Jak dbać o instalację grzewczą - c.o bez rdzy i zanieczyszczeń

Jak dbać o instalację grzewczą - c.o bez rdzy i zanieczyszczeń

Sprawne ogrzewanie to podstawa tego, by w domu było ciepło. Dlatego warto zadbać o stan instalacji grzewczej i dopilnować, by nasze grzejniki nie ulegały korozji i innym uszkodzeniom.

Sezon grzewczy ze sprawną instalacją grzewczą

Początek sezonu grzewczego to dla niektórych osób czas przykrych niespodzianek. Korozja, kamień, nieszczelne zawory albo po prostu wiekowa instalacja grzewcza, która właśnie odmówiła współpracy to tylko niektóre problemy, które mogą spotkać każdego użytkownika centralnego ogrzewania. Z większością kłopotów można sobie poradzić w łatwy sposób, jeśli zadziała się odpowiednio szybko lub najlepiej będzie się im regularnie zapobiegać.

Przeczytaj też: Co sprawdzić przed sezonem grzewczym, żeby nie mieć problemów z ogrzewaniem

korozją są zagrożone nawet nowoczesne instalacje grzewcze

Korozja elementów instalacji centralnego ogrzewania

Nieszczelności instalacji grzewczej często są skutkiem korozji. Może to dotyczyć wszystkich elementów instalacji – kotłów, grzejników, rur, zaworów. Do korozji może dojść szczególnie wtedy, gdy woda wypełniająca instalację nie spełnia odpowiednich wymogów. Innym bardzo niebezpiecznym czynnikiem jest tlen rozpuszczony w wodzie, który utleniając żelazo w elementach instalacji, powoduje powstawanie rdzy. Oczywiście w wodzie zawsze znajduje się tlen, ale jego niewielka ilość nie zaszkodzi instalacji. Jednak jeśli ilość tlenu zwiększy się – np. na skutek częstej wymiany wody, albo nieszczelności – pojawia się problem. Z nadmiarem tlenu możemy sobie radzić odpowietrzając grzejnik, ale jeśli instalacja zapowietrza się często, to znak, że trzeba znaleźć i usunąć przyczynę tego zjawiska. A jest nią najczęściej zaawansowany proces korozji. W takim przypadku odpowietrzenie grzejników jest doraźnym środkiem, który nie usunie przyczyn zapowietrzania. 

Dowiedz się więcej o: Dlaczego grzejniki się zapowietrzają i jak je odpowietrzyć

Jak zapobiegać korozji instalacji grzewczej

Zapobiegać korozji elementów instalacji grzewczej możemy stosując inhibitory korozji. Są to środki chemiczne tworzące na powierzchni metali warstwę ochronną.
Ochrona polega na chemicznym absorbowaniu na powierzchni inhibitorów w wyniku zaistnienia procesu elektrochemicznego w wodzie z płynem chroniącym. Działanie preparatu przyczynia się do znacznego spowolnienia procesu korozji – mówi ekspert z firmy Vitcas, producenta środków do ochrony instalacji c.o., m.in. Inhibitora Korozji do Instalacji C.O. Vitcas.
Inhibitor nie tylko zabezpiecza przed rdzą, ale także zapobiega odkładaniu się kamienia, tworzenia zgorzeliny. Dzięki temu kocioł pracuje ciszej i wydajniej, a grzejniki – nie zapowietrzają się.
– Aby preparat spełnił swoją rolę, musi być stosowany regularnie, co roku. Tylko wtedy warstwa ochronna pozostanie nieprzerwana i będzie skutecznie chronić przed korozją – mówi ekspert z firmy Vitcas.

Czym czyścić instalację grzewczą

Inhibitory korozji mają działanie ochronne, ale nie oczyszczą instalacji, w której korozja już powstała, albo odłożył się kamień. Aby oczyścić instalację grzewczą trzeba zastosować inne produkty, takie jak np. Bezkwasowy Regenerator Instalacji i Kotłów C.O. Tego typu preparaty pozwalają także wyeliminować jeden z najbardziej uciążliwych skutków zakamienienia i zanieczyszczenia wymiennika ciepła w kotle, jak hałasy, stukanie, bulgotanie. Stosowanie regeneratora nie wymaga płukania.
Jeśli zanieczyszczenia instalacji są niewielkie, a głównym problemem jest szlam znajdujący się w instalacji, można wykorzystać środek bazujący na fosforanach. Warto go użyć w przypadku nowych instalacji – będzie skutecznie zapobiegał korozji już od początku. Przyczynia się on do neutralizacji czynników korozyjnych, które występują w nowych systemach, tłuszczów i topików stosowanych do zabezpieczenia instalacji, a także kurzu czy pyłu dostającego się do niej podczas montażu.

Jak uszczelnić przecieki instalacji grzewczej

Niewielkie uszkodzenia instalacji nie muszą powodować konieczności kosztownej i uciążliwej naprawy. Jednak aby takie uszkodzenie nie przerodziło się w poważną awarię, warto zastosować środek, który wyeliminuje nieduże nieszczelności mogące wystąpić w systemach c.o.
- W przypadku wykrycia przecieku, którego usunięcie jest utrudnione ze względu na miejsce jego powstania lub gdy jego wyeliminowanie wiązałoby się ze zbyt dużymi kosztami, można zastosować Uszczelniacz Przecieków w Instalacjach C.O. Vitcas CH-LS – mówi ekspert firmy Vitcas. Po zastosowaniu uszczelniacza w miejscu przecieku po od 1 do 24 godzin utworzy się miękka uszczelka. Środek przyczynia się do kumulowania osadów w miejscu wycieku, dodatkowo uszczelniając to miejsce. Uszczelniacz może być stosowany tylko w przypadku przecieków spowodowanych np. korozją, nie można go stosować w przypadku uszkodzeń mechanicznych.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Vitcas

Polecamy Ci również

Zobacz także