Jak dobrać moc kotła?

24
Pompa

Po uproszczeniu (biorąc pod uwagę, że niektóre parametry są w przybliżeniu stałe) możemy sprowadzić ten wzór do krótszej postaci:

Jak dobrać moc kotła? - zdjęcie 1
Dla szybkiej oceny wymaganej mocy możemy również skorzystać z wykresów lub tabel.

Przykładowy wykres

dobór mocy kotła


Które wymaganie uznać za ważniejsze w przypadku kotła dwufunkcyjnego? Zapotrzebowanie na moc do ogrzania budynku czy przygotowania ciepłej wody?
Odpowiedź jest prosta. Należy przyjąć większą z tych dwóch wartości. W przypadku współczesnego budownictwa będzie to z reguły moc niezbędna do ogrzania ciepłej wody. Wynosi ona z reguły około 20-24 kW, co pozwoliłoby ogrzać nowy budynek o powierzchni od 300 do nawet ponad 400 m².
W przypadku bardzo wysokiego obliczeniowego zapotrzebowania na moc do ogrzewania ciepłej wody trzeba się zastanowić, czy rzeczywiście takie są nasze potrzeby, czy nie lepiej czasami zrezygnować z możliwości jednoczesnego korzystania z dwóch łazienek niż stosować kocioł o mocy np. 35 kW w domu o zapotrzebowaniu na moc do ogrzewania na poziomie 10 kW. W takim przypadku lepiej pójść na kompromis i zmniejszyć nieco moc kotła niż stosować model o mocy nieadekwatnej do potrzeb budynku.

Kocioł jednofunkcyjny
W tym przypadku mamy do czynienia z inną sytuacją. Tutaj już nie ogrzewamy wody „na zawołanie” (w momencie je poboru). Wręcz przeciwnie z reguły podgrzewamy ją wcześniej i magazynujemy w zasobniku. Proces przygotowania wody może więc trwać dłużej, co oznacza, że nie jest nam potrzebna aż tak wysoka moc. Wystarczy, by do wartości strat cieplnych budynku dodać pewien zapas, który pozwoli nawet w najchłodniejsze dni wyprodukować taką ilość energii, jaka jest potrzebna do pokrycia strat cieplnych budynku oraz przygotowania niezbędnej ilości wody. Należy więc jedynie przeanalizować, jaką ilość wody w ciągu doby zużywamy i jaką ilość energii na ten cel potrzebujemy. Następnie, biorąc po uwagę rodzaj budynku, ustalamy czy ilość energii do ogrzewania domu i  przygotowania ciepłej wody ma się bilansować w ciągu całej doby, czy w krótszym czasie, np. 8 godzin.

Dla przykładu:
Jeśli zużywamy 300 l ciepłej wody na dobę (o temperaturze 50°C), to jej podgrzanie wymaga dostarczenia około 14  kWh/dobę. Po uwzględnieniu dodatkowych strat ciepła z zasobnika i instalacji, aby zbilansować ilość energii w ciągu np. 8 godzin powinniśmy zwiększyć moc kotła o około 2 kW. Jeśli chcemy zbilansować ilość energii w ciągu doby, wówczas wystarczający jest dodatek o wartości około 0,7 kW.

Jeśli o taką wartość zwiększymy moc kotła w stosunku do strat cieplnych budynku, mamy prawie pewność, że w czasie mrozów kocioł zarówno ogrzeje dom, jak i przygotuje ciepłą wodę.

Niektórzy zwracają jednak uwagę, że z reguły nie mamy do czynienia z sytuacją, gdy przez całą dobę na zewnątrz utrzymuje się bardzo niska temperatura. Najczęściej jest tak, że nocą temperatura spada (na przykład do -20°C), a w ciągu dnia rośnie (na przykład do -10, czy -5°C). Okazuje się więc, że w ciągu doby nawet kocioł dobrany wydawałoby się „na styk” ma pewną nadwyżkę mocy, dlatego niektórzy zalecają, by w przypadku domu jednorodzinnego wręcz nie uwzględniać naddatku na potrzeby c.w.u. lub też uwzględniać go dopiero, gdy stanowi co najmniej 20 % wartości strat ciepła budynku. Na przykład, jeśli straty ciepła budynku wynoszą 10 kW, to zapotrzebowanie na ciepłą wodę uwzględniamy dopiero, gdy wynosi ono co najmniej 3 kW.

Przykładowa tabela pozwalająca oszacować ewentualny naddatek mocy na potrzeby podgrzewania c.w.u. Wartości są bardzo małe, co potwierdza tezę, że pominięcie tego zapasu mocy nie spowoduje problemów z ogrzewaniem domu czy przygotowaniem ciepłej wody.

Zużycie wody (l/dobę)

Temp. ciepłej wody [°C]

Temp. zimnej wody [°C]

Ilość ciepła możliwa do zmagazynowania [kWh]

Wymagana nadwyżka mocy na potrzeby c.w.u. dla bilansowania w ciągu
8 godzin [kW]

Wymagana nadwyżka mocy na potrzeby c.w.u. dla bilansowania w ciągu doby [kW]

200 50 10 9,31 1,41 0,47
250 50 10 11,64 1,70 0,57
300 50 10 13,97 2,06 0,69
350 50 10 16,29 2,35 0,78
400 50 10 18,62 2,64 0,88
450 50 10 20,95 2,93 0,98Oceń artykuł
2,89 / 35 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także