Na terenach nieskanalizowanych coraz powszechniej stosowane są małe oczyszczalnie ścieków, zwane przydomowymi. Wyjaśniamy jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków i co trzeba zrobić, żeby ją zbudować.
Termin „małe (przydomowe) oczyszczalnie ścieków” dotyczy kompletnych instalacji odbierających ścieki 4-200 osób. Mała oczyszczalnia jest dobrym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego, pensjonatu, szkoły. Odciek z oczyszczalni ma skład odpowiadający wymogom prawa polskiego i unijnego. Na rynku polskim jest wiele solidnych firm spełniających surowe wymogi techniczne i proponujących kompletne rozwiązania. Istnieją oczywiście różne technologie, ale zasada działania pozostaje stała – oczyszczanie jest co najmniej dwustopniowe.
Jak wygląda i działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Podczyszczanie (beztlenowy etap oczyszczania) przebiega w osadniku gnilnym (wstępnym): zbiorniku z tworzywa sztucznego (najczęściej polietylenu) umieszczonego pod powierzchnią gruntu. W zbiorniku mają miejsce procesy sedymentacji, to znaczy osadzania i flotacji, czyli wypływania większych zanieczyszczeń. Osady z dna muszą być okresowo wybierane. Zanieczyszczenia flotujące są zbierane na filtrze biologicznym na wylocie ze zbiornika.
Pracę osadnika wstępnego można usprawnić poprzez dodanie do niego preparatów bakteryjnych (bioaktywatorów). Następuje wówczas biologiczny rozkład zanieczyszczeń. Wymiar zbiornika zależny jest od ilości produkowanych ścieków (można też rozbudowywać część podczyszczającą, konstruując baterię osadników lub zastosować osadniku dwu- lub trzykomorowe). Użytkownik widzi na powierzchni ziemi tylko pokrywy studzienek rewizyjnych.
Dowiedz się więcej o: Rodzajach i zastosowaniu osadników gnilnych
Oczyszczanie tlenowe, składające się z procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych przy udziale tlenu, najczęściej zachodzi w gruncie, filtrze doczyszczającym lub w specjalnym zbiorniku, czyli reaktorze biologicznym, tzn. w zbiorniku zawierającym mikroorganizmy.
Oczyszczanie w gruncie wymaga zamontowania studzienki rozdzielczej i ułożenia drenażu rozsączającego (układ rur z otworami, przez które oczyszczone ścieki wypływają do gruntu) – użytkownik widzi na powierzchni pokrywę studzienki i wywiewki - wyloty rur kanalizacyjnych. Oczyszczanie w gruncie wymaga specjalnych warunków – konieczny jest grunt piaszczysty (o dobrej przepuszczalności) oraz niski poziom wód gruntowych (drenaż musi znajdować się co najmniej 1,5 m nad poziomem wód – warstwa piasku tej grubości wystarczy do oczyszczenia ścieku z osadnika gnilnego).
Jeśli warunki gruntowe są mniej sprzyjające (poziom wód gruntowych jest wysoki), drenaż może być wykonany w tzw. filtrze piaskowym. Ma on formę nasypu, widocznego na powierzchni. Wysokość nasypu zależy od poziomu wód gruntowych - nasyp musi być na tyle wysoki, by drenaż znalazł się na wysokości 1,5 m nad poziomem wód gruntowych. Jeśli drenaż znajdzie się wyżej niż osadnik, konieczne jest zastosowanie przepompowni zamiast studzienki rozdzielczej – na powierzchni będzie widoczna jej pokrywa. Studzienka rozdzielcza (z widoczną na powierzchni pokrywą) musi się też znaleźć w nasypie.
Filtr doczyszczający jest stosowany, jeśli nie można odprowadzać ścieków po osadniku bezpośrednio do gruntu (np. niesprzyjające warunki geologiczne). Zapewnia on oczyszczanie na podobnym poziomie jak grunt naturalny. Oczyszczone ścieki z filtra mogą być odprowadzone do rowu melioracyjnego lub przez studnię chłonną do głębszych warstw gruntu. Na powierzchni będzie widoczna pokrywa filtra doczyszczającego.
