Inteligentna instalacja LCN

LCN (Local Control Network) jest systemem do zarządzania inteligentnymi budynkami. Daje możliwość sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, roletami i markizami, wentylacją i innymi podłączonymi do systemu jednostkami. Celem techniki instalacyjnej LCN jest dom bezpieczny, oszczędny i wygodny, przy najprostszej obsłudze.

nowoczesny domSystem LCN jest w stanie zrealizować automatyczne sterowanie światłem ze scenami świetlnymi, instalację alarmową, samodzielną regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach i wiele więcej – sterowanie markizami, żaluzjami, roletami w zależności od pogody bądź indywidualnych upodobań mieszkańców.

W domu jednorodzinnym pojawiają się wzorowo działające zastosowania: jeśli instalacja alarmowa będzie współpracowała z systemem LCN, wizualizacja każdego okna osobno może być przedstawiona na komputerze, jak również na panelu dotykowym. W tej sytuacji instalacja alarmowa może być ustawiana na wyższy lub niższy poziom bezpieczeństwa, jednocześnie sterując wszystkimi funkcjami domu. Wejście do budynku może odbywać się przy użyciu karty-transpondera, która otwiera drzwi domu i wyłącza alarm. Wszystkie żaluzje w oknach mogą być sterowane osobno, piętrami lub grupami. Nadrzędnie umiejscowione są czujniki na budynku, które sterują żaluzjami na odpowiednich stronach budynku w zależności od światła, deszczu i wiatru.

Sterowanieinteligentna instalacja z panelem dotykowym
Sterowanie poszczególnymi funkcjami może odbywać się przez: Internet, telefon komórkowy, SMS, pocztę głosową, e-mail, a także przez mobilne i stacjonarne panele dotykowe. Przez kliknięcie myszką możliwe jest wtedy uzbrojenie alarmu lub regulacja ogrzewania. Każda z powyższych funkcji może być sterowana zdalnie lub również przy użyciu centralnego panela dotykowego. Możliwości jest więc wiele.

Wszystkie komponenty LCN wyposażone są tak, że przy konsekwentnym 4-żyłowym okablowaniu i użyciu puszek podtynkowych do umieszczenia w nich elektronicznych komponentów LCN odpowiednie rozszerzenie systemu nie jest żadną przeszkodą. Życzenia klienta mogą być zrealizowane w każdym czasie, również po jego zamieszkaniu. Zamontowane zostaną m.in. czujniki ruchu, czujniki temperatury, czujniki światła i wilgoci oraz aktory do sterowania ogrzewaniem i oknami. Przy wyborze osprzętu właściciel ma wolny wybór. Obojętne, czy zastosowany zostanie konwencjonalny przycisk lub czujnik stykowy EIB dowolnego producenta, LCN spełni każde z życzeń. System oferuje wiele rozwiązań, tym więcej, im większy jest budynek i budżet inwestora. Nie ważne, czy wybierzemy wariant niedrogi czy wersję luksusową, LCN współpracuje dobrze z konwencjonalną instalacją i pozostawia inwestorom dużą swobodę wyboru. 

Koncepcja przejrzysta i logiczna

W normalnym przypadku transmisja danych odbywa się przez skrętkę lub sygnał modulowany do częstotliwości przesyłowej przez kable sieci energetycznej. LCN poszedł inną drogą. Przesyła swoje dane przez dodatkową żyłę w normalnym kablu sieci elektrycznej YDY. Dzięki temu zaoszczędzamy na położeniu dodatkowej sieci i ułatwiamy przygotowanie budynku do instalacji nowoczesnej magistrali. Dzięki temu rozwiązaniu system LCN jest korzystniejszy cenowo niż inne magistrale. W jednym obiekcie może być bezpośrednio połączonych do 250 modułów LCN. Wystarczy to na 100 pomieszczeń plus urządzenia na zewnątrz budynku. Przy dużych obiektach można rozszerzyć instalację do 120 takich segmentów magistrali. To, co w innych rozwiązaniach nie zawsze funkcjonuje prawidłowo, w LCN jest standardem – detekcja błędów (kolizji). Kiedy dwa moduły zaczynają jednocześnie „nadawać” , jeden słucha następnego i czeka aż magistrala będzie znowu wolna. Tym sposobem kolizja danych jest z pewnością uniemożliwiona i wszystkie „rozkazy” są zrozumiane, obojętnie czy obsługiwanych jest 5 czy 30000 modułów.

LCN opiera się na prostej idei: możliwie jak najmniej różnych modułów, które każdorazowo zwiększają mnogość wbudowanych funkcji. Przy zmianach instalatorzy po prostu przeprogramowują moduły zamiast je wymieniać na inne lub dokładać nowe. Gama możliwości jest duża:  przykładowo wszystkie moduły LCN mają pamięć 100 scen świetlnych na każde wyjście. Nie jest więc potrzebny osobny sterownik. Dla technologii sterowania światłem zastosowane są m.in. 2 regulatory ciągłe oraz 5 niezależnych progów przełączających, więc na przykład każdy moduł UPP może regulować jednocześnie ogrzewaniem, klimatyzacją i oświetleniem. Dodatkowe rozszerzenia są przeważnie realizowanie poprzez proste włączenie dalszych funkcji w modułach, nie jest więc potrzebna zmiana okablowania. Umożliwione jest to przez różnorodność funkcji w modułach LCN - mając do dyspozycji tylko pięć różnych modułów logicznych pokryte jest całe spektrum zapotrzebowania. To oszczędza koszty magazynowania i upraszcza zastosowanie systemu.  Dzięki niewielkiej ilości modułów, które posiadają ujednolicone struktury funkcji, programowanie systemu jest szybkie i łatwe do nauczenia.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także