Wydatki na ogrzewanie są jedną z najpoważniejszych części budżetu każdego gospodarstwa domowego. Jak szacuje Główny Urząd Statystyczny, koszty zakupu energii wynoszą ok. 60 proc. wszystkich kosztów związanych z eksploatacją domu, czy mieszkania.
Niejeden lokator spółdzielni mieszkaniowej zostaje po zimie z rachunkiem opiewającym na ponad 2000 zł. Właściciele domów jednorodzinnych często płacą kilkukrotnie więcej. W takich chwilach zazwyczaj stawiamy sobie pytanie - czy można zmniejszyć te rachunki? Ciepło nie tylko można, lecz również należy oszczędzać, choćby ze względu na nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej
i paliw służących do jego wytworzenia. Podobnie jak w przypadku oszczędzania wody najlepiej zacząć od zmiany własnych nawyków, gdyż to już pozwoli odczuć ulgę w wysokości rachunków. Większe oszczędności będą wymagały inwestycji, które jednak szybko zwracają koszty w postaci znacznie zredukowanych faktur za ogrzewanie.
Przykręcamy termostaty
Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale w domach
i mieszkaniach mamy za ciepło. Nieprawdą jest stwierdzenie, że we wszystkich pomieszczeniach powinna panować równa temperatura. Temperatura pokojowa nie powinna wynosić więcej niż 20ºC, a nocą
i w nieużywanych wnętrzach może być obniżona
o przynajmniej 5ºC. Każdy zaoszczędzony stopień temperatury przynosi oszczędności o ok. 6% kosztów ogrzewania. Dlatego na noc, wychodząc do szkoły, czy pracy w pokojach, w których nikt nie przebywa warto przykręcać grzejniki. Zbyt wysoka temperatura
w pomieszczeniach mieszkalnych nie tylko powoduje wysokie rachunki, lecz jest również niekorzystna dla zdrowia. Zdaniem lekarzy za wysoka temperatura w naszych domach to jedna z podstawowych przyczyn częstych przeziębień. Oszczędność energii może przynieść również zmiana aranżacji wnętrz. Grzejniki nie powinny być zasłonięte firanami, czy meblami. Muszą bez przeszkód oddawać ciepło do pomieszczenia. Zaoszczędzony w ten sposób stopień temperatury, to dalszy spadek kosztów ogrzewania. Dla poprawy komfortu cieplnego warto nad grzejnikami zamontować półki - ogrzane powietrze będzie się od nich odbijało i napływało do środka pokoju, zamiast unosić się pod sufit i tam ochładzać.
Uszczelniamy okna
Najwięcej ciepła z pomieszczeń ucieka przez nieszczelne okna.
Aby zredukować rachunki za ogrzewanie, warto je zatem wymienić. Najtańsze są okna z PCW, droższe aluminiowe, najdroższe drewniane. Wprawdzie wymiana okien oznacza spory wydatek i kłopotliwy remont, jednak te koszty zwrócą się w ciągu kilku lat. Rachunki za ogrzewanie po wymianie okien zmaleją nawet
o 30%. Jeśli nie ma możliwości wymiany stolarki okiennej, należy ją przynajmniej dokładnie uszczelnić - na rynku jest dostępna cała gama uszczelek, pianek i silikonów uszczelniających. Niektórzy producenci proponują nawet całe systemy uszczelniające. Są to relatywnie niedrogie rozwiązania, a po ich zastosowaniu oszczędności ciepła będą wyraźne.
Wymieniamy kocioł
Kolejnym krokiem w kierunku oszczędzania energii cieplnej jest zastanowienie się nad wymianą konwencjonalnego systemu grzewczego na energooszczędny kocioł kondensacyjny. Koszt inwestycji zwróci się już po 2-3 latach. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że okres eksploatacji nowoczesnych kotłów wynosi ponad 15 lat, nie jest to duża inwestycja. Z kotłem grzewczym starego typu, pracującym od około dekady, należy zdać sobie sprawę, że według obecnych standardów, jest to jeden z najsłabszych punktów systemu ogrzewania. Kotły starego typu zużywają o połowę paliwa więcej od obecnie produkowanych. Nawet po wymianie instalacji c.o. można osiągnąć jeszcze większe oszczędności, dodatkowo wspomagając nowoczesny kocioł systemem solarnym, czy pompą ciepła. Kolektory słoneczne pozwalają na zaoszczędzenie energii potrzebnej do ogrzania wody - dzięki nim można zaoszczędzić 60% kosztów zimą i 100% latem. Pompa ciepła zasilająca dodatkowy system ogrzewania podłogowego sprawi, że poza okresem grzewczym, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nie będzie potrzeby eksploatowania głównego kotła - oszczędności mogą sięgnąć nawet 80%.
Ocieplamy budynek
Wymieniając instalację c.o., zaoszczędziliśmy powyżej 20% kosztów ogrzewania. Kolejne 30% można osiągnąć ocieplając budynek, czyli redukując straty ciepła przez ściany, stropy i dach. Bogata oferta systemów ociepleniowych dostępna na rynku pozwala na dobranie i wykonanie izolacji cieplnej dowolnego obiektu. Koszty zazwyczaj są wysokie, jednak zysk związany z redukcją rachunków za ogrzewanie jest na tyle wysoki, że już po kilku latach inwestycja staje się opłacalna. Zwłaszcza, że właściciele domów jednorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą na ocieplenie uzyskać preferencyjny, dotowany przez państwo kredyt termomodernizacyjny. Program prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego, współpracujący z 21 bankami, w których fizycznie kredyt można zaciągnąć - ich lista znajduje się na stronach internetowych BGK. Pożyczka jest przyznawana na ocieplenie budynku i prace związane z modernizacją instalacji cieplnej. Po spłaceniu 75% kredytu reszta jest umarzana. Kredyt można otrzymać na dziesięć lat z karencją
w spłacie kapitału na pierwszy rok kredytowania.
janek
Znacznie spadły mi koszty za ogrzewania jak ociepliłem dom pianką otwarto komórkową, która w sposób skuteczny zatrzymuje zimne powietrze docierające z zewnątrz ale jednocześnie "oddycha". Robiliśmy to u tej firmy http://www.ocieplaniedomu.com.pl bardzo sprawnie poszło bo 1 dzień tylko a aż 200 m.
Enerbau
Znacznie spadły mi koszty za ogrzewania jak ociepliłem dom pianką otwarto komórkową, która w sposób skuteczny zatrzymuje zimne powietrze docierające z zewnątrz ale jednocześnie "oddycha". Robiliśmy to u tej firmy http://www.ocieplaniedomu.com.pl bardzo sprawnie poszło bo 1 dzień tylko a aż 200 m.
Pomińmy brak wiedzy o wchodzeniu zimnego powietrza do wewnątrz (ignorancja ) Ale ciągłe wpisywanie w postach zadowolonego klienta staje się śmieszne i nie profesjonalne. Kto Pana opłaca?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
alarmy domowe
A może sterować ogrzewaniem za pomocą nowoczesnego systemu alarmowego?
Tomasz_Brzeczkowski
A może sterować ogrzewaniem za pomocą nowoczesnego systemu alarmowego?
Sterować można takim systemem grzewczym w którym się płaci za ciepło odebrane a nie wytworzone. Ci co mają takie systemy ogrzewania - nie płacą wiele a automatykę mają założoną jakby z definicji.
Najwięcej na rachunki narzekają ci co i tak płacą za ciepło wytworzone.
Tomasz_Brzeczkowski
Kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe ... to wszystko pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania, pod warunkiem, że zlecimy to komuś kto fachowo się tu zajmuje. Koło Warszawy firma KAMAR jest polecana (pomagają wypełnić też wnioski z dofinansowanie z Unii).
Rolą ogrzewania jest uzupełniać straty przez izolację i wentylację. Jak ktoś, pisze, ogrzewanie zmniejszy koszty ogrzewania, to albo się nie zna albo oszukuje.
Do której kategori Pan należy?????
Enerbau
Kolektory słoneczne, pompy ciepła, ... to wszystko pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania, pod warunkiem, że zlecimy to komuś kto fachowo się tu zajmuje.
W jaki sposób pozwala to zmniejszyć koszty ogrzewania? Przez zakup i montaż drogich instalacji?
Czekamy na jakieś wyliczenia! Niepodważalnym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania jest izolacja i dobór odpowiedniego systemy grzewczego.
A fachowość, to zawsze w cenie, pod warunkiem, że wiąże się z wiedzą. Na forum co drugi to fachowiec.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
pompa24
Niestety niema domu w 100% zabezpieczonego przed ,,ucieczką ciepła,,
Jakikolwiek sposób dostarczenia energi cieplnej do naszego domu byśmy nie wybrali , wiąze sie to z niemałymi wydatkami w trakcie inwestycji , a pozniej z kosztami ,,paliwa,,
Kazdy ma swoje racje co do rodzaju użytej ,,maszyny ,, do produkcji ciepła
Ale chyba warto zainwestować w coś , co w sezonie zimowym nie bedzie nam zjadało 1/3 wypłaty
www.pompaciepla-24.pl
koszty ogrzewania
Przyglądam się temu tematowi, mianowicie jak zmniejszyć koszty ogrzewania... http://kobieco.pl/24-sposoby-jak-obnizy ... grzewania/ macie jeszcze jakieś sugestie?
Enerbau Tanie Grzanie
Niektórzy całkowicie grzejniki zakręcają a rodzinka w ciepłe sweterki i kocyki się otula. Takie to oszczędzanie. A tak na poważnie, w nowo budowanych domach i nie tylko nie instalować CO.
.
Tomasz_Brzeczkowski
Przyglądam się temu tematowi, mianowicie jak zmniejszyć koszty ogrzewania... http://kobieco.pl/24-sposoby-jak-obnizy ... grzewania/ macie jeszcze jakieś sugestie?
Jeżeli 150 m2 dom z lat 50-tych, (czyli domy najgorzej izolowane ) zużyje na samo ogrzewanie 4500 kWh, co nam daje przy prądzie 2700zł za sezon, to jest źle wykonana instalacja.
Podstawą jest edukowanie instalatorów!!!
Ludzie nie mogą się godzić na dyktat kretynów po politechnice, którzy projektują centralne ogrzewanie ( takie ogrzewanie zawsze generuje straty instalacyjne), którzy, sprzedać gaz czy węgiel oszukują że dom może zużywać 70 czy nawet 120 kWh tworząc naprawdę debilne programy typu OZC.
