Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet m.in.: przyczynia się do odpowiedniego rozkładu temperatury w pomieszczeniu.

Większość grzejników zamontowanych jest na wysokości pasa, a ciepłe powietrze zawsze idzie ku górze, co jest przyczyną niedogrzania dolnych partii pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego ciepło rozchodzi się od podłogi po sufit oraz jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę
o 1-2ºC bez zmniejszenia uczucia ciepła. Z pewnością odbije się to na naszych rachunkach za ogrzewanie, zmniejszając je o około 10%. Ogrzewanie podłogowe ma też swoje zalety przy zwykłych domowych porządkach ponieważ przyśpiesza schnięcie mokrych podłóg i zapobiega powstawaniu zawilgoceń. Podnosi efekt wizualny pomieszczenia oraz daje większą dowolność w wystroju pokoju ze względu na brak widocznych elementów grzejnych takich jak grzejniki czy piece. Systemy ogrzewania podłogowego oferowane przez Ensto składają się z mat grzewczych Thinmat, przewodów grzewczych Tassu, termostatów Eco oraz akcesoriów montażowych. Maty grzewcze Thinmat to specjalnie dobrane odcinki przewodów grzewczych rozmieszczone na siatce z PCV
w taki sposób, aby zapewnić moc odpowiednio 100W/m², lub 160W/m². Montaż mat grzewczych jest banalnie prosta i odbywa się poprzez przymocowanie siatki, na której znajduje się przewód. Można go przycinać w dowolny sposób, aby dopasować kształt maty do pomieszczenia, w którym ma się znajdować ogrzewanie podłogowe. Maty grzewcze stosujemy tam, gdzie nie możemy podnieść poziomu podłogi. Przewody Tassu to dwużyłowe przewody grzewcze występujące w gotowych, jednostronnie zasilanych zestawach o długościach od 11 metrów do 106 metrów i mocach odpowiednio od 240W do 2200W. Przewody Tassu mają niższą cenę od mat grzewczych, ale ich montaż wymaga więcej czasu. Przy instalacji przewodów potrzebna będzie taśma montażowa, która pozwoli zachować odpowiednią odległość po między przewodami. Wówczas sami możemy zadecydować w jakim miejscu chcemy, aby była większa moc jednostkowa np.: przy oknie lub drzwiach lub mniejsza np.: pod meblami. Przewody łatwiej jest układać przy wnękach, filarach lub innych elementach, które należałoby ominąć.
Ogrzewanie podłogowe możemy podzielić na dwa typy:
- ogrzewanie zasadnicze – jedyne źródło ogrzewania w pomieszczeniu
- ogrzewanie uzupełniające – w pomieszczeniu oprócz ogrzewania podłogowego jest także zainstalowany grzejnik.
Odpowiednia moc cieplna w pomieszczeniu zależy od wielu czynników:
- wielkość i przeznaczenie pomieszczenia,
- stopień izolacji cieplnej budynku,
- głębokość instalacji (grubości wylewki),
- rodzaj materiału wykończeniowego podłogi.
Należy pamiętać, aby odpowiednio dobrać długość przewodu/maty ponieważ skracanie przygotowanych zestawów przewodów lub mat jest niemożliwe. Jeżeli chcemy, aby ogrzewanie podłogowe było jedynym źródłem ciepła w mieszkaniu o wysokości 2,5 m przyjmuje się moc o wielkości pomiędzy 80-120 W/m², dążąc do ułożenia maty/przewodu na całej powierzchni pomieszczenia.
W sytuacjach, gdy nie możemy ułożyć maty/przewodu na całej powierzchni pomieszczenia (np. w łazience, gdzie część powierzchni zajmuje wanna lub brodzik), na pozostałej części podłogi musimy zgromadzić odpowiednio większą moc. Jeżeli ogrzewanie podłogowe jest tylko uzupełnieniem tradycyjnego ogrzewania instalujemy je tam, gdzie się poruszamy np. przed wanną lub brodzikiem. W tym wypadku pragniemy, aby było włączone okresowo i zależy nam na szybkim nagrzaniu podłogi, do tego typu zastosowań przyjmujemy moc jednostkową rzędu 160W/m². Ogrzewanie podłogowe powinno być wyposażone w regulator i czujnik temperatury. Najprostszymi urządzeniami tego typu są regulatory typu ECO10FJ wyposażone w podłogowy czujnik temperatury zapewniający utrzymanie temperatury podłogi na nastawionym poziomie (bez względu na temperaturę pomieszczenia). Lepszym rozwiązaniem, ale i droższym jest termostat ECO16FRJ, który uwzględnia temperaturę podłogi i powietrza. Temperatura w pomieszczeniu jest stała
i zapobiega nadmiernemu wzrostowi temperatury posadzki. Najlepszym rozwiązaniem jest termostat wyposażony w oba czujniki, posiadający dodatkowo możliwość programowania kilku cykli grzewczych oraz utrzymywanej w trakcie ich trwania temperatury.
