Posiadanie kominka w domu jest kuszące głównie ze względów estetycznych oraz wobec atmosfery, jaka towarzyszy widokowi otwartego płomienia ognia. Jednak czar uwodzicielskich iskier może szybko prysnąć, jeśli spróbujemy rozpalać w kominku niewłaściwie dobrane drewno. Przy zastosowaniu byle jakiego materiału opałowego niestety nie ogrzejemy większej powierzchni domu, a ponadto jest wielce prawdopodobne, że sprowadzimy na siebie niemałe kłopoty.
Drewno kominkowe – czyli jakie?
Nie wszyscy wiedzą, że nie każde drewno opalowe jest jednocześnie dobrym drewnem do palenia w kominku. Drewno kominkowe powinno być bowiem drewnem starannie wyselekcjonowanym. Powinno ono spełniać podwyższone wymagania energetyczne, gatunkowe oraz wilgotnościowe.
Do palenia w kominku nie nadaje się np. drewno pochodzące z drzew iglastych. Jest to spowodowane tym, że zawiera ono żywicę. Ta z kolei pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna strzelać, co praktycznie wyklucza możliwość stosowania takiego drewna w kominkach otwartych. Ponadto żywica parując, wytwarza tłustą substancję, która po osadzeniu się na szybie kominka jest bardzo trudna do usunięcia.
Sprawdź: Jak palić prawidłowo palić w kominku
Oprócz tego, w czasie spalania drewna iglastego wytwarza się stosunkowo duża ilość dymu oraz sadzy, które przyczyniają się do zmniejszenia drożności przewodu kominowego, a w skrajnych przypadkach mogą być przyczyną pożaru.
Zatem drewno do kominka nie powinno zawierać żywicy, a oprócz tego najlepiej, jeśli jest twarde, gęste, suche i ma jak najmniejszą ilość kory. To właśnie te cechy drewna decydują o wielkości uzyskiwanego w kominku płomienia, ilości wytwarzającego się podczas spalania dymu oraz osiąganego w pomieszczeniu poziomu ciepła.
Takie parametry ma drewno liściaste o małej zawartości kwasów i garbników oraz niektóre gatunki drzew owocowych. Idealnie pasującymi do paleniska kominkowego są kawałki o długości 20-30 cm, które w razie potrzeby można przeciąć na drobniejsze.
Dobre drewno do kominka
Wieloletni użytkownicy kominków wiedzą doskonale, że najlepszym gatunkiem drewna opałowego jest grab. Tuż za nim lokują się: buk, jesion i dąb. Ze względu na niewielką ilość kory oraz przyjemny wygląd zwolenników ma także brzoza. Specyficzny aromat w domu powoduje spalanie drewna pochodzącego z niektórych gatunków drzew owocowych, np. śliwy, jabłoni lub gruszy.
Drewno miękkie typu: olcha, lipa, topola, wierzba, kasztanowiec jest drewnem niskokalorycznym, co powoduje, że potrzeba go zdecydowanie więcej, aby wytworzyć pożądaną ilość ciepła.
Wiodący prym grab jest uważany za najbardziej kaloryczne drewno opałowe. Oddaje bardzo dużo ciepła, spala się powoli wytwarzając nieduży płomień. Oczywiście jest tym samym najdroższym drewnem opałowym. Jednak zakup grabiny przeważnie okazuje się opłacalny, ponieważ oprócz kaloryczności – ma ona niewielką (7%) zawartość niepożądanej w drewnie opałowym kory. Kora jest w tym przypadku niechciana, gdyż jest ona zdecydowanie gorszym paliwem aniżeli samo drewno.
Identyczną procentowo w stosunku do grabiny zawartość kory posiada buk, który także pali się w kominku równo i długo. Zbliżonym pod względem kaloryczności do omówionych powyżej gatunków drewna jest dębina. Jednakże drewno dębowe zawiera aż 22% kory, co oznacza, że aby ogrzać te same wnętrza – potrzeba jego większej ilości.