Co się dziwić potem, że taki kretyn umieści grzejnik na ścianie szczytowej, a nawet pod oknem - i nie wie dlaczego tego robić nie można.
Co się dziwić potem, że taki kretyn umieści grzejnik konwekcyjny czy drabinkę w łazience, choć jest tam wentylacja z dołu do góry
Co się dziwić, skoro kretyn, że termostaty na grzejnikach są w górnej nie dolnej części.
itd itd
Tomasz_Brzeczkowski
http://kobieco.pl/wp-content/uploads/2015/10/oszczedzanie-na-ogrzewaniu-mieszkania.jpg
Mam mieszkanie w starym budownictwie 55m2 ogrzewanie i chłodzenie elektryczne, ciepła woda - termy elektryczne, kuchnia elektryczna i wszystko inne też :
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_d91f463cf373ff4d0d9ff2d2b445fb85ff5ae37a.jpg
roczne rachunki za prąd oscylują koło 1500zł .
Proszę mi napisać, jak można obiżyć ogrzewanie w takim mieszkaniu o 800zł.
TwojOszczednyDom
Niektórzy całkowicie grzejniki zakręcają a rodzinka w ciepłe sweterki i kocyki się otula. Takie to oszczędzanie. A tak na poważnie, w nowo budowanych domach i nie tylko nie instalować CO.
.
Broń boże centralne! Zupełna zgoda. Systemy niecentralne dobrze dobrane i zainstalowane potrafią być tańsze w instalacji i eksploatacji niż tradycyjne rozwiązania uważane za jedyne słuszne. Nie można jednak zapominać o szczelności budynku ponieważ w domu gdzie będzie hulał wiatr to prądem możemy rzeczywiście popłynąć...
Tomasz_Brzeczkowski
Hydrauliczne ogrzewanie pośrednie ( centralne) to jeden z głupszych wymysłów. Jest drogie w instalacji i produkuje więcej niż potrzeba.
Jak to powiedział prof. Krzysztof Żmijewski - ekonomiczna izolacja termiczna, to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
Zapewne dlatego, co widać na tym forum, centralne polecają ludzie źle wykształceni w termodynamice i przeciwnicy izolowania.
jojoro
roczne rachunki za prąd oscylują koło 1500zł .
Proszę mi napisać, jak można obiżyć ogrzewanie w takim mieszkaniu o 800zł.
Proszę mi powiedzieć - jak pan to robi, że rachunki za prąd są tak niskie?
Ja nie ogrzewam domu prądem, mam 100% oświetlenia LED, w miarę nowoczesne urządzenia AGD w klasach energetycznych A+ itp. A rachunki za prąd roczne 2500PLN.
Jedynie co jest energochłonne to pewnie ekspres do kawy, piekarnik, odkurzacz (ale pracują one tak krótko, że chyba nie ma to jakiegoś wielkiego wpływu na zużycie energii).
TwojOszczednyDom
roczne rachunki za prąd oscylują koło 1500zł .
Proszę mi napisać, jak można obiżyć ogrzewanie w takim mieszkaniu o 800zł.
Proszę mi powiedzieć - jak pan to robi, że rachunki za prąd są tak niskie?
Ja nie ogrzewam domu prądem, mam 100% oświetlenia LED, w miarę nowoczesne urządzenia AGD w klasach energetycznych A+ itp. A rachunki za prąd roczne 2500PLN.
Jedynie co jest energochłonne to pewnie ekspres do kawy, piekarnik, odkurzacz (ale pracują one tak krótko, że chyba nie ma to jakiegoś wielkiego wpływu na zużycie energii).
jaki dom? ile osob? czym grzejesz? ile za kwh placisz?
Tomasz_Brzeczkowski
W materiale były dane ( obniżka o 800 zł) kosztów ogrzewania mieszkania 50m2.
Ja podałem koszty energii za swoje 55m2 w starym budownictwie ( były piece kaflowe i kuchnia węglowa ). We wrześniu, ocielono mi ściany styropianem, jestem ciekaw ile to zmniejszy zużycie.
jojoro
jaki dom? ile osob? czym grzejesz? ile za kwh placisz?
Jest to dom-kamienica (rok budowy 1936) w kształcie zbliżonym do 'L'. Na parterze rodzice (płacą osobno za prąd) + 2 sklepy, na piętrze ja+żona.
W sumie powierzchni do ogrzania trochę >200m. Grzeję standardowo ekogroszkiem.
dom jest bardzo niezbilansowany energetycznie. W jednej części domu standardowy grzejnik stalowy 200cmx60cm i zasilaniu wodą o temp 45C przy obecnej temperaturze ledwo wyrabia z dogrzaniem pomieszczenia do 22.5C a w innym pomieszczeniu o identycznej kubaturze głowica na grzejniku się domyka, grzejnik przez 3/4 dnia chłodny a temperatura 23C. (Okna, ściany w całym domu takie same).
Wracając do prądu - standardowa taryfa G11 z energi.
Tomasz_Brzeczkowski
Kocioł na ekogroszek pobiera prądu niewiele mniej od inwertorowej pompy ciepła, proszę Sobie założyć podlicznik.
Poza tym, wentylacja grawitacyjna, to jak niedomknięta lodówka, generuje ogromne koszty.
Co do grzejników, nie należy ich montować na ścianach zewnętrznych a zwłaszcza pod oknem, to wyrzucanie kWh.
mikk
Moja siostra ma kocioł na paliwo stałe i palą węglem. Też szuka sposobów na oszczędzanie. W tym sezonie chcą z mężem wypróbować metodę palenia od góry. Tutaj napisali, że o daje efekt - http://regiodom.pl/portal/instalacje/og ... k-najmniej
A Waszym zdaniem faktycznie można zaoszczędzić na opale i nie stracić na komforcie, jeżeli skorzysta się z tego palenia od góry?
Tomasz_Brzeczkowski
Moja siostra ma kocioł na paliwo stałe i palą węglem. Też szuka sposobów na oszczędzanie. W tym sezonie chcą z mężem wypróbować metodę palenia od góry. Tutaj napisali, że o daje efekt - http://regiodom.pl/portal/instalacje/og ... k-najmniej
A Waszym zdaniem faktycznie można zaoszczędzić na opale i nie stracić na komforcie, jeżeli skorzysta się z tego palenia od góry? Oddać kocioł na złom, będą oszczędności.
mikk
Łatwo powiedzieć kocioł na złom, trudniej zrobić
A co zrobić, gdy dostępu do gazu brak? A przecież kolejny kocioł na paliwo stałe, to nadal kocioł na paliwo stałe. A opalanie olejem lub gazem LPG drożyzna o elektrycznym nie wspomnę.
Polecanie odnawialnych źródeł energii ludziom, którzy za wszelką cenę szukają oszczędności, jest nie na miejscu. Przecież w trzeba zainwestować pewnie jakieś kilkanaście tysięcy złotych, a później x lat czekać na zwrot inwestycji
Tomasz_Brzeczkowski
Łatwo powiedzieć kocioł na złom, trudniej zrobić :(
A co zrobić, gdy dostępu do gazu brak? A przecież kolejny kocioł na paliwo stałe, to nadal kocioł na paliwo stałe. A opalanie olejem lub gazem LPG drożyzna :( o elektrycznym nie wspomnę.
Polecanie odnawialnych źródeł energii ludziom, którzy za wszelką cenę szukają oszczędności, jest nie na miejscu. Przecież w trzeba zainwestować pewnie jakieś kilkanaście tysięcy złotych, a później x lat czekać na zwrot inwestycji :( Ogrzewanie elektryczne jest najtańsze, Jeżeli instalacja w starym domu 150m2 przy 200 litrach ciepłej wody dziennie, zużyje prądu za ponad 2000zł to robił ją ktoś kto się nie zna.
Kotłownie ( obojętne na co ) to bardzo głupie rozwiązanie, nie dość, że drogie to jeszcze produkują znacznie więcej ciepłą niż potrzeba.
A jak będzie się Pan kierował reklamą i marketingiem, to i będzie Pan nie dość, że dużo płacił to jeszcze miał dyskomfort.
A odnawialnych źródeł nie polecam.
Enerbau
Łatwo powiedzieć kocioł na złom, trudniej zrobić
A co zrobić, gdy dostępu do gazu brak? A przecież kolejny kocioł na paliwo stałe, to nadal kocioł na paliwo stałe. A opalanie olejem lub gazem LPG drożyzna o elektrycznym nie wspomnę.
Polecanie odnawialnych źródeł energii ludziom, którzy za wszelką cenę szukają oszczędności, jest nie na miejscu. Przecież w trzeba zainwestować pewnie jakieś kilkanaście tysięcy złotych, a później x lat czekać na zwrot inwestycji
Tylko ludzie niedoinformowani twierdzą, że ogrzewanie elektryczne jest drogie.
Np. nasz dom wzorcowy zużył w ubiegłym sezonie grzewczym energię za 880 zł.
https://www.enerbau.pl/koszt-ogrzewania ... orne-84-m2
mikk
W to wierzę, ale proszę pamiętać, że dom wzorcowy ma też wzorcową izolację termiczną ścian. Dom mojej siostry to kolos i to do tego słabo ocieplony, więc w takim ujęciu ogrzewanie elektryczne kosztuje dużo, żeby nie powiedzieć bardzo dużo
Enerbau
Izolacja zewnętrzna ścian w starych domach mija się z celem. Jeżeli ktoś chce naprawdę oszczędnie ogrzewać, to zakłada izolację wewnętrzną i ogrzewanie podczerwienią.
Ogrzewanie podczerwienią jest o ok. 30 % tańsze od ogrzewania gazem.
Inwestycja też nie jest duża, a system ma żywotność ponad 30 lat.
Ciekawe, jaki konwencjonalny system wytrzyma tyle? Do tego dojdą koszty eksploatacji i remontów.
O tych kosztach też nikt nie wspomina!
jojoro
Kocioł na ekogroszek pobiera prądu niewiele mniej od inwertorowej pompy ciepła, proszę Sobie założyć podlicznik.
Poza tym, wentylacja grawitacyjna, to jak niedomknięta lodówka, generuje ogromne koszty.
