Jak działa klimatyzacja

Jak działa klimatyzacja

Urządzenia klimatyzacyjne nie tylko schładzają powietrze. Mają także możliwość dogrzewania pomieszczeń, jak również oczyszczania powietrza oraz usuwania z niego wilgoci. Jaka jest zasada ich działania?

W domach jednorodzinnych i mieszkaniach stosuje się najczęściej niewielkie urządzenia kompaktowe instalowane bezpośrednio w klimatyzowanym pomieszczeniu. System, pracujący podobnie jak lodówka, tworzą najczęściej: jednostka wewnętrzna i zewnętrzna oraz  para izolowanych, cienkich rurek miedzianych (średnicy np. 10 mm i grubości ścianki 1 mm), które służą do połączenia obu urządzeń – umożliwiają  transport czynnika chłodzącego i jego skroplin. Po zamontowaniu instalacji napełnia się ją specjalnym czynnikiem chłodniczym w postaci płynu, zalecanym przez producenta urządzenia. Czynnik chłodniczy krążący w instalacji, sprężany i rozprężany, obniża temperaturę powietrza.

klimatyzator z jednostką zewnętrzną

Klimatyzatory zasysają powietrze z pomieszczenia i po schłodzeniu go (lub podgrzaniu) wpuszczają z powrotem. Żeby klimatyzacja działała prawidłowo cały układ musi być zamknięty i szczelny.

Obieg składa się z:

  • parownika – wewnątrz którego wrze czynnik chłodniczy, odbierając jednocześnie ciepło od chłodzonego powietrza  Na skutek odbioru ciepła czynnik chłodniczy rozpręża się i odparowuje. Para wędruje do sprężarki;
  • sprężarki – jest sercem klimatyzatora, następuje w niej (pod wpływem wysokiego ciśnienia) sprężenie pary czynnika chłodzącego;
  • skraplacza, w którym sprężony już czynnik chłodniczy skrapla się przechodząc w stan ciekły i oddaje ciepło na zewnątrz;
  • termostatycznego zaworu rozprężnego, który reguluje przepływ czynnika chłodniczego, regulując ciśnienie.

schemat działania klimatyzatoraZa przepływ powietrza wokół wymienników, czyli skraplacza i parownika odpowiadają wentylatory.
Warto wiedzieć, że podczas chłodzenia klimatyzator również osusza powietrze, a to korzystnie wpływa na mikroklimat pomieszczeń, zwłaszcza w czasie deszczowej pogody (właściwy poziom wilgotności ogranicza gromadzenie się zanieczyszczeń, a także powstawanie pleśni). Efektem są skropliny powstające na powierzchni parownika, które muszą być odprowadzane z urządzenia bezpośrednio do kanalizacji lub poza budynek. Niektóre klimatyzatory wyposażone są w zbiornik na skropliny. Wówczas nie jest potrzebna instalacja odprowadzająca skropliny, ale za to trzeba pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika.
Nowoczesne klimatyzatory mogą też pracować w układzie odwróconym, czyli ogrzewać pomieszczenia – wyposażone są w wysoko wydajne pompy ciepła. Urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością. Okazują się przydatne zwłaszcza w tzw. okresach przejściowych, wiosną i jesienią, gdy centralne ogrzewanie jest wyłączone. Niektóre urządzenia mogą efektywnie ogrzewać pomieszczenia nawet, gdy temperatura zewnętrzna sięga -15ºC. Podczas pracy w trybie grzania obieg pracy zostaje odwrócony – czynnik chłodniczy odbiera ciepło z otoczenia w jednostce zewnętrznej i oddaje je do pomieszczenia przez jednostkę wewnętrzną.

Oceń artykuł
4,08 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Saunier Duval, Vaillant

Polecamy Ci również

Zobacz także