Podpowiadamy: Czym rozpalać w kominku - co to są ekopodpałki
Wilgotność drewna kominkowego
Należy zdawać sobie sprawę, że nawet najbardziej cenione gatunki drewna opałowego nie dadzą ciepła w pomieszczeniach, jeśli szczapy będą mokre. Mokre drewno jest bezwartościowe pod względem kaloryczności i nie nadaje się do palenia. W przypadku spalania takiego drewna – energia jest w pierwszej kolejności zużywana na wysuszenie opału, co sprawia, że pomieszczenia nie nagrzewają się. Ponadto wilgotne drewno spala się dużym płomieniem i w bardzo szybkim czasie, powodując konieczność częstego dokładania do kominka.
Drewno całkowicie suche, to drewno, które ma mniej niż 5% wilgotności. Jednak, aby drewno uzyskało tak niską wilgotność musi być suszone i podgrzewane w specjalnych suszarniach. Drewno, które jest składowane w standardowo ogrzewanych pomieszczeniach posiada wilgotność 5-15%.
Niemniej, opał najczęściej przechowujemy na zewnątrz. Przy zagwarantowaniu temu surowcowi odpowiednich warunków sezonowania i składowania i tu możliwe jest uzyskanie drewna nadającego się do palenia. Wówczas mówimy o drewnie powietrznie suchym. Wilgotność takiego drewna wynosi 15-20%.
Aby uzyskać drewno powietrznie suche musi być ono sezonowane na powietrzu przynajmniej przez rok. Przy czy długość sezonowania zależy od gatunku drewna oraz od jego rozdrobnienia. Pełną wartość opałową drewno osiąga po dwóch, a w niektórych przypadkach nawet po trzech latach sezonowania.
Sezonowanie drewna opałowego polega na starannym ułożeniu szczap drewna pod wiatą z odkrytymi bokami lub ustawieniu materiału w tzw. sztapel i przykryciu jego górnej płaszczyzny plandeką.
Sprawdź też: Co jest ważne przy paleniu w biokominku
Wytrawni i wprawieni palacze kominkowi są w stanie wizualnie i namacalnie oszacować, kiedy drewno staje się powietrznie suche. Wówczas szczapy stają się lżejsze i drewno zmienia nieco dotychczasową barwę. Dla mniej wprawionych użytkowników kominka poleca się nabycie wilgotnościomierza. Urządzeniem tym sprawdzimy także poziom wilgoci w drewnie, które teoretycznie kupujemy, jako właściwie sezonowane.
Jak kupować drewno kominkowe
W handlu drewnem stosuje się miarę objętości. Jednostką jest tutaj metr przestrzenny(mp). Jest to taka ilość drewna, która zajmuje 1 m³. Przyjmując, że podczas układania drewna nie da się uniknąć pustych przestrzeni pomiędzy jego elementami – metr przestrzenny drewna, to przeciętnie 0,7 m³. Odpowiada to masie 400-500 kg. Jednak waga nie może być żadnym odpowiednikiem ilości nabytego drewna, a tym bardziej jego wartości opałowej.
Drewno występuje w postaci gotowych, połupanych szczap i to jest droższe lub w postaci pociętych po długości okrąglaków, które przed sezonowaniem należy porąbać samodzielnie. Duże kawałki drewna są tańsze, ale twarde gatunki mogą sprawiać trudność z rozdrobnieniem opału. Wówczas należy używać ostrej i jednocześnie lekkiej siekiery z długim trzonkiem. Praca jest łatwiejsza niż przy zastosowaniu siekiery ciężkiej, ale obsadzonej na krótkiej rękojeści.
Sprawdź: Na co zwrócić uwagę przy montażu kominka
Pamiętajmy, że przy zakupie większej ilości drewna można negocjować jego cenę. Jednak nie dajmy skusić się zbyt niskiej cenie opału, ponieważ w takich sytuacjach inwestycja przeważnie okazuje się nieopłacalna w ogólnym rozrachunku. Dobrze jest pytać o możliwość nabycia drewna w pobliskim nadleśnictwie. Wówczas najprawdopodobniej zapłacimy za nie nieco taniej.
