Jak ogrzać mieszkanie skutecznie i tanio - kilka prostych zasad

Jak ogrzać mieszkanie skutecznie i tanio - kilka prostych zasad

Ogrzewanie mieszkania pochłania dużo energii, a to z kolei przekłada się na wysokość rachunków. Warto poznać kilka prostych zasad związanych z eksploatacją ciepła w mieszkaniu.

Jak ustawić temperaturę ogrzewania

Sprawnie działające termostaty przy kaloryferach pozwalają na racjonalne gospodarowanie ciepłem w mieszkaniu. - Obniżenie temperatury o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła – mówi Marta Gorczyca, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło. Temperatura w pokojach powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Jednak warto pamiętać, że komfort cieplny odczuwamy wtedy, gdy nie jest nam ani za gorąco, ani za zimno.
Zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni, podczas gdy śpimy, 18°C, dla łazienki 24°C. Gdy w domu jest małe dziecko możemy ustawić temperaturę w pokoju dziennym na 22°C. Z kolei gdy wyjeżdżamy np. na weekend, nie powinnyśmy wyłączać ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszyć je o kilka stopni. Wtedy ponowne nagrzanie pomieszczenia nie potrwa długo.
Podziałki zastosowane w termostatach w nowych typach kaloryferów, które obecnie instaluje się
w mieszkaniach, mają najczęściej skalę od 1 do 5. Standardowo, ustawiając wskaźnik na 3, powinniśmy uzyskać temperaturę ok. 20°C.

Przeczytaj też: Dlaczego warto wyposażyć grzejnik w termostat i jak z niego korzystać

Jak wietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym

Chcąc efektywnie gospodarować ogrzewaniem, w obawie o utratę ciepła w pomieszczeniach nie musimy rezygnować z wietrzenia mieszkania – świeże powietrze zapewni nam lepsze samopoczucie. Zamiast pozostawiania uchylonych okien przez cały dzień, najlepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie, otwierając okna na krótko na oścież. Dzięki temu nie stracimy ciepła i nie wychłodzimy pomieszczenia. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana.

Jak zwiększyć wydajność grzejników

Wszelkiego rodzaju obudowy, zasłony, meble ustawione blisko grzejników, czy grube warstwy farby na nim, zakłócają pracę grzejnika i rozprzestrzenianie się ciepła na pomieszczenie. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika. Jeżeli zdecydujemy się na malowanie grzejników żeliwnych, pamiętajmy o usunięciu starej farby przed nałożeniem nowej. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie ekranów zagrzejnikowych z materiału izolacyjnego. Odbijają one strumień ciepła od ściany, dzięki czemu jest on kierowany do wewnątrz pomieszczenia, co eliminuje straty energii.
Dużo ciepła tracimy przez okna, szczególnie jak są nieszczelne. Gdy czujemy chłodny powiew powietrza, mimo że okna są zamknięte, warto przy okazji remontu pomyśleć o ich wymianie. Zimą raczej nie podejmiemy takich kroków, ale możemy je dobrze uszczelnić.
Wymiana okien jest jednym z najbardziej wymiernych działań przy oszczędzaniu energii. Dzięki temu możemy zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o połowę, co znacznie przyczynia się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Przeczytaj też: Jak dbać o instalację grzewczą

Zastosowanie tych kilku prostych zasad sprawi, że w naszym mieszkaniu będzie ciepło
i przyjemnie, a ponadto może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Oceń artykuł
4,50 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Warszawskie Ciepło

Polecamy Ci również

Zobacz także