Instalacja wentylacji mechanicznej

0
Wentylacja mechaniczna
W nowoczesnych, szczelnych domach najlepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna, która dodatkowo może oczyszczać i ogrzewać ciepłem odzyskanym z wywiewanego powietrza.

Instalacja wentylacji mechanicznej jest coraz częściej doceniania przez właścicieli budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać decydując się na centralę wentylacyjną.

Odpowiednio dobrany system wentylacji zapewni nam stały dopływ świeżego powietrza czy zlikwiduje wilgoć w domu. A wszystko to bez przeciągów i hałasu ulicznego. Aby jednak instalacja wentylacyjna spełniła wszystkie nasze oczekiwania, warto – przed dokonaniem zakupu – zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dotyczących zarówno samej centrali, jak i projektu całej sieci wentylacyjnej.

Przeczytaj: Wentylacja w domu - grawitacyjna czy mechaniczna

Wentylacja mechaniczna - projekt

O projekcie instalacji wentylacyjnej - tak jak w przypadku instalacji sanitarnych – należy pomyśleć już na etapie projektu domu i rozmów z architektem. Kanały wentylacyjne i nawiewniki powietrza muszą być tak zaplanowane i rozmieszczone, aby nie zakłócały estetyki pomieszczeń, a także, aby uniknąć ciągów grawitacyjnych i niepotrzebnych przejść przez stropy. Najważniejsza część systemu wentylacyjnego – centrala wentylacyjna – powinna zostać zamontowana w miejscu, które zagwarantuje bezproblemową obsługę urządzenia oraz umożliwi łatwe połączenie z innymi instalacjami, niezbędnymi do jej funkcjonowania. Otwory nawiewne i wywiewne centrali wentylacyjnej powinny być odpowiednio usytuowane, a przepływające strumienie powietrza powinna cechować odpowiednia różnica temperatur. Zagwarantuje to prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji, wentylacja pomieszczeń będzie efektywna.

System wentylacyjny - materiały i izolacja

Instalacja wentylacyjna powinna być wykonana z przewodów jak najlepszej jakości. Do prowadzenia głównych ciągów wentylacyjnych stosowane są kanały i kształtki z blachy ocynkowanej. Przy samych podejściach do zakończeń instalacji można stosować przewody elastyczne typu flex, które – dzięki perforacji – przyczyniają się do redukcji hałasu, jaki powoduje przepływające powietrze. Przewodów tych nie powinno się stosować jednak do prowadzenia głównych ciągów i w odcinkach dłuższych niż 5 m. Powodują one bowiem znacznie większe opory przepływu powietrza, co może powodować spadek efektywności pracy centrali wentylacyjnej, jak i wzrost kosztów eksploatacyjnych. Konieczna jest również dobra izolacja kanałów oraz wyciszenie instalacji wentylacyjnej. Izolacja zabezpieczy przed stratą ciepła czynnika odzyskiwanego w wymienniku centrali, natomiast tłumiki – stosowane w pobliżu wentylatorów – zniwelują hałas spowodowany ich ruchem obrotowym.

Polecany artykuł: Rekuperacja: co to jest i czy warto ją mieć

Wybór centrali wentylacyjnej

Dla użytkownika indywidualnego najważniejsza jest funkcjonalność i łatwość obsługi centrali wentylacyjnej. W trakcie eksploatacji jej parametry ulegają zmianie, dlatego ponowne zaprogramowanie urządzenia nie może sprawiać trudności. Istotne znaczenie ma również jakość poszczególnych elementów urządzenia, która wpływa na efektywność pracy centrali, jej hałas i bezawaryjność. Przed wyborem centrali wentylacyjnej musimy zdecydować, jaką funkcję ma ona pełnić w naszym domu. Jeśli chcemy, aby urządzenie nie tylko dostarczało świeże powietrze, ale również je ogrzewało, powinniśmy zdecydować się na montaż rekuperatora. Ten rodzaj centrali ma funkcję mechanicznej wymiany powietrza powiązaną z odzyskiem ciepła zużytego. Rekuperator powinien być wyposażony zarówno w nagrzewnicę, która ogrzeje powietrze, jak i odpowiedniego typu chłodnicę.

Wentylacja mechaniczna a ciąg wsteczny

W instalacjach wentylacji w domach występuje zjawisko powszechnie nazywane ciągiem wstecznym, którego rezultatem może być cofanie się spalin i innych zanieczyszczeń do pomieszczenia. Wynika ono z podciśnienia panującego wewnątrz w stosunku do ciśnienia zewnętrznego. W przypadku wentylacji mechanicznej można z łatwością wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska, ustawiając instalację jako lekko nadciśnieniową. To znaczy, że ilość powietrza nawiewanego powinna być o ok. 10% wyższa niż wywiewanego.

Dowiedz się: Jak wietrzyć mieszkanie, gdy za oknem smog?

Czy warto inwestować w centralę wentylacyjną?

Projekt instalacji oraz zakup centrali wentylacyjnych mogą wydawać się drogim i skomplikowanym przedsięwzięciem, jednak koszty tej inwestycji – zrealizowanej w sposób przemyślany – zwracają się już po kilku latach użytkowania. Aby system wentylacyjny spełniał swoje funkcje i nie generował niepotrzebnych kosztów, przed wyborem jego poszczególnych elementów warto skorzystać z pomocy specjalisty. Wykwalifikowany projektant obliczy wydajność centrali wentylacyjnej, zaprojektuje sieci przewodów oraz zadecyduje o prawidłowym umiejscowieniu nawiewników.

Zobacz też: Jak zadbać o jakość powietrza w sezonie grzewczym?

Oceń artykuł
4,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Michał Kot

Źródło: Centrum Klima

Zdjęcia: Kinetic

Polecamy Ci również

Zobacz także