długo się pali. Zawsze uważałemm że jest to lepsze od innego typu ogrzewania. Wychodzi mi póki co bardzo tanio i argument ceny zupełnie do mnie nie przemawia.
Co Pan wypisuje! W domach 120m2 nawet po 200zł miesięcznie wychodzi przy centralnym. I koszt założenia przekracza 15000 zł i nie ma chłodzenia. Tylko brak wiedzy, może coś takiego usprawiedliwić.
To jeszcze mały pikuś. Przy ogrzewaniu prądem tak to wychodzi:
"Zużycie energii na ogrzewanie w kWh w poszczególnych miesiącach:
01.11.2014r 30.11.2014 r - 859 kWh" w najcieplejszy miesiąc dla domu 130m2 to koszt 532 zł. Przy niecentralnym. To jest dopiero mistrzostwo świata.
Tomasz_Brzeczkowski
Przy takim zużyciu, pewne jest, że laik zakładał !
Szanowny Panie, wszystko można źle zrobić nawet ogrzewanie elektryczne.
Ja spotkałem takich nieuków, co zakładali elektryczne jak centralne - grzałkę w zasobniku? Czy przepływówkę! Naprawdę zdarzają się tępaki! Lub montują ogrzewanie elektryczne w nieszczelnym domu .
Chodzi po świecie masa niedouczonych ciepłowników.
bachus
Przy takim zużyciu, pewne jest, że laik zakładał !
Szanowny Panie, wszystko można źle zrobić nawet ogrzewanie elektryczne.
Chodzi po świecie masa niedouczonych ciepłowników.
To jest ogrzewanie foliami na podczerwień w domu 40kWh/m2/rok z rekuperatorem.
Enerbau
Przy takim zużyciu, pewne jest, że laik zakładał !
Szanowny Panie, wszystko można źle zrobić nawet ogrzewanie elektryczne.
Ja spotkałem takich nieuków, co zakładali elektryczne jak centralne - grzałkę w zasobniku? Czy przepływówkę! Naprawdę zdarzają się tępaki! Lub montują ogrzewanie elektryczne w nieszczelnym domu .
Chodzi po świecie masa niedouczonych ciepłowników.
Panie Tomaszu, gdyby czytał Pan ze zrozumieniem, to nie pisałby Pan bzdur.!
Co ma zużycie energii do tego, kto zakładał system grzewczy!!!
Chyba,że tylko Pan ma monopol na zakładanie ogrzewań elektrycznych...
Sam Pan wielokrotnie na forum pisał, że o zużyciu energii decyduje izolacja budynku. Nagle się priorytety zmieniły?
Następną sprawą jest fakt, że jest to nowy dom i to z gazobetonu. Nawet student 1 roku budownictwa wie, że taki budynek jest zawilgocony i potrzeba czasu, aby go wysuszyć (nawet do 3 lat).
Już 4% wilgotność przegród zmiejsza wartość izolacji o 50%.
Jest więc logiczne, że nawet budynek o planowanym zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania w wysokości 40 kW/m2/rok, będzie w początkowym okresie zużywał więcej energii, aniżeli wynikałoby z projektu.
bachus
Panie Tomaszu, gdyby czytał Pan ze zrozumieniem, to nie pisałby Pan bzdur.!
Co ma zużycie energii do tego, kto zakładał system grzewczy!!!
Co? pojawiła się rysa na lini miszcz uczeń?
Widzę, że teraz to już wszyscy piszą bzdury na temat ogrzewania podczerwienią. A jedyny Enerbau na monopol na pisanie jedynie słusznej prawdy.
michalida
U mnie bardzo dobrze od kilku lat sprawdza się podłogowe i mogę polecić. Z grzejnikami czasem były problemy
Tomasz_Brzeczkowski
Panie Tomaszu, gdyby czytał Pan ze zrozumieniem, to nie pisałby Pan bzdur.!
To nie prawda!
Sam Pan wielokrotnie na forum pisał, że o zużyciu energii decyduje izolacja budynku.
Straty ciepła w kolejności - podłoga wentylacja...
Po gruncie jest wentylacja. Tu napisałem Lub montują ogrzewanie elektryczne w nieszczelnym domu Dom nieszczelny, dom dziurawy, "durszlak" to dom z wentylacją grawitacyjną. Nie ma takiej opcji, bym zamontował ogrzewanie elektryczne bez wentylacji z odzyskiem ciepła.
Następną sprawą jest fakt, że jest to nowy dom i to z gazobetonu. Nawet student 1 roku budownictwa wie, że taki budynek jest zawilgocony i potrzeba czasu, aby go wysuszyć
Nigdy nie uznawałem muru za izolację. Nie ma dla mnie znaczenia jego wilgotność, gdy jest izolacja z paroizolacją.
Jest więc logiczne, że nawet budynek o planowanym zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania w wysokości 40 kW/m2/rok To całkowite zużycie z cwu oświetleniem itp.
co zakładali elektryczne jak centralne - grzałkę w zasobniku Tego nie lubię najbardziej, grzałka w zasobniku i rozprowadzanie ciepła rurkami.
Nie bardzo więc wiem o jaki bzdury chodzi i o jako monopol? Oraz co nie zrozumiałem?
justyla
Ja mam grzejniki, palę węglem, ale dom mam nieocieplony i bardzo dużo idzie tego węgla w zimę
marekzzabek
no więc właśnie... nie lepiej o to zadbać tak, żeby ograniczyć rachunki za ogrzewanie do minimum?
tomaszbehmke
witam forumowiczow ja zdecydowalem sie na zrobienie ogrzewania podlogowego + instalacja grzejnikowa zrobiona ale schowana w scianach w razie gdybym chcial kiedys przejsc na grzejniki to nie ma problemu,jestem bardzo zadowolony z ekonomi jak i z firmy ktora mi wszystko wykonala ,polecam w pomorskim firme www.hydro-c.pl ,wlasciciel pan Cezary bardzo dobry fachowiec,doradzil i bardzo dobrze wykonal.
Enerbau Tanie Grzanie
A jaki koszt kotła, materiałów i montażu takiego podłogowego i jaki duży dom?
.
Masertiger
Ogrzewanie podłogowe teraz staje się coraz bardziej popularne, ze względu na komfort i oszczędności. Mimo, że instalacja może być kosztowna i problematyczna dlatego już na etapie budowy należy podjąć decyzję o montażu. Wiele domostw decyduje się na mieszane ogrzewanie, kaloryferowe i podłogowe, co jest też fajnym pomysłem. Podłogówkę często instaluje się w łazience, pokoju gościnnym. Tutaj więcej o zaletach systemu podłogowego i grzejnikowego https://www.techsterowniki.pl/blog/podl ... iej-oplaca
mirondbs
Witam,
Też sądzę, że podłogówka jest teraz dobrym rozwiązaniem. My też długo się zastanawialiśmy jakie ogrzewanie wybrać i padło w końcu na podłogowe i na pewno tego nie żałujemy. Mamy małe dzieci więc taka ciepła podłoga jest dobrym rozwiązaniem, poza tym jest to serio tańsze, w takich przejściowych okresach samą podłogówką dogrzejesz dom. Nam zakładali panowie z https://termico.info, wszystko gładko i sprawnie. Mogliśmy na to położyć panele i płytki.
Ogólnie ogrzewanie podłogowe jest też nowocześniejsze, nie musisz mieć do tego opału, więc i tak wychodzi z czasem taniej. Poza tym, wychodzić zimą z wanny na ciepłą podłogę to czysta przyjemność.