Instalacje w domu – czyli jak oszczędzać energię

Domowe instalacje zapewniają nam komfort mieszkania. Warto jednak się postarać, by dobrze je dobrać – tak by generowały oszczędności, a nie straty. Z pomocą przyjdą nam nowoczesne rozwiązania, a także – rozsądek w planowaniu instalacji i dobór energooszczędnych urządzeń.*

Wentylacja bez strat ciepła

Wentylacja jest absolutnie niezbędna w każdym budynku. Do wyboru mamy wentylację grawitacyjną oraz mechaniczną. W przypadku wentylacji grawitacyjnej napływ powietrza do wnętrza domu odbywa się poprzez zamontowane w oknach lub ścianach nawiewniki, a zużyte powietrze jest z niego usuwane kanałami wentylacyjnymi za sprawą działania naturalnej siły wyporu. Powietrze napływa i wypływa więc z budynku w sposób niekontrolowany, a jego cyrkulacja uzależniona jest głównie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Nieco korzystniejszą alternatywą jest wentylacja mechaniczna. W jej przypadku nawiew i wywiew, bądź sam wypływ powietrza z budynku wymuszany jest przez wentylatory. Zapewnia to regularną wymianę powietrza, jednak, tak samo jak przy wentylacji grawitacyjnej – nie mamy wpływu na temperaturę powietrza napływającego do domu. W chłodniejszych porach roku „wieje chłodem” i musimy bardziej ogrzewać dom, co powoduje dodatkowe koszty. Poza tym ogrzane już powietrze jest usuwane z wnętrza, co powoduje dodatkowe straty. Tracimy więc podwójnie – ogrzewając napływające, zimne powietrze – i usuwając je bezproduktywnie.
Jest jednak rozwiązanie tego problemu, zapewniające napływ świeżego powietrza bez strat ciepła. To wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem.

Rekuperacja – sposób na nowe źródło ciepła w domu i niższe rachunki za ogrzewanie
Wentylacja z rekuperacją jest rodzajem wentylacji mechanicznej. Różni się jednak od tradycyjnego rozwiązania tym, że przy okazji odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza i wykorzystuje go do ogrzewania tego dopiero napływającego. Jak to działa?
Rekuperator to urządzenie, które zarządza cyrkulacją powietrza w domu – zarówno napływ, jak i wypływ powietrza jest przez nie wymuszany automatycznie. Jednocześnie rekuperator „odzyskuje” ciepło z odprowadzanego powietrza i wykorzystuje je do ogrzewania powietrza napływającego do wnętrza. W przypadku takiej wentylacji nie ma konieczności montowania nawiewników ani budowy murowanych kanałów wentylacyjnych. Nawiewniki zastąpione są bowiem czerpnią powietrza, przez które zassane powietrze trafia kanałami do rekuperatora (centrali wentylacyjnej). Tam jego temperatura jest dostosowywana do temperatury powietrza panującej we wnętrzach domu. Wykorzystywane w tym celu ciepło jest odbierane powietrzu, które kanałami wywiewnymi trafia do rekuperatora i dalej jest usuwane poza budynek.

  

Przy zastosowaniu systemu rekuperacji do domu trafia świeże powietrze o podwyższonej temperaturze, dzięki czemu pomieszczenia nie wychładzają się. Nie tracimy także energii zainwestowanej w ogrzewanie pomieszczeń. Zapotrzebowanie na ciepło domu, w którym została odpowiednio zaprojektowana i wykonana wentylacja z rekuperacją może się zmniejszyć nawet o 25-50%.
Aby wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działa wydajnie i była opłacalna, budynek musi być szczelny. I innym przypadku powietrze będzie w sposób niekontrolowany przepływać przez nieszczelne drzwi, czy okna i cała instalacja straci sens. Dlatego tak ważne jest, by już w czasie budowy zadbać o szczelność budynku.