Jeśli chodzi o ceny drewna opałowego, to zmieniają się one z roku na rok i w dużej mierze zależą od regionu kraju oraz od występującego na lokalnym rynku popytu. Lasy Państwowe posiadają strony internetowe, na których publikują aktualne ceny drewna w konkretnym nadleśnictwie.
Należy uwzględnić, że dane nadleśnictwo prowadzi sprzedaż drewna jedynie w ciągu jednego lub dwóch dni tygodnia oraz, że transport nabytego opału leży w gestii kupującego.
Greta21
O tak, kominek zapewnia świetną atmosferę, szczególnie gdy na dworze pada śnieg;) uwielbiam patrzeć w płomienie i słuchać jak cicho trzeszczą;) i ciepło jest całkiem inne niż z ogrzewania, takie przyjemniejsze;)
Greengaz
Takiej głupoty jak w tym wątku nawet na tym forum ze świecą szukać.
Szczyt kretynizmu.
Enerbau
Roleta i Lampa, zapewne nie bardzo wiedzą, gdzie wklejają swoje teksty z linkami. Przyświeca im tylko jeden cel, WKLEIĆ. Brak obecności moderatora na tym forum, dopuszcza hasanie spamerów w myśl "niech żyje wolność, wolność i swoboda"
NC
Greengaz
Oni wiedzą - gdziekolwiek.
Każdy wpis to 30 gr.
Szkoda gadać. To forum to dno totalne, staczające się już poniżej jakiegokolwiek poziomu.
bachus
Szkoda gadać. To forum to dno totalne, staczające się już poniżej jakiegokolwiek poziomu.
Zawsze takie było.
Xarantino
kilka lat temu przeżuciliśmy się na kominkowy brykiet, ekologicznie i ekonomicznie. Nasz kupujemy z SEk-POLu, oferują dobrą jakość brykietu.
cloude
Skuszony ofertą zamówiłem na próbę i muszę powiedzieć Xarantino, że jakość jest dobra i oferta cenowa bardzo fajna, przynajmniej teraz po za sezonem
Lech68
Jestem na etapie poszukiwania kominka wolnostojącego.
Ostatnio oglądałem w salonie w Toruniu piece firmy Skantherm. Jestem pod wrażeniem jakości i zastosowanych rozwiązań technicznych.
Czy ktoś może ma takie piece?
Kociol_net
A w jakiej były cenie? Podaj nieco więcej szczegółów tak aby porównać ze sobą oferty,a poza tym jeżeli chodzi o drewno do kominka to najlepiej sprawdzi się brzoza lub sosna,sam najczęściej nim palę.
samodzielna888
Jeżeli ktoś ma swoje zapasy drewna z podwórka z całą pewnością będzie mu potrzebna lekka i poręczna siekiera by przygotować samodzielnie drewno na opał do kominka. Jestem szczęśliwą posiadaczką takiej siekierki i już 3 sezon samodzielnie przygotowuję drewno. Polecam siekierę Fiskars. Przeznaczona do rozłupywania małych pni i rąbania drewna na opał. Wielkość siekiery umożliwia pracę jedną ręką. Ostrze rozłupujące siekiery X11 nadaje się doskonale do rąbania i rozłupywania. Narzędzie jest odporne na skrajne warunki atmosferyczne. Jest lekka bo około kilograma jednak idealnie radzi sobie przy rozłupywaniu.
jaro13
Każde drewno jest dobre wszystko zależy od jakości, wilgotności i ceny. W tym ostatnim może pomóc serwis gielda-paliw.com Ważne, ze nie pobierają opłat od kupujących.
emiliann
jest jakaś różnica w tym jakie drewno kominkowe wybierzemy? Zawsze wydawało mi się, że nie ma większej różnicy w tym.
