Jak bezpiecznie korzystać z butli gazowych?

Butla na gaz może stać się nie tylko cennym wyposażeniem domku letniskowego, ale też stanowić źródło paliwa w domu całorocznym. Aby była całkowicie bezpieczna dla użytkownika, należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa.

butla gazowaJeśli kupujemy nową butlę, powinna ona pochodzić od renomowanego producenta - na zawór musi być założona plomba (z identyfikatorem producenta), a butla powinna posiadać informację, w której rozlewni gazu była napełniana.
Butla musi być zbadana przez jednostkę kontrolną (powinna mieć znak jednostki kontrolnej i określoną datę ponownego badania technicznego), powinna też mieć oznaczony stopień napełnienia (maksymalny stopień jest określony przez producenta). Niezbędnym elementem jest czytelna tabliczka znamionowa. Wady dyskwalifikujące butlę to:

  • uszkodzone osłony z uchwytami do przenoszenia;
  • wgniecenia korpusu butli;
  • uszkodzone stopy butli - szczególnie uszkodzenia o charakterze korozyjnym!

Bezpieczny transport butli gwarantuje, że nie ulegnie ona uszkodzeniu mogącemu zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Butla musi być przewożona w pozycji pionowej. Musi być odpowiednio zabezpieczona - nie można nią rzucać ani uderzać o nią innymi przedmiotami.

Butli gazowej nie wolno toczyć!

Butle należy przewozić bezpiecznymi środkami transportu - niedopuszczalne są rowery czy motocykle. Nie wolno też przewozić butli środkami komunikacji miejskiej.

Bezpieczne przechowywanie
Butla napełniona gazem musi być przechowywana w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Zawór powinien być zaślepiony plastikową nakrętką. Jeśli butla nie jest podłączona do żadnego urządzenia, nie może być przechowywana w pomieszczeniu mieszkalnym. Ponieważ gaz płynny jest cięższy od powietrza, pomieszczenie do przechowywania butli musi być zlokalizowane powyżej poziomu otaczającego terenu.

Instalowanie butli
Butla musi być ustawiona pionowo, trzeba także zabezpieczyć ją przed przewróceniem bądź uderzeniem. Jednocześnie stopy butli powinny być zabezpieczone przed korozją (oznacza to suche i czyste podłoże). Temperatura w pomieszczeniu z zainstalowanymi butlami nie powinna przekraczać 35°C.

Butla powinna znajdować się co najmniej 1,5 metra od urządzeń emitujących ciepło. W sąsiedztwie butli nie mogą znajdować się urządzenia powodujące iskrzenie, np. gniazda wtykowe, włączniki elektryczne, liczniki bądź inne urządzenia elektryczne.

Bezpieczne podłączenie butli
Podłączenie butli do odbiornika gazowego może nastąpić tylko wtedy, gdy zawór butli jest zamknięty. Dopiero wtedy można zdjąć plastikową zaślepkę.
Zanim przykręcimy reduktor (za pomocą przewodu elastycznego i opasek zaciskowych), trzeba sprawdzić, czy w wylocie zaworu znajduje się uszczelka.

Oceń artykuł
2,89 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Orlen

Polecamy Ci również

Zobacz także