Panele fotowoltaiczne umożliwiają przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną. Na rynku występuje kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych. Podpowiadamy, jaki rodzaj wybrać, by był optymalny dla naszych potrzeb.
Panele fotowoltaiczne mają wiele zalet. Poza podstawową – czyli możliwością niezależnej produkcji prądu, charakteryzują się bezobsługową pracą i niezawodnością, ich praca jest niesłyszalna, a dzięki małej wadze można zamontować je bez problemu np. na dachu domu, czy na tarasie.
Na rynku dostępne są panele fotowoltaiczne kilku rodzajów: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. Czym się różnią poszczególne rodzaje i na co zwrócić uwagę wybierając je?
Przeczytaj: Czym jest fotowoltaika i jak ją wykorzystać w domu?
Fotowoltaiczne ogniwa monokrystaliczne
– Moduły monokrystaliczne powstają z monolitycznego kryształu krzemu o dużej czystości. Z uwagi na fakt, iż mamy tu do czynienia z wysoce zaawansowaną technologią, musimy się w tym wypadku liczyć z nieco wyższą ceną – opisuje Paweł Sokół z firmy Soleo.
Panele monokrystaliczne charakteryzują się jednolity kolorem i nietypowym kształtem – są bowiem wycinane w formie ośmiokątów, a nie kwadratów (pozwala to ograniczyć straty materiału).
– Szacuje się, że ich sprawność wynosi średnio od 14 do 17%. Ogniwa te wykazują również ponadprzeciętną żywotność – dodaje przedstawiciel Soleo.
Fotowoltaiczne ogniwa polikrystaliczne
Ogniwa polikrystaliczne są produkowane z wykrystalizowanego krzemu. Powierzchnie płytki jest niejednorodna (widoczne są na niej paski). Kwadratowy i prostokątny kształt modułów pozwala na dokładne pokrycie ich powierzchni materiałem półprzewodnikowym. Ponieważ produkcja polikrystalicznych ogniw fotowoltaicznych jest mniej skomplikowana niż w przypadku monokrystalicznych, są one tańsze, ale też nieco mniej wydajne. Ich sprawność wynosi średnio 12-14%.
Fotowoltaiczne ogniwa cienkowarstwowe
Ogniwa cienkowarstwowe są najtańsze, ale też najmniej wydajne (ok. 8-12%). Należy przy tym pamiętać, że wprawdzie same ogniwa kosztują mniej, ale wymagają droższej instalacji (wyposażonej np. w galwanicznie izolowany inwerter transformatorowy). Minusem jest także obniżająca się z czasem sprawność ogniw cienkowarstwowych.
– To, co je wyróżnia to niewielka masa, umożliwiająca ich łatwą implementację w elewacji budynków. Dodatkowo wykazują one również dość dużą odporność na wysokie temperatury – wyjaśnia Paweł Sokół.
Przeczytaj: Jak działają ogniwa fotowoltaiczne i kiedy warto je stosować
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Na wybór paneli fotowoltaicznych wpływa kilka czynników. Biorąc pod uwagę wydajność, skupmy się przede wszystkim na ogniwach mono- i polikrystalicznych. Jakie aspekty wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny rodzaj?
– Pierwszym z nich jest powierzchnia pod montaż modułów, jaką dysponujemy. Jeśli tego miejsca jest niewiele, powinniśmy raczej postawić na moduły monokrystaliczne, pozwalające na uzyskanie większej mocy z jednego m² – podpowiada ekspert z firmy Soleo.
Ważnym czynnikiem jest całościowy koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypadają ogniwa polikrystaliczne, które przy porównywalnej mocy wymagają na ogół nieco niższych nakładów finansowych. Z tego powodu stanowią one niemal 4/5 wszystkich montowanych obecnie modułów fotowoltaicznych.
