Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach

26
Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach
W pomieszczeniach mieszkalnych zazwyczaj wystarczy świadomie kontrolowana wentylacja. W niektórych przypadkach jednak wilgotność powietrza musi być utrzymywana na odpowiednio niskim poziomie.

Znaczenie prawidłowego poziomu wilgotności w pomieszczeniach najczęściej uświadamiają sobie ci, którzy zetknęli się z negatywnymi skutkami zbyt wysokiego stężenia pary wodnej w powietrzu. W wielu sytuacjach wentylacja nie wystarcza - potrzebne jest osuszenie pomieszczenia. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach niezbędne jest osuszanie powietrza i jak działa osuszacz.

W pomieszczeniach mieszkalnych, w zwykłych codziennych sytuacjach, zazwyczaj nie potrzebujemy dodatkowego osuszania - wystarczy świadomie regulowana, kontrolowana wentylacja. Są jednak sytuacje, kiedy wilgotność powietrza musi być utrzymywana na stałym, niskim poziomie.

Przeczytaj: Wentylacja w domu - grawitacyjna czy mechaniczna

Kiedy potrzebny jest osuszacz (odwilżacz)?

Urządzenie stałe lub przenośne zwane osuszaczem stosowane jest w następujących sytuacjach:

  • przechowywanie materiałów higroskopijnych, podatnych na zbrylanie i pleśnienie;
  • niektóre procesy produkcyjne (przemysł spożywczy, suszenie drewna);
  • ochrona maszyn i urządzeń podatnych na korozję (np. w stacjach pomp, hydroforniach, przepompowniach);
  • budowa lub remont: mniejsza wilgotność oznacza szybsze wysychanie: wylewek betonowych, farb, klejów, gipsów, przyspiesza to prace wykończeniowe i zapobiega wykraplaniu wody;
  • osuszanie budynków i ich elementów (np. piwnice);
  • biblioteki, galerie, muzea, archiwa - dokumenty i inne przechowywane obiekty są wrażliwe na oddziaływanie wilgoci, w pomieszczeniach tych wilgotność nie powinna przekraczać 55%;
  • kuchnie, łazienki, jadalnie, szatnie: obniżenie ilości pary wodnej pozwala usunąć przykre zapachy;
  • pomieszczenia basenów i pływalni - utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci jest ważne dla komfortowego korzystania;
  • piwnice, sutereny: miejsca te są szczególnie podatne na skraplanie wody na ścianach, a tym samym rozwój grzybów i pleśni;
  • pralnie, suszarnie: niski poziom wilgotności skraca czas suszenia i poprawia komfort pracy.

Jak jest zbudowany i jak działa osuszacz?

Osuszacz zasysa powietrze wilgotne, z którego usuwa wilgoć (stosuje się tu różne procesy). Wilgoć może być albo zatrzymywana w specjalnym pojemniku jako skropliny, albo usuwana na zewnątrz za pomocą odpowiedniego strumienia powietrza. Pierwszym elementem osuszacza, który napotyka na swej drodze wilgotne powietrze jest filtr (najczęściej węglowy), którego zadaniem jest oczyszczenie powietrza z pyłu, kurzu oraz cząstek biologicznych, w tym bakterii. Proces ten nie tylko chroni pozostałe części osuszacza przed uszkodzeniem, ale też poprawia jakość osuszanego powietrza.

Osuszacze kondensacyjne schładzają powietrze poniżej punktu rosy – następuje kondensacja (skroplenie) pary wodnej. Skropliny ściekają do specjalnego zbiornika lub są odprowadzane do kanalizacji. Możliwe jest też odprowadzanie skroplin ze zbiornika do kanalizacji (należy wtedy użyć specjalnego węża). Skropliny ze zbiornika nie mogą być używane do żadnych celów!. Po przejściu przez skraplacz powietrze jest ponownie ogrzewane, dzięki czemu do pomieszczenia trafia suche powietrze o temperaturze bardzo zbliżonej do temperatury w pomieszczeniu.

Polecamy: Wilgoć i pleśń w mieszkaniu - sposoby walki

Osuszacze adsorbcyjne wyposażone są w specjalny wirnik, pokryty materiałem, który bardzo silnie pochłania wodę (najczęściej silikażele, czyli odpowiednie związki krzemu). Dzięki temu odpowiednio schłodzone powietrze oddaje wilgoć. Aby zregenerować warstwę żelu, przepuszcza się przez niego odpowiednio nagrzane powietrze z zewnątrz (tzw. regeneracyjne). Pobiera ono na powrót wilgoć z żelu i odprowadza ją na zewnątrz.

Osuszacze najczęściej wyposażone są w higrostaty, czyli urządzenia sterujące, które umożliwiają utrzymanie stałego poziomu wilgoci. Higrostat mierzy wilgotność i włącza osuszacz, kiedy poziom wilgotności w pomieszczeniu jest wyższy niż zaprogramowany. Osuszacze kondensacyjne ze zbiornikiem mają też sygnalizację stanu napełnienia zbiornika (sygnał dźwiękowy powiadamia o konieczności opróżnienia zbiornika).

Parametry pracy, cena i umiejscowienie osuszacza

Parametrem pracy osuszacza jest wydajność osuszania [kg/h]. Mówi ona o tym, ile kilogramów wody usuwa osuszacz w ciągu godziny. Parametry te obowiązują dla danej wartości temperatury powietrza i jego wilgotności względnej (np. 20°C i 60% wilgotności względnej lub 30°C i 80% wilgotności względnej). Jeśli parametry są inne, osuszacz będzie pracował z mniejszą lub większą wydajnością. Drugim parametrem opisującym osuszacz jest przepływ powietrza wyrażony w m³/h.

Osuszacze najczęściej zasilane są z sieci elektrycznej 230 V/50 Hz (gniazdko musi być uziemione) i zależnie od wartości parametrów pracy pobierają moc od kilku do kilkuset kilowatów. Należy też pamiętać o tym, by osuszacz był oddalony od ściany (ok. 15-20 cm; producent powinien podać lub zalecić konkretną wartość), aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Z tego samego powodu podczas pracy osuszacza należy unikać otwierania okien. Koszt osuszacza waha się od 2000 do 5000 zł, zależnie od wielkości i technologii.

To może Cię zainteresować: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Deltafan, Biblioteka KUL

Polecamy Ci również

Zobacz także