Co do grzejników, nie należy ich montować na ścianach zewnętrznych a zwłaszcza pod oknem, to wyrzucanie kWh.
Wiem ile prądu ciągnie kocioł, bo mam ogląd na rachunki z miesięcy gdy dom ogrzewam i nie ogrzewam.
Pytam o co innego - jak udało się panu zejść tak nisko z rachunkami za prąd (pomijając już to ogrzewanie prądem, skoro ja bez grzania płace dużo więcej od pana, a mam wszystko co się da energooszczędne.
A odnośnie miejsc montażu grzejników - jak się pana wypowiedź ma do tego:
http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/instalacja-grzewcza-jak-to-sie-robi/#Umiejscowienie_grzejnikw
Czy zarzuca pan autorom tej strony niekompetencję?
mikk
Kocioł na ekogroszek pobiera prądu niewiele mniej od inwertorowej pompy ciepła, proszę Sobie założyć podlicznik.
Poza tym, wentylacja grawitacyjna, to jak niedomknięta lodówka, generuje ogromne koszty.
Co do grzejników, nie należy ich montować na ścianach zewnętrznych a zwłaszcza pod oknem, to wyrzucanie kWh.
Wiem ile prądu ciągnie kocioł, bo mam ogląd na rachunki z miesięcy gdy dom ogrzewam i nie ogrzewam.
Pytam o co innego - jak udało się panu zejść tak nisko z rachunkami za prąd (pomijając już to ogrzewanie prądem, skoro ja bez grzania płace dużo więcej od pana, a mam wszystko co się da energooszczędne.
A odnośnie miejsc montażu grzejników - jak się pana wypowiedź ma do tego:
http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/instalacja-grzewcza-jak-to-sie-robi/#Umiejscowienie_grzejnikw
Czy zarzuca pan autorom tej strony niekompetencję?
Mnie również uczono, żeby grzejnik był zamontowany pod oknem lub względnie na ścianie zewnętrznej bez otworu okiennego.
Powiem więcej u moich sąsiadów jakiś ekspert od grzejników w szczytowym pokoju (z podwójnymi drzwiami balkonowymi) zamontował grzejnik na ścianie wewnętrznej. Tym sposobem ściana zewnętrzna bez otworu i ścian z oknem balkonowym chłodziły pokój nieziemsko. A przy okazji termostat na grzejniku zamontowanym na ciepłej ścianie wewnętrznej wyłączał się zanim pokój się odpowiednio nagrzał Przed tym sezonem grzewczym sąsiedzi zamieniali jeden grzejnik na ścianie wewnętrznej na dwa na ścianie z drzwiami balkonowymi - po jednym z każdej strony otworu.
Enerbau
Pytam o co innego - jak udało się panu zejść tak nisko z rachunkami za prąd (pomijając już to ogrzewanie prądem, skoro ja bez grzania płace dużo więcej od pana, a mam wszystko co się da energooszczędne.
Tajemnica tkwi w decentralnym systemie grzewczym i korzystaniu ze zjawisk fizyki kwantowej, a nie termodynamiki.
Więcej informacji o ogrzewaniu podczerwienią można znaleźć na naszej stronie.
Nie polemizuję z ludźmi, którzy zakładają ogrzewania centralne. Z samej natury jest to rozwiązanie
drogie, niekomfortowe i nienaturalne.
Naturalne jest ciepło Słońca, bądź kominka lub ogrzewanie na podczerwień za pomocą promienników
lub jako ogrzewanie powierzchniowe.
Tomasz_Brzeczkowski
W to wierzę, ale proszę pamiętać, że dom wzorcowy ma też wzorcową izolację termiczną ścian. Dom mojej siostry to kolos i to do tego słabo ocieplony, więc w takim ujęciu ogrzewanie elektryczne kosztuje dużo, żeby nie powiedzieć bardzo dużo :(
W 1990 za 1 kWh można było kupić 1m3 gazu i przy niecentralnym i odzyskowi ciepła z wentylacji z odzyskiem ciepła było taniej. To dlaczego dziś, gdy za 1 kWh można kupić 0,2m3 ma być drożej????
TwojOszczednyDom
Kocioł na ekogroszek pobiera prądu niewiele mniej od inwertorowej pompy ciepła, proszę Sobie założyć podlicznik.
Poza tym, wentylacja grawitacyjna, to jak niedomknięta lodówka, generuje ogromne koszty.
Co do grzejników, nie należy ich montować na ścianach zewnętrznych a zwłaszcza pod oknem, to wyrzucanie kWh.
Wiem ile prądu ciągnie kocioł, bo mam ogląd na rachunki z miesięcy gdy dom ogrzewam i nie ogrzewam.
Pytam o co innego - jak udało się panu zejść tak nisko z rachunkami za prąd (pomijając już to ogrzewanie prądem, skoro ja bez grzania płace dużo więcej od pana, a mam wszystko co się da energooszczędne.
A odnośnie miejsc montażu grzejników - jak się pana wypowiedź ma do tego:
http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/instalacja-grzewcza-jak-to-sie-robi/#Umiejscowienie_grzejnikw
Czy zarzuca pan autorom tej strony niekompetencję?
Jak płacić mniej za ogrzewanie? Przede wszystkim sprawić aby nie hulał wiatr w domu. A wentylacja grawitacyjna zimą daje ten efekt i grzać trzeba ile wlezie. W tym celu założyć mechaniczną z odzyskiem ciepła. Względnie docieplić od wewnątrz ściany zewnętrzne. Następnie zainstalować powietrzną pompę ciepła (klimę) i grzać nawet kilka razy taniej niż gazem. Przykład z tego typu postępowania. Dom w taką pogodę jak dzisiaj (temp 0/-1c) z centralnym zjadał 3-4 m3 gazu około 12 zł. Teraz 5 zł 12 (0,65 groszy kwh prądu gaz taryfa 1.1). Jak to zrobiono, otóż założono odzysk ciepła, pompę oraz inaczej ustawiono kocioł, przeorganiozowano strefy grzania i proszę... Teraz mamy taki mariaż gazowego z klimą. Nie wolno zapomnieć iż zyskaliśmy chłodzenie latem. Dom nieco ponad 100m2.
Tomasz_Brzeczkowski
A odnośnie miejsc montażu grzejników - jak się pana wypowiedź ma do tego:
http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-g ... _grzejnikw
Czy zarzuca pan autorom tej strony niekompetencję
Niekompetencję? KOMPLETNĄ GŁUPOTĘ.
Nigdy ludzi, którzy dopuszczają do użytku ogrzewanie hydrauliczne (pośrednie) nie uważałem za posiadających podstawową wiedzę o temacie, ale grzejnik pod oknem jest skrajną głupotą.
Nie ma zimna w fizyce, nie "zimno wchodzi" a ciepło ucieka. Im bardziej grzejemy ścianę szczytową i okno tym większe są straty. Taki grzejnik musi "pobrać" minimum dwa razy więcej na utrzymanie temperatury w pokoju.
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_f063ee47624e16b88940a1f8fa1707d84fa7299c.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_463da9f6800e1a68a5be0ff76a4f58083be7518d.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_0c70d3a2cbb8fe1f1218b436e02e04ac648cbb3e.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_5d718b753a79b6694af36f1ccb29b0f278cbccbf.jpg
Po przeniesieniu grzejników (podczas remontu) spod okien na ściany działowe, poprawił się komfort a zużycie spadło o ponad połowę.
O braku wiedzy, świadczy nie tylko montaż grzejników pod oknem. Pan Sobie wyobrazi, że nawet termostaty ( co widać na zdjęciach) były zamontowane w górnej części grzejnika, nie na dole. Nie było już jak ich prosto przełożyć. Ale to jeszcze nic, spotkałem takich ( już nie wiem jak ten poziom braku wiedzy nazwać) co grzejniki drabikowe lub konwekcyjne w łazienkach montowali, nawet nie wiedzieli biedacy, że w łazience jest wentylacja z spod drzwi do sufitu i taki grzejnik nie ma prawa nawet grzać łazienki.
Maniak
Moja siostra ma kocioł na paliwo stałe i palą węglem. Też szuka sposobów na oszczędzanie. W tym sezonie chcą z mężem wypróbować metodę palenia od góry. Tutaj napisali, że o daje efekt - http://regiodom.pl/portal/instalacje/og ... k-najmniej
A Waszym zdaniem faktycznie można zaoszczędzić na opale i nie stracić na komforcie, jeżeli skorzysta się z tego palenia od góry?
mój znajomy też zaczął palic od góry i podobno spala mniej. jeszcze kocioł zmniejszał jakimś sposobem.
andrzejparko
Mieć sprawą instalację i porządne urządzenia, np. http://www.ekosunkoszalin.pl , zrezygnować z nieopłacalnych źródeł ogrzewania, np. węgla czy ekogroszku.
Enerbau Tanie Grzanie
Mieć sprawą instalację i porządne urządzenia
Przecież urządzenia, które polecasz, to podrażają koszty ogrzewania. Policz koszt całkowity instalacji, wydajność systemu, serwisowanie, itp. Centralne ogrzewanie zawsze będzie drogie i jeszcze na dodatek z kosztownymi solarami.
.
Tomasz_Brzeczkowski
Mieć sprawą instalację i porządne urządzenia, np. http://www.ekosunkoszalin.pl , zrezygnować z nieopłacalnych źródeł ogrzewania, np. węgla czy ekogroszku.
Sprawne i kotłownia? Jest XXI wiek!!! Naprawdę powinno się trochę posiadać wiedzy.
PieceMans
Napisz w takim razie o jakie urządzenia dokładnie Ci chodzi,bo z całą pewnością należy odrzucić te,które tylko generują dodatkowe koszty oraz są awaryjne,to nie wchodzi w grę.
