Jak oszczędzać energię?

147
oszczędzanie energii

energooszczędne oświetlenieOszczędnego gospodarowania energią powinien nauczyć się każdy z nas. Chodzi tu nie tylko o zmniejszenie opłat za rachunki, ale także ochronę środowiska.

Na dobry początek
Oszczędzanie warto rozpocząć od ustalenia dopasowanej do naszych potrzeb taryfy zakładu energetycznego. Osoby spędzające dużo czasu w domu z pewnością skorzystają z taryfy uniwersalnej, ale już dla osób pracujących i spędzających większość czasu poza domem bardziej korzystna może okazać się taryfa nocna, w której stawki za 1kWh mogą być nawet o 50% tańsze niż w przypadku opłat standardowych. Decydując się na konkretną ofertę pamiętajmy jednak, że o ile mamy możliwość jej dowolnego wyboru w trakcie zawierania umowy, o tyle w okresie trwania owej umowy, zmiana abonamentu może nastąpić dopiero po dwunastu miesiącach od jej podpisania.

Każdy z dostawców energii ma oczywiście własne taryfikatory, wśród których występują dwie, podstawowe grupy taryfowe.

  • G11 - najpopularniejsza, taryfa uniwersalna gwarantuje  stałą cenę energii elektrycznej przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Idealnie nadaje się ona dla gospodarstwach pozbawionych ogrzewania elektrycznego, w których prąd zasila tylko oświetlenie i sprzęty RTV, AGD.
  • G12 - w  tym przypadku energia rozliczana jest w dwóch strefach czasowych. Niższą kwotę (nawet o 50%) zapłacimy przez 10 godzin w ciągu doby (zazwyczaj obowiązuje ona pomiędzy 13:00-16:00 oraz 22:00-8:00). Przez pozostałą część dnia stawka za prąd jest jednak nieco droższa niż w taryfie G11. Rozwiązanie takie sprawdza się w przypadku, gdy należymy do posiadaczy bojlerów, elektrycznego ogrzewania.

Dla każdego coś innego
Poza standardowymi taryfami w ofercie zakładów energetycznych występują także dodatkowe opcje, spełniające potrzeby poszczególnych grup odbiorców.
Z licznikiem przedpłatowym. Taryfa ta pozwala kontrolować wydatki na energię, zarówno w przypadku posiadaczy domków letniskowych, jak też osób wynajmujących mieszkanie. Warunkiem skorzystania z tego typu oferty jest wymiana licznika zwykłego na przepływowy.
Od klasycznych taryf różni ją sposób opłat: za energię płaci się „z góry” nabywając (np. w kasach zakładu, przez telefon, Internet lub w Energomatach) określoną liczbę kWh, z której korzysta się do wyczerpania.
Problemowe dla niektórych „nabijanie” licznika, rekompensuje niższa w porównaniu do tradycyjnych stawek cena energii oraz brak opłaty abonamentowej, bądź też konieczność zapłaty tylko części abonamentu (w zależności od operatora). Równa się to oszczędności od kilku do kilkunastu złotych w skali miesiąca.
Taryfy progowe - cena 1 kWh, która zależna jest od ilości zużytej energii maleje wraz ze wzrostem wykorzystanego prądu. Taryfa ta jest wyjątkowo opłacalna, zwłaszcza kiedy miesięczne zużycie prądu jest duże.
Taryfy weekendowe: oznaczają wyższe stawki, tak jak w przypadku G12, które dodatkowo obowiązują też przez cały weekend (od 22:00 w piątek do 7:00 w poniedziałek).

Oszczędny sprzęt
Zużycie energii zmniejsz oszczędne korzystanie ze sprzętu RTV i AGD. Najbardziej ekonomiczny sprzęt, oznaczony symbolem  A++, A+ i A.

Jak to zrobić?
Aby domowe sprzęty były ekonomiczne w użyciu należy je eksploatować w odpowiedni sposób. Poniżej podajemy praktyczne rady, które pozwolą zaoszczędzić prąd.

Lodówka

  • często ją rozmrażaj,
  • nie ustawiaj jej w pobliżu źródła ciepła, ani w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych,
  • nie zostawiaj otwartych drzwiczek dłużej niż jest to konieczne (lodówka musi usunąć ciepłe powietrze z zewnątrz, które się wtedy do niej dostaje),
  • zatroszcz się by pokrywa lodu w zamrażalniku nie przekraczała 10 mm,
  • do lodówki wstawiaj tylko ochłodzone produkty,
  • jeśli wyjeżdżasz na dłużej - wyłącz ją (na rynku istnieją też chłodziarko-zamrażarki, których człony wyłączyć można indywidualnie: w trakcie wyjazdu rozmrażamy lodówkę, nie tracąc jednocześnie znajdującego się w zamrażarce pożywienia),
  • zatroszcz się o właściwy stan uszczelek.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także