Wentylacja mechaniczna ma wiele zalet – jest skuteczna, niezależna od pogody, a dodatkowo – umożliwia odzyskiwanie ciepła.
W dzisiejszych czasach wentylacja grawitacyjna nie nadąża za rozwiązaniami budowlanymi i oczekiwaniami użytkowników. Nie dość, że jest zawodna (jej działanie zależne jest od warunków pogodowych i odpowiedniej różnicy ciśnień, by w ogóle zadziałała), to jeszcze jej użytkowanie wiąże się ze stratami ciepła w okresie grzewczym, co naraża jej użytkowników na zwiększone wydatki. Nie jest zatem zaskoczeniem, że coraz większa liczba inwestorów – zarówno indywidualnych jak i firm – uznaje za oczywiste zastosowanie wentylacji mechanicznej, która działa niezależnie od warunków pogodowych na zewnątrz. O ile nie nastąpi awaria w dostawach prądu, to wentylacja mechaniczna dbać będzie cały czas o dostawy świeżego powietrza do budynku. To przekłada się na poprawę nastroju mieszkańców, mając pozytywny wpływ na ich zdrowie.
Dowiedz się więcej: Jakie zalety i ograniczenia ma wentylacja grawitacyjna, a jakie - wentylacja mechaniczna
Sposób działania wentylacji mechanicznej
Czy wiesz: Jak działają pompy ciepła i jakie są ich rodzaje
Wentylacja mechaniczna – zalety i wady
Do największych zalet wentylacji mechanicznej należy ograniczenie kosztów ogrzewania domu (po dołączeniu wymiennika ciepła), a także pełna kontrola ilości świeżego powietrza napływającego do wewnątrz. Dzięki temu, w momentach większego zapotrzebowania na powietrze, wentylacja jest w stanie je dostarczyć, jednocześnie ograniczając jego podaż w sytuacji, gdy domowników nie ma na miejscu. Stały dostęp powietrza we wnętrzu to z kolei brak problemu z grzybami i pleśnią w pomieszczeniach. Oznacza również brak konieczności wietrzenia poprzez otwieranie okien, a to powoduje, że mniej hałasu dostaje się do środka. Aby wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła spełniła swoje zadanie, wszystkie elementy wentylacji muszą być szczelne. Chodzi o to, by powietrze do wewnątrz dostawało się wyłącznie przy pośrednictwie wymiennika ciepła, w którym zachodzi proces ocieplania powietrza. Zadbać należy przede wszystkim o szczelność okien i drzwi, którymi do środka dostaje się go najwięcej. Dla wielu wadą będą koszty inwestycyjne (o tym poniżej) wykonania wentylacji mechanicznej, które sięgają nawet 20 tysięcy złotych dla domów jednorodzinnych o powierzchni około 200 metrów kwadratowych. Do tego dochodzą koszty eksploatacji (konieczność okresowych przeglądów, a także wymiany filtrów) oraz opłaty za prąd. To dodatkowe przynajmniej kilkaset złotych rocznie. Po stronie zysków są natomiast znacznie niższe koszty ogrzewania domu.
Dla inwestorów, którzy już posiadają dom z tradycyjną wentylacją grawitacyjną, problematyczne może być rozmieszczenie nowych przewodów nawiewnych i wywiewnych, których ukrycie może być niezwykle trudne. Dlatego zaplanowanie wentylacji mechanicznej już na etapie projektu daje spore oszczędności i jest znacznie lepszym pomysłem.
Koszty instalacji wentylacji mechanicznej
Kosztem w wypadku inwestycji w wentylację mechaniczną będzie zakup projektu, nabycie samych urządzeń i ich instalacja oraz późniejszy koszt ich użytkowania i serwisowania. O jakich pieniądzach jest mowa? Na przygotowanie standardowego projektu trzeba wydać kilkaset złotych, bardziej wymagające koncepcje potrafią podnieść koszt do nawet kilku tysięcy złotych. Po stronie kosztów zakupu urządzeń najważniejsza pozycje stanowić będzie rekuperator. Urządzenia te kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od liczby opcji, wydajności, marki i parametrów pracy. Podstawowym kryterium wyboru rekuperatora powinna stanowić obok ceny realna wydajność odzysku ciepła, która w najlepszych urządzeniach sięga nawet 90 procent. Jeśli doliczyć do tego koszty montażu okaże się, że kwota 17-22 tysięcy złotych za instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to kwota, którą trzeba wziąć pod uwagę przy budowie domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych.
Rawka
rekuperator to dla wielu spory koszt, ale biorac pod uwage rachunki i czystosc powietrza to bardzo oplacalne rozwiaznie. Sam mam rekupertor od Wanasa i ciesze sie, ze zastosowalem wentylacje mechaniczna z odyzskiwaniem ciepla.
fefluk
Kolejny dowód na to jakim szmatławcem jest to forum. Kasa kasa kasa! Reklama reklamę goni. Nic dziwnego że chama brzęczkowskiego nie da się pozbyć i psuje ludziom nerwy.
Nara ściże!