Jak oszczędzać energię?

171
oszczędzanie energii
Oprócz niższych rachunków za prąd powinniśmy wiedzieć, że dobrej jakości żarówka LED ma wpływ na nasz organizm.

Oszczędnego gospodarowania energią powinien nauczyć się każdy z nas. Chodzi tu nie tylko o zmniejszenie opłat za rachunki, ale także ochronę środowiska.

Na dobry początek
Oszczędzanie warto rozpocząć od ustalenia dopasowanej do naszych potrzeb taryfy zakładu energetycznego. Osoby spędzające dużo czasu w domu z pewnością skorzystają z taryfy uniwersalnej, ale już dla osób pracujących i spędzających większość czasu poza domem bardziej korzystna może okazać się taryfa nocna, w której stawki za 1kWh mogą być nawet o 50% tańsze niż w przypadku opłat standardowych. Decydując się na konkretną ofertę pamiętajmy jednak, że o ile mamy możliwość jej dowolnego wyboru w trakcie zawierania umowy, o tyle w okresie trwania owej umowy, zmiana abonamentu może nastąpić dopiero po dwunastu miesiącach od jej podpisania.

Polecamy: Kupujesz żarówki LED? Nie daj się oszukać!

Każdy z dostawców energii ma oczywiście własne taryfikatory, wśród których występują dwie, podstawowe grupy taryfowe.

 • G11 - najpopularniejsza, taryfa uniwersalna gwarantuje  stałą cenę energii elektrycznej przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Idealnie nadaje się ona dla gospodarstwach pozbawionych ogrzewania elektrycznego, w których prąd zasila tylko oświetlenie i sprzęty RTV, AGD.
 • G12 - w  tym przypadku energia rozliczana jest w dwóch strefach czasowych. Niższą kwotę (nawet o 50%) zapłacimy przez 10 godzin w ciągu doby (zazwyczaj obowiązuje ona pomiędzy 13:00-16:00 oraz 22:00-8:00). Przez pozostałą część dnia stawka za prąd jest jednak nieco droższa niż w taryfie G11. Rozwiązanie takie sprawdza się w przypadku, gdy należymy do posiadaczy bojlerów, elektrycznego ogrzewania.

Dla każdego coś innego
Poza standardowymi taryfami w ofercie zakładów energetycznych występują także dodatkowe opcje, spełniające potrzeby poszczególnych grup odbiorców.
Z licznikiem przedpłatowym. Taryfa ta pozwala kontrolować wydatki na energię, zarówno w przypadku posiadaczy domków letniskowych, jak też osób wynajmujących mieszkanie. Warunkiem skorzystania z tego typu oferty jest wymiana licznika zwykłego na przepływowy.

Od klasycznych taryf różni ją sposób opłat: za energię płaci się „z góry” nabywając (np. w kasach zakładu, przez telefon, Internet lub w Energomatach) określoną liczbę kWh, z której korzysta się do wyczerpania.
Problemowe dla niektórych „nabijanie” licznika, rekompensuje niższa w porównaniu do tradycyjnych stawek cena energii oraz brak opłaty abonamentowej, bądź też konieczność zapłaty tylko części abonamentu (w zależności od operatora). Równa się to oszczędności od kilku do kilkunastu złotych w skali miesiąca.
Taryfy progowe - cena 1 kWh, która zależna jest od ilości zużytej energii maleje wraz ze wzrostem wykorzystanego prądu. Taryfa ta jest wyjątkowo opłacalna, zwłaszcza kiedy miesięczne zużycie prądu jest duże.
Taryfy weekendowe: oznaczają wyższe stawki, tak jak w przypadku G12, które dodatkowo obowiązują też przez cały weekend (od 22:00 w piątek do 7:00 w poniedziałek).

Oszczędny sprzęt
Zużycie energii zmniejsz oszczędne korzystanie ze sprzętu RTV i AGD. Najbardziej ekonomiczny sprzęt, oznaczony symbolem  A++, A+ i A.

Jak to zrobić?
Aby domowe sprzęty były ekonomiczne w użyciu należy je eksploatować w odpowiedni sposób. Poniżej podajemy praktyczne rady, które pozwolą zaoszczędzić prąd.