Wybierając panele fotowoltaiczne musimy więc uwzględnić powierzchnię, którą możemy przeznaczyć pod instalację oraz określić budżet. Analiza tych dwóch czynników pozwoli nam podjąć optymalną decyzję.
madej
Ja właśnie zastanawiam się nad montażem paneli fotowoltaicznych, ostatnio widziałem jak u kolegi montowała firma PV Projekt i wziąłem od nich namiary, może sam się zdecyduję w przyszłym roku
Konsultant Viessmann
Ja mogę zaproponować wgląd w naszą ofertę - Instalację fotowoltaiczną „pod klucz”.
To promocyjna oferta kompletnych instalacji fotowoltaicznych wraz z montażem. Zestawy fotowoltaiczne zawierają wszystkie komponenty, niezbędne do wykonania instalacji fotowoltaicznej.
Można również skorzystać z połączonego pakietu fotowoltaiki wraz z pompą ciepła do podgrzewu ciepłej wody użytkowej Vitocal 060-A typ T0E (180 litrów) do pracy na powietrze obiegowe.
Zapraszam na stronę firmową!
SUSPENSER
Sam zbieram oferty i stoję przed wyborem paneli i wykonawcy.
Moc sobie obliczyłem na podstawie dostępnego miejsca i okresu zwrotu na fotowoltaikaonline - jest tam ciekawy kalkulator w którym można zmieniać dane i patrzeć jak się zmieniają ceny, dodatkowo w wyniku są 3 propozycje z różnych półek cenowych.
Konsultant Viessmann
To stety/niestety jest jakiś problem na dzisiejszym rynku, dla potencjalnych klientów. Kiedyś nie było nic, trzeba było brać co jest, a dzisiaj jest tyle ofert, że nie wiadomo na co się zdecydować
dejw1
Najlepiej popytać specjalistów, z całą pewnością dobrze Ci doradzą. Ziterm ja też planuję i zamierzam zainwestować w tym roku!
Om3k
Obecnie stosowane są głównie trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych:
1) monokrystaliczne
2) polikrystaliczne
3) amorficzne.
Do domowej instalacji preferuję panele monokrystaliczne, ponieważ posiadają najwyższą sprawność. Jeden panel posiada około 315 W. Dostępne są m.in., w ColumbusEnergy.
Panele polikrystaliczne posiadają moc, około 270 W. Natomiast amorficzne około 175 W.
W doborze instalacji przydać się też może aplikacja internetowa PVGIS (Photovoltaic Geographical Information System).
SUSPENSER
Krótko pisząc bo jestem też na etapie wyboru - Polikrystaliczne gdy mamy dużo miejsca i chcemy kupić taniej, monokrystaliczne gdy miejsca mniej.
Większość paneli ma podobne parametry więc warto się tu kierować ich ceną natomiast warto wybrać dobry inwerter z gwarancją minimum na 10 lat, i przy >3 kWp najlepiej trójfazowy.
Jeśli montować nam ma to firma warto wybrać działającą lokalnie żeby w razie potrzeby mogła szybko wykonać naprawę gwarancyjną.
Z ciekawostek - mam wyceny na 3,6 kWp z montażem na dachu skośnym z dachówkami w cenach od 15 do 21 tys zł na podobny osprzęt więc warto dobrze poszukać i nie dać się łapać na "chwyty marketingowe".
Om3k
Dodam jeszcze, że panele monokrystaliczne mają kolor czarny (grafitowy), przez co pasują do pokrycia dachowego w kolorze grafitowym. W wersji full black nie mają widocznej ramy aluminiowej. Panele polikrystaliczne mają kolor niebieski. Panele amorficzne produkowane są w kolorze brązowym. Warto też wspomnieć, że oprócz rodzaju PV oraz inwertera, również prawidłowy montaż paneli PV ma znaczenie. Panele nie powinny być zacieniane przez kominy lub np. antenę satelitarną. W uproszczeniu można przyjąć, że w Polsce optymalnym kątem jest około 35 stopni i ustawienie w kierunku południowym. Ustawienie paneli zwróconych w kierunku południowo-wschodnim oraz południowo-zachodnim powoduje niewielkie zmniejszenie rocznych uzysków. W doborze optymalnego kąta pochylenia oraz azymutu może pomóc darmowa aplikacja online.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/debd79def1e5.jpg
SUSPENSER
Wklejam najlepsze oferty wśród których chcę wybrać żebyście zobaczyli jak obecnie są wyceniane takie instalacje.