Jeżeli oczyszczanie ma przebiegać w zbiorniku, będzie on widoczny na powierzchni. W zbiorniku wytwarza się biomasa neutralizująca ścieki; dlatego wypełniony jest on złożem (żwir lub kształtki z tworzywa), na którym biomasa może się rozwinąć. Cała oczyszczalnia wraz ze zbiornikiem zajmuje mniej miejsca niż w przypadku oczyszczania w gruncie. Oczyszczone ścieki kierowane są do studni chłonnej lub rowu melioracyjnego. Jeśli pojawią się ścieki specjalne (np. ze stołówek) oczyszczalnia może być uzupełniona o dodatkowe elementy, np. oddzielacz tłuszczu i filtry.
Dowiedz się więcej: Gdzie można umiejscowić przydomową oczyszczalnię ścieków i o czym pamiętać podczas jej użytkowania
Formalności przed budową przydomowej oczyszczalni ścieków
Przy wszelkich inwestycjach budowlanych najbardziej uciążliwe są formalności. Aby wybudować na swoim terenie przydomową oczyszczalnię ścieków, trzeba postąpić zgodnie z ustawami Prawo budowlane i Prawo wodne.
Trzeba pamiętać, że drenaż rozsączający lub studnia chłonna muszą być oddalone o 3 m od granicy działki i o 30 m od studni wodociągowej. Jeśli nie można zachować tych odległości, można próbować porozumieć się z właścicielami sąsiednich działek – może wspólna oczyszczalnia rozwiązałaby sprawę. Jeśli nie uda się tego przeprowadzić, trzeba zrezygnować z oczyszczalni przydomowej. Sprawdźmy też, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w ogóle dopuszcza możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.
Według Prawa budowlanego, jeśli wydajność oczyszczalni nie przekracza 7,5 m³/dobę (wartość ta jest określona w projekcie i w przypadku oczyszczalni przydomowej zazwyczaj nie jest przekraczana) trzeba zwrócić się do Starosty Powiatowego, składając zgłoszenie budowlane, zawierające określenie rodzaju, zakresu i sposobu wykonania robót oraz terminu rozpoczęcia robót. Należy też dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością oraz odpowiednie rysunki i szkice, a także „pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami”. W przypadku oczyszczalni przydomowej będzie to pozwolenie wodnoprawne. UWAGA: jest ono konieczne tylko wtedy, jeśli będą wprowadzane do gruntu ścieki w ilości większej niż 5 m³ na dobę. O wydanie tego pozwolenia występuje się do Starosty, a do wniosku należy dołączyć operat wodnoprawny (w przypadku wykonania urządzeń, czyli budowy oczyszczalni jego rolę może spełniać projekt).
Polecamy też: Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego krok po kroku
Mam przydomową oczyszczalnię ścieków – i co dalej?
Eksploatacja oczyszczalni jest łatwa i niedroga – konieczne są jednak okresowe kontrole pracy poszczególnych elementów (osadnik, studzienka, złoże). Najważniejsze jest kontrolowanie ilości osadu w osadniku wstępnym i usuwanie go raz na 1,5 roku (może to zrobić pracownik firmy dostarczającej oczyszczalnię). Jeśli oczyszczalnia ma zbiornik przeznaczony do oczyszczania biologicznego, należy przeprowadzać okresowe płukanie złoża. Oczyszczalnie, które zostały wykonane do tej pory, pracują bezawaryjnie pod warunkiem prawidłowego wykonania, a ewentualne błędy są stosunkowo łatwe do wykrycia i usunięcia.
BOB-BUDOWNICZY
Oczywiście, że budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to świetna sprawa. Fakt, koszty budowy są większe niż tradycyjnego szamba, ale w przeliczeniu na kolejne lata to się zwróci i to z nawiązką. Teraz produkowane są bezobsługowe oczyszczalnie, więc w ogóle nie ma z nimi kłopotów. A poza tym oczyszczalnie są bardziej ekologiczne. Odprowadzasz ścieki a jednocześnie ochraniasz środowisko, chyba lepszej opcji nie ma. System oczyszczania zamyka obieg wody w przyrodzie, przywracając ja środowisku. A jak wiadomo, wody na naszej planecie jest coraz mniej. Jeśli chcesz to mogę Ci polecić profesjonalną firmę, ktora zajmuje się tym fachem. Sam korzystałem z ich usług, kiedy to właśnie budowałem na swojej posesji taką oczyszczalnię. Póki co jestem bardzo zadowolony. A co do tej firmy NARO (szamba-baseny.com.pl), to pełen profesjonalizm. Ich produkty są naprawdę dobre, świadczą o tym zresztą wszystkie atesty, które posiadają. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na przydomową oczyszczalnie ścieków to zbuduj chociaż szambo ekologiczne. Dobry i taki wkład w dbanie o środowisko Firma ma stronę internetową, więc możesz sobie poczytać o oczyszczalniach.
