Inteligentny system domowy to rozwiązanie, które pozwala na sterowanie urządzeniami nawet bez wstawania z fotela. W ten sposób możemy zapalić światło, regulować ustawienie rolet czy żaluzji, włączyć podlewanie trawnika - wszystko za pomocą telefonu lub pilota.
Jednak szukanie pilota lub wyjmowanie telefonu z kieszeni byłoby bardzo niewygodne, kiedy np. chcemy zapalić światło w jadalni, wchodząc tam
z naręczem talerzy. O wiele większym ułatwieniem byłoby samoczynne zapalanie się światła w momencie przekroczenia przez nas progu.
- Inteligentny Dom to określenie systemu pozwalającego osiągnąć wiele korzyści poprzez zautomatyzowane sterowanie wyposażeniem budynku. Przykładem może być poprawa komfortu i bezpieczeństwa, dostarczanie rozrywki, oszczędność czasu, pieniędzy a także ochrona środowiska – wyjaśnia inżynier Patryk Arłamowski, pomysłodawca systemu automatyki budynkowej DARIN związany z firmą Polska Projektowa.
Wśród Polaków wciąż panuje przekonanie, że tego typu inteligentne systemu domowe są dostępne tylko dla bogaczy. Producenci systemu DARIN zapewniają, że ich produkt to najnowsza technologia w przyjaznej cenie. Można się o tym przekonać dzięki przykładowej wycenie instalacji systemu dla mieszkania pokazowego.
"Mózgiem" systemu jest tzw. Jednostka Centralna - niewielki komputer, do którego podłączona jest magistrala z modułami odpowiedzialnymi za poszczególne funkcje, np. zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami itd. Ilość modułów, które montuje się w tradycyjnych puszkach elektroinstalacyjnych, zależy od potrzeb i możliwości finansowych użytkownika - może on stworzyć swój własny, spersonalizowany system DARIN. Umożliwia to zapłacenie wyłącznie za to, co jest nam potrzebne, a dodatkowo w przyszłości możemy dowolnie rozbudowywać system dokupując kolejne moduły.
Uruchamianie i obsługa systemu jest bardzo prosta i intuicyjna. Nie musimy posiadać obszernej wiedzy technicznej, aby skonfigurować system i zarządzać jego ustawieniami. DARIN sam rozpoznaje podłączone moduły, nie musimy wpisywać ich danych. Po automatycznej identyfikacji modułów nadajemy im wybrane przez nas nazwy, np. "Lampa
w jadalni", "Rolety w sypialni"
i przypisujemy nazwy pomieszczeniom.
Sterować urządzeniami możemy zarówno za pomocą przycisków naściennych, jak i prostego interfejsu obsługiwanego poprzez urządzenia przenośne takie jak iPad czy iPhone, a także przez laptop i komputer stacjonarny. Będąc poza domem możemy łączyć się z systemem zdalnie - na przykład po to, by sprawić wrażenie, że jesteśmy obecni w domu i odstraszyć potencjalnych złodziei.
Dodatkową, dużą zaletą systemu jest funkcja oszczędności energii. Możemy skonfigurować ustawienia DARIN tak, by pod naszą nieobecność gasił zostawione przez roztargnienie światła, zaciągał rolety przy dużym nasłonecznieniu w lecie, odłączał niepotrzebne ładowarki i urządzenia od prądu, redukował ogrzewanie. Jest to spore ułatwienie dla osób zapominalskich i żyjących
w pośpiechu.
morten22
Inteligentny system to doskonałe rozwiązanie dla każdego, uważam, że potrafi ułatwić życie i usprawnić wiele rzeczy. Posiadając system instalowany przez Majca technology śmiało stwierdzam, że jak najbardziej warto. a wspomniana opinia, że to tylko dla bogaczy, wcale nie jest prawdziwa.