Instalacja wodna i wentylacja – komfort a oszczędności

Instalacja wodna i wentylacja – komfort a oszczędności

Jak pogodzić oszczędzanie wody z komfortem jej użytkowania i co zrobić, aby wentylacja pomieszczeń zapewniała optymalne warunki? Radzimy, na co zwrócić uwagę, by nasza wygoda szła w parze z oszczędnościami i zdrowym mikroklimatem w domu.*

nowoczesna armatura oszczędzająca wodę

Oszczędzanie wody, wbrew pozorom, nie musi się wiązać z wyrzeczeniami, za to może zapewnić nam oszczędności ekonomiczne i przyczynić się do racjonalnego wykorzystywania zasobów środowiska. Pamiętajmy, że za zużycie wody płacimy dwa razy – raz za samą wodę, drugi raz za odprowadzenie ścieków. Poza tym nadmierne zużycie wody prowadzi do degradacji środowiska i zubożenia zasobów wody pitnej, które w Polsce są wyjątkowo małe. Właśnie dlatego warto wprowadzić kilka rozwiązań, które pozwolą na bardziej racjonalne gospodarowanie wodą. Skutki będą pozytywne i dla naszych kieszeni, i dla środowiska.

Instalacja wodna i wentylacja – komfort a oszczędności - zdjęcie 2

Cyrkulacja ciepłej wody

Czekając na ciepłą wodę często marnujemy wiele cennych litrów tej zimnej, która spływa bezpośrednio do kanalizacji. Dzieje się tak najczęściej w dużych domach, w których punkty poboru wody są znacznie oddalone od urządzenia grzewczego. W takich  przypadkach od odkręcenia kranu z ciepłą wodą do momentu, kiedy woda o odpowiedniej temperaturze rzeczywiście się pojawia, mija nawet kilkadziesiąt sekund. To nie sprzyja oszczędzaniu wody. Rozwiązaniem, które pomoże uniknąć takich sytuacji jest wykonanie instalacji cyrkulacyjnej. Dodatkowa rura oraz pompa cyrkulacyjna sprawia, że ciepła woda krąży cały czas w instalacji, a urządzenie odpowiedzialne za jej przygotowanie podtrzymuje jej temperaturę na stałym poziomie. Dzięki temu, nawet gdy przez dłuższy czas nie używamy ciepłej wody, jest ona dostępna zaraz po odkręceniu kranu, a my nie marnujemy tej zimnej, spuszczając ją do kanalizacji. Poza oszczędnością samej wody, instalacja cyrkulacyjna przyczynia się też do obniżenia kosztów przygotowania ciepłej wody, czyli jej ogrzewania.

AGD oszczędzające wody

Domowe prace, takie jak pranie czy zmywanie, generują duże zużycie wody. Ale nowoczesny sprzęt AGD pomoże nam ograniczyć je. Szczególnie opłacalny będzie montaż zmywarki. Porównajmy – na ręczne zmywanie zużyjemy od 50 do nawet 100 l wody! Tymczasem tradycyjna zmywarka potrzebuje 15-20 l na jeden cykl zmywania, a w sprzedaży są jeszcze bardziej oszczędne urządzenia, wykorzystujące jedynie kilka litrów wody. To zasadnicza różnica. Równie pomocna będzie wodooszczędna pralka. Takie urządzenia są wyposażone np. w dysze zraszające, dzięki którym do zmoczenia i płukania prania potrzebują mniej wody. Możemy też skorzystać z programów dostosowujących zużycie wody optymalnie do wielkości załadunku bębna.

odpowiednia bateria pomoże zaoszczędzić wodęWodooszczędne baterie

Ekonomiczne wykorzystanie wody ułatwiają także nowoczesne baterie, wyposażone w perlator. Perlator, montowany na końcu wylewki, zapewnia napowietrzenie wody – a tym samym – zwiększenie objętości jej strumienia. Innym rozwiązaniem, przynoszącym zmniejszenie rachunków za wodę, są baterie jednouchwytowe z ogranicznikiem wypływu wody, z wkładem regulacyjnym, z przyciskiem eko czy w końcu baterie termostatyczne i bezdotykowe - z fotokomórką uruchamiającą strumień wody, tylko wówczas, gdy podstawimy ręce pod kran. To rozwiązanie, stosowane dotychczas głównie w toaletach publicznych, doskonale sprawdza się także w domach, szczególnie, jeśli wśród domowników są małe dzieci.

