Instalacja solarna do podgrzewania wody

Instalacja solarna do podgrzewania wody

Możemy zaoszczędzić nawet 60% energii zużywanej do podgrzewania wody, dzięki charakterystycznym panelom na dachu. Oczywiście, sam kolektor nie wystarczy. Komfort uzyskiwania w dowolnym momencie wody o wybranej temperaturze zawdzięczamy współpracy elementów instalacji – zestawu solarnego.

Polska jest krajem specyficznym pod względem wykorzystania energii słonecznej. Dni o odpowiednio wysokim nasłonecznieniu jest zbyt mało, by mogła być naprawdę efektywnie wykorzystana do celów ogrzewczych. Jednocześnie dzięki temu rodzajowi energii można pokryć nawet do 60% zapotrzebowania na energię do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

schemat instalacji solarnejNie samym kolektorem...

Kolektor odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu energii promieniowania słonecznego, zatrzymywaniu jak największej jej części oraz przekazaniu jej do czynnika grzewczego. Zadaniem pozostałych elementów instalacji jest przekazanie energii zimnej wodzie, dzięki czemu uzyskana ona wymaganą przez użytkownika temperaturę. Dla prawidłowej pracy ważne są też elementy automatyki – czujniki i regulatory.

kolektory próżnioweKolektory próżniowe
Na naszych dachach najbardziej popularne są kolektory płaskie, ale nie są one jedynymi modelami dostępnymi na krajowym rynku. Coraz większa jest grupa zwolenników rurowych kolektorów próżniowych. Z daleka na dachu oba urządzenia wyglądają podobnie, ale jest wiele różnic w ich konstrukcji. Panel takiego kolektora składa się z rur próżniowych, wykonanych ze specjalnego hartowanego szkła borosilikatowego (widok na zdjęciu). Rura próżniowa ma podwójną ściankę i jest prawie doskonale zaizolowana – w przestrzeni pomiędzy warstwami ścian panuje próżnia. Dzięki temu pozyskane ciepło nie ucieka do otoczenia. Oznacza to małe straty, a więc wysoką sprawność i stanowi najważniejszą przyczynę rosnącej popularności kolektorów próżniowych. Z ich budową wiążą się inne cechy odróżniające je od kolektorów płaskich:

  • wysoka sprawność – w zimie sprawność jest większa; kolektor gromadzi energię nawet przy temperaturach ujemnych;
  • pochłanianie także promieniowania rozproszonego – większa sprawność w okresie zachmurzenia;
  • mniejsza zależność sprawności od położenia Słońca;
  • łatwiejszy montaż – na dachach płaskich i fasadach;
  • odporność na uszkodzenia mechaniczne (np. gradobicie) oraz zmieniające się warunki pogodowe zapewniona przez zastosowanie szkła hartowanego.

Instalacje solarne
Zadaniem instalacji solarnej jest przekazanie ciepła pochłoniętego przez kolektor do podgrzewacza wody użytkowej. Instalacja ta składa się z rur miedzianych, w których płynie płyn solarny. Stosuje się glikol – specjalny alkohol, który nie zamarza, a więc gwarantuje pracę instalacji nawet w temperaturze -35°C. Początkowe fragmenty to rury miedziane umieszczone wewnątrz rur próżniowych. Są one pokryte specjalną powłoką, która dodatkowo usprawnia zdobywanie energii. Najlepsza jest powłoka selektywna – mówiąc w uproszczeniu: pochłania dużo energii, a wypuszcza (traci) mało. Dalsza część instalacji to odpowiednio izolowane rury miedziane. Do instalacji solarnej należy stosować rury oraz materiały izolacyjne przeznaczone specjalnie do tego celu. Nie nadają się ani rury miedziane przeznaczone np. do wody ani wykorzystywane w takich instalacjach materiały izolacyjne (konieczne są rury miedziane lutowane na twardo). Niewłaściwy dobór rur może spowodować ich szybką korozję, a izolacji – straty ciepła w instalacji, przez co można stracić zyski wynikające z zastosowania wysokosprawnego kolektora próżniowego. Źle dobrana izolacja może też po prostu zostać uszkodzona ze względu na wysoką temperaturę panującą w instalacji.

elementy instalacji solarnej

Na wyjściu instalacji miedzianej z kolektora trzeba umieścić odpowietrzenie, dzięki któremu wewnątrz przewodów nie będzie warunków sprzyjających korozji (mniej powietrza utrudnia procesy korozji). Odpowietrzenie zapewnia też lepsze warunki przepływu i prawidłowy odbiór ciepła.

Instalacje solarne kończą się przed wymiennikiem ciepła, w którym następuje podgrzanie wody. Glikol wpływa do specjalnej wężownicy – jest to odpowiednio wygięta rura miedziana (stalowa). Jej kształt umożliwia dużą powierzchnię kontaktu między ściankami rurki a wodą, która z zewnątrz omywa wymiennik, dzięki czemu odbiera od glikolu ciepło i podgrzewa się.


Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także