Jak zwiększyć moc kominka?

0
Kominek z zamkniętą komorą spalania

W tradycyjnym podłączeniu kominka duża część energii jest zabierana ze spalinami na zewnątrz komina. Jednym ze sposobów na obniżenie temperatury spalin, a tym samym zwiększenie sprawności kominka jest zastosowanie krążków akumulacyjnych, które mogą odzyskać do 30% uciekającego ciepła.

Krążki akumulacyjne wymuszają spiralny tor ruchu spalin, przez co wydłużają ich drogę oraz odbierają z nich ciepło. Dzięki gęsto rozmieszczonym radiatorom, zapJak zwiększyć moc kominka? - zdjęcie 1ewniają dobrą wymianę ciepła z owiewającym je powietrzem. Ostatecznie więcej ciepła przeznaczane jest do ogrzania pomieszczeń. Tym samym wzrasta sprawność cieplna układu grzewczego.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje krążków akumulacyjnych: szamotowe i żeliwne.

Krążki wykonane z żeliwa charakteryzują się silnymi właściwościami akumulacyjnymi i przewodzeniem ciepła. Montowane są na wkładach kominkowych, przy pomocy specjalnie do tego celu wykonanych wsporników. Zabezpieczeniem przed ewentualnymi przesunięciami krążków jest ich waga (21 kg), która zapewnia doszczelnienie kanałów przepływu powietrza oraz specjalny system wpustów. Ilość krążków uzależniona jest od planowanej charakterystyki pieca oraz od wagi wkładu kominkowego.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także