Izolowane przewody elastyczne

0
Izolacja przewodów elastycznych
Przewody w instalacjach wyeksponowanych powinny być lepiej zabezpieczone, niż w tych zabudowanych.

Przewody w instalacjach nadmuchowych powinny być odpowiednio zaizolowane. Piszemy o tym, jakich materiałów używa się do izolacji przewodów elastycznych, podajemy parametry techniczne przewodów izolowanych i podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas ich montażu.

Instalacje grzewcze, wentylacja i klimatyzacja - we wszystkich tego typu instalacjach nadmuchowych znajdują zastosowanie izolowane przewody elastyczne. Izolacja (zarówno paroizolacja, jak i izolacja termiczna) zapobiega wykraplaniu pary wodnej wewnątrz i na zewnątrz przewodów.

Izolacja przewodów elastycznych

Przewody elastyczne sprawdzają się we wszelkich odmianach instalacji, których zadaniem jest doprowadzanie, rozprowadzanie i odprowadzanie powietrza, zalicza się do nich:

  • kanały wywiewne i nawiewne wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej (zarówno system kompletny, jak i końcowe rozgałęzienia);
  • nadmuchowe instalacje grzewcze;
  • przewody instalacji klimatyzacyjnej;

Potrzeba izolowania tych przewodów jest szczególnie wyraźna w zimie. W przypadku, kiedy powietrze wilgotne (a takie jest powietrze pochodzące z pomieszczeń mieszkalnych) odprowadzane jest przez pomieszczenie nieogrzewane lub zimne powietrze napływa przez pomieszczenia ogrzewane, izolacja zapobiega skraplaniu pary wodnej, i to zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przewodów. Izolacja przewodów elastycznych jest wielowarstwowa, co sprawia, że służy zarówno jako termoizolacja, jak i paroizolacja oraz izolacja akustyczna.

Przeczytaj: Rekuperacja: co to jest i czy warto ją mieć

budowa izolowanego przewodu elastycznegoMateriały w izolacji przewodów elastycznych

  1. szczelny rękaw wewnętrzny z dwóch warstw taśmy poliestrowej;
  2. zatopiona spirala z wysokostopowej stali ocynkowanej;
  3. wełna szklana 32 mm;
  4. paroizolacja z folii polietylenowej metalizowanej aluminium wzmocnionym siatką z włókna szklanego, odporny, na promienie UV.


Szczelny rękaw wewnętrzny nie tylko pozwala na oszczędność energii, ale też zabezpiecza przewód wentylacyjny przed przenikaniem pyłu z włókna szklanego. Ponieważ - jak tworzywo sztuczne - ma gładką powierzchnię, straty ciśnienia są niewielkie. Spirala ze stali zapobiega strzępieniu izolacji przy przycinaniu i ułatwia montaż. Jednocześnie umożliwia zachowanie przekroju kołowego, również w miejscu zgięcia przewodu. Wełna szklana, czyli zasadniczy materiał izolacyjny, wykazuje bardzo dobrą charakterystykę cieplną, zapobiega wykraplaniu pary wodnej oraz zapewnia tłumienie dźwięku. Zadaniem rękawa zewnętrznego jest zabezpieczenie izolacji przed przekłuciem, czyli powstaniem nieszczelności, zapobiega też rozdarciom izolacji oraz dodatkowo uniemożliwia wykroplenie pary wodnej.

Sprawdź: Skuteczna wentylacja - grawitacyjna czy mechaniczna?

         

Parametry techniczne przewodów izolowanych

parametr wartość
długość [m.b.] 7,6
średnice wewnętrzne [mm] 102, 127, 152, 178, 203, 228, 254, 305, 356, 406, 457, 508
paroizolacja rękaw polietylenowy bez szwu w kolorze aluminium, zbrojony siatką z włókna szklanego
maks. nadciśnienie statyczne [Pa] 2500
maks. podciśnienie statyczne [Pa] 250
wilgotność powietrza bez ograniczeń
zakres temperatur pracy [ºC] -30 do +120
maks. prędkość przepływu powietrza [m/s] 20
współczynnik oporu termicznego [W/(m·K)] 0,033

Zależnie od parametrów dźwięku (częstotliwości) izolacja ma zdolność jego tłumienia.

wytłumienie dźwięku przez przewody elastyczne w izolacji


Elastyczne przewody izolowane - zastosowanie. Wskazówki dotyczące montażu

Elastyczne przewody izolowane (zależnie od typu) mogą być stosowane w instalacjach zabudowanych lub wyeksponowanych. Przewody do instalacji wyeksponowanych muszą być lepiej zabezpieczone (metalizowany rękaw zewnętrzny). Warunkiem prawidłowej pracy systemów powietrznych jest zachowanie dopuszczalnych parametrów pracy. Przewody nie mogą być stosowane jako konstrukcja nośna do podtrzymania elementów instalacji: kratek, przepustnic, dyfuzorów - zarówno podczas montażu, jak i w czasie eksploatacji. Natomiast przewód powinien być prowadzony jako w pełni rozciągnięty, podpierany lub podwieszany na elementach o szerokości co najmniej 4 cm (np. paski z blachy), w odstępach co 120 cm. Przewody powinny być montowane, a bezpośrednio przed montażem także i przechowywane w temperaturach dodatnich. 

To może Cię zainteresować: Montaż pompy ciepła – dlaczego warto go rozważyć? Plusy i minusy pomp ciepła
Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Źródło: BH-Res

Polecamy Ci również

Zobacz także