Systemy automatycznego podlewania

System automatycznego nawadniania ogrodu to rozwiązanie, które pozwoli bardziej efektywnie podlewać rośliny. Dzięki temu możemy się cieszyć zarówno odpowiednio nawodnionym ogrodem, jak i oszczędnością wody. Ponieważ systemy automatycznego nawadniania są wyposażone w programatory, możemy ustawić je tak, by ogród był podlewany wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy parowanie (a więc straty wody) są najmniejsze. Do podlewania ogrodu warto też wykorzystywać wodę deszczową. Jej pozyskiwanie ułatwiają proste zbieracze deszczówki, montowane na rurach spustowych.  

wentylacja w łazience

Jak poprawić wentylację grawitacyjną?

W przypadku wentylacji naturalnej świeże powietrze napływa do wnętrz domu czy mieszkania przez nieszczelności, najczęściej w oknach. Producenci stolarki okiennej produkują jednak coraz szczelniejsze okna, a ich rozszczelnianie nie zawsze jest komfortowe, zwłaszcza zimą, gdy generuje to nieprzyjemne dla domowników zimne podmuchy i wychładzanie się pomieszczeń. W takiej sytuacji warto zamontować w oknach specjalne nawiewniki, umożliwiające regulację ilości napływającego przez nie powietrza za pomocą ruchomej przesłony. Najlepsze rozwiązanie to jednak montaż nawiewników higrosterowalnych. Takie nawiewniki samoczynnie dostosowują strumień napływającego powietrza do jego wilgotności wewnątrz, która najlepiej świadczy o stopniu jego zanieczyszczenia. Problem z wentylacją grawitacyjną może też leżeć po stronie kanałów wentylacyjnych. Aby się co do tego upewnić, należy zaprosić kominiarza, który sprawdzi ciąg i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. Często w takiej sytuacji sprawdza się montaż na wlocie do kanału wentylatora wyciągowego. Rozwiązaniem może też być zamocowanie na kominie specjalnej nasady, która zapewni odpowiedni ciąg w kanałach wentylacyjnych.

system wentylacji mechanicznejNowoczesna wentylacja mechaniczna

Problemów z wentylacją w domu można uniknąć, decydując się już na etapie projektu na wentylację mechaniczną. W zależności od potrzeb może to być wentylacja mechaniczna wywiewna, lub nawiewno-wywiewna. W przypadku wentylacji wywiewnej świeże powietrze napływa do wnętrz przez nawiewniki, a zużyte jest wysysane przez wentylator wyciągowy, do którego podłączone są wszystkie kanały wywiewne. Wentylator zasysając zużyte powietrze powoduje jednoczesny napływ tego świeżego. W przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej zarówno napływ, jak i usuwanie powietrza poza budynek odbywa się w sposób mechaniczny. Dzięki temu cyrkulacja powietrza jest stała i można nią w miarę potrzeby sterować – np. zwiększać przepływ powietrza na czas wzmożonego gotowania. Najbardziej korzystne rozwiązanie to montaż wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem. Jest to centrala wentylacyjna, która odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza i ogrzewa nim to napływające do wnętrz. Przyczynia się w ten sposób do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania chłodnego, świeżego powietrza.

Dowiedz się więcej:
www.budujrozwazniezpsb.pl
www.grupapsb.com.pl

Instalacja wodna i wentylacja – komfort a oszczędności - zdjęcie 6

Partnerzy Kampanii

Instalacja wodna i wentylacja – komfort a oszczędności - zdjęcie 7

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PSB

Zdjęcia: Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także