Przykład obliczeniowy
W łazience w bloku - wysokość 2,5 metra należy zaproponować ogrzewanie podłogi o wymiarach 2x2,5m=5m². Ponieważ około 40% powierzchni zajmuje wanna to część do ogrzania jest jedynie 3 m². W tym przypadku chcemy jedynie osiągnąć efekt "ciepłej podłogi" ze względu na to, że w łazience znajduje się grzejnik. W obliczeniach możemy też odjąć część podłogi, po której nigdy nie stąpamy (przy ścianach). Dla powyższego przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie maty grzewczej Thinmat EFHTM 160.2 dla powierzchni 2m² i mocy jednostkowej 160W/m² (aby podłoga możliwie szybko się nagrzewała). Do sterowania matą należy zainstalować programowalny sterownik OCC2, na którym możemy ustawić np. codzienną pracę w okresie, w którym najczęściej korzystamy z łazienki (np. w godzinach 19-23)
Przykład obliczeniowy
Dobieramy ogrzewanie podłogowe do małego pokoju (10m², wysokość 2,5 m) w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, dobrze ocieplonym. W tym przypadku ogrzewanie podłogowe jest jedynym źródłem ciepła. Ponieważ ogrzewanie będzie pracowało przez większą część doby, dlatego możemy skorzystać z maty o niższej mocy - EFHTM 100.10 (powierzchnia maty 10 m², moc jednostkowa 100W/m²) lub przewodu grzewczego Tassu 12 (54m, 1200W). Do sterowania przewodem/matą dobierzmy termostat np. ECO16FRJ wyposażony w czujnik podłogowy oraz czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu lub jak w przykładzie powyżej programowalny termostat OCC2.
kubek
Ogrzewanie elektryczne podłogowe w polskich realiach to raczek dyskusyjny pomysł. Wiele osób które zdecydowało się na taki system jest załamane rachunkami za energię elektryczną.
Ogrzewanie podłogowe lepiej wykonać w oparciu zasilanie tańszymi źródłami energii.
Elektryczne ogrzewanie ma sens na ma lych powierzchniach np. łazienka właśnie do uzyskania efektu ciepłej podłogi.
Bolas
Pod dyskusję a raczej pod ścianę w Auschwitz powinno się dawać tych co projektują 10cm styropianu na podłodze na gruncie i ścianach po zewnątrz budynku. Ogrzewanie każdorazowo powinno być dobrane do domu jeżeli mamy durszlak to rachunki by nas zabiły.
Tomasz_Brzeczkowski
Ogrzewanie elektryczne podłogowe w polskich realiach to raczek dyskusyjny pomysł. Wiele osób które zdecydowało się na taki system jest załamane rachunkami za energię elektryczną.
Ogrzewanie podłogowe lepiej wykonać w oparciu zasilanie tańszymi źródłami energii.
Elektryczne ogrzewanie ma sens na ma lych powierzchniach np. łazienka właśnie do uzyskania efektu ciepłej podłogi.
Może zacytuję audytora z nr 1 KAPE ( rok 2006 ) jeżeli ktoś dziś projektuje lub wykonuje mniej jak 30 cm styropianu od gruntu - to jest niedouczonym szkodnikiem!
A są tacy co położą symboliczne 20 cm styropianu na podłodze a na ścianie DADZĄ GO NA ZEWNĄTRZ! Nie zamkną izolacji ! Nie zabezpieczą paroizolacją - A potem inwestor narzeka na rachunki! Szanowny Panie - nie płaci się za prąd, za gaz, czy olej! Płaci się za straty ciepła!!! Płaci się za błędy projektanta !
Jak projektant źle nauczony to dom może zużywać nawet ponad 30kWh/m2 rocznie!!!
Jest obowiązek podawania przy projekcie ile pali wymagać tego! Jest Tam więcej jak 30kWh/m2 rocznie nie kupować bo dom źle izolowany wbrew muratorowskim fachowcom jest droższy inwestycyjnie od domu izolowanego.
Enerbau
Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet m.in.: przyczynia się do odpowiedniego rozkładu temperatury w pomieszczeniu. Jakie ogrzewanie podłogowe? >>
W tytule "Jakie ogrzewanie podłogowe?" Po co takie pytanie, skoro w artykule nie ma wskazania na różne systemy ogrzewania podłogowego?
Spednet
Tutaj nie mogę się do końca zgodzić,od dawna zajmujemy się instalacją ogrzewanej podłogi i jest top bardzo dobre i popularne rozwiązanie w polskich domach. Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest możliwość uzyskania w pomieszczeniach optymalnego rozkładu temperatur. Człowiek czuje się najlepiej, gdy ma ciepłe nogi i chłodne powietrze do oddychania. Przy temperaturze podłogi 24 stopni C temperatura na wysokości głowy wynosi około 19 stopni C, zaś pod sufitem nie przekracza 16C.
strunka
Ja mieszkam w domku ogrzewanym elektrycznie (ogrzewanie podłogowe + grzejniki konwektorowe). Pomimo dużych obaw o wysokość przyszłych rachunków muszę powiedzieć, że niepotrzebnie się bałam. Po dwóch latach mieszkania, mogę powiedzieć, że rachunki w okresie grzejnym wcale nie sa jakoś specjalnie wysokie (domek jest nowy i dobrze zaizolowany). Biorąc pod uwagę brak konieczności serwisowania instalacji (jak np. przy ogrzewaniu gazowym lub olejowym) uważam, że mąż podjął dobrą decyzję przy wyborze ogrzewania. Inna sprawa poza ekonomią to możliwość włączenia podłogi tylko w jednym pomieszczeniu (np. salonie) w chłodne jesienne woeczory, co mi się bardzo podoba .