Rafał Cichocki
Witam,
W przypadku braku podłączenia do sieci gazowej idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła, której koszt eksploatacji jest niższy niż kotła gazowego. Pomimo relatywnie wysokich kosztów inwestycyjnych, inwestycja ta zwróci się po kilku latach. Gruntowa pompa ciepła dzięki wykorzystaniu gruntu jako dolnego źródła ciepła osiąga sprawność 480% (urządzenie posiada wskaźnik COP sięgający wartości 4,8). Kompaktowe wymiary urządzenia oraz wbudowany zasobnik ciepłej wody gwarantują oszczędność miejsca. Dodatkowo na pompy marki Buderus może być przyznana gwarancja nawet do 5 lat.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
Konsultant marki Buderus
asolt
Witam,
W przypadku braku podłączenia do sieci gazowej idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła, której koszt eksploatacji jest niższy niż kotła gazowego. Pomimo relatywnie wysokich kosztów inwestycyjnych, inwestycja ta zwróci się po kilku latach. Gruntowa pompa ciepła dzięki wykorzystaniu gruntu jako dolnego źródła ciepła osiąga sprawność 480% (urządzenie posiada wskaźnik COP sięgający wartości 4,8). Kompaktowe wymiary urządzenia oraz wbudowany zasobnik ciepłej wody gwarantują oszczędność miejsca. Dodatkowo na pompy marki Buderus może być przyznana gwarancja nawet do 5 lat.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
Konsultant marki Buderus
Ładnie to tak kłamac w zywe oczy, kilka lat zwrotu to tylko w snach. Nie ma co liczyc na okres zwrotu mniejszy niz 20 lat. wszedzie ta nachalna reklama
Tomasz_Brzeczkowski
Witam,
W przypadku braku podłączenia do sieci gazowej idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła, której koszt eksploatacji jest niższy niż kotła gazowego. Pomimo relatywnie wysokich kosztów inwestycyjnych, inwestycja ta zwróci się po kilku latach. Gruntowa pompa ciepła dzięki wykorzystaniu gruntu jako dolnego źródła ciepła osiąga sprawność 480% (urządzenie posiada wskaźnik COP sięgający wartości 4,8). Kompaktowe wymiary urządzenia oraz wbudowany zasobnik ciepłej wody gwarantują oszczędność miejsca. Dodatkowo na pompy marki Buderus może być przyznana gwarancja nawet do 5 lat.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
Konsultant marki Buderus Gruntowe pompy ciepła montowano na początku lat 90-tych!!!
Dziś są urządzenia znacznie tańsze niż kotłownie węglowe i znacznie efektywniejsze.
A OD OGRZEWANIA GAZEM WSZYSTKO JEST TAŃSZE.
TwojOszczednyDom
Witam,
W przypadku braku podłączenia do sieci gazowej idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła, której koszt eksploatacji jest niższy niż kotła gazowego. Pomimo relatywnie wysokich kosztów inwestycyjnych, inwestycja ta zwróci się po kilku latach. Gruntowa pompa ciepła dzięki wykorzystaniu gruntu jako dolnego źródła ciepła osiąga sprawność 480% (urządzenie posiada wskaźnik COP sięgający wartości 4,8). Kompaktowe wymiary urządzenia oraz wbudowany zasobnik ciepłej wody gwarantują oszczędność miejsca. Dodatkowo na pompy marki Buderus może być przyznana gwarancja nawet do 5 lat.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
Konsultant marki Buderus
Jaka cena instalacji w 120m2 domu?
Rafał Cichocki
Witam,
Polecam kotły kondensacyjne z rodziny Cerapur marki Junkers. Marka Junkers posiada wieloletnie doświadczenie oraz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych producentów w dziedzinie gazowych instalacji grzewczych na rynku. Kotły kondensacyjne cechują się niezawodną i wydajną pracą oraz możliwością uzyskania nawet do 5 lat gwarancji po zakupie urządzenia. Szczegółowe informacje o produktach marki Junkers można znaleźć na stronie internetowej www.junkers.pl.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers
robertjanowski
Co do pompy ciepła to tylko jako dodatkowe ogrzewanie wspomagające system grzewczy. Polecane to powietrzne pompy wspomagające CO-CWU gazowe, lub węglowe.
Należy zainwestować w ocieplenie domu po dokonaniu przed tym badania termowizyjnego które pokaże ładnie mostki cieplne.
TwojOszczednyDom
Co do pompy ciepła to tylko jako dodatkowe ogrzewanie wspomagające system grzewczy. Polecane to powietrzne pompy wspomagające CO-CWU gazowe, lub węglowe.
Należy zainwestować w ocieplenie domu po dokonaniu przed tym badania termowizyjnego które pokaże ładnie mostki cieplne.
Dobrze zbudowany dom spokojnie można oprzeć jedynie na pompie ciepła. Nie ma tutaj żadnego problemu. Nawet te gorzej izolowane budynki mogą być ogrzewane pompami ciepła. Mówię tutaj o pompach powietrze-woda które są stosunkowo tanie w razie W jest grzałka. Natomiast sam robię instalację na pompach powietrze-powietrze wspomaganych grzejnikami. Dom (nie najlepiej zaizolowany) 100m2 można ogrzać i chłodzić poniżej 1,5 tys zł rocznie. Największym błędem jest przewymiarowanie instalacji.
systemkominkowy
A co powiecie na ogrzewanie kominkowe? W niewielkich pomieszczeniach sprawdzi się do tego system grawitacyjny, który jest stosunkowy tani i wydajny. Natomiast do ogrzania większych powierzchni warto zastosować system wymuszony z aparatem nawiewnym. Ktoś zastosował takie rozwiązanie?
Tomasz_Brzeczkowski
Bez sensu takie ogrzewanie
-brak automatyki
-brak chłodzenia
-obsługa
-mało kto chce kominek w kotłowni
-obowiązek zabija przyjemność
-nie zawsze jest komu dać klucze gdy wyjeżdżamy
bachus
Proszę mi powiedzieć - jak pan to robi, że rachunki za prąd są tak niskie?
Moja siostra ma kocioł na paliwo stałe i palą węglem. Też szuka sposobów na oszczędzanie.
Sposobów na oszczędzanie jest wiele ale jak się na tym nie znacie to też jest prosty sposób: powierzyć to firmie która da gwarancję na takie zużycie jak tu prezentuje. I wcześniej nie zapłacić ja tego nie udowodni.
asolt
Proszę mi powiedzieć - jak pan to robi, że rachunki za prąd są tak niskie?
Moja siostra ma kocioł na paliwo stałe i palą węglem. Też szuka sposobów na oszczędzanie.
Sposobów na oszczędzanie jest wiele ale jak się na tym nie znacie to też jest prosty sposób: powierzyć to firmie która da gwarancję na takie zużycie jak tu prezentuje. I wcześniej nie zapłacić ja tego nie udowodni.
Wiśta wio łatwo powiedziec, ale skąd wziąc taką firmę. Nawet ja chociaż wykonuję dokładne ozc i projekty podłogówki i obliczam zuzycie energii nie dam takiej gwarancji. Mozna dac taką gwarancje pod warunkiem ze dom jest juz suchy (co najmniej 2 lata zamieszkania a i 3 nie zaszkodzi, oraz zima ma byc zblizona do sredniej wieloletniej dla najblizszej stacji meteo)
Tomasz_Brzeczkowski
Ja wolę dawać gwarancje, zadowolony inwestor, przyśle następnych.
OZC to zwykłe oszustwo marketingowe.
asolt
Ja wolę dawać gwarancje, zadowolony inwestor, przyśle następnych.
OZC to zwykłe oszustwo marketingowe.
Komu dawac gwarancje?, było kilku chetnych z forum muratora, do zadnej umowy, robót instalacyjnych i gwarancji na okreslone koszty ogrzewania nie doszło. Czy nawet przy swietach nie mozna zrezygnowac z kłamstwa i oszukiwania.
Tomasz_Brzeczkowski
Kto nie dostał gwarancji na wykonaną instalację z FM? Pan poda choć jednego, który gwarancji nie dostał.
Wie Pan, Panie Andrzeju, na FM są jeszcze tak mało rozumiejący, że wiedzę uznają instalacje zużywające nawet 30 i więcej kWh/m2.
No ale jak ktoś uważa, że OZC nie jest do oszustwa, to albo jest oszustem, albo dość tępawym osobnikiem.
asolt
Kto nie dostał gwarancji na wykonaną instalację z FM? Pan poda choć jednego, który gwarancji nie dostał.
Wie Pan, Panie Andrzeju, na FM są jeszcze tak mało rozumiejący, że wiedzę uznają instalacje zużywające nawet 30 i więcej kWh/m2.
No ale jak ktoś uważa, że OZC nie jest do oszustwa, to albo jest oszustem, albo dość tępawym osobnikiem.
Nie chodzi o gwarancje na wykonane roboty bo to nie podlega dyskusji, chodzi o gwarancje maksymalnych kosztów eksloatacyjnych, inaczej mówiąc czy gwarantuje Pan okreslone koszty ogrzewania?, niektórzy chceli miec te koszty zagwarantowane, ale Pan takiej gwarancji nie dał. Oczywiscie gwarancja poswiadczona notarialnie. Ciekawe dlaczego, czyzby sie Pan obawiał kar umownych?
bachus
Nie chodzi o gwarancje na wykonane roboty bo to nie podlega dyskusji, chodzi o gwarancje maksymalnych kosztów eksloatacyjnych, inaczej mówiąc czy gwarantuje Pan okreslone koszty ogrzewania?, niektórzy chceli miec te koszty zagwarantowane, ale Pan takiej gwarancji nie dał. Oczywiscie gwarancja poswiadczona notarialnie. Ciekawe dlaczego, czyzby sie Pan obawiał kar umownych?
A niby jakim cudem Brzęczu mógłby dać taką gwarancje jak nawet on sam nie wierzy w to co mówi.
A jakze sprzeda to czy tamto ale nigdy nikomu nie zagwarantuje, ze po zmianie systemu ogrzewania będzie 20 czy 15 kWh/m2/rok. On o tym dobrze wie i byłby zabójcą siebie gdyby coś takiego zagwarantował.
Co innego głosić płomienne teoryje a co innego to zagwarantować w umowie i ponieść konsekwencje finansowe.
Wielokrotnie Brzęczowi proponowałem wykonanie roboty z osiągnięciem zmierzonego efektu a się skończyło na wyzwiskach.
Zresztą każdy może spróbować podpisać umowę z Brzęczem na osiągnięcie zamierzonego efektu.
Tomasz_Brzeczkowski
Kto nie dostał gwarancji na wykonaną instalację z FM? Pan poda choć jednego, który gwarancji nie dostał.
Wie Pan, Panie Andrzeju, na FM są jeszcze tak mało rozumiejący, że wiedzę uznają instalacje zużywające nawet 30 i więcej kWh/m2.
