Jak dobrać izolację systemu klimatyzacyjnego?

Prawidłowa izolacja instalacji klimatyzacyjnej pozwala zredukować straty energii oraz poprawić wydajność systemu.

izolacja systemu klimatyzacji

Izolacja jest szczególnie istotna w przypadku instalacji chłodniczych, ponieważ różnica pomiędzy temperaturą czynnika a temperaturą otoczenia prowadzi do znacznych strat energii. W przypadku instalacji klimatyzacyjnej zjawisko to kompensuje się poprzez dłuższe i częstsze włączanie modułu chłodzącego, co oczywiście wiąże się ze zwiększeniem kosztów. Prawidłowo dobrana izolacja ogranicza swobodny przepływ energii cieplnej, dzięki czemu cała instalacja pracuje wydajniej.

Kompleksowa klimatyzacja budynków
Jednym z najbardziej popularnych sposobów klimatyzowania powierzchni biurowych albo wręcz całych budynków są systemy, w których czynnikiem chłodzącym jest tzw. „woda lodowa”. Niestety, z możliwością chłodzenia dużych powierzchni wiąże się też większa długość rur pomiędzy agregatem a klimatyzatorem. Ich długość bezpośrednio wpływa na ilość traconej energii ponieważ są one najsłabszym ogniwem termicznym całego systemu. Dlatego też tak ważna jest ich odpowiednia izolacja. Dzięki niej różnica między temperaturą początkową a końcową jest niewielka, co pozwala ograniczyć czas pracy agregatu, znacząco redukując koszty działania całego systemu. Jednym ze sposobów na odpowiednie zabezpieczenie rur instalacji klimatyzacyjnej jest zastosowanie uniwersalnej, zbudowanej na bazie syntetycznego kauczuku, otuliny. Dzięki niskiej przewodności cieplnej jest ona efektywnym sposobem na zoptymalizowanie sprawności instalacji i zaoszczędzenie energii.

Klimatyzacja indywidualna
Stale zwiększające się koszty energii elektrycznej oraz rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że decydując się na instalację nawet niewielkiego systemu klimatyzacyjnego, bardziej racjonalnie podchodzimy do kwestii oszczędności. Dlatego też, coraz większą popularnością cieszą się systemy izolacji przeznaczone do domowych klimatyzatorów. W przypadku montażu nowej instalacji typu split warto rozważyć zakup fabrycznie preizolowanych rur. System taki składa się z rury miedzianej wysokiej jakości z fabrycznie dopasowaną do niej otuliną. Tego typu rozwiązanie gwarantuje dobre dopasowanie izolacji oraz znacznie skraca czas montażu. Natomiast, gdy chcemy obniżyć koszty eksploatacji i podnieść wydajność istniejącej już instalacji klimatyzacyjnej, warto zastosować np. otulinę elastyczną, zbudowaną na bazie ekstrudowanej pianki elastomerowej, która dzięki szerokiej tolerancji temperaturowej sprawdza się jako izolacja instalacji z czynnikiem o bardzo wysokiej, jak i niskiej temperaturze. Dodatkowym plusem tych rozwiązań jest również to, że pokryte są wytrzymałą warstwą ochronną, zabezpieczającą izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniowaniem UV.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Armacell

Polecamy Ci również

Zobacz także