Enerbau
Czyli nie centralne sterowanie ogrzewaniem! Bardzo ekonomiczne!
Enerbau
Jakie ogrzewanie podłogowe? Podstawa to izolacja, żeby było tanio! Rodzaje ogrzewania podłogowego różne. Najprostszy sposób instalacji, najnowsze technologie to folie grzewcze grafitowe. Grubość 0,3mm, łatwe w ułożeniu (ograniczenie kosztów), instalacja na "sucho", żywotność 30-50 lat.
http://static.e-budownictwo.tv/gallery/3939/0_6f822ee1e573ce046b8dd782d57a3a98abb9844b.jpg
http://static.e-budownictwo.tv/gallery/3939/0_1279bbd1945453723621103d6e75fc705c761092.jpg
http://static.e-budownictwo.tv/gallery/3939/0_d207396fcba437834cc5f9db9901ccccbdc7cbe8.jpg
http://static.e-budownictwo.tv/gallery/3939/0_8d270ce5cae7f5a5d9202580a7b9324038a5c2e7.jpg
Spednet
Takim myśleniem niestety niczego nie wykonamy poprawnie. Nie wszystko co dobre jest tanie,a przecież ma nam posłużyć na długie lata,prawda? Wiec czasem warto zainwestować i kupic coś z wyższej półki. Odnośnie jeszcze podłogówki,podsyłam informację o jej zaletach
http://www.spednet.pl/Ogrzewaniepod%C5% ... owego.aspx
Enerbau
Wiec czasem warto zainwestować i kupic coś z wyższej półki.
Nasze systemy grzewcze są z wyższej półki.
jakubdab
a co sądzicie o takim rozwiązaniu? dziś znalazłem takie info - http://agdlab.pl/aktualnosci,357/system ... 59988.html
Enerbau
Pewno dobre do domów nieizolowanych, gdzie mamy duże zapotrzebowanie energii w kWh/m2/rok.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
asolt
http://www.spednet.pl/Ogrzewaniepod%C5% ... owego.aspx
Zalety zaletami, ale propaganda niczym z PRL
asolt
Pewno dobre do domów nieizolowanych, gdzie mamy duże zapotrzebowanie energii w kWh/m2/rok.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Dla domów ok 30 kWh/m2 to tez dobre rozwiązanie, szczegolnie gdy połączymy jest ze sterowaniem strefowym (pomieszczeniowym)
Bolas
30kWh/m2 to chyba otwarta hala na biegunie.
Enerbau
Nawet brak hali !
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
asolt
30kWh/m2 to chyba otwarta hala na biegunie.
No co Ty, przeciez to wg TB granica domu izolowanego, czyzby kryteria sie zmieniły?
Tomasz_Brzeczkowski
30kWh/m2 to chyba otwarta hala na biegunie. :)
No co Ty, przeciez to wg TB granica domu izolowanego, czyzby kryteria sie zmieniły?
A dlaczego Pan uważa, że należy robić najgorszą izolację? Dlaczego domy nie mogą być dobrze izolowane? 30kWh to ekonomiczna izolacja termiczna - mniej powoduje podniesienie kosztów inwestycji, przez wstawianie centralnego ogrzewania do domu. Mniej to brak podstawowej wiedzy o izolowaniu i roli izolowania.
Lenka33
to co z tym ogrzewaniem podłogowym? dobre to, czy nie? bo tutaj zaczęła się dyskusja o izolowaniu, a ja bym z chęcią poczytała opinie na temat chociażby tych rur jednorodnych z kellera, czym one się różnią, czy warto w to inwestować etc. tylko proszę o proste wypowiedzi, a nie taki "fachowy bełkot"
asolt
30kWh/m2 to chyba otwarta hala na biegunie.
No co Ty, przeciez to wg TB granica domu izolowanego, czyzby kryteria sie zmieniły?
A dlaczego Pan uważa, że należy robić najgorszą izolację? Dlaczego domy nie mogą być dobrze izolowane? 30kWh to ekonomiczna izolacja termiczna - mniej powoduje podniesienie kosztów inwestycji, przez wstawianie centralnego ogrzewania do domu. Mniej to brak podstawowej wiedzy o izolowaniu i roli izolowania.
