Inteligentne instalacje

5
Inteligentne instalacje

inteligentny domWyobraź sobie, że wyjeżdżasz z domu - w tej samej chwili zamyka się brama garażowa i wjazdowa, uzbraja się alarm, a temperatura wewnątrz pomieszczeń zostaje obniżona o kilka stopni. Rolety samoistnie opuszczają się, a wszelkie urządzenia, które zostawiłeś przypadkowo włączone jak np. żelazko czy lampa zostają odcięte od prądu.

Tak właśnie działa inteligentny dom, autonomicznie podejmuję decyzję bo wie, że Ciebie nie ma już w budynku. Integruje on domowe instalacje i sprawia, że wszystkie urządzenia i sprzęty współpracują ze sobą i komunikują się, by lepiej służyć potrzebom ich właściciela. Inteligentne instalacje mają trzy bardzo ważne zalety. Przede wszystkim zwiększają komfort życia domowników - sprawiają, że sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem czy pracą konkretnych urządzeń jest ściśle dostosowane do potrzeb i przyzwyczajeń mieszkańców. Oprócz komfortu gwarantują również bezpieczeństwo - są w stanie zapobiec potencjalnym zagrożeniom. Pozwalają także tak zaprogramować pracę poszczególnych urządzeń, aby przyczyniały się do obniżenia kosztów utrzymania domu. Niezaprzeczalnie takie inteligentne domy to rozwiązania na miarę XXI wieku.

Dom z wysokim IQ dla każdego?

Aby nasz dom stał się domem inteligentnym należy wyposażyć go w odpowiednią instalację, która pozwoli zdalnie zarządzać poszczególnymi urządzeniami. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu rozwiązań, wymagają one jednak prowadzenia w domu kilometrów kabli. Montaż takich systemów trzeba odpowiednio wcześniej zaplanować, gdyż wymaga on dostosowania infrastruktury budynku zgodnie z projektem inteligentnych instalacji. Decyzję o ich zakupie należy, więc podjąć jeszcze na etapie budowy domu, w przeciwnym wypadku wykonanie instalacji przewodowej wiązałoby się
z remontem generalnym. Kolejną wadą tego rodzaju rozwiązań jest wysoka cena, która często stanowi poważną barierę dla osób z niezbyt zamożnym portfelem. Nie oznacza to jednak, że inteligentne instalacje przeznaczone są wyłącznie dla wybranej grupy inwestorów. Z pomocą przychodzą nam bowiem nowoczesne systemy zarządzania budynkiem, takie jak Fibaro.

zdalne sterowanieJak działa system Fibaro?

Fibaro to innowacyjny, inteligentny system umożliwiający zarządzanie domem za pomocą telefonu komórkowego, tabletu czy komputera. Zmienia on niezależne sterowanie sprzętem elektrycznym i elektronicznym w jeden współpracujący zespół urządzeń. System wykorzystuje do tego najnowocześniejszą technologię Z-wave, dzięki której komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami odbywa się całkowicie bezprzewodowo. Montaż systemu Fibaro nie wymaga więc żadnych przeróbek w infrastrukturze domu (nie trzeba kuć ścian i kłaść dodatkowego okablowania). Miniaturowe moduły wykonawcze, sterujące prawie wszystkimi urządzeniami elektrycznymi w obiekcie montuje się w istniejących puszkach podtynkowych lub nawet w niektórych przypadkach bezpośrednio w sprzętach, którymi chcemy sterować. Dzięki temu decyzję o wykonaniu inteligentnej instalacji możemy podjąć na każdym etapie istnienia domu. Bezinwazyjna i szybka instalacja systemu powoduję, iż Fibaro jest atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla nowych, jak i już istniejących obiektów.   
Ponadto Fibaro można zintegrować z zainstalowanymi wcześniej systemami, np. alarmowym czy podlewania, dzięki czemu możemy uzyskać efekt synergii współpracujących urządzeń i uzyskać pełną kontrolę nad swoim domem.

inteligentne rozwiązaniaElementy systemu

Oprócz miniaturowych modułów, instalowanych w puszcze podtynkowej (ściemniaczy, włączników, kontrolerów rolet) najważniejszym elementem systemu Fibaro, za pomocą którego użytkownik ma możliwość stworzenia swojej własnej inteligentnej sieci jest centralka Home Center. W przeciwieństwie do central stosowanych w standardowych systemach automatyki ma ona niewielkie wymiary - jest mniejsza od dekodera do telewizji satelitarnej.
Z początkiem stycznia 2012 w ofercie firmy pojawiła się nowa wersja centralki HC2. Urządzenie to komunikuje się bezprzewodowo z elementami systemu, np. czujkami, modułami wykonawczymi rozmieszczonymi w obiekcie. Dodatkowo do systemu podłączyć można samochód
i np. poprzez mrugnięcie światłami otworzyć bramę wjazdową oraz uruchomić określoną sekwencję zdarzeń. Ponadto HC2 umożliwia tworzenie zaawansowanych predefiniowanych scen ustawianych warunkowo czyli realizuje polecenia typu „Jeżeli temperatura w dowolnym terminie spadnie poniżej 5 stopni włącz ogrzewanie na 12 stopni i utrzymuj tę temperaturę, jeśli temperatura na zewnątrz podniesie się powyżej 5 stopni wyłącz ogrzewanie”. Dodatkowo urządzenie posiada funkcjonalność geolokalizacji, czyli przypomni, że np. w domu skończył się cukier kiedy będziemy mijać  określony supermarket.
Dla pełnej funkcjonalności system wyposaża się także w sensory, czyli czujki ruchu, temperatury, dymu, zalania, itp. Pełnią one funkcję zmysłów domu. Sterowanie systemem odbywa się zwykle za pomocą urządzenia, które z reguły zawsze mamy przy sobie - telefonu komórkowego. Takie rozwiązanie umożliwia nam pełną, stałą kontrolę nad swoim domem bez względu na to gdzie jesteśmy. Prostą obsługę systemu zapewnia przyjazny i intuicyjny interfejs. Pozwala on zmieniać układ poszczególnych ikon i przemieszczać je tak, by te z których korzystamy najczęściej były zawsze pod ręką. Za jego pomocą również dodawanie nowych urządzeń do systemu jest bardzo proste - ogranicza się jedynie do wykrycia dowolnego modułu przez centralę, nadania mu nazwy
i przypisania do pomieszczenia.

rozwiązania do domu

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także