Instalacja na gaz płynny

Instalacja na gaz płynny

Jeśli sieć gazowa jest zbyt daleko od budynku, mogą pojawić się kłopoty z warunkami technicznymi dostawy gazu. Gdy mimo to chcemy mieć instalację gazową, można zdecydować się na instalację zasilaną gazem płynnym pochodzącym ze zbiornika na terenie nieruchomości.

instalacja na gaz płynny - zbiornik naziemny Instalacja na gaz płynny jest zgodna z normą  PN-98/C-96008i może być zastosowana w budownictwie jednorodzinnym. Oprócz tego, że instalacja wewnętrzna (urządzenia) musi być dostosowana do zasilania gazem płynnym, wymagana jest instalacja zewnętrzna – zbiornik na gaz płynny oraz przyłącze gazowe, łączące zbiornik z domem.

Paliwo
Czynnikiem grzewczym w tej instalacji jest gaz z III rodziny gazów, tzn. gazów płynnych pochodzących z rafinacji ropy naftowej. Najczęściej jest to:

  • P (C3 ); nazwa mieszaniny technicznej – C; czyli propan;
  • mieszanka B/P (C4/C3); nazwa mieszaniny technicznej – B; czyli butan/propan.

Mieszanki techniczne występują jako gaz płynny.
Gaz płynny – LPG (Liquefied Petroleum Gas – skroplony gaz naftowy) jest podobny do gazu zasilającego instalacje samochodowe. Ponieważ jest on produktem rafinacji ropy naftowej, dostarczają go głównie przedsiębiorstwa naftowe.
W warunkach naturalnych zarówno propan, jak i butan mają postać gazową. Są skraplane w procesie rafinacji, i w takiej postaci transportowane i przechowywane.
Gaz płynny rozszerza się pod wpływem ciepła, więc zbiornik może być napełniony do 80%, maksymalnie 85% objętości (jest to określone przez rozporządzenie dotyczące zbiorników ciśnieniowych). Wolna objętość zbiornika wypełniona jest tą samą mieszaniną (propan lub propan-butan). Dzięki takiemu układowi, przy rozszerzaniu fazy płynnej w wyższych temperaturach zostaje zachowana równowaga w zbiorniku.

Zbiornik na gaz płynny
Zbiornik jest źródłem, z którego jest zasilana domowa instalacja gazowa. Z punktu widzenia prawa budowlanego nie wymaga on pozwolenia na budowę (chyba, że przekroczy objętość 7000 litrów,
co w budownictwie jednorodzinnym raczej się nie zdarza). Konieczne jest jednak wydanie warunków zabudowy (na podstawie mapy geodezyjnej do celów informacyjnych z zaznaczoną lokalizacją zbiornika) przez odpowiedni urząd.
Zbiornik  może być naziemny lub podziemny. W obu przypadkach trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od innych obiektów budowlanych

Tabela 2. Odległości zbiornika od obiektów budowlanych

obiekt odległość [m]
budynek mieszkalny 3
ogrodzenie nieruchomości 5
linia naziemna o napięciu do 1000 V (1kV) 3
studzienki wodociągowe i kanalizacyjne bez syfonu 8

Oceń artykuł
3,71 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także