Jak przygotować ścianę pod fototapetę?

Jak przygotować ścianę pod fototapetę?

Fototapety są coraz częściej wybieranym elementem aranżacyjnym domu. Mają zarówno funkcję dekoracyjną i potrafią nadać oryginalny charakter naszym wnętrzom, jak też (szczególnie w mieszkaniach i domach już użytkowanych) wykorzystywane są do sprytnego zamaskowania niedoskonałości na ścianach, jakie wytworzyły się na przełomie lat. 

Co zatem zrobić, aby fototapeta spełniała swoje funkcje jak najlepiej? Aby cieszyła oko i sprytnie zakrywała niechciane mankamenty? 

Przede wszystkim, jeżeli kładziesz fototapetę samodzielnie, przygotuj zestaw narzędzi do pracy. Przydatny będzie nożyk do cięcia tapety, poziomica, która pomoże równo rozłożyć grafikę oraz klej, jeśli tapeta nie jest samoprzylepna. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w wałek malarski dla odpowiedniego rozłożenia kleju na powierzchni ściany, a także mokrą ściereczkę, którą wytrzemy ewentualne pozostałości kleju lub zabrudzenia z fototapety. Przy tapecie samoprzylepnej możemy użyć przecieraka, aby nie dopuścić do powstania pęcherzyków powietrza na jej powierzchni. 

Jak przygotować ścianę pod fototapetę? - zdjęcie 1

Po przygotowaniu narzędzi należy zwrócić uwagę na samą powierzchnię ściany.

Warto zadbać, aby ściana była sucha, czysta i gładka. Będzie to gwarancją spektakularnego efektu po przyklejeniu fototapety. Usuwamy zatem wszelkie nierówności i wybrzuszenia oraz uzupełniamy ubytki. Oczyszczamy powierzchnię, pozbywając się wszelkich plam, w pierwszej kolejności tych tłustych. Pozostawienie takich plam przełoży się na słabą przyczepność fototapety, a także może powodować późniejsze powstawanie pęcherzy pod tapetą.

Wygładzamy wszystko masą szpachlową. W przypadku listew podłogowych, gwoździ, kontaktów oraz gniazdek elektrycznych wykonujemy ich demontaż przed naklejeniem fototapety. Wszelkie okablowanie powinno być uprzednio schowane, gdyż każda nierówność powierzchni może zaburzyć końcowy efekt, jaki chcemy uzyskać z pomocą fototapety. 

Jak przygotować ścianę pod fototapetę? - zdjęcie 2

Co zrobić, jeśli na ścianie była już farba lub tapeta? 

Należy pozbyć się wszelkich pozostałości po starej farbie lub tapecie. Ma to kluczowe znaczenie dla wyglądu i trwałości nowej modnej fototapety, którą planujemy zamontować w pokoju.Do wyczyszczenia powierzchni użyj specjalnego mydła malarskiego, a jeśli masz do czynienia z farbą lateksową, wykorzystaj papier ścierny do jej usunięcia. 

Kiedy na ścianie gościła już tapeta, zaopatrz się w środek dedykowany do usuwania tapet - znajdziesz go w każdym sklepie budowlanym. Namocz starą tapetę specyfikiem i po odczekaniu kilkunastu minut ściągnij ją, nie naruszając powierzchni ściany.   

Pamiętaj, aby zagruntować ścianę przed naklejeniem fototapety. Możesz użyć do tego każdego gruntu lub rozwodnionego kleju do tapet. Przy farbach lateksowych (zmywalnych) należy uprzednio ściągnąć farbę.  

A jeśli masz ściankę z karton - gipsu?

Przy ścianach z karton-gipsu najpierw nakładamy gładź szpachlową i przygotowujemy powierzchnię jak do malowania. Później aplikujemy unigrunt lub klej do tapet, rozmieszany z odpowiednią ilością wody.

Kilka słów na koniec

Fototapety nadają nowego charakteru wnętrzom. Ich aplikacja może odbywać się samodzielnie lub przy udziale firmy wykonawczej. W każdym z tych przypadków należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni przed przyklejeniem tapety. Tylko w ten sposób możemy być pewni, że efekt końcowy spełni (a nawet przejdzie) najśmielsze nasze oczekiwania.

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Polecamy Ci również

Zobacz także