Jakie ogrzewanie domu jest najbardziej opłacalne? Koszt ogrzewania domu

6
Ogrzewanie
Ogrzewanie domu to nawet 70% kosztów jego utrzymania. Dlatego wybór paliwa do ogrzewania domu warto dobrze skalkulować.

Wybór sposobu ogrzewania domu to jedna z kluczowych decyzji, a wpływ na nią ma kilka czynników. Jednym z podstawowych jest koszt ogrzewania domu. Zobacz, jak się one kształtują w zależności od zastosowanego paliwa.

Decyzję o rodzaju ogrzewania domu najlepiej podjąć już na etapie budowy, bo wtedy najłatwiej jest wykonać konkretną instalację i tym samym ograniczyć koszty. Inwestorzy mają do wyboru przynajmniej kilka możliwości. A która z nich jest najbardziej opłacalna?

Zobacz równieżPiec rakietowy – czym jest, jak działa, ile kosztuje?

Niestety jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje, ponieważ na opłacalność eksploatacji poszczególnych paliw opałowych składa się wiele czynników. I o ile dla jednych największe znaczenie ma koszt wytworzenia ciepła, o tyle inni za priorytet uważają komfort obsługi pieca. Niemniej spośród dostępnych na polskim rynku paliw, prym pod względem ekonomicznym wciąż wiodą paliwa stałe (węgiel, drewno, ekogroszek, pellety i brykiety).

Dopiero w dalszej kolejności plasuje się bardzo komfortowe w obsłudze ogrzewanie gazem ziemnym. Jeszcze dalej – gazem płynnym, olejem opałowym i na końcu prądem. W grę wchodzą też oczywiście innowacyjne rozwiązania ekologiczne jak pompy ciepła. Jednak z uwagi na wysoki koszt ich instalacji, nie są stosowane zbyt często.

Sprawdź też: Jak dostać dopłatę do wymiany kotła i ocieplenia domu

Ile kosztuje ogrzewanie domu różnymi paliwami

Ogrzewanie domu paliwem stałym generuje najniższe wydatki, ale nie zawsze jest zgodne z założeniami ekologicznymi i nie wszyscy chcą korzystać z tego rozwiązania. Warto jednak wiedzieć, że roczny koszt ogrzania domu o powierzchni 120 m² powinien zamknąć się w tym przypadku w kwocie około 2 tys. zł.

Dla porównania – ogrzewanie domu o tej samej powierzchni gazem z sieci wygeneruje wydatek rzędu 3,5 tys. zł rocznie. Zastosowanie gazu płynnego kosztować będzie 4,5 tys. zł na rok, a oleju opałowego aż 6 tys. zł.

Oczywiście podane kwoty należy traktować jako orientacyjne, ponieważ dokładne oszacowanie kosztów ogrzewania możliwe jest dopiero po uwzględnieniu określonych czynników. Są to m.in.: sposób ocieplenia budynku, wydajność instalacji, jakość stosowanego paliwa, region kraju oraz preferowana temperatura wewnątrz pomieszczeń.

Ogrzewanie domu ekogroszkiem – opłacalność i częściowa wygoda

W Polsce najpopularniejszym paliwem stałym jest węgiel kamienny. Jednak w dobie walki z wszechobecnym smogiem jego standardowa wersja wypada dość kiepsko. Stąd też coraz częściej sięga się po ekogroszek, tj. węgiel o średnicy ziaren od 5 do 25 mm oraz niższej zawartości siarki i popiołu powstającego w wyniku spalania. Ekogroszek traktowany jest jako paliwo ekologiczne, ale należy pamiętać, że cecha ta dotyczy jedynie opału wysokiej jakości i pochodzącego ze sprawdzonego źródła.

Czy wiesz, że: Wymianę pieca będzie można odliczyć od podatku? Ulga termomodernizacyjna

Dobry ekogroszek charakteryzuje się wysoką wartością opałową i pozwala osiągać bardzo dobrą sprawność spalania. Zaś nowoczesne piece umożliwiają ograniczenie wizyt w kotłowni – wystarczy zasypywać je raz na 3-5 dni. To spore ułatwienie dla użytkownika, ale w dalszym ciągu jakaś praca, której nie wykonują osoby ogrzewające domy gazem czy olejem opałowym. Wadą węgla (ekogroszku) jest też to, że wymaga on wygospodarowania miejsca do składowania.