Lodówka

 • często ją rozmrażaj,
 • nie ustawiaj jej w pobliżu źródła ciepła, ani w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych,
 • nie zostawiaj otwartych drzwiczek dłużej niż jest to konieczne (lodówka musi usunąć ciepłe powietrze z zewnątrz, które się wtedy do niej dostaje),
 • zatroszcz się by pokrywa lodu w zamrażalniku nie przekraczała 10 mm,
 • do lodówki wstawiaj tylko ochłodzone produkty,
 • jeśli wyjeżdżasz na dłużej - wyłącz ją (na rynku istnieją też chłodziarko-zamrażarki, których człony wyłączyć można indywidualnie: w trakcie wyjazdu rozmrażamy lodówkę, nie tracąc jednocześnie znajdującego się w zamrażarce pożywienia),
 • zatroszcz się o właściwy stan uszczelek.

Zobacz również: Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na taras

Kuchnia elektryczna, piekarnik

 • gotuj w niewielkiej ilości wody, pod przykryciem (gotując bez pokrywki zużywasz o 30 % więcej energii) i na płycie grzewczej dopasowanej  wielkością (nieco większej) do garnka,

 • na 10 minut przed końcem gotowania wyłącz płytę i piekarnik. Dostarczona energia cieplna dokończy kulinarnego dzieła,
 • nie otwieraj często drzwiczek piekarnika,
 • pamiętaj, że piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast, nie trzeba go więc włączać na kilka minut przed włożeniem do niego ciasta.

Zmywarka

 • kupując ją, zorientuj się, czy posiada tryb skróconego cyklu suszenia, dzięki tej opcji zaoszczędzisz ok 1/3 energii,
 • przed włożeniem naczyń do zmywarki usuń z nich resztki jedzenia,
 • włączaj zmywarkę dopiero wówczas, kiedy jest pełna,
 • niektóre zmywarki posiadają rozwiązanie (jest niestety ono dość kosztowne) umożliwiające nagrzanie świeżej wody ciepłem pozyskanym ze wody zużytej.

Sprzęt RTV i komputerowy

 • staraj się nie zostawiać sprzętów w stanie czuwania. Paląca się, czerwona lampka oznacza pobór mocy, nawet przy wyłączonym urządzeniu (także ładowarek do komórki lub innych urządzeń).
 • ponowne włączenie komputera równa się 16 minutom jego pracy, jeśli więc opuszczasz stanowisko na dłużej niż kwadrans wyłącz sprzęt, albo przynajmniej monitor,
 • drukuj dokumenty obustronnie, dodatkowo zadrukowane tylko z jednej strony kartki idealnie nadają się jako miejsce do notatek,
 • ustaw monitor tak, by przełączał się na tryb uśpienia po 10 minutach bezczynności,
 • drukarki atramentowe choć wolniejsze od laserowych, zużywają wiele mniej prądu.

Tanie światło
Oszczędzanie energii kojarzy się przede wszystkim z redukcją niepotrzebnego światła. Wydaje się to zupełnie zrozumiałe, jednak z drugiej strony – nikt z nas nie chce przebywać w ciemnym pomieszczeniu. Jak więc oszczędniej oświetlić nasz dom? Na pewno wykorzystując energooszczędne żarówki, wyprzedzające pod względem trwałości i wydajności tradycyjne. Warto jednak pamiętać, że świetlówki, bo o nich mówimy – pozwalają co prawda na płacenie mniejszych rachunków, ale tylko wówczas, kiedy są odpowiednio użytkowane. Ich częste włączanie i wyłączanie powoduje szybsze zużywanie i niepotrzebną stratę energii.
Małym zużyciem energii charakteryzują się także diody LED, które ze swoją dużą jasnością światła i odpornością na warunki atmosferyczne są konkurencyjne nie tylko dla tradycyjnych żarówek, ale także, najpopularniejszych obecnie świetlówek.


Z duchem czasu...
Energię pozwala też oszczędzać odpowiedni osprzęt elektrotechnicznego w postaci wyłączników czasowych, czujników ruchu, zdalnie sterowanym wyłącznikom oraz ściemniaczom, redukującym w znacznym stopniu energię elektryczną, w których regulacja natężenia odbywa się manualnie (za pomocą klawisza lub pokrętła) lub też zdalnie, przy pomocy pilota.
Mówiąc o oszczędzaniu energii warto również wspomnieć o możliwości zainstalowania gaszących światło wyłączników czasowych wyposażonych także często w czujniki ruchu. Coraz częściej też w mieszkaniach prywatnych montuje się łączniki hotelowe, których włączenie i wyłączenie następuje za pomocą odpowiedniej karty.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Wojtyniak

Polecamy Ci również

Zobacz także