Jaka brama garażowa

Jaka brama garażowa

Garaż jest nieodłącznym elementem niemal każdego domu jednorodzinnego. Ważną jego część stanowi brama, która powinna spełniać wysokie wymagania funkcjonalne: być wygodna w codziennej obsłudze, solidnie skonstruowana, aby zabezpieczać przed włamaniem i chronić przed mrozem, a także estetyczna, ponieważ często stanowi fragment fasady budynku.

RODZAJE BRAM GARAŻOWYCH
Bramy dwuskrzydłowe - rozwieralne
Są to bramy tradycyjne, których skrzydła montowane są na zawiasach. Otwierają się i zamykają podobnie jak drzwi dwuskrzydłowe. Obecnie stosowane są rzadziej, ze względu na kilka wad: podczas wjazdu do garażu wiatr może spowodować zamknięcie skrzydeł; nie są wyposażone w napęd elektroniczny; kłopotliwe mogą być również zimą - podjazd do garażu trzeba odśnieżać, aby śnieg nie blokował drzwi; są też łatwiejsze do sforsowania przez złodziei.

brama garażowa dwuskrzydłowabrama garażowa uchylna

Bramy uchylne

Płaszczyznę tego rodzaju bramy tworzy jedno skrzydło, które dzięki systemowi sprężyn (często potrójnych) po obu jej stronach, a także prowadnic, oraz mechanizmowi dźwigniowemu z tulejami z tworzywa sztucznego, po odchyleniu wędruje szynami na rolkach ku górze i umieszcza się pod stropem garażu. Rolki mogą być wykończone trudno ścieralnym tworzywem sztucznym, co zapewnia lekką i cichą pracę całego mechanizmu. Na końcu prowadnic znajduje się rodzaj zderzaka, również z tworzywa, tłumiącego hałas w końcowej fazie otwarcia.
Odpowiednie wyważenie bramy oraz dobór sprężyn sprawiają, że jej obsługa jest bardzo łatwa - wystarczy lekki ruch, aby brama otworzyła się lub zamknęła sama. Minimalny odstęp między zwojami sprężyn wyklucza przytrzaśnięcie palców.

brama segmentowabrama uchylna drewniana

Rama skrzydła bramy oraz prowadnice wykonane są najczęściej z ocynkowanych kształtowników stalowych. Rama wyposażona jest ponadto w kątownik progowy (na życzenie - ze stali nierdzewnej) chroniący garaż przed zacinającym deszczem, kurzem czy liśćmi, ale w razie potrzeby, jeśli np. posadzka garażowa ma próg, można go łatwo zdemontować.

Renomowani producenci bram garażowych całkowicie eliminują w toku produkcji obróbkę termiczną, czyli spawanie lub zgrzewanie blachy. Zabezpiecza to przed powstawaniem ewentualnych ognisk korozji.

Wszystkie profile wypełnione są najczęściej pianką poliuretanową, która eliminuje skraplanie się pary wodnej w ich wnętrzu, chroni przed tworzeniem się ognisk korozji, a ponadto zwiększa stabilność całej konstrukcji i wpływa na wyciszenie pracy bramy.
Poszycie skrzydła stanowi blacha stalowa, obustronnie ocynkowana ogniowo, odtłuszczona, gruntowana antykorozyjnym podkładem i malowana lakierem poliestrowym w dowolnym praktycznie kolorze. Bogaty jest także wybór wypełnień profilowanych wypełnień. Blacha może być profilowana: pionowo, poziomo, w jodełkę lub z motywem rombu. Efektowne są bramy z wypełnieniem w różne wzory kasetonów. Do garaży przy nowoczesnych domach, o prostej bryle, można wybrać surowe wypełnienie panelowe.
Producenci oferują również wypełnienia drewniane. Stosuje się najczęściej sosnę kanadyjską, świerk skandynawski, sekwoję, dąb, mahoń. Producenci oferują również bramy z samą ramą, a klient sam wypełnia ją poszyciem według własnego projektu. Rodzaj drewnianej boazerii układa się pionowo, poziomo, ukośnie w jodełkę lub tworzy wzór mozaiki.
Brama uchylna zamyka się za pomocą wygodnego uchwytu na jeden zamek przy posadzce, jednak lepszym zabezpieczeniem są dodatkowe dwa rygle boczne.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także