Inteligentny dom - czy warto?

Inteligentny dom to milowy krok w kierunku automatyki, która służyć nam będzie w życiu codziennym, by pomagała maksymalnie zaspokoić nasze potrzeby. Każdy z nas, szczególnie w domu, dąży do jak największej wygody. Dlatego też na rynku pojawiają się rozwiązania, które są w stanie ją zapewnić.

inteligenty dom

Istnieje kilka standardów domu inteligentnego. Wszystkie jednak pracują na podobnej zasadzie - istnieją dwie magistrale: magistrala zasilająca – energetyka (obwody elektryczne jedno lub trzyfazowe) i magistrala danych, pozwalająca komunikować się wszystkim elementom instalacji (rozkazy i sygnały zwrotne). Wszystkie elementy instalacji podłączone są równolegle do magistrali energetycznej i magistrali danych. Każdy element tej inteligentnej sieci (lampa, panel sterujący, zawór sterujący, itd) ma przypisany (pośrednio lub bezpośrednio) unikatowy adres, dzięki któremu jest łatwo lokalizowany. Daje to ogromne możliwości i swobodę, gdyż wyłącznik oświetlenia nie musi znajdować się w tym samym miejscu budynku co oświetlenie, którym steruje.

Na rynku pojawiły się pełne systemy automatyki domowej: magistralowy – Teletask, oraz bezprzewodowy – Teleco. Oferuje je przedsiębiorstwo Emiter, producenta kanałów kablowych i systemów okablowania strukturalnego. System Telatask to komfort, bezpieczeństwo i prestiż, a także ochrona środowiska (badania dowodzą, iż automatyka domowa pozwala zaoszczędzić 15-20% kosztów ogrzewania i 10-15% kosztów energii elektrycznej). Na poniższym schemacie przedstawiona została nowa koncepcja inteligentnej instalacji elektrycznej.

inteligentna instalacja elektryczna

Korzystając ciągle z tej samej sieci można tworzyć dowolne konfiguracje. Taki system sterowania jest otwarty, co oznacza, że daje się dowolnie rozbudowywać bez zmiany instalacji. Użytkownik inteligentnego domu ma pełną kontrolę nad wszystkim co dzieje się w obiekcie. Wymienić należałoby tutaj następujące obszary:

  • zarządzanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją;
  • sterowanie oświetleniem budynku i otoczenia;
  • ochrona przeciwpożarowa i kontrola dostępu.

System zorientowany na przyszłość
System automatyki domowej Teletask to nowoczesne rozwiązania dla instalacji elektrycznej. Sieć tworzona jest tylko raz, natomiast dzięki możliwości programowania, instalacja może działać w różny sposób. Jedynym ograniczeniem jest w tym momencie nasza fantazja. Zarządzanie i kontrola naszego domu przez Internet teraz stały się standardowymi cechami. Dlatego też każda funkcja systemu może zostać w bezpieczny sposób zmieniona „na odległość”.

sterowanie domemModułowość
Zaletą automatyki domowej Teletask jest architektura modułowa. Takie podejście sprawia, że instalację można przystosować do aktualnych możliwości finansowych każdego klienta bez obawy o ograniczenie możliwości zmian i rozwoju. W ten sposób nasi klienci są w stanie zacząć budowę z minimalną kontrolą i integracją oświetlenia oraz ogrzewania/chłodzenia. Kiedy nasze wymagania techniczne i estetyczne wzrosną, zmiana polegać będzie jedynie na wymianie interfejsów użytkownika (panele dotykowe i wizualizacyjne zawierające interfejsy przyszłości).

Interfejsy
Teletask oferuje szeroki zasięg produktów dla całkowitej integracji urządzeń elektrycznych i systemów w domu. Wszystkie elementy systemu dzieli się na interfejsy użytkownika (sensory) oraz interfejsy techniczne (aktory). Interfejsy użytkownika to wszelkiego rodzaju włączniki klawiszowe, włączniki zintegrowane z układami zdalnego sterowania i pomiaru temperatury oraz ekrany dotykowe i wizualizacyjne. Interfejsy techniczne to część niewidoczna dla użytkownika. W nich głównie tkwi cała inteligencja instalacji. Do tej grupy należą elementy sterując takie jak moduły przekaźników, ściemniacze, regulatory, sterowniki, itp. Podstawowym interfejsem technicznym jest jednostka centralna, będąca sercem całej instalacji.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także