A gdzie napisałem ze trzeba robic najgorsza izolację. To jest wyłacznie Pana nadinterpretacja, zresztą bardzo częsta. Gorzej gdy w Pana wypowiedzajch są niedopowiedzenia i przekłamania. Proszę podac konkretny przykład, kolejny raz sie potwierdza ze nie potrafi Pan czytać ze zrozumieniem. Stwierdziłem jedynie ze do takich domów tez sie nadaje ogrzewanie wodne podłogowe ze sterowaniem strefowym, nadaje się ono również do domów o nizszym zapotrzebowaniu a to ze jest nieco mniej precyzyjne, ale tylko nieco mniej nie powoduje znaczączych strat (max kilka procent) w stosunku do egrzewania czysto elektrycznego.
asolt
to co z tym ogrzewaniem podłogowym? dobre to, czy nie? bo tutaj zaczęła się dyskusja o izolowaniu, a ja bym z chęcią poczytała opinie na temat chociażby tych rur jednorodnych z kellera, czym one się różnią, czy warto w to inwestować etc. tylko proszę o proste wypowiedzi, a nie taki "fachowy bełkot"
Nikt bełkotu czytac nie musi, chcesz sie wiecej dowiedzec na tema podłogówki wodnej zajrzyj na forum muratora, tutaj to praktycznie sami sprzedawcy i instalatorzy plus jeden jedyny w swoim rodzaju TB odpowiedzialny za znaczną czesc bełkotu na tym forum.
Co do rur jednorodnych kellera to na tych rurach nie wykonuje sie podłogówki, nie spotkałem sie zeby wykonywano podłogówkę z rur polipropylenowych, z pex za to jak najbardziej
Enerbau
Lenka33 od początku swoich wpisów polecasz w każdym poście delfin i keller. a potem pytasz czy dobry jest keller. Śmieszne ! Wystarczy wejść w Twój profil i poczytać. Dość prymitywna reklama, ale co niektórzy jeszcze się na nią nabierają i nawet próbują pomóc, przekierowując na , delikatnie mówiąc, technologicznie skostniałe forum muratora. Może lepiej się ujawnić i pomóc ludziskom jeżeli zadają merytoryczne pytania, bo rzeczywiście bełkot niczemu nie służy?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
asolt
Lenka33 Dość prymitywna reklama, ale co niektórzy jeszcze się na nią nabierają i nawet próbują pomóc, przekierowując na , delikatnie mówiąc, technologicznie skostniałe forum muratora.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Moze i skostniałe ale za to trudniej tam przemycic teksty o cudownych własciwosciach i rzekomych oszczędnościach niektórych systemów grzewczych. Po prostu mniej frajerów, a więcej fachowców i myslących inwestorów. Czy fakt ze na fm jest mało uzytkowników folii grzewczych a jest coraz większa rzesza grzejących kablami swiadczy ze fm jest skostniałe? Coraz trudniej znalezc zielonego inwestora, a coraz czesciej takiego którego interesuje nie tylko biezacy koszt koszt eksploatacji ale i koszt instalacji takiego systemu. Niestety (dla sprzedawców folii) koszt instalacyjny kabli jest dużo mniejszy i dlatego ją trzeba tak zachwalac.
Enerbau
Ale po co przemycać? Na FB możemy rozmawiać o faktach! Chce Pan dane o kosztach instalacji/montażu ? Dobra informacja dla Pana i ewentualnych inwestorów, koszt żaden, czyli zero , 0 zł.
A tak na marginesie, to myślący inwestor, to taki, który będzie ograniczał koszty eksploatacji systemu grzewczego w swoim domu/mieszkaniu czyli dla Pana informacja! Niskie rachunki za ogrzewanie!
Panie asolt, rozmawiajmy o faktach! Nie przepychajmy się na forach! Przecież nie o nas czy o Pana chodzi. Ludzie dzisiaj chcą płacić niskie rachunki za ogrzewanie.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
asolt
Ale po co przemycać? Na FB możemy rozmawiać o faktach! Chce Pan dane o kosztach instalacji/montażu ? Dobra informacja dla Pana i ewentualnych inwestorów, koszt żaden, czyli zero , 0 zł.
A tak na marginesie, to myślący inwestor, to taki, który będzie ograniczał koszty eksploatacji systemu grzewczego w swoim domu/mieszkaniu czyli dla Pana informacja! Niskie rachunki za ogrzewanie!
Panie asolt, rozmawiajmy o faktach! Nie przepychajmy się na forach! Przecież nie o nas czy o Pana chodzi. Ludzie dzisiaj chcą płacić niskie rachunki za ogrzewanie.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Ja jako audytor i projektant rozmawiam głownie o faktach popartych obliczeniami, rzeczywistymi pomiarami, wzory, liczby, zestawienia to mój jezyk. W opowiadaniu bajek jestem słaby.
To ze dzisiaj wszyscy chcą mało płacic za ogrzewanie to fakt i ja inwestorom przedstawiam wszystkie mozliwe opcje poparte dokładnymi obliczeniami a której to rzetelnosci na tym forum ciezko doswiadczyc. Co do rachunków to powinny byc niskie, ale mozna zapominac o kosztach inwestycyjnych. Chce Pani faktów nie ma problemu, proszę zapropnować jakis konkretny projekt domu, zrobie obliczenia ozc , zaprojektuję ogrzewanie kablowe, wodne elektryczne, porównamy koszty inwestycyjne, koszt eksploatacyjny, mozliwosc wykorzystania II taryfy.