Aktualizacja - ostatecznie najlepsze oferty mam takie - waham się pomiędzy pierwszą a drugą bo pierwsza ciut droższa, ale lepszy inwerter i same panele lepszych firm - co myslicie o tym wyborze ?
moc 3,685 kWp
11 paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych LG lub Longi Solar o mocy 335 W
każdy (3,685kW)
Inwenter Solar Edge
cena 16 200Zł brutto 8%VAT.
moc 3,54 kWp
11szt. paneli MAY SUN SOLAR HULF CUT PERC 325w. Mono 9BUSBAR +0,5wp.
Inwenter GROWATT 3000TL3-S plus Wi-Fi .
cena 15500Zł brutto 8%VAT.
moc 3,4 kWp
PANEL JA SOLAR JAM60S10-340/MR 10 szt
INWERTER SOLIS-1P3K-4G-DC
cena 15 750
moc 3,6 kWp
panele 10x Longi LR-60HPB-360M
falownik + Huawei SUN 2000-3KTL-M9
cena 17 200
Om3k
Suspenser, czy mógłbyś dopisać jaką gwarancję daje firma nr 1, 3 i 4? Czy każdy inwerter ma już Wi-Fi?
SUSPENSER
1. Gwarancję 25 lat na panele fotowoltaiczne, na więcej informacji czekam
3. Inwerter 10 lat, panele 12 na produkt i 25 na wydajność
4. Inwerter 5 lat, panele 10 na produkt i 25 na wydajność
denvi
Po co się napinać na drogie panele mono. Kolorek ładniejszy? Polikrystaliczne 12 szt wyjdzie taniej (3,4kW). Chyba poli mają też lepszą efektywność przy słabym świetle? Gdzieś o tym czytałem, ale nie jestem pewien.
denvi
Małe sprostowanko. Nie chodziło o mniej słońca tylko częściowe przysłonięcie. Częściowo zacieniony, przysypany sniegiem lub zabrudzony panel mono może nie pracować, gdy w polikrystalicznym odsłonięta częsć cały czas działa. W polskich warunkach jest to chyba ważniejsze, niż mniejsza wydajność przy wysokich temperaturach.
Konsultant Viessmann
Wydaje mi się, że jednak tendencje rynkowe pokazują, że coraz więcej ludzi decyduje się jednak na mono. Nawet na farmach, do tej pory były stosowane głównie moduły polikrystaliczne, a w 2019 roku coraz częściej wybierane były jednak moduły monokrystaliczne. Dopłacamy nie za wygląd a za efekty
denvi
Wydaje mi się, że jednak tendencje rynkowe pokazują, że coraz więcej ludzi decyduje się jednak na mono. Nawet na farmach, do tej pory były stosowane głównie moduły polikrystaliczne, a w 2019 roku coraz częściej wybierane były jednak moduły monokrystaliczne. Dopłacamy nie za wygląd a za efekty
Na farmach zgoda. To jest biznes i kilkanascie procent więcej mocy z danej powierzchni przy hektarach/megawatach robi różnicę. Ale w domku?
Podobno mono mają być trwalsze. Jak pokazuje życie, pierwsze elektrownie mają już ponad 30 lat i ich wydajność nie spadła poniżej 80% nominalnej. To chyba wystarczy, żeby przezyć połowę inwestorów.
Dobrze, że jest opcja i każdy może zdecydować na czym bardziej mu zależy.
SUSPENSER
Po co się napinać na drogie panele mono. Kolorek ładniejszy? Polikrystaliczne 12 szt wyjdzie taniej (3,4kW). Chyba poli mają też lepszą efektywność przy słabym świetle? Gdzieś o tym czytałem, ale nie jestem pewien.
