Jakie ogrzewanie podłogowe?

53
Jakie ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet m.in.: przyczynia się do odpowiedniego rozkładu temperatury w pomieszczeniu.

ogrzewanie podłogowe

Większość grzejników zamontowanych jest na wysokości pasa, a ciepłe powietrze zawsze idzie ku górze, co jest przyczyną niedogrzania dolnych partii pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego ciepło rozchodzi się od podłogi po sufit oraz jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę
o 1-2ºC bez zmniejszenia uczucia ciepła. Z pewnością odbije się to na naszych rachunkach za ogrzewanie, zmniejszając je o około 10%. Ogrzewanie podłogowe ma też swoje zalety przy zwykłych domowych porządkach ponieważ przyśpiesza schnięcie mokrych podłóg i zapobiega powstawaniu zawilgoceń. Podnosi efekt wizualny pomieszczenia oraz daje większą dowolność w wystroju pokoju ze względu na brak widocznych elementów grzejnych takich jak grzejniki czy piece. Systemy ogrzewania podłogowego oferowane przez Ensto składają się z mat grzewczych Thinmat, przewodów grzewczych Tassu, termostatów Eco oraz akcesoriów montażowych. Maty grzewcze Thinmat to specjalnie dobrane odcinki przewodów grzewczych rozmieszczone na siatce z PCV
w taki sposób, aby zapewnić moc odpowiednio 100W/m², lub 160W/m². Montaż mat grzewczych jest banalnie prosta i odbywa się poprzez przymocowanie siatki, na której znajduje się przewód. Można go przycinać w dowolny sposób, aby dopasować kształt maty do pomieszczenia, w którym ma się znajdować ogrzewanie podłogowe. Maty grzewcze stosujemy tam, gdzie nie możemy podnieść poziomu podłogi. Przewody Tassu to dwużyłowe przewody grzewcze występujące w gotowych, jednostronnie zasilanych zestawach o długościach od 11 metrów do 106 metrów i mocach odpowiednio od 240W do 2200W. Przewody Tassu mają niższą cenę od mat grzewczych, ale ich montaż wymaga więcej czasu. Przy instalacji przewodów potrzebna będzie taśma montażowa, która pozwoli zachować odpowiednią odległość po między przewodami. Wówczas sami możemy zadecydować w jakim miejscu chcemy, aby była większa moc jednostkowa np.: przy oknie lub drzwiach lub mniejsza np.: pod meblami. Przewody łatwiej jest układać przy wnękach, filarach lub innych elementach, które należałoby ominąć.

Ogrzewanie podłogowe możemy podzielić na dwa typy:

  • ogrzewanie zasadnicze – jedyne źródło ogrzewania w pomieszczeniu
  • ogrzewanie uzupełniające – w pomieszczeniu oprócz ogrzewania podłogowego jest także zainstalowany grzejnik.

Odpowiednia moc cieplna w pomieszczeniu zależy od wielu czynników:

  • wielkość i przeznaczenie pomieszczenia,
  • stopień izolacji cieplnej budynku,
  • głębokość instalacji (grubości wylewki),
  • rodzaj materiału wykończeniowego podłogi.

przewody grzewczeNależy pamiętać, aby odpowiednio dobrać długość przewodu/maty ponieważ skracanie przygotowanych zestawów przewodów lub mat jest niemożliwe. Jeżeli chcemy, aby ogrzewanie podłogowe było jedynym źródłem ciepła w mieszkaniu o wysokości 2,5 m przyjmuje się moc o wielkości pomiędzy 80-120 W/m², dążąc do ułożenia maty/przewodu na całej powierzchni pomieszczenia.
W sytuacjach, gdy nie możemy ułożyć maty/przewodu na całej powierzchni pomieszczenia (np. w łazience, gdzie część powierzchni zajmuje wanna lub brodzik), na pozostałej części podłogi musimy zgromadzić odpowiednio większą moc. Jeżeli ogrzewanie podłogowe jest tylko uzupełnieniem tradycyjnego ogrzewania instalujemy je tam, gdzie się poruszamy np. przed wanną lub brodzikiem. W tym wypadku pragniemy, aby było włączone okresowo i zależy nam na szybkim nagrzaniu podłogi, do tego typu zastosowań przyjmujemy moc jednostkową rzędu 160W/m². Ogrzewanie podłogowe powinno być wyposażone w regulator i czujnik temperatury. Najprostszymi urządzeniami tego typu są regulatory typu ECO10FJ wyposażone w podłogowy czujnik temperatury zapewniający utrzymanie temperatury podłogi na nastawionym poziomie (bez względu na temperaturę pomieszczenia). Lepszym rozwiązaniem, ale i droższym jest termostat ECO16FRJ, który uwzględnia temperaturę podłogi i powietrza. Temperatura w pomieszczeniu jest stała
i zapobiega nadmiernemu wzrostowi temperatury posadzki. Najlepszym rozwiązaniem jest termostat wyposażony w oba czujniki, posiadający dodatkowo możliwość programowania kilku cykli grzewczych oraz utrzymywanej w trakcie ich trwania temperatury.   

montaż ogrzewania podłogowegoPrzykład obliczeniowy

W łazience w bloku - wysokość 2,5 metra należy zaproponować ogrzewanie podłogi o wymiarach 2x2,5m=5m². Ponieważ około 40% powierzchni zajmuje wanna to część do ogrzania jest jedynie 3 m².  W tym przypadku chcemy jedynie osiągnąć efekt "ciepłej podłogi" ze względu na to, że w łazience znajduje się grzejnik. W obliczeniach możemy też odjąć część podłogi, po której nigdy nie stąpamy (przy ścianach). Dla powyższego przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie maty grzewczej Thinmat EFHTM 160.2 dla powierzchni 2m² i mocy jednostkowej 160W/m² (aby podłoga możliwie szybko się nagrzewała). Do sterowania matą należy zainstalować programowalny sterownik OCC2, na którym możemy ustawić np. codzienną pracę w okresie, w którym najczęściej korzystamy z łazienki (np. w godzinach 19-23)

Przykład obliczeniowy

Dobieramy ogrzewanie podłogowe do małego pokoju (10m², wysokość 2,5 m) w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, dobrze ocieplonym. W tym przypadku ogrzewanie podłogowe jest jedynym źródłem ciepła. Ponieważ ogrzewanie będzie pracowało przez większą część doby, dlatego możemy skorzystać z maty o niższej mocy -  EFHTM 100.10 (powierzchnia maty 10 m², moc jednostkowa 100W/m²) lub przewodu grzewczego Tassu 12 (54m, 1200W). Do sterowania przewodem/matą dobierzmy termostat np. ECO16FRJ wyposażony w czujnik podłogowy oraz czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu lub jak w przykładzie powyżej programowalny termostat OCC2.

Oceń artykuł
3,85 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marcin Zawisza

Źródło: Ensto Pol

Polecamy Ci również

Zobacz także