Jak wybrać i przechowywać drewno kominkowe

0
Drewno do kominka
Drewno powinno być tak ułożone, żeby była możliwa cyrkulacja powietrza. Trzeba też zabezpieczyć je przed opadami i wilgocią od spodu.

Gatunek i sposób przygotowania drewna wpływa na to, jak długo będzie się palić i ile dostarczy ciepła.

Kominkiem możemy dogrzać dom lub spędzić przy nim miły wieczór, z widokiem na prawdziwy ogień. W każdym przypadku równie ważny jest wybór drewna, w którym w kominku napalimy. Jego gatunek, stopień wilgotności, a nawet sposób przechowywania wpływa na to, jak drewno będzie się palić.

Jakim drewnem palić w kominku?

Do opalania kominka powinniśmy używać dobrej jakości drewna, suchego i najlepiej pochodzącego z drzew liściastych. Absolutnie nie należy spalać drewnianych odpadów, w szczególności pokrytych lakierem itp. Nie jest polecane także drewno drzew iglastych – ze względu na dużą zawartość żywicy. Podczas jej spalania wytwarza się duża ilość sadzy, która szybko zanieczyszcza przewód kominowy (i szybę kominka). Drewno do kominka powinno mieć wysoką wartość kaloryczną (grzewczą), a to oznacza zastosowanie drewna drzew liściastych i dobrze wysuszonego.
Najbardziej polecane gatunki to dąb, buk i jesion. Drewno tych drzew pali się najdłużej i daje przy tym najwięcej ciepła.
Bardzo ważna jest także wilgotność drewna. Jeśli będzie zbyt wysoka, cześć energii uzyskana ze spalania będzie wykorzystana do osuszenia drewna. Nie nacieszymy się więc ciepłem kominka, ani widokiem trzaskających płomieni. Dlatego do palenia powinniśmy używać drewna o wilgotności wynoszącej 15-20%. Jak to sprawdzić? Wystarczy dotknąć. Jeśli drewno jest bardziej wilgotne niż 23-25% - poczujemy, że jest mokre. Jeśli będziemy mieli wątpliwości, lepiej drewno zostawić do lepszego wyschnięcia.

Podpowiadamy też: Jak wygodnie rozpalać w kominku? Ekopodpałki

Jak przechowywać i ciąć drewno kominkowe

Na stopień wilgotności wpływa składowania drewna. Zanim drewno trafi do kominka, powinno „odleżeć” co najmniej rok w suchym i zadaszonym miejscu (można też kupić – przynajmniej teoretycznie – drewno sezonowane). Zakupione drewno powinniśmy pociąć na mniejsze kawałki (można to zrobić wygodnie np. za pomocą pilarki akumulatorowej) i ułożyć tak, żeby pomiędzy szczapami był przepływ powietrza. Drewno możemy ułożyć przy ścianie budynku i zabezpieczyć je od góry przed opadami (nie należy też drewna układać bezpośrednio na ziemi, układając drewno powinniśmy też zachować ok. 5 cm odległość od ściany). Drewno możemy też ułożyć w stożek (na planie koła). Musimy również pamiętać o zabezpieczeniu przed wodą – od dołu i góry.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Husquarna

Polecamy Ci również

Zobacz także