Enerbau
Droga Redakcjo i Arowana, to jest dział "Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu". To już po raz drugi zong. Chyba, że ta pomyłka to od gorączki przedmeczowej
Alibaba
Jeśli jednak nie zdecydujesz się na przydomową oczyszczalnie ścieków to zbuduj chociaż szambo ekologiczne..
A cóż to za twór?
Bolas
Bo zwróciłem kilka razy uwagę na to że to co oferuje firma NARO tak gorliwie reklamowana przez BOBa to szamba/osadniki kiedyś nazywane samospalającymi i niewiele z POŚ mają wspólnego poza tym że to co z nich wyleci nijak nadaje się na rozsączanie do gruntu ale jakiś skończony idiota wydał na to atest.
Kasztanek
Wiosna za pasem i czas bym i ja mogła wybrać jakąś formę walki ze ściekami, mam do wyboru szambo albo właśnie oczyszczalnię.
Oczyszcalnia wprawdzie droga, ale biorąc pod uwagę koszt utrzymania przez kolejne lata - to jednak taniej. Chyba zdecyduję się na oczyszczalnię biologiczną - chciałabym żeby miała atesty wszelkie potrzebne - bo może się uda dostać dofinansowanie. Na razie na oku mam oczyszczalnię BIO-HERO Eko-Sum - montaż mają w cenie. Oczyszczalnia będzie kosztować około 5 tyś, mam nadzieję że wszelie pozwolenia nie podniosą znacząco kosztów.
GOOOS
Witam.
A ja mam pytanie. Mam zwykłe szambo betonowe, duże (100,000 l) dawniej takie budowali. Jest szczelne, za kilka lat będą w naszej gminie montować kanalizacje. Zastanawiam się nad tą oczyszczalnią, czy też szambem ekologicznym. I teraz pytanie czy mogę zostawić ten zbiornik który mam, dostawić do niego studzienkę rozdzielczą i od niej puścić sączki w działkę za domem (30 arów). I drugie pytanie jeśli mogę to czy dostanę jakiś certyfikat od firmy produkującej te studzienki potrzebny do okazania w razie kontroli. Pozdrawiam
Bolas
O takie rzeczy najlepiej pytać w lokalnym zakładzie wodociągów i kanalizacji. Jeżeli przewidują skanalizowanie to pewnie nie dostaniesz pozwolenia na oczyszczalnię bo odpadnie im potencjalny klient.
prze
Kolego, miałem tez taką sytuacje jak ty tez mam zbiornik betonowy. i do niego podłoczyłem szamba ekologicznego. o pojemności 100 litrów. Plusem jest to że teraz nie muszę opróżniać szamba co miesiąc, tylko raz do roku. Tylko zanim kupisz sobie zbiornik sprawdź sobie dobrze ceny na rynku. Ja po przeszukaniu Internetu skorzystałem z firmy którą mi sprzedała zbiornik, w bardzo dobrej cenie mogę ci tom firmę polecić. Rzetelna sprawdzona firma
http://www.szambabetonow.pl
Bolas
To jakiś nowopolski język pisany bo się troszkę pogubiłem w tym co pan napisał.
100L szambo ekologiczne? Toż to przecież dwie beczki do kapusty kiszonej. Gratuluję.
prze
Przepraszam za pomyłkę. prostuj spoją wypowiedz e 1000 litrów.
konczyn
zastanawiam się nad czymś takim, już przejrzałem ofertę niektórych firm np http://www.sewaco.net.pl i widzę, że finansowo to źle nie wychodzi
dagaw
A my z mężem zastanawiamy się nad taką oczyszczalnią przydomową http://www.ekohouse-oczyszczalnie.pl ,wielu naszych znajomych już taką posiada ,z tego co mówią są zadowoleni .Nie ponoszą kosztów z wywozem nieczystości i nie czuć brzydkiego zapachu wokół posesji.
