Instalacje z pompami ciepła w budynkach komercyjnych

0
Pompa ciepła w kosciele
Pompy ciepła stosuje się również w obiektach sakralnych. Na przykład podczas termomodernizacji kościoła pw. Jana Chrzciciela w Jaworkach zamontowano gruntową pompę ciepła NIBE. Prace wykonała firma Pompy Ciepła Podhale z Nowego Targu.

Pompy ciepła mają zastosowanie nie tylko w budynkach mieszkalnych. Coraz częściej można je spotkać w inwestycjach komercyjnych: w szkołach, budynkach biurowych, halach magazynowych, hotelach czy obiektach sakralnych.

Administratorom obiektów komercyjnych przy wyborze systemu ogrzewania coraz częściej przyświecają dwa główne cele: bardzo niskie koszty ogrzewania oraz ochrona środowiska naturalnego. Dlatego decydują się na inwestycję w pompy ciepła. Wybierając te urządzenia ważny jest również fakt, że nowoczesne pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe, a pracą pompy ciepła można zarządzać zdalnie. Urządzenia te dają też możliwość monitorowania i diagnostyki serwisowej przez Internet lub smartfona. Do zalet pomp ciepła należy też ich długa żywotność, która w przypadku wielu producentów deklarowana jest na poziomie 20–25 lat oraz niewielkie rozmiary i niski poziom głośności.

Dowiedz się: Jak dobrać pompę ciepła do domu

Jednym z przykładów zastosowania pomp ciepła w obiekcie komercyjnym są urządzenia zamontowane w Akademii Dziecięcej „Ksawcio i Wojtuś” w Grodzisku Mazowieckim (woj. mazowieckie). System zasilany jest dwoma gruntowymi pompami ciepła o mocy 60 kW pracującymi w układzie kaskadowym. Dolne źródło zasilania układu stanowią kolektory pionowe o łącznej długości 2250 metrów. Pompy te poza zasilaniem ogrzewania podłogowego i grzejnikowego (powierzchnia ogrzewana to 1750 mkw.) przygotowują też ciepłą wodę użytkową.

Dowiedz się: Czy pompa ciepła się opłaca?

Podobny system zainstalowano też w 2013 roku w Zalesiu Śląskim (woj. opolskie) w ramach termomodernizacji budynku szkoły podstawowej (obiekt z 1965 r.). Odnawialne źródła energii zastąpiły dwa przestarzałe kotły węglowe o łącznej mocy 240 kW. Pompy ciepła pracują w układzie kaskadowym, który ma moc grzewczą do 120 kW. Dolnym źródłem ciepła są kolektory pionowe o łącznej długości 2800 metrów. System grzewczy zasila ogrzewanie grzejnikowe całego budynku o kubaturze 5466 metrów sześciennych. Wewnątrz pomieszczeń zapewnia on temperaturę +21°C. Dodatkowo układ pomp wytwarza ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) na potrzeby przedszkola, które również mieści się w budynku.

C.w.u. gromadzona jest w 500-litrowym zasobniku. W okresie letnim do podgrzewu wody wykorzystywany jest osobny system (układ 5 kolektorów słonecznych, z których każdy ma pow. 1,818 mkw.). System pomp ciepła monitorowany jest dzięki modułowi, który pokazuje parametry pracy, takie jak: temperatura dolnego źródła na wejściu i wyjściu z pompy ciepła, temperatura zewnętrzna, temperatura wewnętrzna w obiekcie, temperatura c.w.u. oraz współczynnik COP. Na bazie tych danych opracowano wizualizację pracy systemu grzewczego, która wykorzystywana jest m.in. do celów edukacyjnych.

Inną ciekawą inwestycją zrealizowaną w ramach termomodernizacji jest system zainstalowany w budynku sanatoryjno-leczniczym „Biawena” w Wysowej Zdrój (woj. małopolskie). W obiekcie wykonano węzeł cieplny o łącznej mocy 600 kW, który składa się z czterech gruntowych pomp ciepła o mocy 60 kW każda oraz osiemnastu powietrznych pomp ciepła o mocy 20 kW każda. Pompy powietrzne pracują w dwóch kaskadach, które dodatkowo uzupełnione są szczytowym źródłem ciepła, jakim są istniejące wcześniej kotły olejowe. Ponieważ miejscowość jest uzdrowiskiem, w którym występują naturalne źródła wód leczniczych, nie uzyskano zgody na odwierty pionowe. Dlatego zdecydowano się na wymiennik poziomy o łącznej długości 5000 metrów, który wspomagany jest ciepłem z kolektorów słonecznych i ciepłem odpadowym ze ścieków sanitarnych. Tak dobrane urządzenia dostarczają ciepło na ogrzanie obiektu o powierzchni 9000 mkw. i produkują ciepłą wodę użytkową.

Przeczytaj również: Domy jednorodzinne z pompami ciepła. Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także