Jak dobrać napęd do bramy?

Wygodna obsługa, bezpieczeństwo, bezawaryjność, to cechy jakich oczekujemy od bramy garażowej. Odpowiada za nie m.in. automatyka, czyli elektronicznie sterowany system otwierania i zamykania bramy.

O montażu automatyki warto pomyśleć już na samym początku projektowania domu, ponieważ niezbędnym krokiem jest odpowiednie doprowadzenie instalacji elektrycznej. Powinniśmy w pierwszej kolejności zamontować gniazdo wtykowe w odległości do 50 cm za automatem, podłączone do dwużyłowego przewodu przeznaczonego do instalacji o napięciu 230 V. Instalację automatu zazwyczaj realizuje firma montująca bramę. Jest to o tyle łatwe zadanie, iż bardzo często automat jest już częściowo zmontowany fabrycznie.

brama garażowa z napędemUniwersalność i komfort przede wszystkim
Głównym powodem, dla którego instalujemy automatykę bramy garażowej jest wygoda. Estetyczne i dobrane do stylu oraz kolorystyki domu drzwi garażowe to jedna kwestia, druga zaś to komfort użytkowania, na którą wpływają odpowiednie parametry techniczne.

Wybierając napęd, warto pamiętać, że ważna jest jego uniwersalność. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że będzie on pasował do naszej bramy oraz, że decydując się na późniejszą jej zmianę, nie będziemy musieli wymieniać całej automatyki. Takie rozwiązania znajdziemy w ofertach producentów. Proponowane napęd pasują do bram segmentowych oraz uchylnych i różnią się od siebie jedynie parametrami pracy.

Dostępne na rynku napędy różnią się od siebie m.in. prędkością pracy. Wybór mieści się w granicach 140 mm/s, aż do 260 mm/s. Do największych bram poleca się napędy sile ciągu 800 N. Technologia zastosowana w napędach sprawia, że mimo szybkości pracy i ciężaru konstrukcji, działanie mechanizmu jest ciche.
Istotnym elementem, znacznie podnoszącym komfort użytkowania bramy garażowej jest możliwość radiowego sterowania napędem, dzięki czemu bez potrzeby wysiadania z samochodu, możemy z łatwością otworzyć lub zamknąć bramę.  Cały zautomatyzowany system zarządzany jest radiowo 4-kanałowym mini pilotem. W terenie zabudowanym ma on zasięg do 150 metrów, natomiast w terenie niezabudowanym sięga nawet do 300 metrów, co pozwala skutecznie skrócić czas oczekiwania na otwarcie bramy. Transmisja jest sygnalizowana za pomocą diody informacyjnej. Sygnał z wieloprzyciskowego nadajnika daje możliwość takiego zaprogramowania pilota, aby sterować nim nie tylko bramą garażową lub wjazdową, ale również systemem alarmowym, czy oświetleniem podjazdu.

Producenci automatyki do bram pomyśleli także o rozwiązaniu problemu braku zasilania. To awaryjne otwieranie bramy.  Polega ono na wysprzęglaniu napędu nie tylko od wewnątrz, ale przede wszystkim z zewnątrz, dzięki czemu jesteśmy w stanie otworzyć drzwi i wjechać do garażu.

Bezpieczna droga do... garażu
Współczesne rozwiązania zastosowane w systemach automatyki garażowej określamy mianem inteligentnej elektroniki, która gwarantuje nam nie tylko komfort, ale bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że większość producentów napędów bardzo poważnie podchodzi do zabezpieczeń. W napędach instalowana jest automatyczna blokada przez samohamującą przekładnię napędu. Dzięki temu otwarcie bramy garażowej z zewnątrz przez niepowołane osoby jest prawie niemożliwe.

Warto też wybrać bramę, w których obsługa rygli jest dostępna przez automat. Dzięki temu rygle dodatkowo blokują wejście do garażu w pozycji zamkniętej, zwiększając ochronę przed włamaniem. System ryglowania jest zgodny z normą antywyważeniową WK2, która zapewnia bezpieczeństwo.

Równie ważne jest zabezpieczenie pilota sterującego automatyką, a dokładnie sposób kodowania sygnału, który wysyła. W przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia nic nie stoi na przeszkodzie, by potencjalny włamywacz nagrał wysyłany z pilota sygnał i posłużył się nim do otwarcia garażu. Dlatego wybierając automatykę warto zwrócić uwagę, co w tej kwestii proponuje nam producent. Wart uwagi jest np. czterokanałowy pilot działający na częstotliwości 433 MHz używa dynamicznie zmiennego kodu Keeloq dzięki czemu, za każdym razem do sterowania bramą używana jest inna sekwencja. Liczba kombinacji w jakich może on wystąpić sięga kilku milionów, co sprawia, że użycie nagranego wcześniej kodu do otwarcia bramy jest niewykonalne. Dodatkowo, procedura wyboru kodu jest zabezpieczona algorytmem szyfrującym o 64-bitowym kluczu, praktycznie niemożliwym do złamania, nawet w przypadku przejęcia sygnału.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także