Centralne ogrzewanie powinno dawać możliwość uzyskiwania różnych temperatur
w pomieszczeniach ze względu na sposób ich użytkowania i w zależności od preferencji domowników.
Często przyjmuje się, że temperatura w sypialni powinna być o ok. dwa stopnie niższa niż
w pozostałej części domu. Optymalna to 18°C. Możliwość dostosowania ogrzewania do utrzymywania niższej temperatury w sypialni wpływa na dobre samopoczucie i właściwy odpoczynek w czasie snu.
Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania ma znaczenie dla naszego zdrowia, szczególnie dotyczy to sypialni. Jeśli urządzamy nowe mieszkanie powinniśmy dobrze rozplanować układ mebli, tak by łóżko nie stało bezpośrednio przy grzejniku. Jego bliskość negatywnie wpływa na zdrowie, powoduje wysuszenie śluzówek i ogólnie gorsze samopoczucie. Budzimy się zmęczeni. Dlatego także osoby, które mają już urządzone sypialnie, a w nich grzejniki blisko łóżka powinny pomyśleć
o zmianie aranżacji przestrzeni sypialni w taki sposób, aby grzejnik znajdował się jak najdalej wezgłowia łóżka.
Zdrowe ogrzewanie w sypialni
Wygodnym i zdrowym rozwiązaniem do sypialni jest ogrzewanie podłogowe. Ciepło rozchodzi się wówczas równomiernie, gdyż instalacja rozłożona jest pod powierzchnią całej podłogi w danym pomieszczeniu. Montaż ogrzewania podłogowego w sypialni powoduje zdrowy i naturalny rozkład ciepła: więcej przy podłodze, a mniej na poziomie głowy. Ogrzewanie zamontowane pod podłogą powoduje mniejszą cyrkulację kurzu, co jest szczególnie ważne w sypialni, gdzie odpowiednia jakość powietrza zapewnia komfort snu. Dodatkowe zalety tego rozwiązania to także estetyka. Instalacja w całości ukryta jest pod podłogą, dzięki czemu w pomieszczeniu mamy swobodę aranżacji na wszystkich ścianach. Nie musimy się już martwić o odpowiednie ustawienie łóżka względem grzejników. Ważny jest też komfort, jaki zapewnia ciepła podłoga, kiedy wstajemy rano
z łóżka.
To o czym powinniśmy pamiętać decydując się na montaż ogrzewania podłogowego w sypialni,
to konieczność ułożenia na podłodze naturalnych materiałów jak kamień, płytki ceramiczne lub odpowiedni rodzaj drewna, które dobrze przewodzą ciepło. Jako ostateczność dopuszczalne są także cienkie wykładziny dywanowe. Jeśli planujemy ogrzewanie połogowe w sypialni, pamiętajmy, aby wybrać łóżko na nóżkach. Dzięki wolnej przestrzeni pod łóżkiem ciepło równomiernie rozchodzi się po sypialni.
Inteligentna regulacja
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jak np. termostaty, ogrzewanie podłogowe w sypialni zapewnia najwyższy komfort użytkowania. Termostat, monitorując stale temperaturę powietrza i podłogi, steruje ogrzewaniem podłogowym i nie pozwala na przegrzewanie lub wychłodzenie podłogi dzięki zaawansowanej regulacji. Załącza i wyłącza ogrzewanie z wyprzedzeniem, tak aby uzyskać komfort cieplny o ustawionej przez użytkownika porze. Dopasowuje się do bezwładności danego pomieszczenia, dzięki funkcji samoadaptacji. Przystosowuje się do dobowego cyklu życia użytkownika, aby zapewnić możliwie najlepszy mikroklimat w sypialni oraz innych pomieszczeniach.
Regulacja indywidualna, oprócz najwyższego komfortu, generuje również duże oszczędności, ponieważ obniża temperaturę i komfort cieplny, kiedy nie korzystamy z pomieszczenia. Skala oszczędności sięga niemal 50% w porównaniu do systemów bez żadnej regulacji oraz 20-30% przy systemach z jednym czujnikiem temperatury na cały budynek. Przy obecnych i stale rosnących cenach źródeł energii, inwestycja w system termostatów zwraca się po około 2-4 latach. W przypadku grzejników również warto korzystać z termostatów (montowanych bezpośrednio na grzejniku). One także pomogą nam ustawić temperaturę w sypialni na optymalnym poziomie 18°C
i zredukować koszty.