No ale jak ktoś uważa, że OZC nie jest do oszustwa, to albo jest oszustem, albo dość tępawym osobnikiem.
Nie chodzi o gwarancje na wykonane roboty bo to nie podlega dyskusji, chodzi o gwarancje maksymalnych kosztów eksloatacyjnych, inaczej mówiąc czy gwarantuje Pan okreslone koszty ogrzewania?, niektórzy chceli miec te koszty zagwarantowane, ale Pan takiej gwarancji nie dał. Oczywiscie gwarancja poswiadczona notarialnie. Ciekawe dlaczego, czyzby sie Pan obawiał kar umownych? A o czym piszemy? O gwarancji na sprzęt???
Przecież wiedzę fachowca poznaje się po zużyciu.
Nawet stare domy nie tracą przez przegrody więcej niż 30kWh/m2 - Wszystko co więcej to straty instalacji i wentylacji.
Jednym z błędów popełnianych przez, nie znających się na temacie instalatorów jest ogrzewanie hydrauliczne i bufory. OZC to oszustwo marketingowe.
asolt
Kto nie dostał gwarancji na wykonaną instalację z FM? Pan poda choć jednego, który gwarancji nie dostał.
Wie Pan, Panie Andrzeju, na FM są jeszcze tak mało rozumiejący, że wiedzę uznają instalacje zużywające nawet 30 i więcej kWh/m2.
No ale jak ktoś uważa, że OZC nie jest do oszustwa, to albo jest oszustem, albo dość tępawym osobnikiem.
Nie chodzi o gwarancje na wykonane roboty bo to nie podlega dyskusji, chodzi o gwarancje maksymalnych kosztów eksloatacyjnych, inaczej mówiąc czy gwarantuje Pan okreslone koszty ogrzewania?, niektórzy chceli miec te koszty zagwarantowane, ale Pan takiej gwarancji nie dał. Oczywiscie gwarancja poswiadczona notarialnie. Ciekawe dlaczego, czyzby sie Pan obawiał kar umownych? A o czym piszemy? O gwarancji na sprzęt???
Przecież wiedzę fachowca poznaje się po zużyciu.
Nawet stare domy nie tracą przez przegrody więcej niż 30kWh/m2 - Wszystko co więcej to straty instalacji i wentylacji.
Jednym z błędów popełnianych przez, nie znających się na temacie instalatorów jest ogrzewanie hydrauliczne i bufory. OZC to oszustwo marketingowe.
Niech Pan nie udaje greka, chodzi ogwarancje na Pana teorie, gwarancja na sprzet i tak musi byc. Po prostu Pan gwarantuje ze koszty ogrzewania po wykonaniu przez Pana instalacji (bezbłednie, bo wszyscy inni popełniają błedy) nie przekroczą xxx zł i Pan to zagwarantuje w umowie poswiadczonej notarialnie. Nie wiem czego Pan sie obawia, przeciez wykonuje Pan instalacje bezbłednie, teoria rzekomo prawdziwa, nic tylko podpisac gwarancję. Pan sobie nie zdaje sprawy ile by było klientów którzy by mieli stałe koszty ogrzewania niezaleznie od pogody. Nie chce Pan zwiekszyc liczby swoich klientów? jest wielu chętnych nawet z forum muratora. Proszę nie zarzucac komus oszustwa, niech Pan pokaze ze potrafi cos wiecej od opowiadania bajek z mchu i paproci
Tomasz_Brzeczkowski
To poda Pan tych inwestorów z FM?
OZC to oszustwo marketingowe. Jak Pan to wie, to jest oszustem, jak Pan tego nie wie, to nie zna Pan podstaw fizyki i termodynamiki.
bachus
To poda Pan tych inwestorów z FM?
Nie poda bo ich nima.
benedyktxx
Widziałem u znajomych przed domem taki zbiornik na paliwo, czy gaz, którym ogrzewają cały dom.
Czy jest to bezpieczne i czy mogą tankować takie paliwo od każdego dystrybutora na rynku ? Czy muszą posiadać stałą umowę z tego typu np. firmą Aron?
Jaka jest różnica takiego ogrzewania domu w porównaniu do węgla kamiennego?
Enerbau Tanie Grzanie
Widziałem u znajomych przed domem taki zbiornik na paliwo, czy gaz, którym ogrzewają cały dom.
Czy jest to bezpieczne .........
Brzydkie, niebezpieczne, drogie.. Według indywidualnej hierarchii priorytetów , można zmieniać kolejność.
.
arturx
zmniejszyć koszty ogrzewania można tylko i wyłącznie przerzucając się na inne paliwo. Odkąd wszędzie trąbią o globalnym ociepleniu i pakiecie klimatycznym zacząłem się zastanawiać nad jakimś alternatywnym paliwem. Wcześniej ogrzewałem dom węglem, kilka lat temu kupiłem kocioł na pellet i palę peletem. I co mogę powiedzieć? Same plusy - bilans cenowy wychodzi na plus, pelet jest zapakowany w worki, więc nie trzeba zwalać węgla i do tego ma przyjemny, leśny zapach. Moim zdaniem najkorzystniejsza cena pelletu jest tutaj https://sklep.polishpellet.com
Enerbau Tanie Grzanie
zmniejszyć koszty ogrzewania można tylko i wyłącznie przerzucając się na inne paliwo. Odkąd wszędzie trąbią o globalnym ociepleniu i pakiecie klimatycznym zacząłem się zastanawiać nad jakimś alternatywnym paliwem. Wcześniej ogrzewałem dom węglem, kilka lat temu kupiłem kocioł na pellet i palę peletem. I co mogę powiedzieć? Same plusy - bilans cenowy wychodzi na plus,.......
Skoro dopłacają, to nic innego tylko brać. A dorzucają jeszcze w pakiecie palacza na pełen etat?
.
Tomasz_Brzeczkowski
PRZECIEŻ PELETT CZY EKOGROSZEK TO NAJDROŻSZY SYSTEM GRZEWCZY I NAJMNIEJ KOMFORTOWY!
KTO "PRODUKUJE" TAKICH LUDZI, CO NIE POTRAFIĄ PORÓWNAĆ KASY!
Jeżeli roczne koszty otrzymania komfortowej temperatury i 200l cwu dziennie w domu 150m2 przekraczają 2000 zł to instalacja jest wadliwie wykonana!
Spednet
Temat był już wielokrotnie wałkowany na forum i tutaj raz jeszcze polecam zainteresować sie pompą ciepła,która zagwarantuje Ci tańsze koszty ogrzewania,naprawdę warto o tym pomyśleć niż o ekogroszku.
robertjanowski
O ogrzewaniu zawsze mówi się jako o koszcie utrzymania domu.
Temat wydaje się trochę bez sensu podczas rozmowy o starych poniemieckich domach.
O kosztach ogrzewania można dyskutować podczas projektowania od podstaw nowych domów. Wtedy można wybierać między rodzajami systemów grzewczych.
Nowe domy zawsze taniej się ogrzewa.
Co do izolacji to najważniejszy jest dach. Przez dach ucieka najwięcej ciepła.
Mogę się mylić.
TwojOszczednyDom
O ogrzewaniu zawsze mówi się jako o koszcie utrzymania domu.
Temat wydaje się trochę bez sensu podczas rozmowy o starych poniemieckich domach.
O kosztach ogrzewania można dyskutować podczas projektowania od podstaw nowych domów. Wtedy można wybierać między rodzajami systemów grzewczych.
Nowe domy zawsze taniej się ogrzewa.
Co do izolacji to najważniejszy jest dach. Przez dach ucieka najwięcej ciepła.
Mogę się mylić.
Moje obserwacje dają mi odczuć, że to podłoga na gruncie jeśli jest słabo izolowana to potrafi nieźle tego ciepła ciągnąć. Generalnie trzeba dążyć do jak najlepszych izolacji, dla mnie minumum to 20cm styropianu od podłogi, dach 35 wełny oraz 15 na ściany. Dom szczelny. Na tej podstawie montujemy tani system odpowiadający za ogrzewanie i po sprawie. Warto też pomyśleć o chłodzeniu bo lata u nas ostatnio masakryczne a ma być gorzej.
Enerbau Tanie Grzanie
Co do izolacji to najważniejszy jest dach. Przez dach ucieka najwięcej ciepła.
Mogę się mylić.
Poniekąd prawda. W tradycyjnych, drogich systemach grzewczych (np. CO grzejnikowe) największe straty ciepła są przez dach. W tym systemie przy podłodze jest niższa temperatura niż pod sufitem (konwekcja, cyrkulacja, krążenie powietrza). W nowoczesnych, tanich systemach grzewczych problem konwekcji prawie nie występuje. Nie zmienia to faktu, że największe straty ciepła są do gruntu. Powszechnie przecież jest znane doświadczenie "zimnej podłogi" właśnie w konwekcyjnych ogrzewaniach.
.
Tomasz_Brzeczkowski
Co do izolacji to najważniejszy jest dach. Przez dach ucieka najwięcej ciepła. To Pan polata dziś raz bez czapki a raz bez butów.
Przy identycznej izolacji i ogrzewaniu podłogowym oraz wentylacji z rekuperatorem, straty do gruntu są większe niż ścianą i dachem razem.
bachus
Nie zmienia to faktu, że największe straty ciepła są do gruntu.
A jak się będą wyrażać te straty w wartościach liczbowych gdzie temp. na wysokości 1 metr poniżej chudziaka wynosi około 12,5 stopnia zimą?
Bo samo stwierdzenie, ze największe straty są do gruntu niby na czym (na jakich obliczeniach) są oparte?
A więc na jakich obliczeniach ten fakt jest oparty?
mazi88
dużo ludzi bierze tylko koszt założenia takiej pompy ciepła i wydaje im się że to jest mega dużo kasy. A nie przeliczają później ile będzie kosztował dalsza eksploatacja takiego ogrzewania.
Tomasz_Brzeczkowski
dużo ludzi bierze tylko koszt założenia takiej pompy ciepła i wydaje im się że to jest mega dużo kasy. A nie przeliczają później ile będzie kosztował dalsza eksploatacja takiego ogrzewania. Dobra pompa ciepła na 200m2 dom to 7000zł instalacja 3000zł - to jest mega dużo?
Konsultant Viessmann
Sposobem na ograniczenie kosztów ogrzewania powinna być najpierw termomodernizacja a potem modernizacja systemu grzewczego. Na jaki? To wszystko zależy od preferencji inwestora.