Ja kazdą wartosc mogę udowodnić obliczeniami, pomiarami, nie podaję rzeczy niesprawdzonych.
Jeszcze jeden fakt mnie zastanawia, dlaczego na kilkset wykonanych obliczeń ani jeden moj klient nie zadeklarował ogrzewania foliami. Był jeden jedyny chetny na ogrzewanie panelami podczerwieni, pozostali to ogrzewanie gazem, prądem, pompą i kablami oraz pojedyncze przypadki
kołtów na paliwo stałe. Przyczyna jakas musi byc a bynajmniej nie jest to nieswiadomosc lub niewiedza.
Byc może Pani uwaza moje uwagi za przepychanie ale to jest Pani zdanie ja uważam inaczej.
Lenka33
dlaczego znowu rozmowa została sprowadzona do obrzucania się błotem? Skoro ja nikogo nie atakuję, to prosiłabym o to samo. Polecam sprzęty, które sama mam, a że w domu mam jedną kuchnię, a w niej jeden zlew, to dziwne, żebym polecała 5 różnych. poza tym, po prostu pytam o opinie na temat podłogówki, a nie opinie o mojej osobie. drobna, lecz znacząca różnica.
asolt
dlaczego znowu rozmowa została sprowadzona do obrzucania się błotem? Skoro ja nikogo nie atakuję, to prosiłabym o to samo. Polecam sprzęty, które sama mam, a że w domu mam jedną kuchnię, a w niej jeden zlew, to dziwne, żebym polecała 5 różnych. poza tym, po prostu pytam o opinie na temat podłogówki, a nie opinie o mojej osobie. drobna, lecz znacząca różnica.
W tresci twoich postów przewija sie temat kellera, az tak bardzo sie zagalopowałas w reklamie tej firmy az wrzuciłas temat rur pp kellera do podłogówki, zadnych rur pp do podłogówki, kellera również sie nie stosuje. Prymitywna reklama i tyle w temacie.
Enerbau
[Chce Pani faktów nie ma problemu, proszę zapropnować jakis konkretny projekt domu, zrobie obliczenia ozc , zaprojektuję ogrzewanie kablowe, wodne elektryczne, porównamy koszty inwestycyjne, koszt eksploatacyjny, mozliwosc wykorzystania II taryfy.
Ja kazdą wartosc mogę udowodnić obliczeniami, pomiarami, nie podaję rzeczy niesprawdzonych.
Jeszcze jeden fakt mnie zastanawia, dlaczego na kilkset wykonanych obliczeń ani jeden moj klient nie zadeklarował ogrzewania foliami. Był jeden jedyny chetny na ogrzewanie panelami podczerwieni, pozostali to ogrzewanie gazem, prądem, pompą i kablami oraz pojedyncze przypadki
kołtów na paliwo stałe. Przyczyna jakas musi byc a bynajmniej nie jest to nieswiadomosc lub niewiedza.
Czy może być ten dom ? http://www.enerbau.pl/index.php/produkt ... ie-energii Chodzi oczywiście o koszt inwestycji. Proszę o koszty instalacji kablami proponowany przez Pana czy wodnego centralnego. Już w jakimś temacie podawałam dokładny koszt inwestycji (wszystkie potrzebne materiały, montaż we własnym zakresie ) dla danego domu ale mogę jeszcze raz podać. Koszty eksploatacji również w/w linku.
Tak jak w przypadku Pana kilkuset klientów, tak w przypadku naszych kilkudziesięciu nikt nie zdecydował się na centralne ogrzewanie, więc chyba nie ma co używać tej miary. To tak jak do salonu VW nie przyjdzie zwolennik Mercedesa. Myślę, że jest to jednak wynik niewiedzy i przywiązania do tradycji. Zawsze wszelakie nowości budziły obawy. Czujemy się dobrze w tym co znamy a nowość, to zawsze niewiadoma.
Dodam, że prawdopodobnie na koniec listopada tego roku (poślizg w pracach wykończeniowych) na naszej stronie umieścimy dane "domu wzorcowego" spod Łodzi. Na razie za miesiąc ale sukcesywnie będziemy umieszczać zużycie energii na ogrzanie tego domu naszym systemem.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
asolt
[Chce Pani faktów nie ma problemu, proszę zapropnować jakis konkretny projekt domu, zrobie obliczenia ozc , zaprojektuję ogrzewanie kablowe, wodne elektryczne, porównamy koszty inwestycyjne, koszt eksploatacyjny, mozliwosc wykorzystania II taryfy.
Ja kazdą wartosc mogę udowodnić obliczeniami, pomiarami, nie podaję rzeczy niesprawdzonych.