Drewno do ogrzewania domu – ekologiczny i niedrogi materiał opałowy

Drewno także wymaga miejsca do przechowywania, a ponadto miejsce to powinno być suche. Jeśli bowiem drewno nie będzie zabezpieczone przed wilgocią jego wartość opałowa spadnie. Dla uzyskania optymalnej wydajności spalania trzeba też suszyć surowiec (najlepiej przez dwa lata).

Ogrzewanie domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych drewnem to koszt porównywalny do wykorzystywania ekogroszku (około 2 tys. zł rocznie).

Jest to ekologiczny materiał opałowy, ponieważ jest surowcem odnawialnym i łatwo dostępnym na terenie całej Polski. Nie generuje wiele popiołu i dymu podczas spalania. Najwyższą wydajność osiąga się przy zastosowaniu kominka z dystrybucją ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń.

Wadą ogrzewania drewnem jest to, że wymaga ono stałego nadzoru i uczestnictwa w procesie palenia ze strony użytkownika. Przy dłuższej nieobecności domowników i kominku jako jedynym źródle ciepła, pomieszczenia w domu niestety wychłodzą się. Na takie okoliczności warto dysponować innym (alternatywnym) ogrzewaniem.

Dowiedz się więcej: Ogrzewanie domu kominkiem czyli system DGP

Pellety i brykiety – opał innowacyjny i wydajny

Pellet czy brykiet to ścinki i zrębki drewna sprasowane z trocinami. Choć w Polsce przekonanie do tych materiałów nie jest jeszcze powszechne, to w rzeczywistości mają one wyższą wartość opałową niż drewno w tradycyjnej formie (porównywalną do węgla). Ponadto spalają się prawie w całości, co powoduje, że nie trzeba często usuwać popiołu. Kolejna zaleta to zasypywanie kotła jedynie raz na kilka dni.

Nowoczesne kotły na pellet są w pełni zautomatyzowane i osiągają wysoką sprawność. Warunkiem ich wydajnej pracy jest oczywiście właściwie zaprojektowana i poprawnie wykonana instalacja grzewcza. Przy spełnieniu tego warunku ogrzewanie domu o powierzchni 120 m² może kosztować mniej niż 2 tys. zł rocznie, co oznacza, że te to właśnie te materiały opałowe są najbardziej opłacalne.

Niestety także i pellety oraz brykiety nie są całkiem pozbawione wad. Nawet bardzo nowoczesny kocioł trzeba jednak co jakiś czas uzupełniać. Ponadto maksymalną wartość opałową uzyskuje się jedynie przy zastosowaniu materiałów wysokiej jakości i pochodzących od znanych dostawców. A z tym w poszczególnych regionach naszego kraju bywa różnie.

Niestety zdarzają się dostawcy windujący ceny tego opału, co niekoniecznie idzie w parze z jego jakością. Jeszcze jedna wada, którą należy uwzględnić, to konieczność dysponowania sporą ilością suchego miejsca do zgromadzenia i przechowywania pelletu.

Jakie ogrzewanie jest najbardziej opłacalne?

Ogrzewanie domu pochłania około 70% kosztów jego całkowitego utrzymania. I choć opłacalność wytwarzania ciepła dla własnych potrzeb bywa pojmowana na różnorodne sposoby, to nie ma się co oszukiwać, że większość osób oczekuje oszczędności finansowych na tym polu. Komfort użytkowania sytemu to priorytet, który dla wielu z konieczności wciąż odsuwany jest na dalszy plan.

Przeczytaj koniecznie: Jak często trzeba robić przeglądy kominiarskie i czyścić kominy

A najtańsze od dawna było i nadal jest stosowanie paliw stałych. W zestawieniu z ograniczeniem nakładu pracy i ekologią spalania najkorzystniej wypadają nowoczesne pellety i brykiety. Zatem obecnie to właśnie te materiały opałowe należy uznać za najbardziej opłacalne.

Oceń artykuł
3,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także