Jaki kocioł wybrać na paliwa stałe wybrać? Poznajcie podstawe rodzaje kotłów, ich specyfikę i możliwości zastosowania.
Sposobów na zapewnienie sobie ciepła w domu jest dziś bardzo dużo. Ogrzewanie elektryczne, gazowe, pompy ciepła czy ogrzewanie systemowe to dziś znacząca alternatywa do kotłów na paliwa stałe. Jednak węgiel i drewno wciąż należą do najpopularniejszych paliw.
Kotły uniwersalne
Najprostszą i najtańszą konstrukcją są kotły zasypowe – dolnego i górnego spalania. Różnica między nimi polega na sposobie spalania paliwa i kierowania spalin. W kotłach górnego spalania najpopularniejsza metodą palenia jest rozpalenie ognia rozpałką (papier, drewno) i następnie dokładanie niewielkich ilości węgla. Ta metoda ma oczywiste wady. Przede wszystkim wymaga regularnych wizyt w kotłowni i dokładania węgla. Rozpalający się od dołu węgiel „gazuje” czyli wytwarza dużą ilość gazów i lotnej sadzy. Ponieważ żar jest poniżej, spaliny i sadza uchodzą do komina. To duże marnotrawstwo paliwa i energii, a także duże obciążenie dla środowiska.
Dużo efektywniejsze jest spalanie stosowane w kotłach dolnego spalania (zasypowe). Tam proces rozpalania wygląda inaczej – kocioł zasypuje się dużą ilością węgla i ogień rozpala od góry. W ten sposób gazy i sadza uchodząc do góry przechodzą przez warstwę żaru i są spalane. Dzięki temu paliwo spalane jest efektywniej, czyściej i równomiernie. Taki sposób spalania można stosować też w kotłach górnego spalania, należy jednak sprawdzić, czy są dobrze wykonane.
Kotły zasypowe występują w wielu wersjach. Do tego rodzaju zaliczają się kotły z rodziny UKS (uniwersalne kotły stalowe) przeznaczone do spalania różnego rodzaju paliw. Można w nich palić nie tylko węglem kamiennym, ale także węglem brunatnym, miałem, granulatami, drewnem czy komponentami z biomasy. Można w nich stosować paliwa niższej jakości. W nowocześniejszych modelach montowane są dmuchawy i sterowniki, które pozwalają częściowo zautomatyzować pracę takiego kotła.
Kotły UKS są dostępne w bardzo szerokiej gamie mocy – od kilku kW, po przemysłowe kotły o mocy 500kW. Najczęściej można je jednak znaleźć w domach jednorodzinnych, szczególnie w starym budownictwie.
Do kotłów zasypowych można też zaliczyć kotły węglowo-miałowe (KWM). Ich konstrukcja jest podobna do kotłów UKS, są jednak przystosowane do spalania miału węglowego. Cykl spalania w takim kotle to około doby – w tym czasie nie wymaga on obsługi. Dzięki zastosowaniu dmuchaw i sterowników, proces spalania jest dokładnie kontrolowany i przebiega bardzo efektywnie. Kotły te charakteryzują się większą mocą, zwykle od kilkunastu kW. Nadają się zarówno do budynków mieszkalnych, jak i innych budynków (szkół, hal produkcyjnych, urzędów, budynków biurowych itp.).
Kotły z podajnikiem
W ofercie niemal wszystkich producentów pojawiły się nowoczesne kotły z podajnikami. To nowe konstrukcje, które mają zapewnić niemal bezobsługową pracę kotłowni – najlepsze konstrukcje mogą pracować nawet kilkanaście dni.
O ile w kotłach zasypowych spalanie odbywa się na specjalnym ruszcie, w kotłach z podajnikiem próżno szukać tego elementu – zastępuje go palnik retortowy. Spalanie odbywa się na nim od góry, a węgiel podawany jest przez podajnik – ślimakowy lub tłokowy. Pracą podajnika i wentylatorów zarządza elektroniczny sterownik.