A propozycji jest coraz więcej - sam spróbuj przeanalizować kilka wariantó za pomocą konfiguratora Viessmann - konfigurator systemu grzewczego.
-Wybierz rodzaj budynku najbardziej zbliżony do Twojej nieruchomości.
-Wybierz system grzewczy, którym jesteś zainteresowany.
-Podaj powierzchnię użytkową (np. z projektu) lub ustaw powierzchnię wszystkich pomieszczeń ogrzewanych liczoną po podłodze.
-Podaj zapotrzebowanie na ciepło (np. z projektu/rachunków) lub wybierz typ budynku, zapotrzebowanie na ciepło zostanie wyliczone automatycznie z uwzględnieniem podanej powierzchni domu / mieszkania.
Wybierz instalacje dodatkowe dla Twojego systemu grzewczego, którymi jesteś zainteresowany.
-Konfugirator zaproponuje konkretne rozwiązania!
http://www.viessmann.com/web/poland/ofertowanie.nsf/www
jaro13
Ciekawe są propozycje dot. wymiany kotła na taki, czy inny- biorąc pod uwagę, ze już mamy jakiś kocioł .
Natomiast stwierdzenia czy więcej strat wnosi dach, czy ściany i podłoga tez jest bardzo ciekawe, bo uzyskujemy takie informacje bez podania specyfikacji danej przegrody.
Wracając do pytania z tego POStu i zakładając, że mamy już instalację CO/ CWU i nie chcemy zmieniać kotła izolacji itp.
Proponuje analizę, czy możemy zmieniając sposób palenia oszczędzić klika złoty. W tym celu proponuje poczytać http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem
Dodatkowo możemy poszukać wybranego paliwa w serwisie http://gielda-paliw.com
MAm nadzieje, że te sugestie pomogą choć kilku użytkownikom
Rafał Cichocki
dużo ludzi bierze tylko koszt założenia takiej pompy ciepła i wydaje im się że to jest mega dużo kasy. A nie przeliczają później ile będzie kosztował dalsza eksploatacja takiego ogrzewania.
Witam,
Wybór pompy ciepła do zasilania budynku w energię cieplną jest droższym rozwiązaniem w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami instalacji grzewczych z zastosowaniem paliw stałych lub gazu. Lecz należy zwrócić uwagę na stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne oraz bezobsługową pracę urządzenia. Zachęcam do wyboru pomp ciepła z rodziny Logatherm marki Buderus. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategori ... pl-ar.html.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus
marekzzabek
dużo ludzi bierze tylko koszt założenia takiej pompy ciepła i wydaje im się że to jest mega dużo kasy. A nie przeliczają później ile będzie kosztował dalsza eksploatacja takiego ogrzewania.
dlatego tutaj trzeba patrzyć na czas zwrotu takiej inwestycji i to co potem nam zostaje w kieszeni
http://vikersonn.eu/calc/graph2/26000.5.50943.png
Tomasz_Brzeczkowski
To nie lepiej zrobić znacznie tańszą, bez porównania efektywniejszą i bardziej komfortową instalację????????
Jak będzie tania i efektywniejsza to się i szybciej zwróci. A komfort zostanie.
Konsultant Viessmann
dlatego tutaj trzeba patrzyć na czas zwrotu takiej inwestycji i to co potem nam zostaje w kieszeni
Otóż to! Najważniejsze są koszty eksploatacyjne i skala oszczędności w porównaniu z dotychczasowym czy konwencjonalnym systemem grzewczym.
Może niekoniecznie na ten "czas zwrotu", każdy to liczy po swojemu i tylko kłótnie na forum powstają
Warto uświadamiać, że teraz zapłacimy nieco więcej, ale w skali kilkudziesięciu lat koszty w eksploatacji są nieporównywalnie niskie! I wygoda, czystość... to też się liczy
darek_małopolska
A dlaczego przy inwestycji w pompę ciepła (w nowo budowanym obiekcie) nie bierzemy pod uwagę, że odpadają nam koszty przyłącza gazowego, projektu czy wykonania komina ? To są koszty, które należy doliczyć do inwestycji np. przy kotle gazowym, nie należy brać pod uwagę jedynie kosztów samych urządzeń.
Tomasz_Brzeczkowski
A dlaczego przy inwestycji w pompę ciepła (w nowo budowanym obiekcie) nie bierzemy pod uwagę, że odpadają nam koszty przyłącza gazowego, projektu czy wykonania komina ? To są koszty, które należy doliczyć do inwestycji np. przy kotle gazowym, nie należy brać pod uwagę jedynie kosztów samych urządzeń.
Dobra pompa ciepła jest tańsza od kotła, nie ma więc co się znęcać nad starymi i energochłonnymi technologiami. Dziś już gazu chyba nikt nie montuje.
TwojOszczednyDom
A dlaczego przy inwestycji w pompę ciepła (w nowo budowanym obiekcie) nie bierzemy pod uwagę, że odpadają nam koszty przyłącza gazowego, projektu czy wykonania komina ? To są koszty, które należy doliczyć do inwestycji np. przy kotle gazowym, nie należy brać pod uwagę jedynie kosztów samych urządzeń.
Dokładnie na to trzeba zwracać uwagę.
PleszewskieKotly
Akurat tutaj przepis na niższe koszty ogrzewania jest dosyć prosty,przede wszystkim w grę wchodzi dobra i solidna izolacja budynku a po drugie rozsądny dobór samego systemu grzewczego w tym wydajnego kotła.
Konsultant Viessmann
Akurat tutaj przepis na niższe koszty ogrzewania jest dosyć prosty,przede wszystkim w grę wchodzi dobra i solidna izolacja budynku a po drugie rozsądny dobór samego systemu grzewczego w tym wydajnego kotła.
Dobra izolacja, to podstawa, bo najtańsza za energia to ta, której po prostu nie potrzebujemy produkować. Im mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, tym mniejsze urządzenie potrzebujemy.
Ale prawidłowa kolejność przy modernizacji to najpierw docieplamy, potem wybieramy źródło ciepła! I tutaj pompy ciepła są bardzo efektywnym ekonomicznie rozwiązaniem.
Konsultant Viessmann
Dobra pompa ciepła jest tańsza od kotła, nie ma więc co się znęcać nad starymi i energochłonnymi technologiami. Dziś już gazu chyba nikt nie montuje.
Nie wiem dlaczego Pan tak mówi.
Do dzisiaj nawet programy dotacyjne dofinansowujące modernizację kotłowni polecają/proponują gazowe kotły kondensacyjne.
carlson
Ocieplenie budynku...ale tu najczęsciej myśli wielu osób ida w kierunku styropianu... A to wcale nie jest sensowne, na świecie ściaga się styropian, podobnie z panelami zewnętrznymi... A są farby z nanotechnologii, które są rewelacyjnie, bo starczają za 7 cm warstwę styropianu. KOszty ogrzewania zmniejsza tez rekuperacja. Ostatnio wałkujemyten temat , bo czeka nas remont, I tematem zarazili sie kumple w pracy.
Oto ostatnio wyczytane:
"Zastosowanie wentylacji lokalowej ma szereg zalet. Można ją zainstalować w pojedynczych pomieszczeniach, eliminując tym samym konieczność projektowania i budowania kosztownych oraz nieefektywnych kominów wentylacji grawitacyjnej.
Higieniczna wentylacja decentralna jest też bardzo korzystna dla zdrowia – rozwiązuje problem zawilgocenia, zagrzybienia, stęchliznę i trujące gazy generowane w procesie bytowania człowieka. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów, stanowi barierę dla szkodliwych substancji oraz pyłów powietrza zewnętrznego. Jest więc szczególnie korzystna dla alergików. Ponadto zimą pozwala nam uniknąć efektu rosy na szybach, zaś latem – umożliwia wentylowanie pomieszczeń bez otwierania okien, co eliminuje hałas dochodzący z ulicy" źródło : - http://www.liderbudowlany.pl/artykul/205/wentylacja-z-odzyskiem-ciepla-zdrowo-i-ekonomicznie#sthash.MX7mtpnk.dpuf
Tomasz_Brzeczkowski
Dobra pompa ciepła jest tańsza od kotła, nie ma więc co się znęcać nad starymi i energochłonnymi technologiami. Dziś już gazu chyba nikt nie montuje.
Nie wiem dlaczego Pan tak mówi.
Do dzisiaj nawet programy dotacyjne dofinansowujące modernizację kotłowni polecają/proponują gazowe kotły kondensacyjne. Sprzedaż nośników energii to biznes dla sprzedawcy nie kupującego. Jeżeli sprzedawca coś "dofinasowywuje" to po to by zarobić. Jak kupi Pan w PLUS smartfona za 1zł +VAT to czy on jest "dofinasowany"?
Wszelkie ogrzewania hydrauliczne (centralne) nie mają sensu.
Są:
- drogie w instalacji
-produkują więcej ciepła niż potrzeba. Im mniej potrzeba tym ta różnica jest większa.
-są drogie w eksploatacji
-są mało komfortowe
Żeby je sprzedawać, trzeba nie znać podstaw termodynamiki.
Nic więc dziwnego, że ludzie którzy coś takiego jak centralne proponują, nie mają odpowiedniego wykształcenia.
Przykłady braku wiedzy
-projektowanie ogrzewania na -20 st.C
-umieszczanie grzejników pod oknem a termostatów w górnej części grzejnika.
-wykonywanie instalacji grzewczej/chłodniczej bez rekuperacji z wentylacji
-instalowanie grzejników konwekcyjnych i drabinkowych w łazienkach
-łączenie ogrzewania wody i domu
-ogrzewanie podłogowe na 20 czy mniej cm styropianu!!
To świadczy o kompletnym braku wiedzy, lub zdobyciu wiedzy wypaczonej na wydziałach "ogrzewania"
Proszę Sobie wyobrazić, że dom nawet z lat 50-tych nie zużyje ponad 30kWh/m2 przy poprawnie wykonanej instalacji. A dla wielu źle wykształconych ciepłowników, 70kWh/m2 to dom energooszczędny.
DLACZEGO UWAŻA PAN, ŻE INSTALACJA W DOMU MUSI BYĆ WYKONYWANA, ŹLE I PRZEZ ŹLE WYKSZTAŁCONE OSOBY? Kasa ? I tylko to się liczy?
