Wybór grzejników do domu nie jest prostą sprawą. Aby podjąć właściwą decyzję, pod uwagę należy wziąć rodzaj instalacji grzewczej, materiał z którego jest ona wykonana oraz jej parametry.
Dla instalacji otwartej (grawitacyjnej, połączonej z atmosferą przez otwarte naczynie wzbiorcze) współpracującej z kotłem na paliwa stałe najlepszym rozwiązaniem będą członowe grzejniki żeliwne. Są one odporne na korozję, dobrze znoszą wysoką temperaturę wody grzejnej i mają mniejsze niż grzejniki płytowe opory hydrauliczne.
Instalacja zamknięta (ciśnieniowa, odizolowana od atmosfery, wyposażona w przeponowe naczynie wzbiorcze) pozwala na dowolność w wyborze rodzaju grzejników.
Materiał, z którego wykonana jest instalacja centralnego ogrzewania narzuca stosowanie odpowiedniego rodzaju grzejników. Trzeba pamiętać, że miedź wchodzi w reakcję z metalami, dlatego stosując grzejniki aluminiowe i stalowe przy instalacji wykonanej z miedzi, należy zastosować odpowiednie inhibitory korozji. Wprawdzie grzejnik nie styka się bezpośrednio z instalacją, ale za pośrednictwem śrubunku, jednak miedź może być wypłukiwana przez wodę, powodując korozję. W ofercie renomowanych producentów są też grzejniki aluminiowe, wykonane z odpowiedniego stopu aluminium, odpornego na korozję.Grzejniki stalowe płytowe (panelowe)
Zalecane są do instalacji, w której wymuszony jest obieg wody. Można je łączyć z instalacją wykonaną ze stali, miedzi lub tworzywa. Przy połączeniu z instalacją stalową i miedzianą nie można zapomnieć o stosowaniu inhibitorów korozji. Gdy instalacja wykonana jest z sieciowanego polietylenu lub polibutylenu należy zastosować barierę antydyfuzyjną, która ogranicza przenikanie tlenu do wody. Grzejniki te charakteryzują się małą pojemnością wodną i są lekkie. Mają też małą bezwładność cieplną, dzięki której szybko się nagrzewają, zaraz po włączeniu pieca. Niewielka głębokość zabudowy i możliwość stosowania grzejników o tej samej mocy, ale różnej wielkości pozwala na dowolną aranżację wnętrz.
Grzejniki konwektorowe
Przekazują ciepło przez konwekcję. Składają się z wymiennika ciepła oraz obudowy. Konstrukcja obudowy zapewnia właściwą cyrkulację powietrza: zimne powietrze napływa dołem, a ciepłe – wypływa górną kratką nawiewną. Mają małą pojemność wodną. Polecane są do nowoczesnych instalacji, gdzie we współpracy z automatyką (m.in. zaworami termostatycznymi) szybko mogą reagować na zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło. Ich wadą jest mniej korzystny, niż w przypadku grzejników płytowych, rozkład temperatury w pomieszczeniu: ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem.
Grzejniki członowe
Konstrukcja wszystkich grzejników członowych jest podobna. Różni je materiał, z którego zostały wykonane. Zbudowane są z jednakowych elementów zwanych członami lub ogniwami, połączonych za pomocą złączek. Należą do grupy grzejników typu konwekcyjnego, tzn. takich, w których udział ilości ciepła oddawanego na drodze konwekcji swobodnej wynosi ponad połowę.
- żeliwne
Właściwości żeliwa sprawiają, że są odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne, zmiany ciśnienia wody. Cechą charakterystyczną grzejników żeliwnych są małe opory hydrauliczne, dlatego są najlepszym rozwiązaniem dla systemów grawitacyjnych z kotłem węglowym. Nie powinno się ich stosować w instalacjach zautomatyzowanych, wyposażonych w grzejnikowe zawory termostatyczne. Związane jest to z czasem reakcji grzejników na zapotrzebowanie na ciepło. Duża pojemność wodna grzejników i mała przewodność cieplna żeliwa są przyczyną ich dużej bezwładności cieplnej. Oznacza to, że grzejniki długo trzymają ciepło, ale też powoli się nagrzewają. Obecnie stosuje się je bardzo rzadko.