Jeszcze jeden fakt mnie zastanawia, dlaczego na kilkset wykonanych obliczeń ani jeden moj klient nie zadeklarował ogrzewania foliami. Był jeden jedyny chetny na ogrzewanie panelami podczerwieni, pozostali to ogrzewanie gazem, prądem, pompą i kablami oraz pojedyncze przypadki
kołtów na paliwo stałe. Przyczyna jakas musi byc a bynajmniej nie jest to nieswiadomosc lub niewiedza.
Czy może być ten dom ? http://www.enerbau.pl/index.php/produkt ... ie-energii Chodzi oczywiście o koszt inwestycji. Proszę o koszty instalacji kablami proponowany przez Pana czy wodnego centralnego. Już w jakimś temacie podawałam dokładny koszt inwestycji (wszystkie potrzebne materiały, montaż we własnym zakresie ) dla danego domu ale mogę jeszcze raz podać. Koszty eksploatacji również w/w linku.
Tak jak w przypadku Pana kilkuset klientów, tak w przypadku naszych kilkudziesięciu nikt nie zdecydował się na centralne ogrzewanie, więc chyba nie ma co używać tej miary. To tak jak do salonu VW nie przyjdzie zwolennik Mercedesa. Myślę, że jest to jednak wynik niewiedzy i przywiązania do tradycji. Zawsze wszelakie nowości budziły obawy. Czujemy się dobrze w tym co znamy a nowość, to zawsze niewiadoma.
Dodam, że prawdopodobnie na koniec listopada tego roku (poślizg w pracach wykończeniowych) na naszej stronie umieścimy dane "domu wzorcowego" spod Łodzi. Na razie za miesiąc ale sukcesywnie będziemy umieszczać zużycie energii na ogrzanie tego domu naszym systemem.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
No to poczekamy na dom wzorcowy w Polsce, nie chce mi sie szukac danych meteo dla Czech.
Jezeli chodzi ogrzewanie wodne to ma byc nie centralne.
Nie chodzi tutaj o przywiązanie do tradycji czy tez obawy przed nowoscią, a chodzi o koszty ogrzewania które wcale nie są mniejsze a nawet mogą byc wieksze (słabsze wykorzystanie II taryfy).
Trawestując znaną reklamę " jezeli nie widać zadnej róznicy (w rachunkach ) to po co przełacać"
Enerbau
No i sprytnie się Pan wymigał. To Pan zaproponował porównanie kosztów inwestycji rożnych systemów. A tak na marginesie, jakie to jest wodne nie centralne?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
asolt
No i sprytnie się Pan wymigał. To Pan zaproponował porównanie kosztów inwestycji rożnych systemów. A tak na marginesie, jakie to jest wodne nie centralne?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Z niczego sie nie wymigałem, nie liczę domów poza granicami naszego kraju, zakonczcie budowę tego pod Łodzią to go policzę. Jezeli sie zadeklarowałem to słowa dotrzymam, proszę nie mierzyć mnie swoją lub TB miarą. Jakie jest ogrzewanie podłogowe wodne niecentralne, ano takie z siłownikami i regulatorami pomieszczeniowymi oraz kotłem z modulacją mocy grzewczej lub buforem grzanym grzałkami ( tym przypadku mozemy wykorzystac 100% II taryfy), ewentualne straty na buforze wliczamy do ogrzewania pomieszczenia technicznego. Oczywiscie sprawność układu hydrulicznego jest nieco mniejsza niż czysto elektrycznego (pompa obiegowa elektroniczna to ok 4-20 W) ale nadrabiamy to wykorzystaniem II taryfy. Sprawność regulacji układu hydrulicznego jest tez nieco niższa niz elektrycznego ale te róznice są niewielkie, stosując od powiednie sterowniki uwzgledniające wiekszą bezwładność mozemy te bezwładnosc zniewelować w duzym stopniu, to samo dotyczy kabli. Jak praktyka pokazuje wahania temp. w zasadzie uzaleznione są od ustawionej histerezy.
Enerbau
Panie asolt, nic więcej tylko koszt instalacji Pana systemu niecentralnego z kotłem oczekuję, bo przecież pierwotnie o tym była mowa. Ponawiam, nawet hipotetycznie , dom 100m2, zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok. Jaki koszt inwestycji Pana systemem, wodne podłogowe, podłogowe kablami?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
asolt
Panie asolt, nic więcej tylko koszt instalacji Pana systemu niecentralnego z kotłem oczekuję, bo przecież pierwotnie o tym była mowa. Ponawiam, nawet hipotetycznie , dom 100m2, zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok. Jaki koszt inwestycji Pana systemem, wodne podłogowe, podłogowe kablami?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
To prosze podac ilosc regulatorów pomieszczeniowych w tym hipotetycznym domu. Jezeli porówywac to to samo. Co do kosztów podłogówki wodnej to muszę miec wiekszą szczególowość tego budynku. Bez rzutów nie potrafie dokładnie okreslic wielkosci rozdzielacza(y) długosci pelti (rur), ilosci siłowników. Ja wiem ze Pani łatwiej wycenic bo mniej elementów, ale ja nie zwykłem podawać wyceny bez projektu podłogówki (własnego projektu). Kolejna rzecz to kwestia robocizny, moze wycena dla porównan powinna objąc kodszt materiałow bo to mozna dokladnie zrobic, robocizna chyba bedzie trzeba usrednic.
