Urządzenia klimatyzacyjne nie tylko schładzają powietrze. Mają także możliwość dogrzewania pomieszczeń, jak również oczyszczania powietrza oraz usuwania z niego wilgoci. Jaka jest zasada ich działania?
W domach jednorodzinnych i mieszkaniach stosuje się najczęściej niewielkie urządzenia kompaktowe instalowane bezpośrednio w klimatyzowanym pomieszczeniu. System, pracujący podobnie jak lodówka, tworzą najczęściej: jednostka wewnętrzna i zewnętrzna oraz para izolowanych, cienkich rurek miedzianych (średnicy np. 10 mm i grubości ścianki 1 mm), które służą do połączenia obu urządzeń – umożliwiają transport czynnika chłodzącego i jego skroplin. Po zamontowaniu instalacji napełnia się ją specjalnym czynnikiem chłodniczym w postaci płynu, zalecanym przez producenta urządzenia. Czynnik chłodniczy krążący w instalacji, sprężany i rozprężany, obniża temperaturę powietrza.

Klimatyzatory zasysają powietrze z pomieszczenia i po schłodzeniu go (lub podgrzaniu) wpuszczają z powrotem. Żeby klimatyzacja działała prawidłowo cały układ musi być zamknięty i szczelny.
Obieg składa się z:
-
parownika – wewnątrz którego wrze czynnik chłodniczy, odbierając jednocześnie ciepło od chłodzonego powietrza Na skutek odbioru ciepła czynnik chłodniczy rozpręża się i odparowuje. Para wędruje do sprężarki;
-
sprężarki – jest sercem klimatyzatora, następuje w niej (pod wpływem wysokiego ciśnienia) sprężenie pary czynnika chłodzącego;
-
skraplacza, w którym sprężony już czynnik chłodniczy skrapla się przechodząc w stan ciekły i oddaje ciepło na zewnątrz;
-
termostatycznego zaworu rozprężnego, który reguluje przepływ czynnika chłodniczego, regulując ciśnienie.
Za przepływ powietrza wokół wymienników, czyli skraplacza i parownika odpowiadają wentylatory.
Warto wiedzieć, że podczas chłodzenia klimatyzator również osusza powietrze, a to korzystnie wpływa na mikroklimat pomieszczeń, zwłaszcza w czasie deszczowej pogody (właściwy poziom wilgotności ogranicza gromadzenie się zanieczyszczeń, a także powstawanie pleśni). Efektem są skropliny powstające na powierzchni parownika, które muszą być odprowadzane z urządzenia bezpośrednio do kanalizacji lub poza budynek. Niektóre klimatyzatory wyposażone są w zbiornik na skropliny. Wówczas nie jest potrzebna instalacja odprowadzająca skropliny, ale za to trzeba pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika.
Nowoczesne klimatyzatory mogą też pracować w układzie odwróconym, czyli ogrzewać pomieszczenia – wyposażone są w wysoko wydajne pompy ciepła. Urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością. Okazują się przydatne zwłaszcza w tzw. okresach przejściowych, wiosną i jesienią, gdy centralne ogrzewanie jest wyłączone. Niektóre urządzenia mogą efektywnie ogrzewać pomieszczenia nawet, gdy temperatura zewnętrzna sięga -15ºC. Podczas pracy w trybie grzania obieg pracy zostaje odwrócony – czynnik chłodniczy odbiera ciepło z otoczenia w jednostce zewnętrznej i oddaje je do pomieszczenia przez jednostkę wewnętrzną.
riksto
Z tego co się orientuję, klimatyzatory z jonizatorem świetnie oczyszczają powietrze: http://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-w ... rze,8.html . Mój znajomy ostatnio właśnie zakupił klimatyzator LG z jonizatorem (z racji silnej alergii swojego syna na pyłki) i mówi, że rzeczywiście świetnie się to sprawdza.
immka
Ja nie wnikam w działanie klimatyzatorów, bo dla mnie mają być po prostu dobre, a wiem, ze takie są LG. Ale tej funkcji jonizatora to jednak będę musiała poczytać, zwłaszcza że na przyszły sezon przymierzam się do montażu klimatyzacji,
Kasia
Ciekawy artykuł. Mój pierwszy klimatyzator w starym mieszkaniu był firmy LG, generalnie nie miałam z nim problemów. Do nowego mieszkania wzięłam w sumie za namową kolegi pracującej w firmie klimatyzacyjnej, coś z wyższej półki mianowicie klimatyzator Fujitsu:
http://klimatyzacjaisolary.pl/klimatyza ... klima.html
Naprawdę nie żałuje żadnej złotówki, według mnie to mercedes wśród klimatyzatorów. Polecam świetna produkt i co było dla mnie mega ważne ma niski pobór energii.
Dla wszystkich kupujących: naprawdę firma ma znaczenie. Broń boże nie kupujcie klimatyzator no name, więcej będziecie mieć problemów niż to warte
Enerbau
Waszą, powyższą trójkę reklamiarzy pogięło, że tak się rozpisaliście o tej samej firmie ?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
marekzzabek
Funkcję klimatyzacji, a raczej chłodzenia powietrza w domu może też zapewnić nam pompa ciepła. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.
dandiugo
dokładnie, to jest bardzo dobre rozwiązanie biorąc pod uwagę fakt, że generalnie raczej się u nas grzej niż chłodzi, a klimatyzacją raczej ciężko ogrzać dom - za to pompą ciepła schłodzić już żaden problem
Bolas
Kolego coś mieszasz na forum bo 6minut później dziwisz się jak to PC może chłodzić pisząc:
vt/44205/15/klimatyzacja-technologia-i-design#293970
Klima to nic innego jak ten sam proces co pompa ciepła tyle że korzystamy z dolnego źródła.