Jak przygotować się do sezonu grzewczego

Czy wystarczy włączyć kocioł i zaraz cieszyć się ciepłem w domu? Oczywiście, że tak – musimy jednak zdawać sobie sprawę, że możemy w ten sposób „wcisnąć gaz
do dechy przy zimnym silniku, w którym być może nie ma oleju."

Sprawna instalacja grzewcza jesienią i zimą to podstawa. Jeśli chcemy mieć gwarancję komfortu cieplnego w domu przez cały sezon grzewczy, warto zadbać o każdy ze współpracujących ze sobą podzespołów – od źródła ciepła poczynając, a na odbiornikach kończąc.

Kocioł
Źródłem ciepła w większości domów są kotły na paliwa stałe, płynne lub gazowe. Konserwacja i przygotowanie do sezonu każdego z nich zasadniczo się nie różni. W każdym należy sprawdzić wszystkie części mechaniczne, a więc wentylator (zatarcia, zabrudzenia), pompę obiegową (zatarcia), zawory odcinające (szczelność), mieszacze (zatarcia), elementy zabezpieczające, takie jak zawory bezpieczeństwa (prawidłowe działanie), czujniki wypływu spalin (komora otwarta), filtry siatkowe przed urządzeniem (drożność), naczynia przeponowe oraz elementy doprowadzające paliwo. Dla palnika gazowego będzie to armatura gazowa, którą należy sprawdzić pod kątem szczelności i drożności, należy dokonać odpowiednich ustawień proporcji gazu i powietrza. Palniki gazowe posiadają niekiedy jedną dyszę, a niekiedy cały ich komplet, które należy sprawdzić pod kątem czystości, aby były drożne. Palnik olejowy z kolei wymagał będzie sprawdzenia pompy olejowej, która tłoczy paliwo do komory spalania, przechodząc przez tzw. dyszę palnikową – przed sezonem warto wymienić ją na nową, aby zapewnić stały wydatek paliwa. Także filtr oleju jest elementem zalecanym do corocznej wymiany. Kocioł na paliwo stałe zwykle będzie wymagał gruntownego czyszczenia.

demontaż obudowy kotłaregulacja kotłaelektrody zapłonowe i jonizacyjne

 
Spaliny

Mówiąc o kotle nie sposób nie wspomnieć o bardzo ważnym elemencie – o kominie. Jego drożność
i szczelność gwarantuje, że kocioł będzie mógł swobodnie wyrzucić produkty spalania oraz pobrać świeże powietrze do podtrzymania tego procesu.
Komin do kotłów z tzw. otwartą komorą spalania wykonany jest jako jednościenny (pojedyncza rura) – jego drożność jest niezmiernie istotna, gdyż spaliny są przez niego transportowane w sposób naturalny tylko dzięki różnicy temperatur. Materiał, z którego jest wykonany powinien wykazywać się odpornością na wysokie temperatury oraz na kondensat o kwaśnym odczynie (komin ze stali nierdzewnej).
Kominy do kotłów z zamkniętą komorą spalania zazwyczaj są dwuścienne – tzw. rura w rurze – gdzie wewnętrzną częścią spaliny wyprowadzane są na zewnątrz, a rurą zewnętrzną zasysane jest świeże powietrze do spalania. Poza drożnością obu przewodów należy sprawdzić ich szczelność, aby wykluczyć przedostawanie się wyrzucanych spalin do przestrzeni, którą zasysane jest powietrze do spalania.

po dłuższym postoju kotła można się spodziewać zakleszczonych pomp najbardziej wrażliwym na zanieczyszczenia elementem jest wymiennik woda/woda w kotle dwufunkcyjnym

Wentylacja
Każda kotłownia musi być wyposażona w wentylację wywiewną, która na wypadek nieszczelności na ścieżce gazowej pozwoli na wyprowadzenie na zewnątrz uchodzącego paliwa. Także produkty spalania, które nie znalazły swojego ujścia do komina muszą zostać z pomieszczenia usunięte. Nawiew z kolei będzie potrzebny głównie dla zapewnienia dopływu świeżego powietrza do kotłowni, jeżeli to właśnie z tego pomieszczenia kocioł pobiera powietrze do spalania (np. kocioł z otwartą komorą spalania).

Instalacja

Powinno się sprawdzić, czy wytworzone ciepło będzie mogło być transportowane do pomieszczeń
i odbiorników ciepła (grzejniki, ogrzewanie podłogowe). Układy ciśnieniowe będą wymagały ustalenia w układzie c.o. nadciśnienia tym większego, im wyżej jest usytuowany ostatni odbiornik ciepła. Wspomniane wcześniej filtry siatkowe muszą zostać oczyszczone, aby woda mogła swobodnie i bez dodatkowych oporów dotrzeć do grzejników. Grzejniki należy sprawdzić pod kątem szczelności – czy nie wycieka z nich woda.

Sprawdzenia instalacji centralnego ogrzewania przed jej uruchomieniem lub zaraz po nim nie powinno się lekceważyć. Zadanie to lepiej powierzyć osobie do tego uprawnionej. Zdarza się, że już kilkuletnia instalacja może być nadwyrężona i źle pracować. Tylko doświadczona osoba może ewentualne usterki wychwycić, a nawet w porę zapobiec nieszczęściu.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: David Pantera

Zdjęcia: Viessmann

Polecamy Ci również

Zobacz także