Enerbau
Akurat tutaj przepis na niższe koszty ogrzewania jest dosyć prosty,przede wszystkim w grę wchodzi dobra i solidna izolacja budynku a po drugie rozsądny dobór samego systemu grzewczego w tym wydajnego kotła.
Po dobrym zaizolowaniu budynku, kocioł staje się zbędny. Prawidłowe są ogrzewania bezpośrednie!
Tomasz_Brzeczkowski
Akurat tutaj przepis na niższe koszty ogrzewania jest dosyć prosty,przede wszystkim w grę wchodzi dobra i solidna izolacja budynku a po drugie rozsądny dobór samego systemu grzewczego w tym wydajnego kotła.
Po dobrym zaizolowaniu budynku, kocioł staje się zbędny. Prawidłowe są ogrzewania bezpośrednie A przy budynkach starych ma sens?
Enerbau
Zależy co to za budynek. Słowo stary tu nie wystarczy...
Tomasz_Brzeczkowski
Zależy co to za budynek. Słowo stary tu nie wystarczy...Jak mój blaszak zużył na utrzymanie 22 st.C non stop 25kWh/m2 ...
bachus
Dziś już gazu chyba nikt nie montuje.
Nooooo, chyba,
jak się wystaw nos z starego budynku-blaszaka to będzie inna rzeczywistość.
bachus
Zależy co to za budynek. Słowo stary tu nie wystarczy...Jak mój blaszak zużył na utrzymanie 22 st.C non stop 25kWh/m2 ...
Miszcza klimatyzator ma COP na poziomie 10, to przy zużyciu 25kWh projektowane zapotrzebowanie cieplne jest na poziomie 250kWh/m2.
To pewnie powód do dumy mieć taki stary budynek-blaszak!!!
Lucynka82
Nam z mężem zależy na przedstawionych całych kosztów związanych z dzierżawą zbiornika i miesięcznymi opłatami. Koszt nie musi byc duzy jak się zdecyduje na zbiornik z LPG myślimy o dostawcy Amerigas, bo nie doprowadzono jeszcze do nas gazociągów, ale jak juz doprowadza, to nie ma problemu ze zmianą. Ogrzewanie gazem lpg jest w porządku bo jest kaloryczny, a poza tym nic mnie wiecej nie interesuje, bo firma wszystko pilotuje.
Tomasz_Brzeczkowski
Nam z mężem zależy na przedstawionych całych kosztów związanych z dzierżawą zbiornika i miesięcznymi opłatami. Koszt nie musi byc duzy jak się zdecyduje na zbiornik z LPG myślimy o dostawcy Amerigas, bo nie doprowadzono jeszcze do nas gazociągów, ale jak juz doprowadza, to nie ma problemu ze zmianą. Ogrzewanie gazem lpg jest w porządku bo jest kaloryczny, a poza tym nic mnie wiecej nie interesuje, bo firma wszystko pilotuje.
Wadą jest jednak sam gaz, poza tym wysoki koszt eksploatacji i niski komfort latem.
Greengaz
Nam z mężem zależy na przedstawionych całych kosztów związanych z dzierżawą zbiornika i miesięcznymi opłatami. Koszt nie musi byc duzy jak się zdecyduje na zbiornik z LPG myślimy o dostawcy Amerigas, bo nie doprowadzono jeszcze do nas gazociągów, ale jak juz doprowadza, to nie ma problemu ze zmianą. Ogrzewanie gazem lpg jest w porządku bo jest kaloryczny, a poza tym nic mnie wiecej nie interesuje, bo firma wszystko pilotuje.
Spamujesz sugerując najdroższe z rozwiązań.
Własny zbiornik = 3x taniej niż umowa z Amerigas.
Tato_Małża
bo ja wiem? my mamy tez w dzierzawie zbiornik lpg od amerigas i na prawde te decyzje przemyslelismy na wszelkie sposoby. Prosze wziac pod uwagę fakt, że gazociągów jeszcze nie doprowadzono w teren
Greengaz
bo ja wiem? my mamy tez w dzierzawie zbiornik lpg od amerigas i na prawde te decyzje przemyslelismy na wszelkie sposoby. Prosze wziac pod uwagę fakt, że gazociągów jeszcze nie doprowadzono w teren
Jesteś spamerem lub wbrew deklaracji nie przemyślałeś decyzji.
Tato_Małża
przestań tak gadac, czlowieku "alfo i omego", bo u mnie amerigas się sprawdza, wiem, że gazociągi będą doprowadzone przez miasto, daty nie znam, stąd dzierżawa, po co mam stawiac piec na węgiel, jak wiem, że bede mogł zmienić ewentualnie lpg na gaz ziemny, jak doprowadzą gazociągi? Kazdy przypadek powinien byc rozpatrywany indywidualnie, taka jest prawda
Greengaz
Dobrze. Przemyślałeś.
Ile płacisz za litr/m3 i ile za dzierżawę zbiornika?
Tomasz_Brzeczkowski
Jakim cudem ogrzewanie gazowe, może się sprawdzać? Wiedza o instalacja kończy się na 30kWh/m2 rocznie w domach z cegły!
Ogrzewanie gazowe, nie dość, że drogo kosztuje w eksploatacji i bardzo drogo w instalacji to jeszcze jest mało komfortowe.
Można choć jedną zaletę, choć jeden "+" ogrzewania gazem??? Oczywiście chodzi "+" z punktu widzenia inwestora!!!
CHOĆ JEDEN!
bachus
Jakim cudem ogrzewanie gazowe, może się sprawdzać? Wiedza o instalacja kończy się na 30kWh/m2 rocznie w domach z cegły!
Ciekawa teza ale nie do udowodnienia. Kto czuje się na siłach obliczyć ile będzie kWh/m2/rok w obiekcie o takim zużyciu:
Kolejne dni i zużycie energii na ogrzewanie mieszkania panelami IR
03.03 - 20
04.03 - 20
04.05 - 20
05.03 - 20
06.03 - 20
07.03 - 18
08.03 - 19
09.03 - 18
10.03 - 22
11.03 - 19
Dodam, że to jest ogrzewanie nie centralne.
Będzie jazda!!!
Konsultant Viessmann
W nawiązaniu do samych kosztów ogrzewania, polecam fragment wywiady z inwestorem o kosztach ogrzewania, który ma pompę ciepła firmy Viessmann:
""Cały dom ma 300 m2, natomiast powierzchnia użytkowa wynosi 240 m2. Oczywiście spodziewam się, że podczas ciężkich zim rachunek za energię elektryczną może być wyższy, jednak myślę, że wzrośnie o około 30 zł. Nadal to będzie bardzo dobry wynik. Aby go osiągnąć, wszystkie elementy domu musiały być dobrze zaplanowane.
Zaczynając budowę domu, zakładałem, że będę miał nowoczesną kotłownię węglową. Początkowo podchodziłem do tematu jak do jeża, ponieważ nie wiedziałem za dużo na temat pomp. Ale od czego jest internet, prasa branżowa. Przeanalizowałem koszty. Wyceniłem kotłownię węglową i ogrzewanie oparte o pompę ciepła. Nowoczesna kotłownia węglowa nie była dużo tańsza od pompy. Za kotłownię opartą na kotle węglowym dwukomorowym z podajnikami musiałbym zapłacić ok. 27 000 zł, a za instalację z pompą ciepła Viessman ok. 33 000 zł. Różnica to mój wkład w ekologię i kupienie sobie komfortu związanego z bezobsługowością. Zresztą dzięki temu, że zrezygnowałem z kotłowni nie muszę martwić się o składowanie paliwa oraz mam większy garaż."
A dalej o kosztach:
Przez 4 sezony zużyłem 9600 kW prądu. W okresie letnim ciepła woda miesięcznie kosztuje mnie ok. 30 zł. W pierwszy sezonie zapłaciłem 1400 zł, ale tylko dlatego, że robiłem wygrzew jastrychu. W pozostałych latach płaciłem za ogrzewanie i ciepłą wodę około 1300 zł za sezon. Mam taryfę Tauron-Viessmann, gdzie cena końcowa za kilowat wynosi 0,47 zł."
Pozdrawiam!
bachus
""Cały dom ma 300 m2, natomiast powierzchnia użytkowa wynosi 240 m2.
O jakiej maksymalnej mocy ta pompa?
Tomasz_Brzeczkowski
. Za kotłownię opartą na kotle węglowym dwukomorowym z podajnikami musiałbym zapłacić ok. 27 000 zł, a za instalację z pompą ciepła Viessman ok. 33 000 zł. Różnica to mój wkład w ekologię i kupienie sobie komfortu związanego z bezobsługowością.
A dlaczego nie taniej, lepiej i bardziej komfortowo???
Dlaczego nie rozdzielić:
- wentylacja z odzyskiem ciepłą
-pompa ciepła grzejąca i chłodząca powietrze
-elektryczne niecentralne ogrzewanie podłogi
-pompa ciepła do cwu
- Zadaniowe ogrzewanie i chłodzenie, jest BEZPOŚREDNIE, DZIĘKI TEMU TAŃSZE PROSTSZE I MNIEJ ZUŻYWA.
Zapewnia też większy komfort.
Czy wysoka cena może usprawiedliwiać gorszą instalację???
bachus
A dlaczego nie taniej, lepiej i bardziej komfortowo???
Bo na taki komfort nikt nie da gwarancji żeby było: DZIĘKI TEMU TAŃSZE PROSTSZE I MNIEJ ZUŻYWA., nikt.
Jakim cudem ogrzewanie gazowe, może się sprawdzać? Wiedza o instalacja kończy się na 30kWh/m2 rocznie w domach z cegły!
Ciekawa teza ale nie do udowodnienia.
Nikt nie potrafi?
Przypomnę, że panele IR to ogrzewanie na podczerwień, jak by kto nie wiedział.
jaro13
Oczywiście, że można na poziomie projektowym wybierać rodzaj źródła ciepła, ale ja szukałem sposobu na ograniczenie kosztów ogrzewania.
Szukałem i znalazłem pomocnika w szukaniu opału w możliwie najlepszej cenie. Zamiast dzwonić pytać kto i za ile może dostarczyć określony opał, a tak niestety było i pewnie dalej jest u wielu. Wystarczy złożyć bezpłatne ogłoszenie kupna ekogroszku, pelletu lub dowolneo innego opału na stronie http://www.gielda-paliw.com/lp.html
Konsultant Viessmann
""Cały dom ma 300 m2, natomiast powierzchnia użytkowa wynosi 240 m2.