Warto wiedzieć
Centralne ogrzewanie wpływa na zmniejszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Wokół wiele porad jak z tym walczyć. Dlatego często domowymi sposobami próbujemy nawilżyć powietrze, szczególnie w sypialni, wieszając np. zmoczony ręcznik na grzejnik. Nie zawsze najprostsze metody są jednak właściwe. Umieszczenie mokrego ręcznika na grzejniku płytowym powoduje zakrycie od góry wylotu ciepłego powietrza. W efekcie grzejnik nie może działać prawidłowo. Warto więc pamiętać, by nigdy nie zakrywać w całości grzejnika od góry. Lepiej wybrać elektryczny nawilżacz powietrza.
Nie powinno się też suszyć na grzejniku ścierek gospodarczych, które nasączone były detergentami czy płynami do czyszczenia. Detergent, po rozgrzaniu ścierki może się ulatniać i negatywnie wpłynąć na zdrowie. Często niszczy także sam grzejnik, który w wyniku silnego działania środków czyszczących zmienia kolor i powoduje odwarstwienie pokrywającej go emalii.
Enerbau
W większości artykułów, albo we wszystkich, pisze się o ogrzewaniu podłogowym wodnym, bądź elektrycznym (maty lub kable grzewcze). Pomija się folie grzewcze na podczerwień. Czego to jest wynik? Niedoinformowania o nowych technologiach czy lobbing istniejących już firm? Zalety folii grzewczych na podczerwień przewyższają w znacznym stopniu tradycyjne już ogrzewanie podłogowe. Przytoczę chociażby kilka: 1.instalacja na "sucho" bez wylewki i bałaganu, 2.w każdym pomieszczeniu można instalować w dowolnym czasie 3.brak cyrkulacji powietrza (równomierna temperatura na wszystkich poziomach pomieszczenia) 4. niweluje przykre zapachy 5. działanie promieni podczerwonych działa na samopoczucie użytkowników jak Słońce.
Było by miło, gdyby, któryś z ekspertów zasięgnął wiedzy o nowościach w technologii grzewczej i napisał taki artykuł.
Pozdrawiam poszukujących i otwartych na nowości.
IWB
ogrzewanie sypialni to wazna sprawa
natulini
Wielu instalatorów i sprzedawców systemów grzewczych odradza stosowanie podogówki do sypialni. Argumenty sa przerózne, poczawszy od unoszenia sie kurzu na caej powierzchni po nagrzewanie powierzchni lozka. Osobicie sie z tym nie zgadzam ale mze faktycznie cos w tym jest. Moze ktos ma w sypialni ogrzewanie podlogowe i wyrazi swoja opinie? dzieki
Enerbau
Wielu instalatorów i sprzedawców systemów grzewczych odradza stosowanie podogówki do sypialni. Argumenty sa przerózne, poczawszy od unoszenia sie kurzu na caej powierzchni po nagrzewanie powierzchni lozka. Osobicie sie z tym nie zgadzam ale mze faktycznie cos w tym jest.
Takie argumenty może i są, ale przy systemach wysoko temperaturowych, gdzie nagrzane powietrze unosi się do góry. Takie zjawisko nie występuje w niskotemperaturowym ogrzewaniu podłogowym na podczerwień. A na pewno przyjemnie jest mieć w sypialni ciepłą podłogę i możliwość chodzenia na bosaka.
natulini
Tez mi sie tak wydawalo. Dzieki za odp.
Bolas
Przyczyny dlaczego takich rzeczy się nie robi są proste ale idioci muszą walić do dekla głupiemu konsumentowi jakimiś kosmicznymi zagrożeniami. Ogrzewanie podłogowe czy ścienne można stosować praktycznie wszędzie i nic się nie będzie unosić. Pytanie tylko czy warto montować grzejnik który będzie zakryty? Oczywiście wszystko zależy od tego co umieścimy czy jaki rodzaj mebli wstawimy do sypialni. Jak wiadomo łoże małżeńskie przeważnie jest spore i otwartej podłogi w sypialni jest mało więc większość grzejnika jakim jest podłoga jest zakryte. Inaczej ma się sprawa z łóżkami na wysokich nóżkach. Ok ktoś powie ale przecież rozkład temperatur w podłogowym jest dobrany idealnie do człowieka stojącego - tak ma rację ale leżącemu nie zaszkodzi tym bardziej że powinno się spać w niższej temperaturze więc obniża się ją na noc. Jakoś nikt się nie martwi tym że całą noc kisi się we własnych wyziewach bo w pokoju nie ma wentylacji.