Mam miejsce na 11 szt na dachu, chyba, że dołożę jeszcze 3-4 szt jako daszek nad wyjściem na ogród, jutro porozmawiam o tym z wykonawcą co o tym myśli.
Najwięcej światła jest przy wysokich temperaturach, przysłonięć u mnie nie będzie, śniegu nawet w zimie nie ma w tym roku a jakby był to światła tak niewiele, że tą produkcję prądu zimą można sobie darować, okolica czysta i się nie kurzy. Farmy mnie nie przekonują bo jak devi pisze tam jest ważna wydajność z ha a u mnie nie koniecznie.
Jedyne co mnie do poli może przekonać to cena i wyższa wydajność przy słabym świetle jeśli to prawda.
Konsultant Viessmann
Wydaje mi się, że jednak tendencje rynkowe pokazują, że coraz więcej ludzi decyduje się jednak na mono. Nawet na farmach, do tej pory były stosowane głównie moduły polikrystaliczne, a w 2019 roku coraz częściej wybierane były jednak moduły monokrystaliczne. Dopłacamy nie za wygląd a za efekty
Na farmach zgoda. To jest biznes i kilkanascie procent więcej mocy z danej powierzchni przy hektarach/megawatach robi różnicę. Ale w domku?
Podobno mono mają być trwalsze. Jak pokazuje życie, pierwsze elektrownie mają już ponad 30 lat i ich wydajność nie spadła poniżej 80% nominalnej. To chyba wystarczy, żeby przezyć połowę inwestorów.
Dobrze, że jest opcja i każdy może zdecydować na czym bardziej mu zależy.
No właśnie na farmach do tej pory było bardziej popularne poli, bo przy dużej inwestycji niższa cena ma większe znaczenie. Teraz sytuacja się odwraca i nawet na farmach popularne stają się moduły monokrystaliczne. Przy domach nie ma się co zastanawiać i lepiej postawić na lepsze efekty, zwłaszcza że mamy mniejszą powierzchnię dostępną
denvi
Wydaje mi się, że jednak tendencje rynkowe pokazują, że coraz więcej ludzi decyduje się jednak na mono. Nawet na farmach, do tej pory były stosowane głównie moduły polikrystaliczne, a w 2019 roku coraz częściej wybierane były jednak moduły monokrystaliczne. Dopłacamy nie za wygląd a za efekty
Na farmach zgoda. To jest biznes i kilkanascie procent więcej mocy z danej powierzchni przy hektarach/megawatach robi różnicę. Ale w domku?
Podobno mono mają być trwalsze. Jak pokazuje życie, pierwsze elektrownie mają już ponad 30 lat i ich wydajność nie spadła poniżej 80% nominalnej. To chyba wystarczy, żeby przezyć połowę inwestorów.
Dobrze, że jest opcja i każdy może zdecydować na czym bardziej mu zależy.
No właśnie na farmach do tej pory było bardziej popularne poli, bo przy dużej inwestycji niższa cena ma większe znaczenie. Teraz sytuacja się odwraca i nawet na farmach popularne stają się moduły monokrystaliczne. Przy domach nie ma się co zastanawiać i lepiej postawić na lepsze efekty, zwłaszcza że mamy mniejszą powierzchnię dostępną
To zależy co sie uda wcisnąć klientowi. Moja firma rozważa montaż 0,5 - 1MW. Uczciwe firmy nie wciskają poli. Mówią, że i tak nie pokryjemy całego zapotrzebowania, więc po co przepłacać? Tak samo powinno być z prywatnymi użytkownika. Wszystkie "kalkutatory" zakładają aktualne zapotrzebowanie, potem doliczają 10% na straty (z różnych wzgledów, niektóre dowalają więcej, uwzględniając spadek wydajności za 20 lat) i 20% za "magazynowanie". Na chuchu komu taki kalkulator? Chyba tylko totalnym gamoniom? Nie ma sensu nadprodukcja, bo nikt za to nie zapłaci. Mi może wystarczyć redukcja rachunków o połowę itp. Ale nie. Musisz Panie brać full opcję.