PleszewskieKotly
Polecam brzozę oraz sosnę,z doświadczenia wiem,że są to gatunki drewna które łatwo i szybko sie palą,dając przy tym trwałość- mowa o suchym drewnie. U nas w kominku palimy tylko brzozą.
StanosławBorsuk
Grunt to wybierać suche. A już najlepiej suchą sosnę albo brzozę
PleszewskieKotly
To samo napisałem powyżej,czyli brzoza lub sosna,z tym że mokra i tak nie będzie się chciała palić w kominku,tym bardziej jeżeli zależy Ci na szybkim wzroście temperatury Mokre drzewo będzie sie raczej powoli tliło.
jaro13
Gatunków drewna w sprzedaży jest najczęściej kilka. Dobry wybór to rodzaj drewna i ile leżało od czasu ścięcia.
PleszewskieKotly
Można popytać o świeże drewno na tartaku,lub powiedzieć o co Ci chodzi,tam z reguły jest taniej i mają takie już gotowe ścinki do pieca czy kominka,my często tak robimy.
Gielda-paliw
Najbardziej efektywne jest palenie suchym drewnem, bo nawet najlepsze drewno, czyli jesion, grab czy dąb mokre nie będzie generowało odpowiedniej ilości ciepła. W pierwszej kolejności szukamy suchego drewna, czyli takiego które sezonowano min 15-18 miesięcy. Z takiego drewna wybieramy korzystne oferty. Pamiętając, że w marketach budowlanych nie znajdziemy suchego drewna.
Piotr Nowik
Nie ma to jak palenie w kominku byle czym, np. starymi meblami. U mnie, gdy ktoś wyrzuci do śmietnika stare meble, zaraz znikają. Jak myślicie, dlaczego?
krysiu
Już kilka lat zamawiam drewno kominkowe poznań u p. Hałasa, dobrze się pali i jakoś nigdy nie narzekałem
Bastian
Bardzo ładnie pali się jesion, no i wiadomo: dąb. Najwygodniej kupować już wysuszone i pocięte w odpowiednie kawałki, chyba że ktoś ma możliwość samemu się tym zając to też jest trochę inaczej ja nie mam więc kupuję gotowe. (jeśli ktoś szuka dostawcy to polecam szczerze śląskie centrum węglowe- mają i drewno i to duży wybór).
Gielda-paliw
Drewno nie potrzebuje wielu zabiegów, a jedynie czasu na pozbycie się wody. Ciekawe ilu palaczy jest świadomych jakiej wilgotności kupuje drewno?
bachus
Drewno nie potrzebuje wielu zabiegów, a jedynie czasu na pozbycie się wody. Ciekawe ilu palaczy jest świadomych jakiej wilgotności kupuje drewno?Wystarczy zważyć "świeży" kawałek i poddać go sezonowaniu, np. przez 1 rok., a straci on 1/3 wagi.
DamianTomaszewski
Ostatnio też szukałem właśnie odpowiedniego drewna do kominka i znalazłem ten artykuł: http://industry24.pl/wybrac-drewno-kominkowe/
Myślę, że i Wam pomoże
Wojciech Kowal
Zgadzam się, że nie ma co się kusić na super tanie drewno, ale bez przesady... Można znaleźć dobry towar za całkiem przyzwoitą cenę. Na ogół palę brzozą albo takim specjalnym mixem z Hurtowni Bartosz i jestem zadowolony z jakości opału i obsługi.
MiaCorvere
Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepiej sprawdza mi się dąb- pali się najdłużej, dale wiele ciepła. Ze względu na zapach lubię od czasu do czasu zakupić trochę brzozy. Zaopatruję się głównie na www.drewnex24.pl, bo to sprawdzony dostawca z dobrymi cenami. Ostatnio dostałam nawet piękny kosz wiklinowy w gratisie
Gielda-paliw
kluczowa jest jakość nie rodzaj drewna
mik109
ja zamawiam od firmy Drewno Natura wybieram brzoze, ale mają też inne rodzaje do wyboru
Pan Adam
Skład opalu