Maciej HABA
Nad którą dokładnie oczyszczalnią się zastanawiacie? Na ile osób ją planujecie? Bo link wyrzuca tylko do strony i niewiadomo o jakiej oczyszczalni myślicie.
PieceMans
Generalnie rzecz biorąc przydomowa oczyszczalnia ścieków to bardzo dobry pomysł i tez w kwestii jej wykonania to koszty nie są aż tak duże jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu,uważam ze to dobre wyjście. Podajcie wiecej szczegółów i może doradzimy coś sensownego,a nie tylko suchy link do strony:)
TomekKulpinski
Moją oczyszczalnią zajmowała się firma http://www.ekopan.pl/ i jestem bardzo zadowolony. Do eko oczyszczalni przekonała mnie żona i wiem, że to było najlepsze rozwiązanie. Jest nie tylko ekologicznie, ale też ekonomicznie
Greengaz
Co byś bez żony zrobił. Myśli za Ciebie, Tobie zostawiając robienie b...lu na forum.
Bolas
A moja to mnie na kafelki TV i czy wystrój kuchni namawiała ale najmniej ją interesowało gdzie leci to co z nas wyleci. No cóż ktoś musi mieć faję w domu.
jasio112
a montował ktoś oczyszczalnie ścieków w firmie Primeko ?
Greengaz
Masz szansę być pierwszy.
Jak zamontujesz pewnie napiszesz: - I jestem zadowolony.
Nie zapomnij zamieścić linku w dziale "Ogrzewanie".
Cynober
W ogóle teraz można zaobserwować rosnącą tendencję w zakresie tych oczyszczalni. To jest bardzo dobry znak, że dbamy nie tylko o siebie, ale także o otaczające nas środowisko. Nie jestem z jakiegoś Greenpeace czy cokolwiek, ale podoba mi się ta zmiana. Obecnie przekonuję się do oferty marki http://oczyszczalnieprzydomoweadah.pl/ i w najbliższym czasie taka instalacja będzie też przy moim domku
Greengaz
..... Nie jestem z jakiegoś Greenpeace czy cokolwiek, ..... .
Nie, z pewnością nie jesteś.
Zajmujesz się przecież pisanie głupawych postów z reklamami.
Bolas
Tym bardziej że w/w firma proponuje ekoNIElogiczne "oczyszczalnie" drenażowe Najgorsze z możliwych gdzie gnojówka jest drenażowana w grunt.
HABA RL
Greengaz: Powiedziane krótko, zwięźle i na temat
Rogers
http://www.aquaclear24.pl/ostrzegamy-pr ... robkami/52 radzę się zapoznać z ostrzeżeniem na Aqua Clear
Ostatnio było dość głośno na temat podróbek, które ludzie kupili, a potem takie oczyszczalnie nie spełniają swoich funkcji. Dlatego raczej w tym przypadku nie szukałby okazji.
riksto
Warto również zwrócić uwagę na dotacje jakie można otrzymać na tego typu ekologiczne oczyszczalnie. Wtedy już nie tylko eksploatacja jest niższa, ale również cena zakupu. Więcej szczegółów na http://www.bioires.pl/Dotacje
Orszulka
My skorzystaliśmy z usług http://www.czystawoda24.pl Bo namysłach zdecydowaliśmy się na oczyszczalnię ekologiczną i teraz uważam, że dla naszego domu to był najlepszy wybór. Ogólnie bardzo fajna sprawa z tymi oczyszczalniami przydomowymi.
Bolek67
Ja mam oczyszczalnię ekologiczną Ekocent z Czystawoda24.. Chwalę i polecam, Co prawda mam zamontowane od roku, ale według opinii, te urządzenia są bardzo trwałe. To był jeden z moich priorytetów przy instalacji przydomowej oczyszczalni.
