Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać do domowej instalacji

55
Panele fotowoltaiczne
Wybierając ogniwa fotowoltaiczne trzeba wziąć pod uwagę m.in. ilość miejsca, którą dysponujemy.

Panele fotowoltaiczne umożliwiają przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną. Na rynku występuje kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych. Podpowiadamy, jaki rodzaj wybrać, by był optymalny dla naszych potrzeb.

Panele fotowoltaiczne mają wiele zalet. Poza podstawową – czyli możliwością niezależnej produkcji prądu, charakteryzują się bezobsługową pracą i niezawodnością, ich praca jest niesłyszalna, a dzięki małej wadze można zamontować je bez problemu np. na dachu domu, czy na tarasie.

Na rynku dostępne są panele fotowoltaiczne kilku rodzajów: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. Czym się różnią poszczególne rodzaje i na co zwrócić uwagę wybierając je?

Przeczytaj: Czym jest fotowoltaika i jak ją wykorzystać w domu?

Fotowoltaiczne ogniwa monokrystaliczne

 Moduły monokrystaliczne powstają z monolitycznego kryształu krzemu o dużej czystości. Z uwagi na fakt, iż mamy tu do czynienia z wysoce zaawansowaną technologią, musimy się w tym wypadku liczyć z nieco wyższą ceną – opisuje Paweł Sokół z firmy Soleo.
Panele monokrystaliczne charakteryzują się jednolity kolorem i nietypowym kształtem – są bowiem wycinane w formie ośmiokątów, a nie kwadratów (pozwala to ograniczyć straty materiału).
– Szacuje się, że ich sprawność wynosi średnio od 14 do 17%. Ogniwa te wykazują również ponadprzeciętną żywotność – dodaje przedstawiciel Soleo.

Fotowoltaiczne ogniwa polikrystaliczne

Ogniwa polikrystaliczne są produkowane z wykrystalizowanego krzemu. Powierzchnie płytki jest niejednorodna (widoczne są na niej paski). Kwadratowy i prostokątny kształt modułów pozwala na dokładne pokrycie ich powierzchni materiałem półprzewodnikowym. Ponieważ produkcja  polikrystalicznych ogniw fotowoltaicznych jest mniej skomplikowana niż w przypadku monokrystalicznych, są one tańsze, ale też nieco mniej wydajne. Ich sprawność wynosi średnio 12-14%.

Fotowoltaiczne ogniwa cienkowarstwowe

Ogniwa cienkowarstwowe są najtańsze, ale też najmniej wydajne (ok. 8-12%). Należy przy tym pamiętać, że wprawdzie same ogniwa kosztują mniej, ale wymagają droższej instalacji (wyposażonej np. w galwanicznie izolowany inwerter transformatorowy). Minusem jest także obniżająca się z czasem sprawność ogniw cienkowarstwowych.
 To, co je wyróżnia to niewielka masa, umożliwiająca ich łatwą implementację w elewacji budynków. Dodatkowo wykazują one również dość dużą odporność na wysokie temperaturywyjaśnia Paweł Sokół.

Przeczytaj: Jak działają ogniwa fotowoltaiczne i kiedy warto je stosować

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Na wybór paneli fotowoltaicznych wpływa kilka czynników. Biorąc pod uwagę wydajność, skupmy się przede wszystkim na ogniwach mono- i polikrystalicznych. Jakie aspekty wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny rodzaj?
  Pierwszym z nich jest powierzchnia pod montaż modułów, jaką dysponujemy. Jeśli tego miejsca jest niewiele, powinniśmy raczej postawić na moduły monokrystaliczne, pozwalające na uzyskanie większej mocy z jednego m² – podpowiada ekspert z firmy Soleo.

Ważnym czynnikiem jest całościowy koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypadają ogniwa polikrystaliczne, które przy porównywalnej mocy wymagają na ogół nieco niższych nakładów finansowych. Z tego powodu stanowią one niemal 4/5 wszystkich montowanych obecnie modułów fotowoltaicznych.

Wybierając panele fotowoltaiczne musimy więc uwzględnić powierzchnię, którą możemy przeznaczyć pod instalację oraz określić budżet. Analiza tych dwóch czynników pozwoli nam podjąć optymalną decyzję.

Oceń artykuł
4,82 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także