Instalacja kolektorów słonecznych

Instalacja kolektorów słonecznych

kolektory słoneczneInstalacje solarne wciąż zyskują na popularności i są stosowane coraz powszechniej. Inwestorzy montują je na budynkach, które są już w użytku, jak również – coraz częściej – montaż kolektorów jest przewidziany już na etapie projektu.

Aby jednak instalacja pracowała jak najbardziej wydajnie powinno zadbać się
o prawidłowy montaż oraz odpowiednio przygotować do niej budynek.
Kiedy mamy do czynienia z domem, który już użytkujemy – przygotowanie go pod kolektory jest zadaniem trudniejszym. Natomiast jeśli montaż kolektorów planuje się wraz z myślą o budowie – nietrudno jest w prosty sposób podwyższyć efektywność działania instalacji.

kolektory ruroweZasady montażu w budynkach istniejących

Ogromne znaczenie dla działania instalacji mają zarówno miejsce ustawienia, jak i kąt nachylenia kolektora. Urządzenia te funkcjonują najlepiej, kiedy zostaną skierowane szklaną stroną na południe. Jeżeli z określonych powodów trzeba ustawić solar ze znacznym odchyleniem na wschód lub zachód – powinien mieć on większą powierzchnię. Kąt nachylenia kolektora należy z kolei dostosować do funkcji, jaką urządzenie ma spełniać w przyszłości. Jeśli instalacja solarna ma służyć jedynie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej – wystarczy, że kolektor zostanie nachylony w stosunku do powierzchni ziemi pod kątem 35 – 40 stopni. Jednak już w przypadku, kiedy solary mają za zadanie wspomagać ogrzewanie budynku – zaleca się zachować większy kąt nachylenia i ustawić kolektor pod kątem 45 – 60 stopni w stosunku do powierzchni ziemi. Jedynie przy zachowaniu tej zasady oszczędności czynione w okresie od wiosny do jesieni będą znaczące
i realne.
Kolektory montuje się najczęściej w połaciach dachowych i rozwiązanie to jest najbardziej racjonalne. Przymocowuje się je równolegle do połaci dachowej, kilka centymetrów nad jej powierzchnią. Jeżeli spadek dachu nie jest odpowiedni – kolektor trzeba zamontować w innym kącie nachylenia. Wówczas stosuje się stelaże przestrzenne, które korygują ten kąt. Metoda ta jest stosowana bardzo chętnie, ponieważ nie wymaga ingerencji w pokrycie dachu. Sposób, który wymaga wspomnianej ingerencji to tzw. montaż zintegrowany. W tym przypadku kolektor umieszcza się w linii dachówek. Także i ta metoda ma swoje zalety, gdyż wtedy kolektor zapewnia niższe straty energii, jak również przyczynia się do zmniejszenia obciążenia dachu, poprzez zalegający na nim
w zimie śnieg.
 Solary można też montować na południowych ścianach budynków, na balkonach i tarasach usytuowanych w tym kierunku, jak również ustawiać je na gruncie. Sposoby te stosuje się wówczas, kiedy pokrycie dachowe nie jest w stanie utrzymać ciężaru kolektorów lub, gdy kąt nachylenia połaci jest niewystarczający i nie można zastosować stelaży przestrzennych.

instalacja solarnaInstalacja solarna przed i w trakcie budowy

Adaptując projekt domu na indywidualne potrzeby i planując montaż instalacji solarnej dobrze jest zadbać o odpowiedni rozkład pomieszczeń, w których będziemy
w przyszłości korzystali z ciepłej wody użytkowej. Warto wziąć pod uwagę wszystkie kuchnie, łazienki oraz toalety i usytuować je w taki sposób, aby w przyszłości znajdowały się jak najbliżej miejsca montażu zasobnika. Brak zbytniego oddalenia tych pomieszczeń spowoduje, że układ solarny będzie pracował dużo efektywniej. Znacznie ograniczy się bowiem w ten sposób straty ciepła. W efekcie dojdzie do większego pokrycia zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, co oznacza, że w razie braku słońca – będziemy jej dogrzewać znacznie mniej.
W czasie budowy oprócz zastosowania właściwego rozkładu pomieszczeń wyposażonych w dopływ wody – należy też dopilnować instalatorów, zajmujących się montażem instalacji wodnej. Aby kolektory dawały w przyszłości oczekiwane zyski – instalacja wodna musi być wykonana całkowicie bezbłędnie. Zaniechania i błędy instalatorów staną się odczuwalne w późniejszym funkcjonowaniu kolektorów słonecznych. W czasie robót budowlanych warto także zadbać, aby rury solarne i kabel czujnika został wyprowadzony na dach, jak również dopilnować wykonania kanału na przewody instalacyjne. Te dwie czynności pozwolą na późniejszy montaż kolektorów bez ingerencji
w wykończoną część mieszkalną domu. Najprostszy sposób na wykonanie kanału na przewody to zamontowanie w ścianie rury o średnicy 110 mm. Powinna ona przebiegać po całej wysokości budynku, czyli od kotłowni, aż po pomieszczenia poddasza. Ważną sprawą jest także zakup odpowiedniego podgrzewacza wody użytkowej. Zasobnik zawsze powinien posiadać dwie wężownice, z których jedną podłączy się do tradycyjnego ogrzewania, druga zaś służyć będzie do przekazywania ciepła przez kolektory.
W sytuacjach, kiedy montaż kolektorów następuje wraz z układaniem pokrycia dachu – kolektory można zamontować w specjalnym okuciu budowlanym. Rozwiązanie to daje oszczędność w postaci kilku metrów kwadratowych dachówki, jak również dobrze wpływa na ostateczną estetykę dachu. Tak montowane kolektory obrabia się podobnie, jak połaciowe okno dachowe. Trzeba też pamiętać, że w czasie montażu instalacji solarnej – bezwzględnie konieczne jest jej odpowiednie zaizolowanie termiczne. Izolacja powinna być jak najgrubsza i ciągła. Powszechnie stosuje się w powyższym celu otulinę o grubości 6 mm. Jednak przerwy w jej ciągłości doprowadzają niestety w późniejszym etapie do stosunkowo szybkiego wychładzania się zasobnika. To z kolei powoduje, że solary nie przyczyniają się do planowanych pierwotnie oszczędności, gdyż wodę właściwie stale trzeba i tak dogrzewać w sposób tradycyjny.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Kloeber, Viessmann, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także