Instalacja gazowa - najlepiej z miedzi!

Instalacje z rur miedzianych
Instalacje wykonane z miedzi są trwałę przez długie lata

Wyroby miedziane spełniają wszystkie wymagania norm europejskich i są zgodne z europejską dyrektywą dotyczącą materiałów budowlanych. Miedź jest jednym z najtrwalszych materiałów, człowiek wykorzystuje ją już od tysięcy lat, co potwierdzają odkrycia archeologiczne pochodzące nawet sprzed około 9 000 lat przed naszą erą.

Instalacje gazowe wykonane z czerwonego metalu są najwyższej jakości i zapewniają pełne bezpieczeństwo dla ich użytkowników.

Odporna na wysoką temperaturę i ogień

Instalacje miedziane wytrzymują temperaturę powyżej 1000 stopni Celsjusza. Według europejskich norm miedź została oznaczona symbolem A1. Jest to najwyższa klasa odporności na ogień. Miedziane połączenia są odporne na wysoką temperaturę, która panuje w pomieszczeniu w trakcie ewentualnego pożaru. Dodatkowo czerwony metal pod wpływem ognia nie wydziela gazów, które mogłyby być trujące dla osób przebywających w budynku. W gazowych instalacjach miedzianych stosowane są dwie techniki łączenia rur - lutowanie twarde i zaprasowywanie, które w czasie pożaru przez dłuższy czas  zapewniają szczelność instalacji w temperaturze powyżej 700°C. Zapobiega to ewentualnym wybuchom gazu i umożliwia ewakuację ludzi z zagrożonego terenu.

To Cię zainteresuje: Sposoby kompensacji miedzianych instalacji grzewczych

Optymalne własności w sytuacji spadku ciśnienia

W gazowych instalacjach z miedzi nie występuje zjawisko zwiększenia  strat ciśnienia płynącego gazu. Na połączeniu rura-złączka w instalacjach gazowych wykonanych z miedzi nie występuje przewężenie średnicy wewnętrznej instalacji. To z kolei nie powoduje spadku ciśnienia gazu w instalacji i zapewnia jego swobodny przepływ. Warto również zauważyć, że instalacje z rur miedzianych charakteryzują się mniejszymi średnicami w porównaniu do innych rur - na przykład stalowych. Oznacza to, że zajmują o wiele mniej miejsca. Dzięki tej właściwości istnieje większa możliwość efektywnego rozmieszczenia odcinków rur w budynku. Miedziane instalacje są ponadto wytrzymałe na pełen zakres ciśnień, które występują w typowych domowych instalacjach gazowych.

Trwałość materiału

Miedź jest odporna na promieniowanie UV, zmiany temperatury. Dzięki tym właściwościom instalacja jest trwała przez długie lata.

Łatwy montaż i ogólna dostępność na rynku

Miedź jest metalem o wielu zaletach, które w przypadku instalacji gazowych, ciepłej i zimnej wody, grzewczych czy solarnych czynią ją bezkonkurencyjną. Jest ona przede wszystkim łatwa w montażu. Większość instalatorów posiada odpowiednie przeszkolenie i kwalifikacje do montowania wszystkich typów instalacji z wykorzystaniem miedzi. To duży plus, gdyż ułatwia i znacznie przyśpiesza proces montażu. - Należy również zwrócić uwagę na to, że miedziane elementy instalacji są uniwersalne, więc znalezienie odpowiedniej części nie stanowi żadnego problemu. Dostępność kompatybilnej rury i złączki jest ogromna - zauważa Michał Ramczykowski z Europejskiego Instytut Miedzi.

W całości przetwarzalna

Miedź może być wielokrotnie przetwarzana bez utraty pierwotnych własności fizycznych i eksploatacyjnych. Jest ponadto przyjazna dla środowiska, ponieważ ilość energii potrzebnej do wytworzenia miedzi ze złomu tego metalu jest kilkakrotnie mniejsza od energii potrzebnej do produkcji tej samej ilości miedzi wytworzonej z rudy.

Zobacz: Zalety stosowania miedzi w instalacjach systemów słonecznych

Miedź jest surowcem, który spełnia najwyższe standardy jakości. Wytrzymałość tego metalu na wysokie temperatury czyni go najbezpieczniejszym materiałem do budowy instalacji gazowych w budynkach oraz w domach. Równie istotną zaletą tego typu instalacji jest ich szczelność. Ulatniający się gaz jest szczególnie niebezpieczny, gdyż stanowi realne zagrożenie dla życia. Zastosowanie instalacji miedzianych wyklucza wystąpienie podobnych sytuacji, zwiększa tym samym bezpieczeństwo. Miedź jest obecnie najlepszym materiałem instalacyjnym, spełniającym wszystkie najwyższe europejskie standardy.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Europejski Instytut Miedzi

Źródło: Europejski Instytut Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także