Wkur*** Roman
Kto wywozi szambo 2 razy w tygodniu??? Co za bzdurne kalkulacje! Miałem oczyszczalnię Bioires i była moim największym błędem popełnionym przy budowie domu. Bardzo awaryjna a serwisów takich urządzeń brak- możemy sobie poczekać na serwis sprzedawcy/ producenta dopóki nie zawinie się z rynku a potem radźcie sobie sami....Każdy, kto dokładnie obejrzy sobie takie cudo powinien zrozumieć, że nie ma szans aby dotrwało do zwrotu inwestycji.Dlatego kupiłem szambo betonowe firma bodajże z przytyka przyjechali zamontowali i jedyny problem to telefon raz na dwa tygodnie do szambiarza
Polecam się nieco bardziej zainteresować tym tematem:
http://szamba-betonowe.eeb.pl/
Natalia Baziuk
Też się zdecydowaliśmy na przydomową oczyszczalnię z czystawoda24.pl
Fakt, wyszło trochę drożej niż szambo, ale ważne, że takie oczyszczalnie ekologiczne pomagają dbać o środowisko.
lato_2000
Ostrzegam przed cwaniakiem i oszustem !
Pobrał przedpłatę 1500 zł. Umówionej pracy nie podjął. Zaprzestał odbierania telefonu. W obecności policji pisemnie zobowiązał się do zwrotu przedpłaty w ciągu 2 dni. Nie zwrócił. Wabi potencjalnych klientów całkiem ładną stroną http://alleoczyszczalnie.com.pl/ , pełną niedziałających linków. Na Allegro reklamuje sprzedaż kilkudziesięciu różnych oczyszczalni, choć w ciągu ostatniego roku żadnej nie sprzedał. Na umówione spotkanie przyjeżdża z rodziną zdezelowanym samochodem chcąc wzbudzić zaufanie. Proponuje niewielką przedpłatę i umawia prace, do których nigdy nie dochodzi.
Oszust posługuje się telefonem 730-501-793.
Enerbau Tanie Grzanie
Współczujemy, ale jak to się ma do ogrzewania domu? Nie ten dział. Tak, przy okazji, czy obiecał sprzedaż i usługę "po taniości"? Czy została zawarta umowa cywilno-prawna? Czy firma posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej?
.
Bolek67
oczyszczalnia nie zawsze się sprawdzi. u mnie to był niewypał bo jest zbyt wysoki poziom wód gruntowych ale dopiero się dowiedziałem jak firma http://chelm.bratbet.pl/ przyjechała wycenić robociznę u mnie. u mnie tylko zbiornik betonowy się (jak na razie )sprawdza
sergii
Przestrzegam przed przydomowymi oczyszczalniami, jest to bardzo droga inwestycja wymagająca ciągłych napraw. Lepiej kupić zbiornik na szambo i mieć święty spokój Tak zrobiłam i ja, mam betonowe szambo firmy http://lublin.bratbet.pl/ i nie mam z nim żadnych problemów
PrzemekS
Zgadzam się, że nie ma co porównywać szamba z oczyszczalnią ścieków. Jasne, że jednorazowo koszt jest większy, ale potem się to zwraca. Aspekt ekologiczny do mnie też przemawia. Wybierając firmę bardzo przyjrzałem się tej, na którą się później zdecydowałem. Atesty, nagrody, opinie wśród klientów są ważne - nie chcę mieć potem problemów. Zdecydowaliśmy się na Ekomaro http://ekomaro.pl/przydomowe-oczyszczalnie/ Oczyszczalnia stoi już dwa lata, nie mamy z nią problemów, nie boli głowa, że trzeba pamiętać o wywozie nieczystości. Nie zamieniłbym w życiu oczyszczalni znowu na szambo.
Juzwika
Oczyszczalnie ścieków to bardzo dobre i warte uwagi rozwiązania. Pomagają zaoszczędzić zużycie wody przez co koszta. Więc zaopatrzenie się w taką oczyszczalnie z pewnością się zwraca. Ja posiadam z firmy WiPlast (pcvwiplast.pl) i z całego serca mogę spokojnie polecić tych fachowców.
michal00
Zastawiam się nad budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Mam strasznie małe szambo i dosyć często musi być opróżniane.
Wiele osób mi odradza, argumentując że z takiej oczyszczalni często śmierdzi. Może mi ktoś powiedzieć od czego to zależy?
