W świetle prawa woda deszczowa jest ściekiem i powinna być zagospodarowana. Jednakże tradycją jest wykorzystywanie deszczówki w gospodarstwie domowym. Można połączyć te dwa fakty – odpowiednie wykorzystanie wody deszczowej jest (z punktu widzenia prawa) jej zagospodarowaniem.
Po co odzyskiwać deszczówkę
Warto zbierać wodę deszczową. Z jednej strony pomaga to rozwiązać problem odprowadzenia wody z powierzchni, z drugiej zaś pozwala na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym. Wodą deszczową można bowiem zastąpić wodę czystą w urządzeniach, które zużywają jej najwięcej.
Tabela przedstawia zużycie wody (jednorazowe i dzienne) oraz możliwość oszczędzania wody poprzez stosowanie wody deszczowej. Z zestawienia widać, że można oszczędzić ok. 80 l wody dziennie – prawie połowę dziennego zużycia, które wynosi ok. 200 l. W skali roku oszczędza się ok. 29 m³ wody.
Tabela. Oszczędność dzięki wykorzystaniu deszczówki
czynność | zużycie jednorazowe |
średnie zużycie dzienne bez deszczówki |
średnie zużycie dzienne z deszczówką |
spłukiwanie toalet | 6–10 l | do 70 l | 0-8 l |
pranie w pralce | 40–60 l | do 25 l | 0-8 l |
podlewanie ogrodu | 30–80 l | do 10 l | 0 l |
Cechy wody deszczowej
Woda deszczowa nie nadaje się do picia ani na potrzeby higieniczne, jednakże ma lepszą jakość niż woda w zbiornikach naturalnych (takich, w których dozwolona jest kąpiel).
Woda deszczowa jest miękka, tzn. nie ma w niej związków magnezu i wapnia. Sprawia to, że znakomicie nadaje się do prania (oszczędność środków piorących – lepsze pienienie) oraz do mycia samochodu (nie pozostawia białych „zacieków).
Woda deszczowa zawiera roztwory słabych kwasów (przede wszystkim węglowego) – jest to naturalne i powodowane składem atmosfery. Nadaje to jednak wodzie własności korozyjne – oznacza to, że nie można zastosować w instalacji zbierającej wodę materiałów, które są podatne na korozję. Nie będzie więc polecana miedź ani stal – najlepiej sprawdzą się tworzywa sztuczne.
Wskazówki praktyczne
Najlepiej jest zbierać deszczówkę z dachu pokrytego dachówką, blachodachówką lub masami bitumicznymi. Takie dachy pozwalają na zebranie ok. 90% opadającego deszczu. Najmniej opłacalne jest zbieranie deszczówki z dachu trawiastego – można zgromadzić ok. 30% opadów.
Kran do podlewania ogrodu lub pralkę warto zamontować jak najniżej – będzie wówczas potrzebna pompa o mniejszej wydajności.
Rozwiązania
Odzysk deszczówki można przeprowadzić na kilka sposobów, zależnie od tego, jak ma być wykorzystana. Najbardziej popularne sposoby to zamontowanie w rurze spustowej zbieracza deszczówki i wykonanie instalacji zbiornikowej do zbierania i wykorzystania wody w gospodarstwie domowym.

Instalacja pozwalająca na wykorzystanie wody deszczowej jest znacznie bardziej rozbudowana - od rury spustowej specjalne przewody doprowadzają wodę do zbiornika. Dzięki pracy pompy woda ze zbiornika jest rozprowadzana do odbiorników (spłuczka, pralka, kran w ogrodzie). Odpowiednie wyposażenie zbiornika pozwala podejmować odpowiednie działania: dopełnienie zbiornika wodą wodociągową w przypadku długotrwałej bezdeszczowej pogody lub odprowadzanie nadmiaru wody do rury spustowej (w przypadku długotrwałego deszczu, kiedy ilość doprowadzanej wody jest większa niż pojemność zbiornika).
Aquatechnika
Najprostsze rozwiązania są najlepsze, większość znajduje się na stronach aquatechniki - www.aquatechnika.com.pl
do domu i dla rodziny.
stiff
Witam.
Deszczówka jest ściekiem, ale w prowadzenie jej do kanalizacji sanitarnej jest nielegalne i karalne.
Chyba że mamy własne szambo?
jurek11
Wpuszczanie deszczówki do szamba czy kanalizy jest zbrodnią na środowisku, ponieważ to zwykłe marnowanie zasobów wodnych. Deszczówkę najlepiej wykorzystać do nawadniania roślin na działce (natychmiastowo lub po jakimś czasie, gromadząc ją w wcześniej zbiorniku) albo do spłukiwania toalety itp.
Karol111
Wykorzystywanie wody deszczowej pozwala na zmniejszenie zużycia wody pitnej nawet o 50 % nie rezygnując przy tym z komfortu życia codziennego.
chętnie odpowiem na wszelkie pytania
www.hydrotech-plus.pl
floooyd
A ja mam pytanie, ponieważ spotkałem się z taką sytuacją: na rachunek wystawiany przez Zakład Wodociągowy składa się: ilość wody pobranej z sieci + ilość odprowadzonych ścieków (w ilości pobranej wody).
Jeżeli zastosuję w moim domu system wykorzystujący wodę deszczową wyposażony w zbiornik, który umożliwi mi korzystanie z wody deszczowej do spłukiwania oraz prania w pralce to czy nie przyczepi się ktoś, że odprowadzam nadmierną ilości ścieków do kanalizacji, bo przecież nie płacę w tym momencie za korzystanie z kanalizacji.
Oraz inne pytanie:
czy gromadzenie wody deszczowej w zbiornikach może być sposobem na ominięcie podatku od deszczu? co o tym sądzicie
Bolas
Wręcz przeciwnie. Jeżeli masz zbiornik znaczy że ją gromadzisz i nią gospodarujesz więc musisz płacić za to że ją używasz a że deszcz nie jest twój, bo płacisz komuś za to, można by się starać o odszkodowania za straty przez niego powodowane lub za jakość opadów ) Ze skrajności w skrajność. Bo skoro płacę za coś to mogę też wymagać jakości )
Oczywiście to tylko gdybanie bo jeszcze nikt nie wprowadził jednolitego zapisu odpowiedniej ustawy na razie wszystko jest w trakcie planowania. Jeżeli używasz wody deszczowej powinieneś założyć osobny licznik dla odbiorników z których trafia ona jako brudna do kanalizacji ściekowej. Dowiesz się tego w swoim zakładzie wodociągowym.
Ja miałem np obowiązek gromadzenia wody opadowej w ilości nie mniejszej niż 1000L mam 1500L zbiornik i zamierzam go powiększyć o kolejne 6000L mam 43arową działkę. Nie używam jej do celów sanitarnych - jeszcze nie Aktualnie w mojej okolicy nikt nie ma obowiązku gromadzenia deszczówki więc pewnie do czegoś się szykowali jak ja otrzymałem warunki aktualnie zrezygnowali z tego ale mój zbiornik kosztował mnie 2500zł więc teraz będę musiał to jakoś odbić
PS też bym nie nazywał wody opadowej ściekiem.