Jak wykorzystać deszczówkę

co robić z deszczówką?W świetle prawa woda deszczowa jest ściekiem i powinna być zagospodarowana. Jednakże tradycją jest wykorzystywanie deszczówki w gospodarstwie domowym. Można połączyć te dwa fakty – odpowiednie wykorzystanie wody deszczowej jest (z punktu widzenia prawa) jej zagospodarowaniem.

Po co odzyskiwać deszczówkę
Warto zbierać wodę deszczową. Z jednej strony pomaga to rozwiązać problem odprowadzenia wody z powierzchni, z drugiej zaś pozwala na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym. Wodą deszczową można bowiem zastąpić wodę czystą w urządzeniach, które zużywają jej najwięcej.

Tabela przedstawia zużycie wody (jednorazowe i dzienne) oraz możliwość oszczędzania wody poprzez stosowanie wody deszczowej. Z zestawienia widać, że można oszczędzić ok. 80 l wody dziennie – prawie połowę dziennego zużycia, które wynosi ok. 200 l. W skali roku oszczędza się ok. 29 m³ wody.

Tabela. Oszczędność dzięki wykorzystaniu deszczówki

czynność zużycie 
jednorazowe
średnie zużycie dzienne 
bez deszczówki
średnie zużycie
dzienne z deszczówką
spłukiwanie toalet 6–10 l do 70 l 0-8 l
pranie w pralce 40–60 l do 25 l 0-8 l
podlewanie ogrodu 30–80 l do 10 l 0 l

Cechy wody deszczowej
Woda deszczowa nie nadaje się do picia ani na potrzeby higieniczne, jednakże ma lepszą jakość niż woda w zbiornikach naturalnych (takich, w których dozwolona jest kąpiel).
Woda deszczowa jest miękka, tzn. nie ma w niej związków magnezu i wapnia. Sprawia to, że znakomicie nadaje się do prania (oszczędność środków piorących – lepsze pienienie) oraz do mycia samochodu (nie pozostawia białych „zacieków).
Woda deszczowa zawiera roztwory słabych kwasów (przede wszystkim węglowego) – jest to naturalne i powodowane składem atmosfery. Nadaje to jednak wodzie własności korozyjne – oznacza to, że nie można zastosować w instalacji zbierającej wodę materiałów, które są podatne na korozję. Nie będzie więc polecana miedź ani stal – najlepiej sprawdzą się tworzywa sztuczne.

Wskazówki praktyczne
Najlepiej jest zbierać deszczówkę z dachu pokrytego dachówką, blachodachówką lub masami bitumicznymi. Takie dachy pozwalają na zebranie ok. 90% opadającego deszczu. Najmniej opłacalne jest zbieranie deszczówki z dachu trawiastego – można zgromadzić ok. 30% opadów.
Kran do podlewania ogrodu lub pralkę warto zamontować jak najniżej – będzie wówczas potrzebna pompa o mniejszej wydajności.

Rozwiązania
Odzysk deszczówki można przeprowadzić na kilka sposobów, zależnie od tego, jak ma być wykorzystana. Najbardziej popularne sposoby to zamontowanie w rurze spustowej zbieracza deszczówki i wykonanie instalacji zbiornikowej do zbierania i wykorzystania wody w gospodarstwie domowym.

zbieracz deszczówki   zbiorniki podziemne

zbieracz deszczówkiZbieracz deszczówki pozwala na wykorzystanie wody deszczowej praktycznie tylko do podlewania ogrodu. Jest to element rury spustowej, a jego wielką zaletą jest to, że można go włączyć w istniejący system orynnowania. Zbieracz jest odcinkiem rury spustowej z odpowiednim "wyjściem" na wodę deszczową. Może być to albo specjalne korytko przelewowe albo króciec do umocowania węża elastycznego. Stamtąd woda odprowadzana jest do odpowiedniego zbiornika. Odpowiednie zabezpieczenia gwarantują odzysk ok. 60% wody deszczowej. Pozostały opad odprowadzany jest rurą spustową do jej wylotu. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć przelania się wody w zbiorniku (także w przypadku deszczów nawalnych).

Instalacja pozwalająca na wykorzystanie wody deszczowej jest znacznie bardziej rozbudowana - od rury spustowej specjalne przewody doprowadzają wodę do zbiornika. Dzięki pracy pompy woda ze zbiornika jest rozprowadzana do odbiorników (spłuczka, pralka, kran w ogrodzie). Odpowiednie wyposażenie zbiornika pozwala podejmować odpowiednie działania: dopełnienie zbiornika wodą wodociągową w przypadku długotrwałej bezdeszczowej pogody lub odprowadzanie nadmiaru wody do rury spustowej (w przypadku długotrwałego deszczu, kiedy ilość doprowadzanej wody jest większa niż pojemność zbiornika).
Oceń artykuł
4,00 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Werit, Rheinzink, Lindab

Polecamy Ci również

Zobacz także