Jak chronić komputer przed burzą?

Jak chronić komputer przed burzą? - zdjęcie 1

Według synoptyków czekają nas burzowe wakacje z dużymi wahaniami temperatur. To przestroga dla użytkowników komputerów i sprzętu elektronicznego.

Stowarzyszenie Polskich Łowców Burz (Skywarn Polska) informuje o coraz częstszym występowaniu tego typu gwałtownych zjawisk pogodowych w naszym kraju. Kapryśna i groźna aura może nie tylko popsuć wakacje, ale także doprowadzić do zniszczenia sprzętu komputerowego. Na szczęście można tego uniknąć stosując się do kilku prostych zasad. Dzięki temu zaoszczędzimy na naprawach sprzętu, a w przypadku komputerów dodatkowo unikniemy utraty danych.
Wystarczy poczytać fora internetowe, żeby zorientować się jak wiele osób straciło podzespoły i dane w czasie gwałtownej burzy. Jednocześnie widać, jak wielu internautów szuka informacji o sposobach zabezpieczeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Według specjalistów zachowanie przezorności jest w tym przypadku niezwykle łatwe. Trudności z zachowaniem "burzowego BHP" mogą mieć jedynie pracoholicy, których zawsze trudno oderwać od służbowych zajęć. Najlepszą bowiem metodą na zaoszczędzenie na awariach jest odłączenie sprzętu elektronicznego od sieci zasilającej. W czasie burzy jest ona narażona na działanie wyładowań atmosferycznych o ogromnych mocach. Efektem mogą być bardzo nagłe wahania zasilania, tzw. przepięcia, które mogą między innymi doprowadzić do spalenia podzespołów komputerowych. Dlatego użytkownicy notebooków powinni wówczas pracować w trybie bateryjnym. Burze trwają zwykle dość krótko, więc akumulator powinien dać sobie radę z podtrzymaniem zasilania do czasu uspokojenia pogody.
Jeśli natomiast korzystamy z desktopa (ewentualnie notebooka o niezbyt wydajnej baterii), należy rozważyć wykorzystanie specjalnej listwy zabezpieczającej, która stanowi ogniwo pośrednie pomiędzy gniazdkiem a pecetem. Producenci tego rodzaju sprzętu ochronnego oferują między innymi wersje dla internautów (np. listwa Ever Internet). Tego rodzaju listwy zabezpieczające są dodatkowo wyposażone w specjalny filtr, który zapewnia ochronę zainstalowanego modemu komputerowego i telefonu cyfrowego. W razie nagłego przepięcia w sieci, bezpiecznik w listwie przepali się, a w efekcie nastąpi natychmiastowe odłączenie zasilania. W praktyce oznacza to, że siłę uderzenia bierze na siebie listwa, a nie sprzęt komputerowy.

Jeszcze lepszym, choć przy okazji droższym, rozwiązaniem wydaje się zasilacz awaryjny UPS. Nie tylko ochroni sprzęt przed zmianami napięcia w sieci, ale w razie braku zasilania pozwoli na spokojne dokończenie pilnych zadań i wyłączenie komputera zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, z jak dobrego zasilacza korzystamy, specjaliści radzą wykonywać regularny backup kluczowych danych. I nie chodzi tu już tylko o uniknięcie strat finansowych, które mogą mieć miejsce głównie w przypadku firm, ale także o oszczędność czasu. Odzyskiwanie czy odtwarzanie niektórych dokumentów może być nie tylko długotrwałe, ale także pracochłonne. Warto również pamiętać, że na przepięcia narażone są także sieci internetowe oraz kable antenowe. Dlatego komputer w czasie burzy powinien być odłączony również od gniazdka modemowego, jak też antenowego.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Ever Power Systems

Zdjęcia: BuilDesk

Polecamy Ci również

Zobacz także