- stalowe
Z wyglądu przypominają żeliwne, mają tak samo dużą pojemność, ale nagrzewają się szybciej. Nie nadają się także do układów zautomatyzowanych, a ich moc cieplna jest najmniejsza w porównaniu z pozostałymi rodzajami grzejników. Członowe grzejniki stalowe zbudowane są podobnie jak żeliwne. Różnią się jednak liczbą kanałów pionowych. Wykonywane są jako grzejniki wielosłupowe
o mniejszej szerokości ogniwa.
Są estetyczne, lekkie, mają małą powierzchnię czołową. Posiadają wysoką przewodność cieplną i małą pojemność wodną. Wykonywane są z profili aluminiowych wytłaczanych, występują również jako odlewy ciśnieniowe lub układy mieszane. Aby zintensyfikować proces oddawania ciepła, mają wyprofilowane wloty i wyloty powietrza.
Temperatura wody grzewczej dla tego typu grzejników nie może przekraczać 90-95°C, a ciśnienie 0,6 MPa. Powinny więc być stosowane wraz z zamkniętym systemem niskotemperaturowym, zabezpieczonym naczyniem wzbiorczym. Grzejniki te bardzo dobrze współpracują ze zautomatyzowanymi instalacjami, wyposażonymi w zawory termostatyczne. Można je stosować w instalacjach z rurami stalowymi lub z tworzywa sztucznego.
bodziu
Zdecydowanie Purmo. Chodzi mi o to - //e-inclusive.pl/grzejniki/grzejniki-plytowe-typu-v/1031-grzejniki-purmo-rettig-heating-v-22-600x1200-31101000.html Są dosyć tanie, długa gwarancja no i jakość. U nas 5 lat i wszystko ok.
bodziu
Jak dla mnie dalej Purmo jest liderem, mam wrażenie, że nawet ceny są niższe - /e-inclusive.pl/24-grzejniki Inna kwestia - czy to prawda, że wydłużyli gwarancję?
Tomasz Wiktyński
jeśli montujemy grzejnik w nietypowych miejscach warto zwrócić uwagę na firmę http://alukal.com.pl/ która proponuje dosyć dużą gamę różnych rozmiarów, a po za tym proponuje grzejniki dekoracyjne, dzięki czemu nawet nowoczesne wnętrza dobrze z nimi kooperują
Greengaz
np. taki?
Miejsce nie jest typowe, rozmiar w sam raz, dobrze kooperuje z wnętrzem
http://static.urzadzone.pl/gallery/8302/0_7aa6bd3e01f4e6e5dd1eeefe3e11b2baa1082eb9.jpg
bmaksik
Ja u siebie zdecydowałem się na powietrzne pompy ciepła i jestem bardzo zadowolony. Mam pompę ciepła powietrze-powietrze i pomimo moich początkowych obaw okazało się, że ma dobrą wydajność nawet kiedy temperatura na zewnątrz spada do okolic -5 stopni. Chociaż liczę się z tym, że jak przyjdą większe mrozy to będzie trzeba trochę dogrzać.
Greengaz
kalesony już kupiłeś? teraz można kupić w promocji.
Mufka-Instalacje
Witam Wszystkich na forum. Jeżeli chodzi o pompę ciepła to faktycznie bardzo dobry wybór,jednak tez zależy to od kilku czynników w tym metraż naszego domu oraz budżet. A co do grzejników to polecam oczywiście aluminiowo-miedziane oprócz łazienki,tam można zastosować inną technologię.
Greengaz
Również witamy kolejnego spamera
CEPIKO
ja tam kupiłem aluminiowe, żeberkowe i leżą w piwnicy jak nie zardzewieją to je powieszę w pokojach a jak będą grzeczne to podłączę do co
Spednet
A czemu mają być "niegrzeczne" ? Takie grzejniki przetrwają lata bez rdzy,wiem co piszę bo sam takie mam. Poza tym zajmujemy się instalacja pomp ciepłą wiec w razie pytań chętnie doradzimy,jest to bardzo opłacalne.
