Instalacje kanalizacyjne - zasady montażu

Instalacje kanalizacyjne - zasady montażu

Instalacje kanalizacyjne działają na zasadzie grawitacji - ścieki spływają w nich same pod własnym ciężarem. Aby jednak instalacja kanalizacyjna działała prawidłowo, muszą być spełnione pewne zasady jej montażu.

Przewody kanalizacyjne powinny być układane z odpowiednim spadkiem w kierunku odpływu ścieków. Przyjmuje się, że minimalny spadek dla rur wynosi zwykle 2-3%, czyli 2-3 cm na każdy metr długości przewodu. Rur kanalizacyjnych nie wolno kłaść poziomo. Poprawne wykonanie kanalizacji wiąże się z właściwym doborem kolanek. Należy używać ich jak najmniej. Koniecznością jest unikanie kolanek o kącie 90º. Zamiast tego powinno się użyć dwóch kształtek po 45º, gdyż w przypadku zapchania kanalizacji nie zmieści się w niej sprężyna udrażniająca rury. Polska Norma B-01707 zezwala na stosowanie średnicy rur 40 mm przy pojedynczych podejściach do umywalek, zlewów i bidetów, gdy zmiana kierunku trasy instalacji nie występuje więcej niż 3 razy. Jest to jednak dość ryzykowne, gdyż możemy mieć problem z ewentualnym odetkaniem zapchanej kanalizacji (o średnicy 40 mm) sprężyną, ponieważ trudno będzie ją wygiąć w miejscu, w którym instalacja kanalizacyjna zmienia kierunek.
Ponadto w niektórych sklepach i hurtowniach hydraulicznych rury i kształtki o średnicy 40 i 32 mm są nieco droższe od rur o większej średnicy (50 mm). Jest to więc kolejny argument, aby rury kanalizacyjne były nieco szersze. Ponadto oczywiste jest, że łatwiej i szybciej zapcha się rura kanalizacyjna o średnicy 40 mm, niż 50 mm (zapewnia lepszy spływ ścieków).

instalacja kanalizacyjnaWażnym elementem każdej instalacji kanalizacyjnej jest rewizja na pionie. Bez niej (w pewnych sytuacjach) konieczne byłoby rozcinanie instalacji, aby dostać się ze sprężyną do poziomu. Duży problem pojawi się zwłaszcza, jeśli nad głową mamy 10 pięter z łazienkami w ciągłym użyciu. Prawidłowe zabezpieczona kanalizacja powinna mieć na każdym poziomie zamontowaną rewizję. Przy tak wykonanej kanalizacji w razie awarii nie będzie problemu.

Każdy, kto zna starą żeliwną kanalizację w bloku wie, że zdarzają się zatory w pionie kanalizacyjnym. W najgorszym położeniu jest wtedy lokator, którego mieszkanie znajduje się bezpośrednio nad zatorem. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji, może nieco kontrowersyjnym, jest montaż zasuwy burzowej pod zlewem, co uniemożliwi niekontrolowany wypływ wody przez odpływ kuchenny. Trzeba niestety dodać, że montaż tego urządzenia przeniesie problem do sąsiada z góry. Może on także założyć taką zasuwę, co rozwiąże problem. Na pewno jest to jakiś sposób na nieczułą administrację, której nie spieszno jest wymieniać piony kanalizacyjne. Ponadto takie rozwiązanie zaleca wielu ich producentów i nie ma zakazu ich stosowania.

Z czego instalacje wodne?

stal
wynik głosowania
9,4%
miedź
wynik głosowania
29,1%
pvc
wynik głosowania
61,6%

Ilość oddanych głosów: 5376

Oceń artykuł
4,17 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Paweł Czarneta

Źródło: hydraulik-warszawa.net

Polecamy Ci również

Zobacz także