Jakie ogrzewanie - podłogowe czy grzejnikowe?

Innowacyjne ogrzewanie
W przestrzeni salonu umieszczono duże okno, poniżej którego zaprojektowano siedzisko, które jest ogrzewane od dołu.

Który system wybrać: centralnego ogrzewania z grzejnikami, czy może raczej wodne ogrzewanie podłogowe? Jest to pytanie, na które często nie ma łatwej odpowiedzi.

Wiele osób jest przekonanych, że nowocześniejszym rozwiązaniem jest „kaloryfer w podłodze” czyli ogrzewanie podłogowe, ale jeśli odwołać się do historii budownictwa, to ciepła podłoga jest znacznie starszym pomysłem niż grzejnik naścienny. Ogrzewanie podłogowe, zwane hypocaustum,  stosowano już w IV wieku p. n. e. w Grecji, popularne było także w Rzymie. Ogrzewanie budynków przez budowę paleniska w podziemiu i systemu kanałów pod posadzką i w ścianach stosowane było aż do średniowiecza. Ze względu na wysokie koszty budowy i utrzymania było luksusem dostępnym zakonnikom i władcom, rzadziej bogatym mieszczanom.

Od XIV wieku system ten zaczął być wypierany przez tańsze w budowie i eksploatacji piece kaflowe, dzięki czemu wygodne ogrzewanie mogło się stać bardziej dostępne. Natomiast grzejniki wraz z systemem centralnego ogrzewania pojawiły się dopiero w wieku XIX i w płynny sposób przejęły funkcję pieca. Palenisko znajduje się poza pomieszczeniem mieszkalnym, a w sypialniach salonach i łazienkach znalazł się grzejnik, czyli metalowy, na ogół dość duży element, który zimą jest gorący i oddaje ciepło otoczeniu.

Przeczytaj: Jaki grzejnik wybrać do przedpokoju? Funkcjonalne rozwiązania

W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach nie ma żadnego gorącego przedmiotu, przy którym dałoby się wyczuć promieniowanie ciepła. Czy to dobrze? Obiektywnie tak – komfort jest najwyższy wtedy, gdy nie mamy żadnych odczuć – nie jest nam ani zimno, ani ciepło, ani duszno, ani sucho ani wilgotnie. Jest w sam raz. Ale z drugiej strony przyjemnie jest poczuć coś ciepłego obok, gdy za oknem jest -20°C i śnieżyca. W takiej sytuacji gorący grzejnik, który możemy dotknąć, oprzeć się o niego, wzmaga poczucie bezpieczeństwa.

Warto przy tym pamiętać, że we współczesnych domach, także przy ogrzewaniu grzejnikowym nie występują w praktyce strefy zróżnicowanych temperatur w pomieszczeniu. Jeżeli dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz ma szczelne i dobrze izolujące okna, to ani przy ogrzewaniu podłogowym, ani przy ogrzewaniu grzejnikowym nie wystąpią odczuwalne dla człowieka różnice temperatury powietrza w różnych punktach pomieszczenia. Stąd jedynie istotną różnicą przy ogrzewaniu podłogowym w stosunku do grzejnikowego jest to, że nie wiadomo skąd bierze się ciepło. Dzieje się tak ponieważ w energooszczędnym domu temperatura powierzchni grzejącej podłogi jest na tyle niska, że nie jest wyczuwalna przez człowieka.

To Cię zainteresuje: Grzejnik do przedpokoju: wieszak i suszarka w jednym

Częstym argumentem wykorzystywanym za ogrzewaniem podłogowym jest to, iż konsekwencją jego wyboru jest możliwość aranżowania pomieszczenia bez grzejników. Ktoś kto stosuje taki argument domyślnie zakłada, że grzejniki zepsują przestrzeń wnętrza. Można zrozumieć takie podejście do tematu, gdyż „zwykłe” grzejniki, montowane bez powiązania z projektem wnętrz, rzeczywiście rzadko stają się jego ozdobą. Ale są przecież dostępne grzejniki dekoracyjne, przedmioty o wysokiej jakości designu, dzieła sztuki wzornictwa przemysłowego, które mogą być ważną częścią składową projektu architektury wnętrza. Ich forma, kolor, faktura odgrywa dużą rolę w kompozycji wnętrza. Wybierając grzejniki dekoracyjne można osiągnąć dwa cele: wysokiej jakości aranżację wnętrza i posiadanie w pomieszczeniu ciepłego przedmiotu, którego istnienie jest dla psychiki człowieka bardzo ważne. Grzejnik w okresie mroźnej zimy jest naturalnie przyciągającym miejscem, do którego człowiek dąży aby poczuć ciepło – bezpieczeństwo, przyjemność, życie.

grzejnik pod oknem w salonie

Pomysłowe ogrzewanie w domu.

Vasco
grzejnik z siedziskiem

Umieszczony grzejnik pod oknem pełni funkcję siedziska.

Vasco
grzejnik dekoracyjny  w salonie

Aranżacja salonu z dużymi przeszkleniami.

Vasco
siedzisko nad grzejnikiem

Pomysłowe wykorzystanie miejsca, w którym znajduje się grzejnik.

Vasco

W projekcie opracowanym Annę Maksymiuk i Ireneusza Maksymiuka z Białegostoku grzejnik dekoracyjny VASCO ZANA PLINTH został wykorzystany w szczególny sposób. W przestrzeni salonu umieszczono duże okno, poniżej którego zaprojektowano siedzisko, które jest ogrzewane od dołu, z wykorzystaniem dekoracyjnych grzejników ZANA PLITH.
Takie rozwiązanie było inspirowane architekturą ludową. Tradycyjne wiejskie domy często były ogrzewane piecami kaflowymi. Takie piece posiadały tzw. „leżankę” czyli ciepłe miejsce przeznaczone do wypoczynku.
Zaproponowana w projekcie „nowoczesna leżanka”, posiada dodatkowo bardzo dobry widok panoramiczny. Ogrzewanie siedziska od dołu zapewnią komfort i przytulność. Jest to idealne miejsce do relaksu, kontemplacji, itd.

Projekt Anny Maksymiuk i Ireneusza Maksymiuka z Białegostoku uzyskał Wyróżnienie i Nagrodę Specjalną ARCHICADA w 7 edycji Konkursu VASCO Integracja.


Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Vasco

Polecamy Ci również

Zobacz także