Konsultant Viessmann
Każda firma chce zarobić jak najwięcej i nie ma w tym nic dziwnego. Gorzej, że niektóre firmy szukają klienta, który się nie zna i łatwiej mu wcisnąć kit. To jest niestety bolączka tych bardziej uczciwych firm, które oferują teoretycznie nieco droższą inwestycję, która jednak w dłuższej perspektywie po prostu bardziej się opłaca.
szari
Daleko szukać drogich firm Vieśśman doskonale pokazuje jak bardzo można przepłacić za fotowoltaikę:
Zestaw XS 2,6kW cena 16352PLN (6200PLN/KWp)
Zestaw XXL 7,8kW cena 39312PLN ( 5040PLN/kWp)
Kiedy realne zestawy na Froniusie + Longi to max 4200 PLN a większe zestawy około 8kW to koszt 3600PLN/kWp.
Więc najbardziej zarobić chce Vieśśman
SUSPENSER
Aktualizacja - wykonawcy już praktycznie poli nie mają na stanie, a jak sprowadzą to wychodzi taniej ok. 80 zł / sztuce więc chyba nie warto.
Dzisiaj jeden z wykonawców potwierdził mi, że montują na ścianach i stosują do tego trójkąty takie jak do montaży na gruncie - mocują je kotwami do ściany .
Ostatecznie ma planuję zakup z montażem 10-11 paneli na dachu + 5 na ścianie na konstrukcji aluminiowej - skierowane na południe oba zestawy, w jednym stringu żeby inwerter startował bo przy 2 może być problem.
Czy wybrać 16 szt WINAICO WST-325M6 PERC 325WP MONO (CZARNA RAMA) czy 15 szt Q-Cells 350 Mono Qpeak-DUO-G8 ?
Do obu w zestawie jest proponowany GROWATT 5000TL3-S plus Wi-Fi Zabezpieczenie AC/DC. pełen komplet mocowań na dachówkę, pełna dokumentacja, certyfikaty. Za całość mam ofertę ok. 21k zł, montaż za 2 miesiące, to chyba atrakcyjna oferta ?
szari
Cena dobra ale termin instalacji za 2 miesiące zupełnie nie akceptowalny. Jak ktoś daje takie terminy to nabrał roboty na zapas ile wlezie a później łapie same obsówki z terminami i finalnie będziesz miał za 4 miesiące.
Albo montują do 2 tyg. albo szukaj innej firmy.
I bierz Qcelle
SUSPENSER
Gdy ktoś jest dobry to w sezonie ma terminy 2-3 miesiące do przodu, a teraz jest sezon na montaże - tak np. jest u moich instalatorów co roku jesienią, i z mojego doświadczenia tylko paproki mają wtedy terminy 1-2 tygodnie do przodu.
Co do Qcells nowsze i mocniejsze, ale będzie o 1 mniej a Growatt ma nieco wyższą sprawność przy wyższym napięciu , no i szybciej wystartuje przy słabszym oświetleniu , chyba, że od razu dobiorę tą 1 szt Qcells a i będzie po problemie.
Fabian123
Moim zdaniem należy zapytać specjalisty aby dopasował wszystko indywidualnie. Ja korzystałem z usług firmy i mimo dosyć nietypowego dachu poradzili sobie, polecam
edward321
Jak chcesz mieć dobrze wykonane panele to zwróć uwagę na to jak wygląda oferta na panele Infinity, które wprowadzają to faktycznie dobry produkt w rozsądnej cenie więc na pewno będzie warto się na te panele decydować. Jak ktoś chce nowoczesnej technologii i wysokiej sprawności to ten producent będzie dla niego atrakcyjny.
