Jak dbać o klimatyzację?

Jak dbać o klimatyzację?

Jako szczęśliwi użytkownicy klimatyzacji powinniśmy pamiętać, że oddychamy powietrzem pobranym z zewnątrz i przepływającym przez kanały i urządzenie (klimatyzator). W naszym własnym interesie jest więc dbać o czystość kanałów i urządzeń.

Co może nam grozić ze strony nieczyszczonej klimatyzacji?
Aby chłodne powietrze było czyste, przed wylotem powietrza znajduje się specjalny filtr, usuwający kurz i zanieczyszczenia. Oprócz typowego filtra powietrznego, w niektórych modelach można spotkać filtry odwadniające i plazmowe, które dodatkowo uzdatniają wydmuchiwane przez klimatyzator powietrze. Ponieważ na filtrach stopniowo osadzają się zanieczyszczenia, maleje wydajność pracy klimatyzatora, natomiast rośnie zużycie energii. Klimatyzator często się obladza, co powoduje skraplanie wody. W skrajnych przypadkach nie można uzyskać żądanej temperatury.
Zanieczyszczenia na filtrze mogą też stać się pożywką dla drobnoustrojów, które rozwiną się w klimatyzacji, a potem będą wdmuchiwane do pomieszczenia wraz z „uzdatnionym” powietrzem. Najbardziej niebezpieczne spośród nich to bakterie Legionella, mogące powodować poważne schorzenia płuc. Dlatego każdy użytkownik klimatyzacji, dla własnego zdrowia i oszczędności powinien regularnie czyścić urządzenie.

Zwykłe porządki
Wloty i wyloty powietrza należy oczyścić miękką, suchą tkaniną. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia można użyć letniej wody lub łagodnego środka czyszczącego o odczynie obojętnymelementy klimatyzatora(np. roztwór wody z mydłem). Nie wolno używać żadnych ostrych, żrących środków.

Filtry powietrza należy czyścić zgodnie ze wskazaniami producenta. Niektóre modele klimatyzatorów mają sygnalizację zabrudzenia filtra - na wyświetlaczu pojawia się informacja o konieczności ich oczyszczenia. Zwykle zaleca się czyszczenie co dwa tygodnie. Filtry należy czyścić odkurzaczem lub wodą. Jeśli konieczne jest coraz częstsze czyszczenie (np. nie przynosi ono spodziewanych efektów), konieczna jest wymiana filtra.

Skrócona instrukcja czyszczenia filtra powietrza na przykładzie klimatyzatora ściennego

wyciąganie filtra z klimatyzatorausunięcie filtra

montaż filtrafiltr oczyszczający powietrze


To jednak nie wszystko...

Pokaż mi swoją klimatyzację...
Raz na jakiś czas powinno się oczyścić gruntownie całą instalację klimatyzacyjną, a przede wszystkim - kanały (przewody). Przepisy mówią, że ”Przewody powinny być wyposażone w otwory rewizyjne umożliwiające oczyszczenie wnętrza tych przewodów, a także innych urządzeń i elementów instalacji, o ile ich konstrukcja nie pozwala na czyszczenie w inny sposób niż poprzez te otwory, przy czym nie należy ich sytuować w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych (paragraf 153, ustęp 6. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Czyszczeniem klimatyzacji zajmują się wyspecjalizowane firmy, które przeprowadzają badania urządzeń, a także inspekcję kanałów (przewodów). Pozwala to na dobranie właściwej metody czyszczenia oraz jej parametrów.

Oceń artykuł
3,68 / 25 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także