Spednet
Wszystkim zapewne rozchodzi się o koszty,wiec tutaj szambo będzie o wiele tańsze,inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków,to duży wydatek,ale bezie się systematycznie zwracał,pomijam fakt,że jest to też ekologiczne rozwiązanie.
mila8888
W razie problemów z szambem, warto skontaktować się z nimi http://inwap.pl/ na pewno powinni Ci pomóc.
megi1979
zapraszam na strone firmy BioEko System z woj. kujawsko-pomorskiego - szamba ekologiczne, oczyszczalnie przydomowe www.bioeko-system.pl Szybko, tanio i profesjonalnie. Polecam bo jestem bardzo zadowolona ze współpracy z nimi - wszystko wytłumaczyli jak trzeba, żeby dotrzeć do mózgu kobiety, robota wykonana sprawnie.
moniek78
Zaufana firma to WiPlast. Mają bardzo dobre materiały jeśli chodzi o kanalizację i odprowadzanie ścieków. Więc oczyszczalnie też zrobią dobrze. Nie raz z nimi współpracowałem.
Davidoffek
Warto się tez zaopatrzyć w środki do szamba czy do POŚ sprawdzonych firm, a nie marketowych "krzak" Ma to wielki wpływ na samą pracę zbiorników i na nieprzyjemne zapachy... polecam produkty firmy http://www.subiopolska.com/
MrozowskiK
Ja jestem zwolennikiem oczyszczalni biologicznych, bo woda się nie marnuje, tylko można jej używać, ja wykorzystuję do nawadniania ogrodu. Nasza oczyszczalnia pochodzi z http://www.ana-szczecin.pl Solidnie działa już od dwóch lat.
adapter402
czy faktycznie są takie koszta utrzymania jak tutaj piszą?
http://sklep-skytech.pl/content/7-przyd ... -czy-warto
metria
Zgadzam się z przedmówcą, oczyszczalnia ścieków to dobra inwestycja nie tylko wygoda ale i oszczędność. Ważne aby dobrac odpowiedbią oczyszczalnię do działki. Chętnych zapraszam do kontaktu z nami - http://metria.pl/produkty-2/oczyszczalnia-przydomowa/
Damian1991EL
Warto przed tego typu inwestycją umówić się na wizję lokalną:
http://oczyszczalnie-przydomowe.com/ind ... je-lokalna
MagdalenaFlorek
Proszę eksperta o pomoc - szambo firmy marseplast z krakowa
hey, nie moge znajść informacji o uzytkowaniu tych produktów przez zwykłych ludzi.
Czy ktos tutaj słyszał o takiej firmie?
Są z Niepołomic kolo krakowa.
Moje pytania sa:
1. czy sa przeciwwskazania odnośnie tego producenta/firmy
2. jak samemu sprawdzuć czy wszystko jest ok z tym szambem
Decyzja została podjęta poniewaz mam blisko do nich.
Tez nie chce betonowego szamba bo takie mi się zapadło ostatnio a inwestuję w plastikowe-tony internetu przeszperane i już decyzja podjęta
Jesli nie robi to różnicy to wezme najtańszą opcję-plastik to plastik czyli reasumując:
Czy warto kupić od marseplasta (nie wiem czy sie odmienia) na etykiece jest MARSEPLAST sp. zoo
jakie sa wady jak od nich kupie ten produkt
jakie sa inne firmy z podobnym produktem ale dużo tańsze opcje mają
aleksandra1977
Tez miałam w zamiarze na początku wybudować u siebie w nowym domu oczyszczalnię ścieków, ale ostatecznie chyba jednak zdecydujemy się na szambo betonowe. Jednak na nasze potrzeby szambo okazuje się w zupełności wystarczające. Nie jest ono kosztowne w montażu ani ekslopatacji. Oczywiście, trzeba dobrze wybrać producenta szamba betonowego, żeby mieć pewność , że zostanie ono wykonane z najwyższej klasy materiałów. O tym jak wybrać producenta warto poczytać tutaj - http://sybaritic.moonfruit.com. Jest tam sporo praktycznych porad, które ułatwią dokonanie wyboru i zainstalowanie dobrze działającej konstrukcji.