Tadeusz433
Ja przy wyborze kierowałem się głownie tym co mi zaproponowała firma SPR Polska, dlatego że moi znajomi byli taki zafiksowani i kompletnie nie potrafili mi pomóc. Podobnie miałem zresztą po przeczytaniu wielu opinii w internecie.
sochaarek
Sama instalacja może obecnie przyjąć różną formę, choć w mojej ocenie warto pójść w kierunku firmy, która faktycznie w tych działaniach się specjalizuje. Tak jak w przypadku oferty AVM Engineering dostaliśmy faktycznie komplet informacji o tym jak instalacja powinna być wykonana i w ten sposób też łatwiej było podejmować decyzję. Potem z ich strony też jest wsparcie techniczne więc teraz jak się coś dzieje to możemy liczyć na pomoc techniczną.
Romano75
Jak szwagrowi robila strefa energii to zaproponowali mu kilka firm i opowiedzieli o nich czym sie roznia wiec fajnie mogles sam wybrac albo poprosic o pomoc ja sie nie znam wiec sam bym nei wybral
dariarymanowska
mój mąż chciał sam robić ale po przemysleniach zagłebieniu sie w te wszystkie papiery stwierdziliśmy że weźmiemy firmę i w cale nie załuje wszystko sprawnie poszło i w jeden dzień montaż - 8kw
Konsultant Viessmann
Tak naprawdę często robienie samemu wcale się bardziej nie opłaca, bo VAT na urządzenia wynosi 23%, a w firmie jest 8%. Przy okazji zyskuje się obsługę serwisową i większą pewność, że instalacja została dobrze wykonana
szari
I właśnie z tego powodu należy wybierać instalację Firmy Vieśśman ponieważ:
- za gwarancję musisz płacić co miesiąc 70PLN nie zapłacisz nie masz gwarancji tak przez 10 lat musisz płacić.
- Dlaczego lepiej zapłacić Vieśmanowi 27000 PLN za około 4,7kWp niż to samo kupić w VAT 23% za około 14000 PLN i samemu wsadzić na dach?
Reasumując płacisz 27000 PLN za instalację PV przez firmę i do tego te nieszczęsne 70PLN/mc za serwis 70 * 12 * 10 lat = 8400PLN
Więc Vieśśman sprzedaje 4,7kWp za 27000 + 8400 = 35400 PLN czyli płacisz za 10kWp a dostajesz 4,7kWp - Bogowie marketingu
smichalek
Hmmm... moim zdaniem trzeba porównywać. Dostaniesz różne oferty. Pomiędzy nimi może być kilka tysięcy różnicy, ale ogólnie najlepiej postawić na coś jakościowego. Kupisz byle co, to wyjdą z tego problemy - wyłącznie. Ważna jest długa gwarancja. Najlepiej sprawdź sobie w porównywarce EcoFachowcy, co ci tam wyliczą. Zaproponują oferty lokalnych firm. Powinno to wyjść dobrze.
Maciuszek87
Z tego co udało mi się zauważyć to panele proponowane przez firmę Brymorex bardzo dobry wybór i produkt ten będzie spełniał oczekiwania wielu klientów. Sprzedawane są jako panele Infinity – pozytywny odbiór związany między innymi z tym, że są w dobrej cenie a charakteryzują się świetnymi właściwościami, wysoką wydajnością.
tomaszmoryc
Między innymi firma EnergyRE zajmuje się obsługa klientów z całego kraju, mają na rożne województwa swoich przedstawicieli więc masz kompleksową obsługę z ich strony i podpowiedzi odnośnie tego jakie rozwiązania w zakresie instalacji będzie warto wybrać. Więc ogólnie będzie to faktycznie atrakcyjna propozycja.
