Jakie gniazdka?

Jakie gniazdka?

W ich wyborze kierujemy się zwykle estetyką wnętrza. Bogata oferta producentów sprawia, że ich dopasowanie nie stanowi obecnie żadnego problemu – w sprzedaży dostępne są różnokolorowe gniazda i łączniki, zróżnicowane stylistycznie i wykonane z różnych materiałów. Jednak czy wygląd jest w tym przypadku najważniejszy?

gniazdo bryzgoszczelne zabezpieczone klapkąWybór odpowiedniego gniazdka zależy w głównej mierze od jego przeznaczenia – mówi Sławomir Szotek z firmy Kontakt Simon. Inne gniazdo kupujemy do łazienki i kuchni, a inne w przypadku pomieszczeń, w których nie ma możliwości zachlapania gniazdka. To kryterium wyboru jest niezwykle istotne, bowiem ma duży wpływ na bezpieczeństwo mieszkających w domu osób. Łazienkowe i kuchenne gniazda powinny z założenia być bryzgoszczelne i wyposażone dodatkowo w klapkę, zabezpieczającą przed niespodziewanym strumieniem wody (w przypadku posiadania zamka - chroniące przed  dostępem do źródła prądu osób niepowołanych). W przypadku innych pomieszczeń wystarczą tradycyjne gniazda z uziemieniem. Warto dla bezpieczeństwa naszych najmłodszych pokusić się o kupno gniazd z przesłonami torów prądowych, zabezpieczających przed porażeniem prądem lub gniazdek, które oprócz przesłon torów posiadają klucz uprawniający, gwarantujące 100% bezpieczeństwo maluchów.
A w miejscach, gdzie podłączamy komputer i inny czuły sprzęt elektroinstalacyjny warto zastosować dodatkowo gniazda z ogranicznikiem przepięć.

gniazdka wtykowe - miniwieżaDla każdego coś innego
Gniazda wtykowe możemy podzielić na natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze, wykorzystuje się w sytuacji, kiedy nie ma możliwości poprowadzenia kabli pod ścianą lub w pomieszczeniach gospodarczych, w których estetyka nie ma istotnego znaczenia (piwnice, garaże, komórki na działkach). Gniazda podtynkowe, wymagające kucia ścian i doprowadzenia prądu w ich wnętrzu idealnie nadają się mieszkań i domów, gdzie – o ile są rozsądnie zaplanowane, eliminują kablowy chaos i nawet przy podłączeniu wielu urządzeń, wprowadzają ład i porządek. Zwłaszcza wówczas, kiedy dodatkowo zastosujemy wielokrotne ramki i inne, praktyczne rozwiązania w postaci telebloków lub miniwież.
Producenci nie zapominają także o osobach niepełnosprawnych, które dobrze powinny się orientować nie tylko we własnym domu, ale też w hotelu lub budynkach użyteczności publicznej. Dostępne są serie gniazd z klapką i włącznikami, na których umieszczono duże (widoczne z daleka) symbole. Są one dodatkowo wypukłe, dzięki czemu można je rozpoznać dotykiem.

A może w podłodze?
Spośród różnorodnego asortymentu producentów systemów elektroinstalacyjnych na szczególną uwagę zasługują także puszki podłogowe, idealnie sprawdzające się w sytuacji ustawienia urządzeń z dala od ściany oraz na zewnątrz budynków. Odporne na warunki atmosferyczne i zaopatrzone w system odprowadzania wody umożliwiają podpięcie kabli w każdym miejscu – zarówno na tarasie, jak i przydomowym ogrodzie. W sposób szybki i bezpieczny dla użytkowników.
Niewątpliwą zaletą puszek, poza ich wodoszczelnością jest ich wysoka estetyka. Po zamknięciu puszka zrównuje się z powierzchnią podłogi  i, o ile jest wykończona tym samym materiałem co podłoga jest praktycznie niewidoczna na jej tle.

Dmuchać na zimnestopnie ochrony urządzeń elektrycznych
Każdy z nas zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą prąd. Większość z nas suszy jednak włosy w łazience, kosi mokrą trawę i nie zwraca zbytniej uwagi na nadmiar wody, wylewającej się z żelazka. Te, pozornie bezpieczne czynności niosą ze sobą zagrożenie porażenia prądem. Aby im zapobiec warto w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć montować gniazdka z wyłącznikami różnicowoprądowymi, które nie tylko chronią przed porażeniem ale także zabezpieczają cała instalację przed skutkami zwarć.
Każde gniazdo posiada swój dwucyfrowy kod IP określający stopień ochrony przed kontaktem z wodą (tabela).

podwójna puszkaTrzy, pięć czy dziesięć?
Przed remontem mieszkania warto zastanowić się nad ilością potrzebnych gniazd i łączników. Każda późniejsza przeróbka instalacji będzie nie tylko kosztowna, ale tez kłopotliwa do zrealizowania. Trudno bowiem kuć świeżo pomalowaną ścianę lub zrywać nową glazurę tylko po to, żeby zamontować dodatkowe gniazdka. 
Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto wcześniej przemyśleć rozmieszczenie instalacji elektrycznej w każdym pomieszczeniu i w miarę możliwości zamontować większą ilości gniazdek (najlepiej ułożonych w ramkach wielokrotnych). Aby po dokupieniu kolejnego telewizora czy wieży Hi-Fi uniknąć plątaniny kabli przedłużaczy i zwarć spowodowanych przesileniami. Standardowo w pomieszczeniach powinno znajdować się od dwóch gniazd wtyczkowych (jadalnia, piwnica, wc, korytarz, balkon) do nawet jedenastu (pokój dzienny, gabinet biurowy, kuchnia), jedno gniazdko telefoniczne oraz jedno antenowe (pokój dzienny, sypialnie, korytarz, biuro).

Granice źródłem ograniczeńgniazdo typu Schucko ze szklaną ramką

Powinniśmy mieć świadomość, że na zagranicznym urlopie wzięty w podróż sprzęt elektryczny może okazać się bezużyteczny. W różnych krajach obowiązują odmienne standardy. W Polsce stosowane są gniazda typu francuskiego z uziemieniem w formie bolca o przekroju okrągłym oraz gniazda Schucko (występujące powszechnie na rynkach UE) z uziemieniem w postaci sprężystych zatrzasków. Osoby wyjeżdżające np. do Wielkiej Brytanii z pewnością zetkną się z kontaktami o prostokątnych otworach. Ratunkiem w takim przypadku okazać się może tzw. przejściówka, pozwalająca dopasować wtyczkę do innego rodzaju gniazda.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Wojtyniak

Zdjęcia: Kontakt Simon, Berker

Polecamy Ci również

Zobacz także