Instalacje elektryczne - popełniane błędy

Każdy kto zajmuje się zawodowo instalacjami elektrycznymi wie, że z prądem nie ma żartów. Jednak pośpiech sprawia, że fachowcy zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Oto 10 najczęstszych podstawowych błędów popełnianych przez fachowców:

 • Wymiana oryginalnych bezpieczników na tańsze zamienniki;
  Z oszczędności kupujemy tańsze zamienniki bezpieczników, które nie spełniają aktualnych norm bezpieczeństwa. W bezpiecznym bezpiecznik piaskowy przepalając się, zatrzyma impuls powstałego w obwodzie przeciążenia, zanim dotrze do naszych rąk. To zapewnia nam bezpieczeństwo użytkowania.
 • Zwarcie przepalonego bezpiecznika metalowym drutem;
  Może wydawać się, że jest to jedyny sposób na szybką naprawę, jeśli nie mamy przy sobie akurat zapasowego bezpiecznika. Należy jednak pamiętać o tym, że tworzymy niebezpieczną ścieżkę przepięć.
 • Użycie niewłaściwego urządzenia;
  Pamiętajmy o użyciu odpowiednich przyrządów, mierniki powinny mieć kategorię bezpieczeństwa (CAT) dostosowaną do środowiska pomiarów, nawet jeśli oznacza to kilkukrotną zmianę mierników podczas dnia pracy.
 • Zakup najtańszego miernika w sklepie;
  To pozorna oszczędność. Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest najważniejsze. A użytkowanie produktu nie spełniającego standardów bezpieczeństwa może bardzo źle się skończyć.
 • Noszenie okularów ochronnych w kieszeni;
  Noszenie okularów, rękawiczek izolacyjnych i ubrania ognioodpornego uchroni nas przed uszkodzeniem ciała, a nawet przed śmiercią.
 • Praca pod napięciem;
  Jeżeli już musisz pracować na układzie pod napięciem to używaj odpowiednio zaizolowanych przyrządów, noś okulary ochronne lub osłonę na twarz. Zdejmij zegarek, biżuterię, stań na macie izolującej i noś odzież ognioodporną.
 • Zapominanie o procedurach;
  Zawsze trzeba pamiętać o  procedurach dotyczących wyłączania zasilania i oznaczania stanu obwodu.
 • Używanie obydwu rąk podczas pomiarów;
  Pamiętaj o podstawowej zasadzie - zawsze jedna ręka w kieszeni. Zmniejsza to ryzyko przepływu prądu przez Twoją klatkę piersiową i serce. Najlepiej powiesić lub postawić miernik, unikaj trzymania go w rękach.
 • Brak dbałości o przewody pomiarowe;
  Pamiętaj, aby sprawdzić kategorię bezpieczeństwa przewodów, nie powinna być ona za niska do środowiska pomiarów. Używaj przewodów podwójnie izolowanych, z osłonkami na końcówki pomiarowe i palce. Sprawdź, czy nie będą ślizgać się w rękach.
 • Przyzwyczajenie do starego miernika;
  Stary miernik wyrzuć do kosza, nowoczesne przyrządy mają mechanizmy zabezpieczające. Są one warte poniesienia kosztów wymiany starych mierników na nowe, ponieważ i tak są niższe, niż ewentualne koszty leczenia.
Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Fluke

Zdjęcia: usamania.wikispaces.com, André Karwath, Wikipedia

Polecamy Ci również

Zobacz także