Matheus
Ja mogę polecić SPR Polska, zerknij sobie na ich stronę, też sprawdzaliśmy różnych dostawców, dzwoniliśmy, pytaliśmy o oferty i wybraliśmy ich, mają panele bardzo dobrej jakości i potrafili nam dobrze doradzić czy nawet doinformować w kwestii ulg czy dofinansowania. Mamy panele polikrystaliczne.
meszek808
U nas panele zakładała firma. Wcześniej umówiliśmy się z nimi na bezpłatny audyt dzięki czemu dowiedzielismy się jakie możliwości ma nasz dom, gdzie zamontować panele itp. A potem to już czysta formalność jak się zdecydowaliśmy na panele Panowie przyjechali, jeden dzień i montaż był wykonany. Z paneli korzystamy już 4 miesiące i widać to na rachunkach. Świetne rozwiązanie!
lucaskruszyna
Jeśli szukasz kogoś kto będzie w stanie wykonać projekt a potem zajmie się jego realizacją i wsparciem technicznym to myślę, że Amon Ra Energy to będzie dobra opcja. Firma ma duże doświadczenie na rynku więc faktycznie można liczyć na jej ofertę.
sochaarek
Ja mogę od siebie polecić ofertę przygotowaną przez SolarCity PV – bardzo dobra firma z Podkarpacia. W sumie nie miałem dla siebie wykonawcy i znajomy, który robił fotowoltaikę pół roku wcześniej mi ich polecił i faktycznie to była bardzo dobra opcja. Firma profesjonalna, odpowiednie podejście do klienta i faktycznie instalacja na bardzo dobrym poziomie zrobiona.
smichalek
Porównywarka Ekofachowcy. Ustalacie sobie budżet, sprawdzacie, kto ma najlepszy zestaw w danej cenie i w to właśnie inwestujecie. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Warto je tak dobierać, żeby gwarancja była jak najdłuższa, a całość pochodziła od cenionej marki. To ma przecież służyć przez lata.
Aleksz
powiem szczerze że ja to się zupełnie nie znałem na temacie i zdałem się w tej kwestii na fachowców. Trafiłem na firmę Sunny System - sporo osób ich polecam, okazuje się że to jakaś znana firma w branży - i to oni wszystkim się zajęli od A do Z. Żeby mieć spokojną głowę to i tobie to polecam.
klaudia844
Dżizas, na takie pytanie to chyba fachowcy powinni odpowiadać, a niekoniecznie forumowicze. Firmy takie jak np. OZE Koncept poza montażem, sprzedażą i doradztwem pomagają w otrzymaniu dofinansowań, a te płyną do nas z trzech źródeł.
fanatyk_PV
Na rynku pojawiają się teraz porównywarki ofert fotowoltaiki, dzięki którym nie trzeba szukać samemu najlepszych ofert oraz spotykać się z konsultantami. W raportach wprowadza się odpowiednie dane odnośnie wymogów co do instalacji, a po kilku dniach otrzymujemy oferty od róznych firm wraz z wyceną.
edward321
Według mnie najszybciej przeliczysz opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Kalkulatory bardzo dobre są w internecie. Nawet szacowana dotacja podana, realne wyniki. U mnie praktycznie w 95% się sprawdziło. Gwarancja producenta, licencja KNF, preferencyjne warunki kredytowania, więc dla woj. warmińsko-mazurskiego według mnie idealnie.
mazi88
na pewno jakieś pewne i sprawdzone w "boju" panele. Takie panele powinny długo służyć. Również warto pomyśleć o sprawdzonej firmie. Najlepiej aby miała sporo rekomendacji i instalacji zamontowanych za sobą.
kosier
na pewno jakieś pewne i sprawdzone w "boju" panele. Takie panele powinny długo służyć. Również warto pomyśleć o sprawdzonej firmie. Najlepiej aby miała sporo rekomendacji i instalacji zamontowanych za sobą.
Tak jak piszesz. Im więcej instalacji, tym większe szanse że to po prostu działa. Najwięcej instalacji na rynku ma za sobą Hymon, wiec można powiedzieć, że wiedzą które panele najlepiej wypadają.
yaska
Co sądzicie o mikrofalownikach? To naprawdę takie wydajne i bezpieczniejsze? Oraz czy ktoś korzystał z usług Stilo Energy?