Kotły takie mają jednak swoje wady. Największą jest ich cena – za kocioł z podajnikiem przyjdzie nam zapłacić nawet dwa razy tyle, co za piec zasypowy o podobnych parametrach. To nie koniec wydatków – aby taki kocioł funkcjonował prawidłowo, potrzebne jest paliwo dobrej jakości. Węgiel musi mieć odpowiedni rozmiar – najczęściej stosowany jest tzw. eko-groszek, można także stosować miał węglowy lub pellet – słomę, wióry lub inne palne materiały sprawowane w małe granulki. Takie paliwa są oczywiście droższe niż zwykły węgiel.
– Wybór kotła zależy od potrzeb klienta. Od tego ile ma miejsca w kotłowni, ile chce poświęcić czasu na jego obsługę i jakimi środkami dysponuje. Jedynie moc kotła jest narzucona z góry przez parametry ogrzewanego budynku. Co ciekawe najbardziej popularne są najtańsze kotły uniwersalne i najdroższe z podajnikami – mówi Marcin Biadała, producent kotłów z Pleszewa.
maciekow
myślę że ważne jest żeby kotły były jak najwyższej klasy. Ja kupiłem kocioł 5 klasy http://www.kotly-witkowski.pl/ żeby jak najmniej szkodzić środowisko.
maciekow
http://www.kotly-witkowski.pl/
polly28
Jeśli chodzi o paliwo stałe to zdecydowanie pellet. Jestem zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, także według mnie jest to rozwiązanie idealne. W mojej firmie zamontowałem jakiśczas temu kocioł marki Pellux , model Compact o mocny nominalnej 12kW. Pomimo nowoczesnego designu idealnie ogrzewa nasze 240m2!
SUSPENSER
Jeśli chodzi o paliwo stałe to zdecydowanie pellet. Jestem zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, także według mnie jest to rozwiązanie idealne. W mojej firmie zamontowałem jakiśczas temu kocioł marki Pellux , model Compact o mocny nominalnej 12kW. Pomimo nowoczesnego designu idealnie ogrzewa nasze 240m2
W jaki sposób nowoczesny design przeszkadza w ogrzewaniu skoro pomimo jego daje radę ?
W palniku SV-200 w Skam-PV można palić z wysoką sprawnością ekogroszkiem, groszkomiałem, pelletami a przy tym jest znacznie tańszy od typowych pelletowców i to jest ciekawy model.
mazi88
Jeśli chodzi o paliwo stałe to zdecydowanie pellet. Jestem zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, także według mnie jest to rozwiązanie idealne....
A jaki pellet używasz?? Ile miesięcznie zużywa się tego opału
Rafał Cichocki
Witam,
Zachęcam Państwa do zapoznania się z ofertą kotłów marki Buderus. Znajdują się w niej kotły z rodziny Logano na paliwa stałe z automatycznym podajnikiem, które są jednocześnie przystosowane do spalania pelletu, węgla oraz drewna opałowego. Kotły posiadają szeroki zakres mocy, więc będą odpowiednie dla większości instalacji w budynkach. W celu doboru kotła o odpowiedniej mocy zachęcam do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801.
W razie pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus
RakWspak
A ja zdecydowałem się pójść w biomasę i kupiłem kocioł na pellet Mini Bio Luxury (Kostrzewa) z palnikiem Platinum Bio VG - www.youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY
Agat83
Najlepsze kotły znalazłam na www.kotly-janczak.pl, może zapoznanie się z ich ofertą jakoś usprawni wybór? Śmiało mogę polecić. Jest to producent kotłów C.O.
marecky78
My długo nie czekaliśmy na dostarczenie kotła do domu bo firmę nam polecił sąsiad, który obok nas się budował. Wybraliśmy producenta Fokus z miejscowosci Czermin. Producent ma swoją stronę internetową i można tam uzyskać wszystkie informację kontaktowe pozostał.
Tomasz_Brzeczkowski
My długo nie czekaliśmy na dostarczenie kotła do domu bo firmę nam polecił sąsiad, który obok nas się budował. Wybraliśmy producenta Fokus z miejscowosci Czermin. Producent ma swoją stronę internetową i można tam uzyskać wszystkie informację kontaktowe pozostał.
Jest sens inwestować większą kasę w mało komfortowa instalację zanieczyszczającą środowisko? Nie skoda kasy i zdrowia?