Weronika Glinkowska
U nas w salonie idealnie sprawdza się rozwiązanie z grzejnikami konwektorowymi Verano. Praktycznie ich nie widać, a temperatura w pomieszczeniu zawsze jest idealna.
Enerbau
U nas w salonie idealnie sprawdza się rozwiązanie z grzejnikami konwektorowymi Verano. Praktycznie ich nie widać, a temperatura w pomieszczeniu zawsze jest idealna.
Grzejniki konwektorowe są drogie w eksploatacji, a komfort cieplny taki sam jak przy zwykłych kaloryferach, czyli żaden.
W nogi zimno, a pod sufitem sauna!
PiotrekL
Mam grzejniki konwektorowe Verano. Sprawdziły się doskonale w zimie. Temperatura w pomieszczeniu zawsze idaelna.
Enerbau
Ciekawe ile ta idealna temperatura kosztowała energii w sezonie grzewczym? Takie pitu, pitu, to w przedszkolu, a nie na forum budowlanym
PiotrekL
WARTO WIEDZIEĆ
Jaki sposób ogrzewania domu wybierzesz (od wygody), tym więcej zapłacisz:
Ogrzewanie węglem: Ceny zależą od jego jakości i mogą się znacznie różnić w zależności od gatunku i miejsca wydobycia. Koszt ogrzewania węglem dobrej jakości to mniej więcej 0,15 zł/kWh.
Ogrzewanie gazem: Ceny są dość stabilne. Ogrzewanie nim kosztuje mniej więcej 0,24 zł/kWh.
Ogrzewanie prądem: Średni koszt to 0,6 zł/kWh.
Tomasz_Brzeczkowski
WARTO WIEDZIEĆ
Jaki sposób ogrzewania domu wybierzesz (od wygody), tym więcej zapłacisz:
Ogrzewanie węglem: Ceny zależą od jego jakości i mogą się znacznie różnić w zależności od gatunku i miejsca wydobycia. Koszt ogrzewania węglem dobrej jakości to mniej więcej 0,15 zł/kWh.
Ogrzewanie gazem: Ceny są dość stabilne. Ogrzewanie nim kosztuje mniej więcej 0,24 zł/kWh.
Ogrzewanie prądem: Średni koszt to 0,6 zł/kWh. Koszt kWh to nie koszt ogrzewanie.
Z ogrzewaniem jest dokładnie odwrotnie. Najtaniej prądem.
Koszt kWh uzyskany w optymalnych warunkach, nie ma nic wspólnego z kosztem ogrzewania pośredniego.
Np. Taki kocioł na ekogroszek, zuzywa na podtrzymanie 0.65kg paliwa, czyli 16kg na dobę
Daje to prawie 20 000 kWh . A taki dom, 150m2 źle izolowany potrzebuje pokrycie strat przez przegrody 4500kWh - wszystko co ponad 30kWh/m2 to starty instalacji.
Nie ma więc sensu powtarzać głupot, które wypisują ciepłownicy. Na politechnikach im tak piorą mózgi, że sprawność 110% już wymyślili.
bachus
Np. Taki kocioł na ekogroszek, zuzywa na podtrzymanie 0.65kg paliwa, czyli 16kg na dobę
Daje to prawie 20 000 kWh . A taki dom, 150m2 źle izolowany potrzebuje pokrycie strat przez przegrody 4500kWh - wszystko co ponad 30kWh/m2 to starty instalacji.
czyli według wyliczeń powyżej wystarczy grzać raz na cztery dni tym groszkiem.
KarolI
My mamy płytowe Brugmana kupione w hurtowni jp-instalacje http://www.jp-instalacje.pl/oferta.html ... ki_plytowe Mają niezłe ceny, a że kupowaliśmy na raz 12 par grzejników to się mocno opłacało wyszukać taniej
riksto
Ja u siebie zastosowałem grzejniki od Instal-Projekt : http://www.instalprojekt.com.pl/grzejniki/light/ . Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z jakości wykonania oraz wzornictwa, są bardzo nowoczesne. Kilka lat już je posiadam i wszystko w porządku.
seba676
Jeżeli chcesz zobaczyc idealnie wykończony grzejnik. Gdzie wszystko ma swoje miejsce i nic nie jest dziełem przypadku. Wejdź na stronę Kermi i zobacz model Ideos
Weronikakrol
Wszystkie grzejniki, któe sprawdzą się w waszych domach znajdziecie w sklepie http://henimax.pl/. Moi znajomi tu kupowali i sa zadowoleni.