Konsultant Viessmann
W domowych instalacjach częściej stosowanym od mikrofalowników rozwiązaniem są optymalizatory mocy
yaska
Ale mi nie chodzi o częściej stosowane rozwiązanie, tylko o lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie
Maciuszek87
Masz masę systemów fotowoltaicznych do wyboru przez Amonraenergy , w tym systemy Corab, konstrukcje dopasowane praktycznie pod każdy typ dachu. Kompletują też pompy ciepła falowniki, dodatkowe akcesoria, jeżeli potrzebujesz. Instalacja funkcjonuje właściwie bezobsługowo, czego jestem największym zwolennikiem. No i dobre wrażenie zrobiła na mnie licencja KNF u nich.
tebote
Ale mi nie chodzi o częściej stosowane rozwiązanie, tylko o lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie
mam robione przez Stilo Energy właśnei mikrofalowniki, to najbezpieczniejsza technologia i najbardziej efektywna, w razie uszkodzenia jednego panelu nie ma to wpływu na cały system
lucaskruszyna
Wydaje mi się, że jeśli chodzi o Wielkopolskę to możesz próbować pogadać z firmą EnergiaSol. Robili u mnie taką instalację i jestem zadowolony. Miałem tam swoje już wybrane rozwiązania więc tutaj było mi nieco łatwiej, natomiast wydaje mi się, że nawet jak jesteś laikiem i kompleksowej pomocy będziesz chciał to również na nich spokojnie możesz liczyć.
piolt
Dobry fachowiec doradzi. Podjedzie na miejsce, oceni itp. Ja tak miałem, zgłosiłem się do firmy Otovo, polecił mi ich znajomy który wcześniej korzystał z ich usług. Mają doświadczenie i na pewno nie zamontują złych paneli, korzystają tylko z tych od czołowych producentów.
maja.s91
Ja mam panele mono od Strefy Energii
Bytowiak132
Witam,
Mam ofertę z firmy instalacyjnej na foto na dom. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć którą opcję wybrać i czy są to sensowne opcje:
1) Instalacja 5,32 kWp – 14 paneli LG NeON H LG380N1K-E6 HulfCut FullBlack (380Wp, 25 lat gwarancji produktowej i 25 lat na liniowy spadek mocy do poziomu 90,6% nominału, FULLBLACK, dodatnia tolerancja mocy, 104cm x 177cm)
- z optymalizatorami mocy i falownikiem SolarEdge Technologies SE5K, - 42.800 zł
- z falownikiem stringowym Huawei Technologies SUN2000-KTL5-M1 - 39.950 zł,
2) Instalacja 5,6 kWp – 14 paneli Hyundai HiE-S400VG FullBlack Shingled (400Wp, 25 lat gwarancji produktowej i 25 lat na liniowy spadek mocy do poziomu 84,8% nominału, dodatnia tolerancja mocy 5%, full black, 172cm x 114cm),
- z optymalizatorami mocy i falownikiem SolarEdge Technologies SE8K, - 38.350 zł
- z falownikiem stringowym Huawei Technologies SUN2000-KTL8-M1 - 36.250 zł,
3) Instalacja 5,18 kWp – 14 paneli WINAICO WST-370MGL Gemini FullBlack (370Wp, 25 lat gwarancji produktowej i 25 lat na liniowy spadek mocy do poziomu 85,28% nominału, full black, dodatnia tolerancja mocy, 105cm x 177cm) + roczne ubezpieczeni instalacji w ERGO
- z optymalizatorami mocy przy każdym panelu i falownikiem SolarEdge Technologies SE8K, - 38.350 zł
- z falownikiem (Huawei) SUN2000-KTL8-M1 - 36.050 zł,
Dodam, że chciałbym w przyszłości rozbudować instalację do 10kW, czy mogę to zrobić z tymi falownikami?
Dodatkowo, moglibyście polecić jakąś firmę która działa na pomorzu? Interesują mnie firmy montujące, nie firmy które podnajmuje firmy, które podnajmują firmy.
jarecki89
Ja muszę Wam powiedzieć, że ja Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z Bud-Invest Energy. Szybka dostawa zamówień, opieka i fajny kontakt z doradcą. Mogę spokojnie i z czystym sumieniem Wam polecić.