Tomasz_Brzeczkowski
Panie asolt, nic więcej tylko koszt instalacji Pana systemu niecentralnego z kotłem :shock: oczekuję, bo przecież pierwotnie o tym była mowa. Ponawiam, nawet hipotetycznie , dom 100m2, zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok. Jaki koszt inwestycji Pana systemem, wodne podłogowe, podłogowe kablami?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
To prosze podac ilosc regulatorów pomieszczeniowych w tym hipotetycznym domu. Jezeli porówywac to to samo. Co do kosztów podłogówki wodnej to muszę miec wiekszą szczególowość tego budynku. Bez rzutów nie potrafie dokładnie okreslic wielkosci rozdzielacza(y) długosci pelti (rur), ilosci siłowników. Ja wiem ze Pani łatwiej wycenic bo mniej elementów, ale ja nie zwykłem podawać wyceny bez projektu podłogówki (własnego projektu). Kolejna rzecz to kwestia robocizny, moze wycena dla porównan powinna objąc kodszt materiałow bo to mozna dokladnie zrobic, robocizna chyba bedzie trzeba usrednic.
Weźmy górną półkę i 100W/m2
- salon 30m2 - 1100 zł - kabel i 230 termostat ze zdalnym sterowaniem przewodowym
-3 pokoje po 13m2 - 550 x 3 230x3 = 2350
-hol 8m2 300+230
- kuchnia 10m2 350+230
-łazienka 8m2- 160W/m2 z 1300
-łazienka 5m2 1400zł 1100
zegar sterujący
7000zł brutto 23%
Ułożenie na siatce - jeden dzień
asolt
I to jest konkretna wartość, Panie Tomaszu a moze by tak juz zawsze konkretnie
asolt
A w łazienkach Pan ujął regulatory ?
Tomasz_Brzeczkowski
z programowaniem indywidualnym - i w łazienkach maty pod płytką 160W/m2 nie kable - po to by na kilkanaście minut ( lub kilkadziesiąt ) podnosić temperaturę (jak ja to nazywam) z "sikającej" na "prysznicową"
Ps - co do domu 100m2 40kWh/m2 - Nie znajdzie Pan kotłowni która w sezonie wyprodukuje mniej niż 8000kWh.
asolt
z programowaniem indywidualnym - i w łazienkach maty pod płytką 160W/m2 nie kable - po to by na kilkanaście minut ( lub kilkadziesiąt ) podnosić temperaturę (jak ja to nazywam) z "sikającej" na "prysznicową"
Ps - co do domu 100m2 40kWh/m2 - Nie znajdzie Pan kotłowni która w sezonie wyprodukuje mniej niż 8000kWh.
Znajdę, jest to kocioł elektryczny z modulacja mocy lub bufor ze sterownikiem ładowania
Tomasz_Brzeczkowski
Jeżeli dom jest nawet tak fatalnie izolowany ( 40kWh/m2 rocznie ) to już przy takich potrzebach komfort - przy wodnym jest kiepski.
Dokąd Pan nie wykreśli z budownictwa, pośrednich systemów ogrzewania, domy izolowane będą dla Pana abstrakcją. Po prostu, należy to traktować jak armia - husarię - jest piękna w muzeum.
asolt
Jeżeli dom jest nawet tak fatalnie izolowany ( 40kWh/m2 rocznie ) to już przy takich potrzebach komfort - przy wodnym jest kiepski.
Dokąd Pan nie wykreśli z budownictwa, pośrednich systemów ogrzewania, domy izolowane będą dla Pana abstrakcją. Po prostu, należy to traktować jak armia - husarię - jest piękna w muzeum.
Na jakiej podstawie Pan twierdzi ze podłogówka wodna ze sterowaniem pomieszczenieniowym zapewnia gorszy komfort niz kable, folia, panele podczerwieni. Znowu kolejna teza bez udowodnienia.
Proszę w liczbach okreslic stan komfortu jako kiepski i jako dobry lub bardzo dobry. Projektując system ogrzewania to ja dostosowuje sie do inwestora nie odwrotnie, a ponieważ jeszcze troche czasu minie gdy wszyscy będą musieli budować domy zeroenergetyczne to i rózne systemy trzeba stosować.
Tomasz_Brzeczkowski
Na podstawie 23 lat doświadczenia z domami izolowanymi.
Jeszcze raz :
Do czasu aż wykluczy Pan pośrednie systemy ogrzewania z budownictwa - nie będzie Pan ani fachowcem, ani partnerem w dyskusji - a domy izolowane będą dla Pana abstrakcją.
Nie da się mieszkać w domu izolowanym z podłogówką wodną. Poza tym jest droga w inwestycji i eksploatacji.
asolt
Na podstawie 23 lat doświadczenia z domami izolowanymi.
