Jak poradzić sobie z problemem zamarzającej instalacji

Jak poradzić sobie z problemem zamarzającej instalacji

Jak poradzić sobie z problemem zamarzającej instalacji - zdjęcie 1

Zbigniew Kilijańczyk, doradca techniczny z firmy Thermaflex

Ujemna temperatura, śnieg oraz trzymający wiele dni mróz to idealne warunki dla awarii wodno-kanalizacyjnych. Jednak nie tylko rury znajdujące się na zewnątrz budynku narażone są na uszkodzenia, również i te biegnące w piwnicach, strychach czy np. garażach.

Problem zamarzania zimą wody w instalacji wodno-kanalizacyjnej dotyka zarówno właścicieli mieszkań, domków letniskowych, jak i domów jednorodzinnych. Kwestia ta nie jest także obca użytkownikom budynków komercyjnych czy użyteczności publicznej. Awarii instalacji wodnej można spodziewać się wszędzie tam, gdzie jej zabezpieczenie jest niewystarczające. Płytko zagłębione rury i złącza kanalizacyjne, nieodpowiednio zaizolowane rury odpływowe czy przewody znajdujące się w pomieszczeniach nieogrzewanych, to punkty najbardziej narażone na zamarznięcie.

kable grzewczeRoztopić lód
Nagły atak mrozu prowadzi do powstawania nieszczelności lub pęknięć, gdyż pozostała w rurach woda zmienia się w lód, a co za tym idzie - zwiększa swoją objętość. Instalacje poddają się wtedy naciskowi zamrożonej wody od wewnątrz i, nie wytrzymując naporu, ulegają awarii. Można starać się zabezpieczyć rury przed zamarzaniem grubszą warstwą izolacji. Jest to jednak metoda nie zawsze skuteczna, nie uchroni wody w rurach przed zamarznięciem. Chcąc zapobiec tego typu usterkom, należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsca narażone na działanie zimna, uwzględniając szczególnie przyłącze zimnej wody do danego obiektu, wszelkie instalacje przygruntowe i pomieszczenia nieogrzewane. W przypadku nieogrzewanego garażu warto również zastanowić się nad zabezpieczeniem przewodów instalacyjnych - szczególnie w sytuacjach, gdy pozostawiamy automatyczną bramę garażową otwartą przez dłuższy czas. Możemy dzięki temu zapobiec niepoprawnemu funkcjonowaniu całej instalacji oraz czasochłonnej i uciążliwej walce ze skutkami mrozu. Ponadto, w tych miejscach zaleca się zamontowanie dobrej jakości izolacji.
Warto również zastanowić się nad stanem zabezpieczenia instalacji wodnej w naszym domu. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy rury w budynku są szczelne, odpowiednio chronione i nie są narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Pamiętać należy przy tym, że nieeksploatowana instalacja wodno-kanalizacyjna o wiele łatwiej ulega zatkaniu. Chcąc uchronić nasze rury przed ewentualną awarią spowodowaną ujemną temperaturą pozostają jedynie dwie możliwości: stała eksploatacja instalacji lub jej odpowiednie zabezpieczenie. Najprostszym sposobem system grzewczyjest zainstalowanie systemu kabli grzejnych, który np. przez okres nieobecności domowników nie dopuści do zamarznięcia rury. System nie wymaga żadnego nadzoru, ponieważ jest wyposażony w termostat, który automatycznie włącza urządzenie, gdy temperatura spadnie do 3ºC, zaś jej wzrost do 7ºC powoduje jego wyłączenie. Co istotne, kable grzejne w trakcie pracy pobierają jedynie 16 W/m energii elektrycznej, korzystając przy tym ze standardowego źródła prądu - 220 V.

Nie tylko do domu
Wpływ ujemnej temperatury na stan instalacji wodnej dotyka nie tylko budynki mieszkalne czy lokale użytkowe, które eksploatowane są przez większą część roku. Zamarzanie wody w rurach dotyczy również miejsc sporadycznie odwiedzanych. Domki letniskowe są w równej mierze narażone na awarie związane ze spadkiem temperatury, co inne budynki. Dlatego tak istotne jest, aby w takich miejscach instalacja wodno-kanalizacyjna została odpowiednio zabezpieczona przed zimą. W skrajnych przypadkach można spuścić wodę z instalacji, jednak jest to niezalecana metoda, ze względu na możliwość większej korozji oraz redukcji trwałości instalacji. W domach letniskowych najlepszym sposobem zabezpieczającym instalację wodną przed mrozem jest tzw. mobilny system grzewczy, który  można zamontować w dowolnym miejscu, w zależności od zapotrzebowania.

Oceń artykuł
3,83 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Thermaflex

Polecamy Ci również

Zobacz także