Izolacja kominka z obiegiem gorącego powietrza

0
Kominek
Izolacja termiczna kominka to ważna sprawa, dlatego trzeba używać do niej odpowiednich materiałów.

Izolacja termiczna to jeden z ważnych elementów wpływających na bezpieczeństwo i prawidłowe działanie kominka. Dowiedz się, jak powinna być wykonana w przypadku kominka z obiegiem gorącego powietrza.

Materiały do izolacji termicznej kominka

Do izolacji termicznej kominka trzeba użyć materiałów, które są niepalne (klasyfikacja ogniowa A1) i odporne na długotrwałe działanie wysokich temperatur. Nie mogą wydzielać tlenku, ani dwutlenku węgla, za to powinny charakteryzować się dobrą izolacyjnością termiczną (czyli niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła ʎ). Wszystkie te warunki spełnia mineralna wełna skalna i to właśnie jej używa się do produkcji płyt izolacyjnych (kominkowych). Ich powierzchnia jest dodatkowo pokryta folią aluminiową, co zapewnia szczelność płyt. Gotowe płyty przeznaczone do izolacji kominka są wygodne w użyciu i dają pewność, że spełniają odpowiednie wymogi. Pamiętajmy tylko, żeby wybrać płyty, na które wydano Aprobatę Techniczną, a deklarowane właściwości potwierdzono badaniami. Najlepiej wybierać produkty sprawdzonych producentów - tutaj od jakości zależy bezpieczeństwo.
Do izolacji kominka nie należy używać wełny mineralnej, stosowanej do ocieplenia domu. Pod wpływem długotrwałego działania wysokiej temperatury będzie się ona wykruszać i izolacja nie będzie skuteczna.

Dowiedz się więcej: Co to jest kominek z dystrybucją gorącego powietrza i jaki typ warto wybrać do ogrzewania domu

Montaż izolacji termicznej kominka

Warunkiem dobrego działania izolacji jest także poprawny montaż. Tu trzeba uwzględnić typ kominka. Płyty montuje się różnie w zależności od tego, czy obieg powietrza jest grawitacyjny, czy wymuszony.
W przypadku kominków z grawitacyjnym obiegiem, prace należy zacząć od izolacji dystrybutora gorącego powietrza, co zabezpieczy przed stratami ciepła i nadmiernym nagrzaniem obudowy.
Płyty izolacyjne umieszczamy folią skierowaną do wkładu kominkowego w odległości min. 5 centymetrów od niego. Do montażu dobrze jest użyć profili zapewniających ciasne osadzenie płyt – radzi Paweł Polak, ekspert marki ISOVER.
Natomiast w przypadku kominków z wymuszonym obiegiem powietrza, izolacja montowana jest folią na zewnątrz dystrybutora.
Płyty izolacyjne mocujemy do dystrybutora i osłon konwekcyjnych, używając do tego gwoździ samoprzylepnych lub wkrętów montażowych z podkładkami. Izolując również sufit, ochronimy strop przed nadmiernym ogrzaniem – podpowiada ekspert.

Ważne zasady przy montażu izolacji termicznej kominka

  • Pamiętaj o zachowaniu ciągłości pokrycia z folii.
  • W miejscach łączenia płyt zastosuj samoprzylepną taśmę aluminiową odporną na wysokie temperatury.
  • Dla szczelności izolacji duże znaczenie mają gładkie krawędzie płyt, dlatego najlepiej docinać je z użyciem ostrych narzędzi.

Dowiedz się: Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas montażu kominka w domu

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Isover

Polecamy Ci również

Zobacz także