Tomasz_Brzeczkowski
Wszystkie grzejniki, któe sprawdzą się w waszych domach znajdziecie w sklepie http://henimax.pl/. Moi znajomi tu kupowali i sa zadowoleni.
Z materiału reklamowego i zdjęć wynika, że firma się orientuje w temacie.
GRZEJNIKÓW KONWEKCYJNYCH NIE INSTALUJE SIĘ NA ŚCIANACH SZCZYTOWYCH, A ZWŁASZCZA POD OKNEM.
Nareszcie ktoś się orientuje.
bachus
Z materiału reklamowego i zdjęć wynika, że firma się orientuje w temacie.
Jak najbardziej się orientuje CO WYRAŻA MOCOWANIEM GRZEJNIKA POD OKNEM.
Trzeba dobrze patrzeć miszczu Brzęczkowski a nie błaznować.
Annakow
Spędziłam wiele czasu na szukaniu odpowiedniego grzejnika, dla nas kryterium pierwszym było to że grzejnik ma być ze stali nierdzewnej. Wybór na szczęście na rynku jest dość duży , dostępność również prawie że od ręki, jedynie z tą jakością miałam wątpliwości nie stać mnie było na grzejniki z wyższej półki włoskich producentów np Margoli, Scirocco zatem skupiłam się na przeszukiwaniu na allegro niestety tutaj trzeba uważać na produkty sprowadzane z Chin które są słabej jakości, zbyt cienka blacha, brzydkie spawy na łączeniach , nie mówiąc o mało oryginalnych kształtach i problemem z gwarancją od dystrybutorów. Podsumowując byłam w wielu sklepach porównywałam ceny, jakość. Ostatecznie skupiłam się na polskich producentach grzejników, ale takich którzy od samego początku prowadzą produkcję u nas w Polsce i gdzie mam zapewnioną gwarancję, jest ich sporo ja wybrałam grzejniki firmy Inoxium i jestem zadowolona z jakości i ceny jaką mi zaoferowano.
AldiKK
U nas są grzejniki stalowe płytowe od http://www.firmaszalek.pl/ nie pamiętam firmy, ale działają dobrze, dobrze przewodzą ciepło, grzeją jak trzeba. Mamy je kilka lat już i jak najbardziej ok.
makius
najlepszy grzejnik przenosny do grzania domu
http://trendion.pl/najlepszy-grzejnik-k ... do-100-zl/
blondyneczka_84
Najlepiej aluminiowy. Tutaj https://www.disan.pl/produkty/46/grzejniki można kupić porządne grzejniki, a nie marketową tandetę.
hipolok
Ja zamówiłem grzejniki na https://www.dudik.pl/ - skusiłem się ponieważ mają ciekawy kształt. Okazało się że jakość jest również wspaniała.
michalina54a
a ja mam stare żeliwne grzejniki i są najlepsze, wymianieałam do pokoju dziecięcego na nowe grzejniki, drogie a okazały się tak marne że szkoda gadać, nikt mi nie wmówi, że stare grzejniki żeliwne nie są najlepsze
Masert1
Ja stawiam na aluminiowe są bardziej popularniejsze, ze względu na dużą przewodność cieplną - szybko się nagrzewają, więc w domu praktycznie od razu robi się ciepło. Łatwo też jest nimi sterować, gdy trzeba jak najszybciej podnieść lub obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Grzejniki aluminiowe są lekkie, gładkie i odporne na korozję i estetycznie wyglądają. Żeby sprawnie zarządzać ogrzewaniem w domu, należy układ ogrzewania odpowiednio dobrać, tutaj macie dosyć ciekawe artykuł https://techsterowniki.pl/blog/jakie-wy ... -grzejniki o parametrach mocy grzejnika, głowicach grzejnikowych itp