Jeszcze raz :
Do czasu aż wykluczy Pan pośrednie systemy ogrzewania z budownictwa - nie będzie Pan ani fachowcem, ani partnerem w dyskusji - a domy izolowane będą dla Pana abstrakcją.
Nie da się mieszkać w domu izolowanym z podłogówką wodną. Poza tym jest droga w inwestycji i eksploatacji.
Ale co jeszcze raz ? jeszcze raz kolejne opowiesci bez pokrycia i fantazjowanie.
Nie musze byc partnerem do dyskusji z Panem bo to jest zadna dyskusja. To czy jestem fachowcem nie zalezy od Pana zdania ani ja ani nikt inny panskich opowiesci nie traktuje powaznie. Panskie zdanie na moj temat nie zadnej wartosci i tak je tez traktuje.
PS. Mieszkał Pan w domu z podłogówka wodną elektryczną ze sterowaniem pomieszczeniowym?
skad Pan wie ze jest droga w inwestycji i eksploatacji (szczególnie w eksploatacji)
Tomasz_Brzeczkowski
Pan wybaczy... ale bardzo trudno wyjaśniać coś komuś, kto zatrzymał się na OZC i pośrednim ogrzewaniu.
To jak tłumaczyć Napoleonowi, że jedno F-16 pod Waterloo zmieniłoby losy bitwy.
asolt
Pan wybaczy... ale bardzo trudno wyjaśniać coś komuś, kto zatrzymał się na OZC i pośrednim ogrzewaniu.
To jak tłumaczyć Napoleonowi, że jedno F-16 pod Waterloo zmieniłoby losy bitwy.
Prosze sobie nie pochlebiać, nie jest Pan wyrocznią w tych tematach. A uzywając takich porównan to skromnoscia Pan nie grzeszy. Ja wiem ze nie ma na to lekarstwa, mania wielkosci jest chorobą nieuleczalną niestety. Zarówno ja jaki i inni uzytkownicy tego forum i fm zatrzymalismy sie w rozwoju i po prostu tak po ludzku nie mozemy objąc wielkosci panskiego geniuszu.
Tomasz_Brzeczkowski
- pierwszy sklep z izolacjami w 1990 roku
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_56e055958700d0331a6f1f2f4abe0444d7d54568.jpg
pierwsze domowe wentylacje z odzyskiem ciepła 1989
pierwszy termostat z czujnikiem w podłodze !!! naprawdę!
o izolacjach od wewnątrz nie wspomnę
jest Panie asolt za co w glebę wdeptywać - to takie polskie!
Pozdrawiam !
Ps. Do czasu, gdy Pan będzie dopuszczał centralne w budownictwie, nie będzie Pan izolował. Tych spraw się nie pogodzi.
bachus
Prosze sobie nie pochlebiać, nie jest Pan wyrocznią w tych tematach.
No, jest wyrocznią Wielką w każdym temacie, którym zabiera głos. Tylko on i jego paru nawiedzonych w ogonku.
Zarówno ja jaki i inni uzytkownicy tego forum i fm zatrzymalismy sie w rozwoju i po prostu tak po ludzku nie mozemy objąc wielkosci panskiego geniuszu.
Oj tak, oj tak, tak tak.
8katarzynka
Potrzebuje informacji na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego (maty). Ponieważ chce kupić mate do łazienki o powierzchni ok. 2m2 i znalazłam pod linkiem tylko tu moje pytanie, czym się różni jednostronnie zasilana od dwustronnie zasilanej ?? Nie wiem która lepsza i nie mogę się zdecydować.
Tomasz_Brzeczkowski
http://www.made-in-china.com/traderoom/roszkiewicz
Trochę ryzykowne to dawać pod płytki.
Może bezpieczniej coś największego światowego producenta - a na dodatek polskiego.
Spednet
Jeżeli mowa o ogrzewaniu podłgowym,to polecam zerknąć do nas
http://www.spednet.pl/Ogrzewaniepod%C5%82ogowe.aspx
gdzie znajdziesz szereg ciekawych i praktycznych informacji,chetnie pomożemy i doradzimy.
8katarzynka
Ok dzięki za informacje, ale mam jeszcze jedno pytanie czy matę mogę położyć na całej powierzchni podłogi tak aby np. brodzik stał na niej centralnie ??? Chodzi mi czy podczas grzania matą temu brodzikowi nic się nie stanie ??
Enerbau
Co Pani rozumie przez centralne ustawienie brodzika?
Pistolet23
Brodzikowi raczej nic się nie stanie, ale to będzie strata strumienia ciepła do pomieszczenia a poza tym będzie podgrzewana część instalacji kanalizacyjnej odpływowej tego brodzika co wiąże się z nieciekawymi zapachami w łazience.
Enerbau
Moze zamiast brodzika wykonać podłogę z odpływem ? Wówczas nie będzie problemu z ciepłą podłogą i zainstalowaniem mat grzewczych np. w betonie dekoracyjnym lub płytkach .
Nie po to izolujemy, by robic centralne.