Instalacje bez przecieku

Instalacje sanitarne, grzewcze, klimatyzacja – przy ich projektowaniu często zapomina się, jak ważnym elementem jest zachowanie ciągłości izolacji w miejscu zamocowania (podwieszenia) rur do ściany lub stropu.

Izolacja instalacji Izolacje instalacji Izolacja instalacji

W miejscach tych istnieje ryzyko wystąpienia mostka termicznego, czyli bezpośredniego przepływu ciepła pomiędzy rurą, a zamontowaną na niej obejmą. Prowadzić to może do zjawiska kondensacji pary wodnej, która skraplając się, zwiększa ryzyko korozji rur i elementów instalacji oraz może powodować powstanie na ścianach nieestetycznych zacieków sprzyjających rozwojowi grzybów i pleśni. Aby temu zapobiec, stosuje się system profesjonalnych mocowań Armafix AF. Wyróżnia go wypełnienie z materiału izolacyjnego, którego komórkowa struktura tworzy barierę dyfuzyjną oraz zapobiega skraplaniu się wody i namakaniu izolacji. W wypełnieniu osadzono wkładki z twardego poliuretanu PUR/PIR, które przenoszą występujące obciążenia, dzięki czemu nie występuje ściśnięcie materiału izolacyjnego, izolacja zachowuje swoje właściwości i zapewnia doskonałe odizolowanie termiczne rury. Warstwę zewnętrzną mocowania tworzą obejmy z blachy aluminiowej, które stanowią barierę ochronną przed zawilgoceniem oraz zapewniają możliwość pewnego i stabilnego zamocowania. Na uwagę zasługuje też trzyetapowy sposób instalacji uchwytu na rurze. Charakteryzuje się on wyjątkową prostotą i łatwością montażu nawet w trudnych warunkach.

Izolacja instalacji Izolacja instalacji Izolacja instalacji

Dobrana para
Atutem tego typu mocowań jest ich całkowita kompatybilność z otulinami AF/Armaflex. Każdy z uchwytów ma odpowiadającą mu grubością otulinę, dzięki czemu dla znanej grubości izolacji nie ma konieczności przeprowadzania dodatkowych obliczeń w celu prawidłowego doboru mocowań. Mocowania zaprojektowane są w ten sposób, że powierzchnie przeznaczone do łączenia z izolacją wykonane są również z materiału izolacyjnego AF/Armaflex, co pozwala na połączenie uchwytu na instalacji bezpośrednio z izolacją, dzięki czemu uzyskuje się ciągłość izolacji w wyniku sklejenia specjalnym klejem. W ten sposób całość zapewnia pełną integralność systemu.
Połączenie otuliny AF/Armaflex wraz z uchwytami Armafix AF gwarantuje doskonałe odizolowanie instalacji na całej długości rur, nawet w miejscach podwieszeń. Sam materiał, z którego wykonano zarówno izolację, jak i wypełnienie uchwytów charakteryzuje się wyjątkowo niską przewodnością cieplną i wysoką odpornością na dyfuzję pary wodnej. Zastosowanie tego rozwiązania to nie tylko brak skraplającej się wody, ale również poprawa wydajności energetycznej całej instalacji, co przekłada się bezpośrednio na oszczędność energii. Dodatkowo, materiał izolacyjny ma widocznie mniejszą strukturę komórkową w porównaniu z tradycyjnymi materiałami elastomerowymi, co daje lepsze parametry techniczne i stabilność kształtu, a to z kolei ułatwia montaż.

Izoacja instalacji

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Armacell

Polecamy Ci również

Zobacz także