Instalacje basenowe

7
Instalacje basenowe

Basen w ogrodzie to znaczna inwestycja. Droga jest sama niecka basenowa i jej wykonanie. Niemały koszt to instalacja wodna: doprowadzająca, uzdatniająca i odprowadzająca wodę do kąpieli. Warto poznać jej niezbędne składniki, by znaczny przecież wydatek nie poszedł na marne.

Woda w basenie
Basen napełnia się wodą z tego samego źródła, z którego pochodzi woda pitna. Woda krąży w obiegu zamkniętym – z basenu przepływa do filtrów, podlega oczyszczeniu i wraca do niecki basenowej.
Układ ten wymaga okresowych uzupełnień:

  • straty na parowanie i procesy uzdatniania wynoszą ok. 10% pojemności basenu w skali miesiąca;
  • uzupełnienie wody po przerwie zimowej – ok. 10-20% pojemności basenu.

Zaleca się też wymianę całej wody co 2-3 lata. Ilość wody potrzebnej do napełnienia basenu i sprawnej pracy instalacji basenowej zależy od pojemności niecki basenowej. Niecka basenowa może mieć oczywiście dowolny wymiar, ale najczęściej spotykane są wymiary:

  • 6 na 4 m;
  • 10 na 5 m.

Najczęściej baseny ogrodowe mają głębokość 1,5 m; zaś głębokość umożliwiająca skoki z trampoliny to 2,4 m. Przy takich wymiarach,  pojemność mieści się w przedziale 36-120 m³.

Materiały w instalacji
Do montażu instalacji używa się rur i kształtek z utwardzonego PVC (kolor szary). Najczęściej stosowane średnice to 50 mm, 63 mm i 75 mm. Instalacja powinna być uzupełniona o zawory kulowe (kurki), które umożliwią wyłączanie jej odcinków podczas napraw lub modernizacji.

Odprowadzanie wody do instalacji uzdatniania
Woda jest odprowadzana z basenu do instalacji uzdatniającej dwiema drogami:

  • poprzez przelewy powierzchniowe (ok. 2/3 pojemności wody);
  • poprzez odpływ denny (ok. 1/3 pojemności wody);

Przelewy powierzchniowe mogą być rozwiązane w następujący sposób:

skimerskimer (zbieracz powierzchniowy), czyli przelew zasysający (bez udziału pompy) wodę z powierzchni, wykonany z brązu lub tworzywa sztucznego (ABS). Skimery wyposażone są w kosze siatkowe do łapania większych zanieczyszczeń (np. liści). Ponieważ skimer reaguje na zmianę poziomu wody, można wyposażyć go w regulator poziomu wody, który będzie uzupełniał ubytki wody basenowej.

rynna przelewowa - rowek wzdłuż krawędzi basenu, przykryty rusztem wykonanym z PVC. Woda przelewa się przez krawędź basenu, jest zbierana przez odpływy (kształtki wykonane ze stali nierdzewnej, brązu, polietylenu lub PVC, o minimalnej średnicy 63 mm). Odpływy są włączane do rury zbiorczej, skąd woda jest kierowana do zbiornika przelewowego. Instalacja basenowa, w której zamontowana jest rynna przelewowa jest o ok. 30-50% droższa od  instalacji ze skimerem.

odpływ dennyodpływ denny (spust denny) to kształtka (fragment rury) o wysokości ok. 20 cm, przykryta rusztem. Może mieć kształt okrągły lub prostokątny. Odpływ wykonany jest z PVC, stali nierdzewnej lub brązu. Końcówka odpływu jest gwintowana, co umożliwia włączenie go do rury odpływowej. Spust denny służy także do usunięcia wody z basenu podczas okresowej wymiany.

Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także