Instalacja elektryczna w domu na miarę potrzeb

Instalacja elektryczna w domu, czy mieszkaniu musi być dostosowana przede wszystkim do potrzeb jej użytkowników, dlatego jest bardzo indywidualną sprawą. W dodatku przybywa urządzeń zasilanych prądem, a oświetlenie odgrywa coraz większą rolę w aranżacji pomieszczeń. Dlatego instalacje elektryczne stają się coraz bardziej rozbudowane i skomplikowane. Jednak przed ich zaplanowaniem i montażem warto dobrze zastanowić się z jakich urządzeń będziemy korzystać w danym pomieszczeniu. Zastanówmy się ilu gniazd będziemy potrzebować i gdzie one mają być umieszczone. Najlepiej wręcz spisać wszystkie urządzenia elektryczne stałe oraz przenośne, które mają się znaleźć w danym pomieszczeniu (urządzenia stałe to pralki, lodówki, zmywarki, telewizory, przenośne to mniejszy sprzęt AGD i RTV). Liczbę gniazd elektrycznych warto planować z pewnym zapasem, aby potem nie utonąć w gąszczu przedłużaczy, ale nie przesadzajmy również z nadmiarem. Uwzględnienie dodatkowego gniazdka na zmywarkę, dekoder, czy kino domowe nie zrujnuje naszego budżetu na etapie wykonywania instalacji, ale z czasem – po zakupie kolejnego sprzętu – docenimy wygodę. Generalnie jednak liczba gniazdek powinna być dostosowana do standardu wyposażenia danego pomieszczenia.
Pamiętajmy również o wyprowadzeniu instalacji na zewnątrz – oświetlenie wejścia do domu, czy gniazdka umożliwiające np. podłączenie kosiarki, docenimy bardzo szybko.

Instalacja elektryczna – ważne oświetlenie

Przymierzając się do wykonania projektu instalacji elektrycznej w domu czy mieszkaniu, należy zaplanować odpowiednio również punkty świetlne. Współcześnie projektowane instalacje oświetleniowe w dużej mierze skupiają się na oświetleniu dodatkowym, będącym elementem wystroju danego pomieszczenia i budującym jego nastrój. W salonach i sypialniach planuje się więc często więcej niż jeden obwód – oprócz głównego, do którego podłącza się lampy sufitowe i żyrandole, wykonuje się również obwody dodatkowe, zasilające oświetlenie akcentujące w postaci kinkietów, dekoracyjnego oświetlenia sufitów podwieszanych czy listew LED-owych montowanych np. w przeszklonych szafkach lub przy sprzętach RTV. Bardzo popularne i praktyczne rozwiązanie, w które warto zainwestować, zwłaszcza w przypadku wydzielonych klatek schodowych to oświetlenia stopni schodów. Stanowi ono nie tylko ciekawą dekorację, ale przede wszystkim umożliwia bezpieczne przemieszczanie się po schodach bez konieczności zapalania lamp sufitowych.
Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę na posesji. Oprócz strefy wejścia do domu czy garażu, warto zadbać także o oświetlenie tarasu i przydomowych ścieżek.

Energooszczędne sprzęty AGD

Rozbudowana instalacja elektryczna i podłączone do niej liczne odbiorniki nierzadko stanowią spore obciążenie domowego budżetu. Aby opłaty za energię elektryczną nie stanowiły głównej pozycji w kosztach utrzymania domu, warto zainwestować w energooszczędne sprzęty i urządzenia. Poznamy je po etykiecie energetycznej, która zawiera informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia, w tym zużyciu energii. Najbardziej energooszczędne urządzenia i sprzęty oznaczane są klasą A+++, A++, A+, z kolei te, które pochłaniają najwięcej energii elektrycznej mają klasę G.

Dowiedz się więcej:
www.budujrozwazniezpsb.pl
www.grupapsb.com.pl

Partnerzy Kampanii

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PSB

Zdjęcia: Dospel, Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także