Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Pożar mieszkania
Aby uniknąć pożaru w domu trzeba zachować środki ostrożności i mieć na wyposażeniu niezbędne rzeczy takie jak gaśnica.

Dane statystyczne dotyczące ilości pożarów i osób, które w nich giną, są niepokojące. Otóż najwięcej osób ginie w płomieniach we własnym domu. Powodem takiej sytuacji może być awaria instalacji lub nieuwaga ze strony właścicieli, albo zwyczajny pech. Aby uniknąć tragedii i uchronić swoich bliskich oraz dorobek życia przed pożarem, wystarczy odpowiednio zabezpieczyć dom.

Większości nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem ognia można uniknąć, jeżeli będziemy przestrzegali kilku prostych czynności. Zwróćmy uwagę na instalacje elektryczne i gazowe, oraz ich stan techniczny. Regularnie kontrolowane przez fachowców instalacje będą sprawniejsze i uchronią nas przez nieszczęściem. Starajmy się również wyłączać sprzęty oraz sprawdzić czy kable od urządzeń elektrycznych, włączniki, gniazda prądowe i wszystkie inne nagrzewające się i skupiające ciepło, znajdowały się w odpowiedniej odległości od przedmiotów, które łatwo mogą się zapalić. Pożar domu czy biura zwykle wywołuje jedna iskra i

właśnie ona może wszystko przekreślić.

Zobacz: Prąd bez ryzyka - bezpieczeństwo w domu

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Nie powinno w nim przede wszystkim zabraknąć gaśnicy, która w razie pożaru pomoże nam go ugasić. Warto również zainwestować w czujniki dymu i temperatury, które zaalarmują nas o niebezpiecznej sytuacji. W prosty sposób można je podłączyć do systemu alarmowego. Alarm to system, który szybko poinformuje nas,
o wystąpieniu awarii instalacji elektrycznej i gazowej
lub zareaguje odcięciem dopływu wody na pojawienie się nieszczelności w instalacji wodno-sanitarnej. Specjalistyczny czujnik dostępny wśród urządzeń peryferyjnych systemu, zareaguje niezwłocznie w razie wystąpienia pożaru. Zanim skontaktuje się z nami operator z centrum monitorowania naszego systemu, dostaniemy powiadomienie sms na telefon.

Przeczytaj: Instalacje elektryczne pod kontrolą

Po otrzymaniu raportu załogi interwencyjnej wysłanej natychmiast na miejsce zdarzenia i jej ocenie sytuacji, sami będziemy mogli zdecydować czy chcemy wezwać strażaków. Dalsze czynności będą zależały od naszej decyzji. Niezależnie od tego czy to my spowodowaliśmy pożar, bo tak też się zdarza, czy jest on wynikiem nieszczęśliwego zdarzenia, pamiętajmy, że z ogniem nie warto igrać dlatego w miarę możliwości róbmy wszystko, aby zabezpieczyć dom przed pożarem.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Redakcja

Zdjęcia: adStone Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także