Enerbau
W przypadku folii grzewczych, zawsze informujemy inwestora, że pod stałą zabudowę się ich nie zakłada. Chyba, że tak jak wspomniał Bolas, meble na nóżkach. No i racja z tą wentylacją w sypialni
asolt
W większości artykułów, albo we wszystkich, pisze się o ogrzewaniu podłogowym wodnym, bądź elektrycznym (maty lub kable grzewcze). Pomija się folie grzewcze na podczerwień. Czego to jest wynik? Niedoinformowania o nowych technologiach czy lobbing istniejących już firm? Zalety folii grzewczych na podczerwień przewyższają w znacznym stopniu tradycyjne już ogrzewanie podłogowe. Przytoczę chociażby kilka: 4. niweluje przykre zapachy
Było by miło, gdyby, któryś z ekspertów zasięgnął wiedzy o nowościach w technologii grzewczej i napisał taki artykuł.
Pozdrawiam poszukujących i otwartych na nowości.
Czy mozna się dowiedzieć w jaki sposób folie grzewcze niwelują przykre zapachy, rozumiem ze prawidłowo zaprojektowana podłogowka niskotemperaturowa tego nie potrafi. Jezeli faktycznie ta folia to potrafi to przejmuje częsc zadan wentylacji i jest to takie 2 w 1.
Enerbau
Absolutnie folie grzewcze nie zastępują wentylacji. Niwelują zapach np. dymu tytoniowego , wiem to z autopsji. Gościliśmy klientów niepalących z malutkim dzieckiem i potwierdzili, że powietrze jest rześkie. Może to zasługa wytwarzanych anionów.
asolt
Absolutnie folie grzewcze nie zastępują wentylacji. Niwelują zapach np. dymu tytoniowego , wiem to z autopsji. Gościliśmy klientów niepalących z malutkim dzieckiem i potwierdzili, że powietrze jest rześkie. Może to zasługa wytwarzanych anionów.
Są to odczucia subiektywne i dotyczące tylko niektórych zapachów. Czy są moze jakies badania które
potwierdzają ten fakt, a jezeli potwierdzaja to jak to jest sparametryzowane w danych technicznych czy tez w DTR.
Enerbau
Może to odczucie subiektywne lub nie. Badań pod tym kątem na foliach grzewczych nie spotkałam. Znanym jest, że jonizacja ma zastosowanie w oczyszczaniu powietrza z nieprzyjemnych zapachów. Folie grzewcze grafitowe emitują jony ujemne (aniony), stąd zapewne takie właściwości.
miki_110
a ja myślę , że aby w sypialni było gorąco to ... potrzebna jest gorąca para!
Enerbau
wodna ?
miki_110
raczej man & woman
Vega-Heizungen
Sypialnie można ogrzać zdrowo i ładnie.
Proponujemy zainstalowanie grzejników podczerwieni z aktywnym systemem jonoterapi.
Niedawno nasza firma wprowadziła do oferty własnie tego typu grzejniki.
Jako jedyna firma w Polsce stosujemy tego rodzaju rozwiązania.
http://static.e-budownictwo.tv/gallery/4416/0_479c2d605cda4aa312f9d19d736649ae281131e3.jpg
Przemek
napisz cos wiecej
Vega-Heizungen
Jonoterapia jest świetnym dodatkowym rozwiazaniem do naszych grzejników podczerwieni.
Ten system zapewnia czyste wolne od alergenów powietrze .
Grzejnik emituje podczerwień natomiast jonizator jony ujemne.
Skutecznie likwiduje alergeny , pyłki , nieprzyjemne zapachy i wiele innych.
Jonoterapia dodatkowo działa leczniczo na nasz układ limfatyczny.
System jest bardzo energooszczędny pobiera zaledwie 0,2W na godzinę.
Kolejna nowość w naszych urządzeniach to zastosowanie szkła pokrytego farbami ceramicznymi wypalanymi w wysokich temperaturach.
Taki motyw jest praktycznie niezniszczalny .
Więcej informacji uzyskasz na naszej stronie internetowej już w przyszłym tygodniu będzie wszystko zamieszczone
http://static.e-budownictwo.tv/gallery/4416/0_10436b83ec9c2439ec89b036ab4aa399f9d2cd7d.jpg