Instalacja odgromowa Maxi Lightning

Instalacje odgromowe zewnętrzne i wewnętrzne chronią budynek przed skutkami wyładowań atmosferycznych i przepięć powstałych na skutek wyładowań.

Zewnętrzną instalację odgromową tworzy siatka tzw. zwodów poziomych i pionowych z przewodami odprowadzającymi do ziemi i uziemiaczami, której zadaniem jest odprowadzenie prądu piorunowego z miejsca uderzenia do ziemi. Wewnętrzną instalację odgromową stanowi instalacja przeciwprzepięciowa wraz z szyną ekwipotencjalną (wyrównującą potencjały pomiędzy poszczególnymi instalacjami domowymi, np. wodociąg, gazociąg). Współcześnie budowane i remontowane budynki, zarówno mieszkalne, jak i użyteczności publicznej, powinny być wyposażone w obydwa typy instalacji.

Ruukki Lightning to system mocowania instalacji odgromowej do pokrycia dachowego. Zestaw obejmuje wszystkie niezbędne do zamontowania zewnętrznej instalacji odgromowej elementy. Przeznaczony jest na dachy pokryte blachodachówką.

Instrukcja montażu

Wywiercić za pomocą dołączonego wiertła do stali otwór w gąsiorze lub arkuszu blachy (na szczycie fali).Włożyć łącznik (dł. 22 mm) w otwór i kręcić w prawą stronę, wówczas łącznik zaciska się na pokryciu.Łączniki powinny być rozstawione w odstępie około 80 cm.

Na główki łączników założyć dołączoną linkę stalową. Przymocować linkę wkrętami mocującymi używając nasadki PH2. Linka powinna być poprowadzona w dół wzdłuż krawędzi bocznej dachu. Łączniki i linkę mocuje się tak, jak na gąsiorze.

Następnie linka powinna być sprowadzona z dachu aż do gruntu. Wywiercić w ścianie otwór wiertłem o średnicy 14 mm. W podobny sposób mocuje się łączniki (dł. 47 mm) do ściany i umieszcza w nich linkę. Na koniec elektryk łączy instalację z uziemieniem (na zdjęciu przykład połączenia).
Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Redakcja

Źródło: Ruukki Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także