O jakiej maksymalnej mocy ta pompa?
Do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystywana jest tam powietrzna pompa ciepła typu split Vitocal 222S
Takie pompy mogą mieć moc 3-10,6 kW.
Ta największa może osiągać moc maksymalną 11,9kW
Więcej informacji o urządzeniu: http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-powietrzewoda-w-wersji-split/vitocal-222s.html
Tomasz_Brzeczkowski
Nie należy łączyć ogrzewania domu i ogrzewania wody. To takie bardzo podstawowe wiadomości.
bachus
Jakim cudem ogrzewanie gazowe, może się sprawdzać? Wiedza o instalacja kończy się na 30kWh/m2 rocznie w domach z cegły!
Ciekawa teza ale nie do udowodnienia. Kto czuje się na siłach obliczyć ile będzie kWh/m2/rok w obiekcie o takim zużyciu:
Kolejne dni i zużycie energii na ogrzewanie mieszkania panelami IR
03.03 - 20
04.03 - 20
04.05 - 20
05.03 - 20
06.03 - 20
07.03 - 18
08.03 - 19
09.03 - 18
10.03 - 22
11.03 - 19
Dodam, że to jest ogrzewanie nie centralne.
Będzie jazdaWidzę, że nie ma chętnych a może nikt nie umie?
kolaaa
Oczywiście, że zastosowanie rekuperacji będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest to jak najbardziej opłacalne. Dobry rekuperator ogranicza koszty dodatkowego chłodzenia latem, a zimą ograniczają koszty ogrzewania. Ciekawa oferta znajduje się tutaj http://www.krakow.bartoszwentylacja.com.pl .
xander119
U mnie na poddaszu jak zaświeci słońce jest gorąco w chuj jak w saunie. Nie ma tam okien dachowych, jedynie małe jehowe okienko w kształcie trójkąta w ścianie szczytowej. Na dachu papa i póki co nie ocieplona ani izolowana więźba. Jak zrobię jakieś okno dachowe to da radę na tym poddaszu oddychać? Czy ni chuja i trzeba klimatyzator?
Tomasz_Brzeczkowski
U mnie na poddaszu jak zaświeci słońce jest gorąco w jak w saunie. Nie ma tam okien dachowych, jedynie małe jehowe okienko w kształcie trójkąta w ścianie szczytowej. Na dachu papa i póki co nie ocieplona ani izolowana więźba. Jak zrobię jakieś okno dachowe to da radę na tym poddaszu oddychać? Czy ni chuja i trzeba klimatyzator? Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i klimatyzator. Nie montuje się klimatyzacji przy wentylacji grawitacyjnej, a na poddaszu i grawitacyjnej nie ma.
TwojOszczednyDom
U mnie na poddaszu jak zaświeci słońce jest gorąco w jak w saunie. Nie ma tam okien dachowych, jedynie małe jehowe okienko w kształcie trójkąta w ścianie szczytowej. Na dachu papa i póki co nie ocieplona ani izolowana więźba. Jak zrobię jakieś okno dachowe to da radę na tym poddaszu oddychać? Czy ni chuja i trzeba klimatyzator?
Z autopsji to jedynie klima zrobi konkretną różnicę.
PleszewskieKotly
W konkretnym przypadku poddasza jaki opisujesz u siebie,to jak najbardziej tak,klimatyzator zrobi różnicę jeżeli chodzi o temperaturę,pytanie czy ma być stacjonarny czy też typowy klimatyzator przenośny.
Tomasz_Brzeczkowski
W konkretnym przypadku poddasza jaki opisujesz u siebie,to jak najbardziej tak,klimatyzator zrobi różnicę jeżeli chodzi o temperaturę,pytanie czy ma być stacjonarny czy też typowy klimatyzator przenośny. Przenośny klimatyzator? To jak otworzyć lodówkę.
PleszewskieKotly
Oj niekoniecznie,po pierwsze niektórym to wystarczy,a po drugie wiele zależy od samej powierzchni pomieszczenia,w tym przypadku poddasza. Poza tym dochodzą względy finansowe,warto określić budżet,przenośny klimatyzator nie jest drogi.
Tomasz_Brzeczkowski
I gdzie odprowadza ciepło?
RobertKGB
I gdzie odprowadza ciepło?
Jak to gdzie Panie Tomaszu ? Do wiaderka oczywiście , ewentualnie do worka , bo słyszałem już nawet o takiej "technologii" że odkurzacz może nam robić za klimatyzator , a kosztuje tylko tyle co 3 normalne odkurzacze i 2 klimatyzatory.
Tomasz_Brzeczkowski
Jak ktoś w ogóle wpadł na pomysł, że kocioł ma sens, to może i gromadzić ciepło w worku.
Są tacy, co nie mogą zrozumieć, dlaczego nie umieszcza się grzejników pod oknami, termostatów na górze, drabinek w łazience, to i w jednoczęściowy klimatyzator uwierzy.
Serapan
Ludzie mają różne pomysły, ale o "technologii" workowej - bomba
Tomasz_Brzeczkowski
Są tacy co gromadzą w worku ( zasobnik) są tacy co pod domem. Mało to "fachowców" grzeje zasobniki?
Qalick
Właśnie "fachowcy"
Spednet
Ogrzewanie gazowe nie bezie dobrą opcją,ktoś powyżej o nim wspomina,moim zdaniem to kompletnie sie nie opłaca,już wypowiadałem się w temacie- koszty ogrzewania zmniejszy dobra izolacja plus pompa ciepła i inwestycja w nią,która się siłą rzeczy każdego roku zwraca.
bachus
A najlepsi są fachowcy od siników grawitacyjnych zasilające ogrzewanie w budynku.
Ciekawe gdzie oni gromadzą to ciepło?
bachus
koszty ogrzewania zmniejszy dobra izolacja
A jak to zrobić w budynku już istniejącym?
Konsultant Viessmann
koszty ogrzewania zmniejszy dobra izolacja
A jak to zrobić w budynku już istniejącym?
Gruntowa termomodernizacja, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, docieplenie stopów - poddasza. Metod wykonywania takich prac jest wiele.
Ważne, by robić to kompleksowo, dokładnie i aby najpierw docieplać, doszczelniać, a potem ewentualnie wymieniać urządzenie grzewcze.
bachus
Gruntowa termomodernizacja,
A jaki średni koszt?
Konsultant Viessmann
Gruntowa termomodernizacja,
A jaki średni koszt?
O to proszę już pytać firmy, które się tym kompaktowo i profesjonalnie zajmują
My możemy dobrać efektywny, ekologiczny, tani w eksploatacji i wygodny system grzewczy
jaro13
W istniejących domach to raczej trudno wszystkim modernizować cały dom... Proponuje zacząć od szukania atrakcyjnych ofert przy bezpłatnym narzędziu jakim jest wyszukiwarka dostawców tu można poczytać http://www.pomyslnadom.pl/ogrzewanie/jakie_beda_ceny_opalu_w_przyszlym_sezonie_d32922.html
Tomasz_Brzeczkowski
My możemy dobrać efektywny, ekologiczny, tani w eksploatacji i wygodny system grzewczy
Z tym się nie mogę zgodzić, bo znam przypadki, że doradzono drogo i mało komfortowo.
Co by Pan doradził
- dom 110 m2 parter podłoga ściana dach 0.08W/m2 x K. ???
- dom 150m2 - klocek z cegły lata 50-te. wymienione okna
Rafał Cichocki
Witam,
Aby ograniczyć roczne koszty ogrzewania w budynku, należy po pierwsze zwrócić uwagę na zastosowanie najbardziej ekonomicznego źródła ciepła w budynku. Obecnie takim rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła. Marka Buderus posiada w swojej ofercie powietrzną pompę ciepła Logatherm WPL AR. W celu uzyskania bardziej technicznych informacji zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategori ... pl-ar.html
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus
Tomasz_Brzeczkowski
Witam,
Aby ograniczyć roczne koszty ogrzewania w budynku, należy po pierwsze zwrócić uwagę na zastosowanie najbardziej ekonomicznego źródła ciepła w budynku. Obecnie takim rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła. Marka Buderus posiada w swojej ofercie powietrzną pompę ciepła Logatherm WPL AR. W celu uzyskania bardziej technicznych informacji zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategori ... pl-ar.html
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus
Czy proponuje Pan stare, nieekonomiczne i mało komfortowe rozwiązania oparte na pompie ciepła powietrze - woda, czy te znacznie efektywniejsze i bardziej komfortowe - bezpośrednie?
Novelity
Doraźnie można sobie pomóc pamiętając o kilku prostych czynnościach, jak zakręcanie kalorferó przy otwieraniu okien, czy wietrzenie krótko, a intesywnie. Więcej porad można znaleźć na Novelity.pl. Warto przejrzeć blog fachowca w poszukiwaniu odpowiednich artykułów, bo taki temat był poruszany więcej niż raz. A że Novelity.pl to także baza fachowców i katalog firm, w razie potrzeby można poszukać tam fachowej pomocy. Być może wysokie koszty ogrzewania mają swoje źródło w problemach, które jest w stanie rozwiązać jedynie fachowiec.
Novelity
Doraźnie można sobie pomóc pamiętając o kilku prostych czynnościach, jak zakręcanie kalorferów przy otwieraniu okien, czy wietrzenie krótko, a intensywnie. Więcej porad można znaleźć na Novelity.pl. Warto przejrzeć blog fachowca w poszukiwaniu odpowiednich artykułów, bo taki temat był poruszany więcej niż raz. A że Novelity.pl to także baza fachowców i katalog firm, w razie potrzeby można poszukać tam fachowej pomocy. Być może wysokie koszty ogrzewania mają swoje źródło w problemach, które jest w stanie rozwiązać jedynie fachowiec.
Tomasz_Brzeczkowski
Da się wywietrzyć na zapas?
Gielda-paliw
jeśli mowa o ograniczeniu kosztów ogrzewania bez inwestycji w nowy sprzęt czy poprawę izolacji to pozostaje poprawa efektywności spalania i zakup opału w niższych cenach. Warto sprawdzać oferty od wielu dostawców przez nasz portal gielda-paliw.com